وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

مشکل داشتن با قد و قواره شوهر و بروز اختلافات

درست است كه جمال و زيبايي همسر يك مزيت است و نمي‌توان آن را ناديده گرفت و مرد طبعاً دوست دارد با زني زيبا و دلربا ازدواج كند و زن نيز دوست دارد با مردي خوش تيپ و خوش قيافه ازدواج نمايد، اما مهم است اين را هم بدانيد كه بايد بين زشت بودن و زيبا نبودن فرق گذاشت

0

مشکل داشتن با قد و قواره شوهر و بروز اختلافات

با سلام؛ من دختري 25 ساله هستم كه حدود 11 ماه است که عقد كرده ام. خواستگارهاي زيادي داشتم كه هر كدام معيار هاي لازم را نداشتند. بالاخره آخرين خواستگارم 70 تا 80 درصد معيارهاي ازدواج را داشت. الان همسرم از خانواده ای با اصالت و متدين است و خود ایشان با ايمان، خوش اخلاق و تحصيل كرده می باشد و وضع مالي متوسطي دارد؛ فقط از لحاظ ظاهري جثه اش کوچک است و خيلي قد بلند نيست. با توجه به اينكه مي ترسيدم سنم بالا برود و ازدواج نكنم، قبول كردم. الان با حرف هاي اطرافيانم، از شكل ظاهري شوهرم گاهي ناراحت مي شوم و نسبت به نظرات اطرافيانم حساس شدم. خودم مي دانم اينها افكار شيطاني است اما خواهش مي كنم كمكم كنيد. خدا خيرتان بدهد.

پرسشگر گرامي؛ از اين كه ما را محرم اسرار زندگي خود يافته و مسائل زندگي تان را با ما در ميان مي گذاريد بر خود مي باليم و با تمام توان سعي مي كنيم همراه و راهنماي خوبي براي شما باشيم.

خوشحاليم از اينكه همسرتان داراي مهم‌ترين معيارهاي انتخاب همسر يعني همان هايي كه خودتان در مورد ايشان ذكر كرده‌ايد : تدين و اخلاق و بهره مند بودن از اصالت خانوادگي هستند و خوشحال تريم از اينكه برتريهاي اخلاقي و ديني ايشان و اصالت خانوادگيشان بر شما واضح و مشخص بوده و شما در انتخابي عاقلانه زندگي انشاءالله عاشقانه خود را آغاز نموده ايد . بيان اين گفته ها (ابراز خصوصيات مثبت همسرتان ) يعني حل شدن نيمي از مشكل شما. حال مهم اين است كه اين مطلب را نيز به دانسته هاي خود اضافه كنيد كه توجه به قيافه و ظاهر همسر جزء مسائلي است كه اهميت آن تنها مربوط به دوران عقد و اوايل زندگي مشترك است و به مرور زمان درجه اهميت مسائل ديگر با بروز مشغله هاي فراوان زندگي آنقدر زياد مي شود كه گاهي ديگر حتي فرصت نمي كنيد به اين مسئله بينديشيد. نكته مهم و سرنوشت ساز در زندگي اين است كه معيارهاي اساسي در انتخاب همسر(تدين، اصالت خانوادگي، ایمان، اخلاق و…) را مدنظر قرار داده و تناسب ظاهري، زيبايي و ديگر ملاك هاي فرعي را هم در كنار آن ملاك ها قرار دهيم. در اين صورت است كه زندگي مشترك در دراز مدت به خاطر پايبندي به اصول اخلاقي و ديني گرفتار نابساماني ها نخواهد شد و از لذت آرامش و كمال نيز بهره مند خواهد شد و زوجين با بروز برخي مشكلات، در پرتو آموزه هاي ديني و اخلاقي به راحتي و به سادگي آنها را حل خواهند كرد.
درست است كه جمال و زيبايي همسر يك مزيت است و نمي‌توان آن را ناديده گرفت و مرد طبعاً دوست دارد با زني زيبا و دلربا ازدواج كند و زن نيز دوست دارد با مردي خوش تيپ و خوش قيافه ازدواج نمايد، اما مهم است اين را هم بدانيد كه بايد بين زشت بودن و زيبا نبودن فرق گذاشت. اين كه ميزان زيبايي چقدر باشد به سليقه افراد بستگي دارد زيرا ممكن است فردى در نظر كسى زيبا باشد و در نظر ديگرى زشت باشد. مى ‏توان گفت زيبايى به اندازه‏اى بايد باشد كه طرفين يكديگر را بپسندند و جذابيت كافى براى همديگر داشته باشند و متناسب با ويژگى‏هاى خود، ديگرى را انتخاب كنند. اسلام نيز با چنين خواسته‌هايي مخالف نيست و به همين جهت به مرد و زن اجازه مي‌دهد كه قبل از ازدواج يكديگر را ببينند و بپسندند و حتي در اين‌باره تأكيد و سفارش هم مي‌كند. با اين حال، در مواردي پس از ازدواج برخي مي‌پندارند قيافه همسرشان مورد پسند آنها نيست و زيبايي مورد نظر آنها را ندارد؛ از اين رو بناي ناسازگاري با همسر را مي‌گذارند و روابط فيمابين را سرد و تيره مي‌گردانند.

