وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

قانون جذب چیست و چه اشکالات دینی دارد

قانون جذب بزرگ‌ترین خرافه عصر ماست و ریشه‌های فلسفی آن به انسان‌گرایی بدون خدا برمی‌گردد. شکل جدیدی از عرفان‌های نوظهور است که اعتقاد به لوازم آن اشکالات اساسی اعتقادی را به دنبال دارد البته ما منکر تاثیر افکار مثبت بر روان نیستیم که این امر در روایات اشاره شده است اما صرف تجسم افکار نمی تواند در خارج خلق یا جذب کند!. قانون جذب سابقه هزاران ساله در سحر و جادو دارد و به نام قانون تشابه در بین جادوگران شناخته می شود.

41

قانون جذب چیست و چه اشکالات دینی دارد

فهرست این نوشتار:

 

پاسخ حجت الاسلام مهدی طاها

یکی از خرافاتی که در سال های اخیر مطرح شده و به شهرتی رسیده، با نام جذب یا راز است. فرضیه راز به نوعی قانون جذب اشاره دارد و می گوید با تصور هر چیز و تقویت احساس مثبت نسبت به آن می توانید آن را جذب کنید و اگر وجود نداشته باشد، می توانید آن را خلق کنید.

قانون جذب بزرگ‌ترین خرافه عصر ماست و ریشه‌های فلسفی آن به انسان‌گرایی بدون خدا برمی‌گردد. شکل جدیدی از عرفان‌های نوظهور است که اعتقاد به لوازم آن اشکالات اساسی اعتقادی را به دنبال دارد البته ما منکر تاثیر افکار مثبت بر روان نیستیم که این امر در روایات اشاره شده است اما صرف تجسم افکار نمی تواند در خارج خلق یا جذب کند!. قانون جذب سابقه هزاران ساله در سحر و جادو دارد و به نام قانون تشابه در بین جادوگران شناخته می شود.

فعل انسان همراه بااراده الهی در جهان معنا پیدا می کند. این‌گونه نیست که هرکسی هر کاری خواست به‌صرف اراده شخصی انجام بدهد چه‌بسا خواست خدا چیز دیگری باشد که همان محقق می‌شود. امیرالمؤمنین در کلامی رفیع می‌فرماید: «عَرَفْتُ آللّهَ سُبْحَانَهُ بِفَسْخِ العَزَائِمِ، وَحَلِّ آلْعُقُودِ، وَنَقْضِ آلْهِمَمِ».[نهج البلاغه، ص 512]. خداوند را به‌وسیله بَرهم خوردن تصمیم‌ها، فسخ پیمان‌ها نقض اراده‌ها شناختم؛ یعنی من تصمیمی گرفتم اما خواست خدا بر آن کار نبود و آن کار انجام نشد و فهمیدم قدرت بالاتری هست که اراده‌اش بر اراده من چیره است. آیت‌الله قاضی از بزرگان عرفای ما می‌گوید 40 سال از خداوند خواسته‌ای داشتم و سال‌ها برای آن ریاضت‌کشیم، اما در آخر به من نشان دادند که این دعا به مصلحت تو نیست و محقق نشد!

از جهت فلسفی هم علت‌العلل جهان خدای متعال هست و اراده و فکر ماتحت خواست خداست و مستقل به معنای اینکه هر کاری خواست انجام بدهد نیست. در آداب دعا آمده که اجابت دعا صرفاً به خواست بنده نیست و چند حالت دارد. امام علی علیه‌السلاممی فرمایند:

الإمامُ عليٌّ عليه السلام: رُبَّما سألتَ الشَّيءَ فلا تُؤْتاهُ و اُوتيتَ خيرا منه عاجلاً أو آجِلاً، أو صُرِفَ عنكَ لِما هُوَ خيرٌ لكَ، فَلَرُبَّ أمرٍ قد طَلِبتَهُ فيهِ هلاكُ دينِكَ لو اُوتيتَهُ، فلتَكُنْ مسألتُكَ فيما يَبقَى لَكَ جَمالُهُ و يُنفى عنكَ وَبالُهُ.  نهج البلاغة: الكتاب 31.
امام على علیه‌السلام: گاه چيزى را [از خدا] می‌خواهی اما به تو داده نمی‌شود و دير يا زود بهتر از آن به تو داده می‌شود، يا به خاطر آنچه خير و مصلحت تو در آن است، از برآورده شدن خواسته‌ات دريغ می‌شود؛ زيرا بسا خواسته‌ای كه اگر برآورده شود به نابودى دين تو می‌انجامد. پس چيزى بخواه كه زيبايى و نیکی‌اش برايت می‌ماند و پيامد سوئى ندارد.

