وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ناگفته های عملیات کربلای 4

مرکز اسناد سپاه به ابهامات عملیات کربلای ۴، پاسخ داد.

0

ناگفته های عملیات کربلای 4

امروز سالروز عملیات کربلای 4 است. در مورد این عملیات سؤالات مختلفی مطرح‌شده است که به برخی مسائل و ابهامات دامن می‌زند. گفته‌شده است این عملیات از قبل لو رفته و اجرای آن بی­ تدبیری بود. به همین دلیل تلفات بسیاری داشت. دراین‌باره چند نکته وجود دارد.

البته عوامل گوناگونی ازجمله غافلگیری کردن دشمن در دستیابی به اهداف و پیروزی در عملیات­ها مؤثر بود­ه­ اند که این عوامل از اهمیت غافلگیری نمی­کاهند. یکی از مهم­ترین این عوامل توان فرماندهان در طرح­ریزی و انعطاف­پذیری در تغییر مانور حین عملیات بود. قدرت فرماندهی سبب می­شود در بسیاری از عملیات­ها باوجود هشیاری دشمن نتایج موردنظر تحقق یابد.

اساساً غافلگیری کامل در هیچ عملیاتی امکان­پذیر نبود. باوجود توان بالای ارتش عراق در استراق سمع و امکان بهره­گیری از اطلاعات ماهواره­های جاسوسی، امکان نداشت که تعداد زیادی یگان جابه‌جا شوند ولی دشمن هشیار نشود.

به‌جز دو سه عملیات، همه عملیات­های دوران دفاع مقدس بدون غافلگیری انجام شدند؛ ازجمله عملیات فتح ­المبین و بیت­ المقدس، باوجود هشیاری دشمن، با موفقیت اجرا گردید.

پیروزی در نبردها به عوامل گوناگونی ارتباط دارد. در عملیات کربلای 4 علاوه بر هشیاری دشمن، پیچیدگی جغرافیایی منطقه دلیل اصلی عدم الفتح بود.

برخلاف آنچه گفته‌شده است، در عملیات کربلای 4 دو محور از سه محور شامل منطقه شلمچه و جزیره مینو موفق بودند به‌طوری‌که در محور شمالی عملیات، لشکرهای 19 فجر و 57 ابوالفضل (ع) توانستند یکی از سخت­ترین مواضع ارتش عراق در شلمچه را بشکنند. همچنین در محور جنوبی، قرارگاه نوح (جزیره مینو) برخی یگان‌ها موفق شدند از خطوط مستحکم دفاعی ارتش عراق عبور کنند.

اجرای عملیات کربلای 4 در مرحله اول با توجه به موانع موجود در همان ساعت‌های اولیه متوقف شد. در این عملیات از 260 گردان عملیاتی سپاهیان حضرت محمد (ص)، تنها 40 گردان وارد عمل شده بودند.

تدبیر و قدرت فرماندهی جنگ سبب شد، در حداقل زمان ممکن، عملیات کربلای 4 متوقف و عملیات گسترده کربلای 5 در کمتر از 2 هفته با غافلگیری کامل عراق انجام شود؛ بنابراین عملیات موفق و سرنوشت‌ساز کربلای 5 از دل کربلای 4 بیرون آمد.

برخلاف تبلیغات برخی رسانه­ های خارجی آمار شهدای عملیات کربلای 4 به استناد اسناد موجود، کمتر از 1000 نفر است.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.