چند نكته حائز اهميت

– اول اينكه، اين خود شما بوديد كه با اراده و اختيار كامل، فرد مورد نظرتان را با توجه به همه خصوصياتي كه از ايشان در دوران خواستگاري ديديد پسنديديد و به همسري برگزيديد و با او ازدواج كرديد. اگر در هنگام ازدواج، دقت كافي در زيبايي و جذابيت او به خرج نداده‌ايد، تقصير متوجه شماست. اكنون معنا ندارد كه از قيافه و ظاهر او اظهار نارضايتي كنيد و به اين بهانه بناي ناسازگاري بگذاريد. به اين موضوع بينديشيد كه همه محاسن يك فرد در زيبايي و خوش قيافگي او خلاصه نمي‌شود، بلكه بايد همه ويژگي‌ها و خصوصيات او را در كل مورد نظر قرار داد. زيبايي تنها يكي از ويژگي‌ها و خصلت‌هاي همسر است. خصلت‌هاي ديگري نيز وجود دارد (از قبيل مهرباني، خوش اخلاقي و خوش برخورد بودن، احترام به همسر، دانايي، اصالت خانوادگي، تعهد و احساس مسئوليت در قبال خانواده و…) كه با بودن آنها در همسر محترمتان – طبق گفته هاي خودتان- ، نبايد مسئله زيبا نبودن را عاملي اساسي براي احساس عدم رضايت از زندگي زناشويي تلقي كرد. در هنگام مواجهه با همسر، سعي كنيد او را با همه خصلت‌هايي كه دارد به خصوص خصلت‌هاي نيكويش در نظر بگيريد، نه آن كه فقط به يك نكته بچسبيد و آن را در نظر خود بزرگ كنيد. اگر با نگاهي مثبت و زيبابين به همسرتان نگاه كنيد مطمئنا او را زيبا خواهيد ديد. مطمئنا ايشان داراي ويژگيهاي مثبتي در چهره خود هستند كه جذابيت لازم را براي انتخاب شدن در شما ايجاد كرده اند.

– دوم اينكه در برخي موارد، علت غير جذاب به نظر رسيدن همسر، نگاه به مردان ديگر و مقايسه همسر با آنان است. هرگز همسرتان را با ديگران مقايسه نكنيد .هميشه به محاسن همسرتان فكر كنيد. با اين كار خواهيد ديد كه همسرتان چندان هم كه فكر مي‌كنيد از زيبايي بي‌بهره نيستند. چه بسيار مرداني كه با داشتن قيافه و ظاهري زيبا و دلنشين با دختراني كه تنها ملاكشان ظاهر فرد مقابلشان بوده ازدواج كرده اند ولي با اخلاقي آتشين و زننده زندگي را به كام همسرانشان تلخ مي كنند.

در حال حاضر توصيه مي‌كنيم :
– به نقاط مثبت همسرتان فكر كنيد و از تفكر منفي يا خيالبافي‌هاي منفي‌گرايانه نسبت به ايشان اجتناب كنيد. ايشان مطمئنا ويژگي‌هاي رفتاري مثبت متعددي دارند كه لازم است آن‌ها را مد نظر قرار دهيد. از نظرخواهي از ديگران در مورد ايشان به شدت خودداري كنيد و اگر كساني به خود اجازه دادند تا در مورد ايشان نظري منفي بدهند نه تنها به نظرات آنان توجه نكنيد بلكه با شدت با آنها برخورد كنيد و ناراحتي خود را از گفته آنها نشان دهيد تا ديگر به خود اجازه ندهند با حرفهاي نامناسب نظر شما را در مورد شوهرتان تغيير دهند. گذشته از آن توجه به نظر ديگران يا نظر خواستن از ديگران در مورد ظاهر و ويژگي‌هاي همسرتان باعث مي‌شود از ويژگي‌هاي مثبت ايشان غافل شويد و بيشتر بر نقاط منفي، كه همه ما و حتي شما كم و بيش از آن‌ها برخورداريم، تمركز كنيد. نتيجه اين وضعيت، كاهش اعتماد به نفس و ايجاد استرس، به دليل نداشتن برخي امتيازات يا تصور نداشتن آن‌هاست.
– گاهي حاضر جواب بودن و داشتن جواب هاي آماده در آستين براي برخي افراد لازم است. ليستي از محاسن مشخص همسرتان آماده كنيد و اگر كسي در مورد همسرتان نظري داد كه باب ميلتان نبود بلافاصله در جوابش بگوييد : اگر فلان چيز را ندارد در عوض هزار جور خوبي ديگر دارد، مثلا … ؛ و به اين ترتيب با يك جواب دندان شكن و منطقي، ديگر كسي به خود اجازه نمي دهد به همسرتان ايراد بگيرد. مدافع همسرتان باشيد و با بيان نكته هاي مثبت ايشان ديگران را متوجه نكات خوب و مثبت همسرتان كنيد. مهمترين مسأله آن است كه بتوانيد نسبت به شرايط موجود در زندگي با همسر خود احساس رضايت داشته باشيد. از داشتن همسري با ايمان و خوش اخلاق و تحصيلكرده و خانواده دار همواره شكر گزار خداوند متعال و راضي باشيد؛ سعي كنيد شادماني و نشاط را در خود پنهان نسازيد تا والدين واطرافيانتان نيز از خوب بودن شرايط زندگي شما با همسرتان مطلع گردند.
– سعي كنيد هنگام خريد لباس براي همسرتان همراهشان باشيد و با همفكري يكديگر و البته با احترام به سليقه ايشان اقدام به خريد لباس كنيد تا از اين طريق هم ايشان با سليقه شما آشنا شوند و هم با مداخله شما در خريد لباس قيافه ظاهري و تيپشان نزديك به تمايلات شما باشد.
اميد داريم با مثبت انديشي طعم شيرين زندگي عاشقانه را بچشيد.

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.