یکی از آقایان روانشناس دانشگاه تهران درباره این موضوع می گفتند:«قانون جذب یک خطای شناختی است بنام ( CAF ) اثر گذاری فکر روی وقایع بیرونی ، که به قول پیاژه در مرحله پیش عملیاتی به کودک دیکته میشه و در واقع این قانون، عامل زمینه ساز و عامل تداوم بخش اختلالات اضطرابی است.»

شاهدیم چقدر از بازاریان که وارد کار تجارت می‌شوند و فکر شب و روزشان آن تجارت و کارخانه است اما پس از سال‌ها سود، به‌یک‌باره ورشکسته می‌شوند و همه داروندار خود را از دست می‌دهند! پس به‌صرف رؤیاپردازی موفقیت حاصل نمی‌شود مقالات مختلفی در رد فرضیه جذب که بیشتر یک رؤیاپردازی هست نوشته‌شده است.  از منظر دین سه عامل مهم وجود دارد تا یک کار به سرانجام لازم برسد. اول نیت خوب همراه با فراهم کردن مقدمات و امید به خدای متعال دوم تلاش و کوشش، «لیس الانسان الا ما سعی» و سوم توکل و ایمان و اعتقاد به اراده الهی به خدای بزرگ و منتظر نتیجه بودن.

قانون بودن چیزی به این معناست که در تمام شرایط یکسان باشد و همواره نتیجه بدهد درصورتی‌که می‌دانیم در بسیاری از موارد یا اکثر موارد افکار ما به واقعیت نمی‌رسد لذا قانون نامیدن این کار غلط است. برای مثال پدر و مادرها بسیار به‌سلامتی فرزندان فکر می‌کنند و تلاش می‌کنند اما گاهی دست قضا و قدر الهی بالاتر از خواست آن‌هاست و فرزند خود را از دست می‌دهند. از امام كاظم علیه‌السلام نقل‌شده است که: يُونُسَ بْنِ يَعْقُوبَ قَالَ: أَمَرَنِي أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع أَنْ آتِيَ الْمُفَضَّلَ وَ أُعَزِّيَهُ بِإِسْمَاعِيلَ وَ قَالَ أَقْرِئِ الْمُفَضَّلَ السَّلَامَ وَ قُلْ لَهُ إِنَّا قَدْ أُصِبْنَا بِإِسْمَاعِيلَ فَصَبَرْنَا فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرْنَا إِنَّا أَرَدْنَا أَمْراً وَ أَرَادَ اللَّهُ‏ عَزَّ وَ جَلَّ أَمْراً فَسَلَّمْنَا لِأَمْرِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل‏. ج 2-ص 92

یونس بن یعقوب گوید امام کاظم علیه السلام به من فرمود براى تعزيت و تسليت گفتن به مفضّل (يكى از ياران حضرت) پيش او بروم و سلام امام را به او برسانم و به او بگويم: ما چون با مرگ اسماعيل (فرزند آن حضرت) روبرو شديم، صبر كرديم. اكنون تو نيز چون ما صبر پيشه كن. ما چون خواهان امرى باشيم و خدا امر ديگرى را بخواهد تسليم امر خدا می‌شویم.

از بزرگ‌ترین اشکالات اعتقادی این نوع تفکر و عرفان نوظهور نفی توحید افعالی خداوند و ترویج اُمانیسم الحادی است.مقدمه:

دنیای امروز در گرداب خرافات گرفتار شده و بخش بزرگی از فضای فرهنگ جهانی را اوهامی بی اساس فراگرفته است؛ به طوری که کتاب ها، نشریات و سینما در سطح گسترده ای در خدمت نشر خرافات و ترویج توهماتی است که مردم را سرگرم نموده و از اندیشه های درست و خردورزی و کوشش و پشت کار دور می کند.

یکی از خرافاتی که در سال های اخیر مطرح شده و به علت تکرار فراوان و جهان گیر شدنش، بزرگ ترین خرافه روزگار ما به شمار می آید، فرضیه ای است که با نام راز از آن یاد می شود. فرضیه راز به نوعی قانون جذب اشاره دارد و می گوید با تصور هر چیز و تقویت احساس مثبت نسبت به آن می توانید آن را جذب کنید و اگر وجود نداشته باشد، می توانید آن را خلق کنید.

قانون جذب سال هاست که از سوی سخنرانان و نویسندگان متعدد در جهان ترویج می شود، گویندگانی که می کوشند قانون جذب را مطابق فرهنگ مخاطبان شان بیان کنند و احساس آنها را برانگیزند. اما معمولاً این گفته مورد نقد و بررسی قرار نمی گیرد. گروهی آن را می پذیرند و سرگرم می شوند و گروه دیگر بی تفاوت از کنار آن می گذرند، در حالی که ترویج این خرافات بر زندگی تمام مردم تأثیر می گذارد و از پیامدهای نامطلوب آن به سادگی نمی توان جلوگیری کرد.

با توجه به گسترش این فرضیه و تبلیغات گسترده ای که روی آن صورت می گیرد، لازم است که از دیدگاه های گوناگون فلسفی، فیزیکی، روانشناختی و الاهیاتی مورد بررسی قرار گیرد. مسأله اصلی در پژوهش حاضر این است که آیا آموزه هایی در اسلام وجود دارد که قانون جذب را در رابطه با پدیده های جهان خارج از ما تأیید یا رد کند؟

در این مقاله پس از تبیین این ایده به تحلیل و نقد آن می پردازیم. از آن رو که هر خرافه ای به جای یک حقیقت می نشیند، در نقد این خرافه صورت های گوناگون قانون جذب را بیان کرده و موارد درست و نادرست آن را نشان می دهیم.

 

چیستی قانون جذب

قانون جذب می گوید:

هر چیز را در ذهنت مجسم کنی، آن را در دست هایت خواهی داشت. (راز،ص22) افکار و اندیشه ها قدرتی دارند که می توانند اشیاء و پدیده های جهان واقعی را بسازند و جذب کنند. تو همه چیز را به طرف خودت جذب می کنی. مردم، شغل، شرایط زندگی، وضع سلامتی، ثروت، قرض، شادی، ماشینی که سوار می شوی و اجتماعی که در آن زندگی می کنی. مثل آهن ربا همه اینها را به طرف خودت جذب می کنی. به هر چه فکر کنی همان اتفاق می افتد. کل زندگی تو تجلی افکاری است که در ذهنت جریان دارند. (راز.ص32)

با توجه به این قدرت فکر شاید به نظر بیاید که مهار این قدرت کار سختی است یا رها گذاشتن ذهن تا به هرچه می خواهد بیندیشد، بسیار خطرناک است اما کنترل و استفاده مفید از نیروی فکر کار دشواری نیست. احساسات هدیه ای شگفت انگیز هستند که به ما امکان می دهند به فهمیم، داریم به چه فکر می کنیم… احساسات تو به دو دسته تقسیم می شوند: احساسات خوب و احساسات بد. تو تفاوت میان این دو دسته را می دانی چون یکی باعث می شود خوشحال باشی و دیگری تو را ناراحت می کند.(ص42) وقتی احساس خوبی داری، داری آینده ای را می سازی که در جهت رسیدن به آرزوهای توست. وقتی احساس خوبی نداری، داری آینده ای را می سازی که در جهت آرزوهایت نیست. (ص43) احساسات خوش آیند و ناخوش آیند معیار استفاده درست یا نادرست از نیروی فکر است.

آرزوها در سه گام به دست می آیند، نخست خواستن: به دنیا فرمان بده. (راز،ص57) دوم باور: باور داشته باش که به خواسته ات رسیده ای. (ص58) سوم: تجسم: احساس کن که به خواسته ات رسیده ای (راز، ص62) احساس به فکر نیرو می بخشد. دنیا حسی است و تنها با تصور نمی توانی خواسته ات را به دست آوری. پس از همین حالا احساس خوبی داشته باش. (راز، ص64) بنابراین دو جور احساس در جذب موءثر است یکی احساسی که درستی و نادرستی افکار را نشان می دهد و دیگر احساسی که به افکارت نیرو می بخشد. کسی که می خواهد به آرزوهایش برسد به هر دو نیاز دارد. یعنی باید با توجه به احساسات خوب و بد تصمیم بگیرد و از احساسات خوب پیروی کند، دیگر اینکه با انجام کارهایی که احساس خوبی ایجاد می کنند، نیروی خود را تقویت کند.

تحقق آرزوها به نیرویی که به آنها می دهی بستگی دارد، پس هرگاه به اندازه کافی به افکار خود انرژی بدهی تحقق خواهد یافت. یکی از نظریه پردازان راز می گوید: من هیچ قانونی را نمی شناسم که بگوید این کار سی دقیقه، سه روز یا سی روز وقت می برد. بیشتر بستگی به این دارد که تو چقدر با هستی هماهنگ شوی. (راز، ص73) چگونه بیندیشی و چه احساسی داشته باشی.

قانون جذب به جملات کاری ندارد به تصورات کار دارد. مهم نیست که بگویی این را می خواهم یا نمی خواهم، وقتی به این می اندیشی در زندگی ات جذب می شود. اگرچه به صورت منفی بگویی. پس تنها آنچه را که می خواهی تصور کن. مادر ترزا انسان فوق العاده ای بود. او می گفت هرگز در تظاهرات ضد جنگ شرکت نمی کنم اگر برای صلح تظاهراتی داشتید، من را هم خبر کنید. (راز، ص151)

این تعریف خلاصه ای بود از قانون جذب که به عنوان راز بزرگ در آستانه قرن بیست ویکم کشف شده و در جهان انتشار یافته است.

 

درستی های قانون جذب

قانون جذب در رابطه با خود فرد دو صورت درست پیدا می کند: یکی در امور روحی و روانی، مثلاً کسی که به شادی فکر کند، شادمان می شود و کسی که به ناراحتی ها بیندیشد، اندوهگین می شود. کسی که فکر کند می تواند خوب سخنرانی کند، موفق خواهد شد و کسی که برعکس فکر کند، نتیجه برعکس خواهد گرفت. ادعای قانون جذب در اتفاقاتی که در اختیار فرد است، قابل قبول است و با کمی اصلاح از سوی منابع دین تأیید می شود.

اصلاح این است که تفکر در مورد خود شادی یا اندوه یا آرامش و یا اضطراب بیشترین فایده را ندارد، بلکه سامان دهی افکار بر اساس عوامل این حالات، موجب پدید آمدن آنها می شود. مثلاً امام حسن می فرماید:

آنچه را از دنیا خواسته ای و به آن نرسیده ای، چنان قرار بده که گویا هرگز به ذهنت خطور نکرده است. (بحار ج111ص78)

 

و اساساً امام صادق علیه السلام فرمودند:

رغبت به دنیا غم و اندوه به دنبال می آورد و دل بریدگی از آن آسودگی تن و روان را درپی دارد. (میزان الحکمه ح3767) و نیز امام علی علیه السلام فرمودند: یقین چه خوب اندوه را می راند. (بحار ج116@77) زیرا سرچشمه بی پایان سرور و شادمانی خداوند است.

و به فرموده امام کاظم: کسی که خود را به اندوه می زند، اهل اندوه می شود. (میزان الحکمه ح3781) پس اگر ما به هریک از پدیده های روانی شادی، غم، آرامش و… فکر کنیم در درون ما اتفاق می افتد اما پایدارتر و زیربنایی تر این است که عوامل آنها را مدیریت کنیم.

دومین مورد درستی قانون جذب در مقدورات جسمی است، به لاغری فکر کردن و خود را با اندام مناسب تصور کردن بسیار موءثر است، صد البته که تنها عامل نیست. بسیاری از بیماری ها به تصور و خیالات ما مربوط هستند، کسی که فکر کند سر درد دارد، به زودی سیستم عصبی او تجربه درد را برایش ایجاد خواهد کرد. و کسی که خود را تن درست و نیرومند می بیند، درست دیده است. از این رو امام صادق علیه السلام فرمودند:

هیچ بدنی با نیت و اراده قوی، ناتوان نمی شود. (میزان الحکمه ح20949) و از سوی دیگر بر شکایت نکردن از دردها و ناله و شیون سر ندادن تأکید شده است.

خداوند فرمود: کسی که سه روز بیماری را تحمل کند و به کسی شکایت و شیون نکند، گوشتی بهتر از گوشتش و خونی بهتر از خونش جایگزین می شود. اگر سلامتی یابد در حالی سالم می شود که گناهی بر او نمانده و اگر بمیرد به سوی رحمت من می آید. (میزان الحمه ح 18786) در مقابل بی تابی کردن در بیماری ها یا سایر مشکلات در واقع رنج انسان را بیشتر می کند. (غررالحکم ح1562غ1198)

در این روایات سامان دهی به افکار و احساسات برای درمان و بهبودی هدف گرفته شده اما بر ارزش های اخلاقی نیز تأکید شده است. صبر، تسلیم خداوند بودن و ایمان به او بیش از افکار مثبت و احساسات خوب مورد توجه بوده و اساساً افکار و احساسات بر اساس ارزش های انسانی و اخلاقی طراحی شده است و چه بسا احساساتی که از این ارزش ها برنیامده باشد، تأثیر کمتری بگذارد.

سوم، در تصور و احساس دیگران نسبت به خودمان و تا حدودی فراتر از آن نیز می توانیم از قانون جذب استفاده کنیم، کسی که خود را محبوب و دوست داشتنی می داند، البته در صورتی که کبر و غرور نداشته باشد، دوست داشتنی خواهد شد، کسی که خود را زشت یا زیبا تصور می کند، همانگونه به نظر می رسد. مثال فراتر اینکه فردی که شاد است، ممکن است دیگران را شاداب کند و یا برعکس. لذا در دعای هنگام نگریستن در آینه اینطور می خوانیم: خداوندا همانطور که چهره مرا زیبا آفریدی اخلاق و منش ام را نیز زیبا بگردان. این دعا بهترین تلقین خودپذیری و اصلاح افکار برای درک زیبایی آفریده خداست.

چهارمین صورت کارآمدی قانون جذب تأثیر بر احساس و برخی از رفتارهای حیوانات است. تصور آرامش و احساس امنیت برای حیواناتی که نزدیک ما هستند، موجب می شود که در کنار ما احساس امنیت کنند. در اینجا فرقی میان تمساح و یک گنجشک نیست. همچنین اضطراب شما آنها را نیز نگران و آشفته می کند. از این رو در روایات بسیاری به ما توصیه شده است که با حیوانات آرام و مهربان باشیم، بی جهت آنها را آزار ندهیم و شکار نکنیم. (میزان الحکمه باب حقوق الحیوان با 23 حدیث)

پنجم، از دیگر درستی های قانون جذب تأثیر بسیاری از افکار منفی است، براستی اگر کسی فکر کند که نمی تواند کسب و کار خوبی داشته باشد، با شکست اقتصادی روبرو خواهد شد، کسی که فکر کند، بیمار است، بیمار خواهد شد، کسی که گمان کند، دوستان و نزدیکانش او را رها خواهند کرد، طوری رفتار می کند، که به همین نتیجه می رسد. این امور در ادبیات دینی با عنوان وسوسه شناخته می شوند و نه فکر. وسوسه ها از سوی شیطان است و به صورت معمولاً ناامیدی و ترس (آل عمران/157)، دشمنی و جدایی (مائده/91)، بی تابی(اعراف/176) و ناکامی (قرقان/29) در دل های ضعیف افکنده می شود. توصیه روایات این است که در این موارد نگذارید رنگار وسوسه ها به فکرتان بنشیند (نهج البلاغه خ91) و آن را بر ذهن و زبان جاری نسازید. (کنز العمال ح1709)

تمام این موارد درست به اموری محدود می شود که فکر از طریق سیستم اعصاب، احساسات، رفتارها و گفتار ما را تحت تأثیر قرار می دهد و نتیجه طبیعی آن را محقق می کند. همچنین نیروی فکر می تواند با نمودهای احساسی و رفتاری و گفتاری فرد، روی احساس، رفتار و گفتار سایر افراد نیز تأثیر بگذارد. کافی است که ما از طریق رفتار یا گفتار و یا حالت های خود بتوانیم اندیشه و احساس خود را منتقل کنیم. یک انسان شاد می تواند دیگران را نیز شاد کند. یک انسان با اعتماد به نفس، طوری سخن می گوید و رفتار می کند، که به دیگران نیرو می دهد. یک شخص قدرتمند طوری نگاه می کند که دیگران قدرت او را احساس می کنند.

انسان می تواند با رفتار و کلمات و احساسش حتی شعور و احساس حیوانات را تحت تأثیر قرار دهد. مثلاً آنها را آرام یا مضطرب کند و یا حرکاتی را به آنها بیاموزد. یعنی افکارش از طریق، احساسات و رفتارها منتقل می شود.

اما در تمام این موارد کارآیی قانون جذب محدود به مقدورات بشری است، مثلاً کسی با قامت صد و هشتاد سانت نمی تواند با تجسم اینکه قدش دومتر است، بیست سانت بر قامت خود بیفزاید؛ یا برای سگ خانگی خود بال هایی مثل پرستو ایجاد کند و یا بیماری هاری را درمان کند، که بنابه تقدیر الاهی به آنها مبتلا شده و نه با مسائل فکری خود. برخی از اندیشمندان و ریاضی دانان جهان معلولیت جسمی دارند با اینکه ذهن بسیار قوی دارند اما نتوانسته اند بر معلولیت و بیماری خود چیره شوند.

خرافات معمولاً همین گونه شکل می گیرد یعنی واقعیت هایی وجود دارد، اما باور خرافی از حدود واقعیت فراتر می رود و دروغ هایی را با حقیقت می آمیزد. هیچ خرافه ای که از آغاز تا انجام و در تمام لایه ها دروغ باشد وجود ندارد. تمام خرافات با یک واقعیت در ارتباط هستند اما آن را تحریف می کنند و به طور نادرستی درمی آورند. این مواردی که گفته شد مصادیقی هستند که قانون جذب تاحدودی درباره آنها صادق است اما چیزی که امروزه به عنوان قانون جذب مطرح می شود، بیشترین تأکید خود را روی مصادیق دیگری می گذارد که درست نیست و همین موارد درست را نیز از حدود واقعی فراتر برده و به طور غیر واقعی بیان می کند.

 

اثبات ناپذیری قانون جذب

پذیرش قانون جذب در قلمرو جهان بیرون از وجودمان و غیر از موارد پیش گفته، کمی دشوار است و در این جاست که پای قانون جذب می لغزد و در اوهام و خرفات فرومی غلطد. پس باید بپرسیم که آیا براستی انسان هرچه را می اندیشد و احساس می کند، می تواند خلق یا جذب کند؟ آیا کائنات و جهان هستی گوش به فرمان ما ایستاده است؟ صد البته که انسان به تدریج، با افزایش تجربه و کسب دانش و رشد علمی از یک سو و تلاش و پشتکار از سوی دیگر می تواند از امکانات جهان هستی استفاده کند و حتی به پدیده هایی که اکنون در تصور کسی نمی گنجد، دست یابد. اما این سخن تازه ای نیست و بشر همواره با کسب تجربه و خردورزی و دانش اندوزی پیشرفت کرده است. قانون جذب چیز دیگری می گوید. ادعا این است که به هرچیز با احساس مثبت بیندیشید و آن را باور و تجسم کنید، دست خواهید یافت.

برای پذیرش تأثیر گذاری قانون جذب در جهان، لازم است اثبات شود که قدرت تجسم و احساس انسان بر سایر نیروهای جهان غلبه می کند. اما آیا تاکنون در آزمایشگاهی این موضوع اثبات شده است؟ بدون شک فکر و احساس انسان قدرتمند است و می تواند نیروهای الکتریکی را که در سلول های عصبی منتقل می شوند، کنترل کند.

حتی می توان نیروی الکترومغناطیسی که به صورت هاله ای توری دور بدن را فراگرفته (بصائر الدرجات ج12 ص463 و بحارالانوار ج40ص61)، با نیروی فکر و احساس بکار گرفت. اما هیچ کدام از این امور که از نظر علمی هم اثبات شده به ابعاد گسترده ادعای راز قانون جذب نمی رسد.

تاکنون کدام آزمایش حساب شده علمی قانون جذب را اثبات کرده؟ و نشان داده که انسان می تواند با تصور یک خانه و باور به این که مال اوست و تجسم زندگی کردن در آن، به خواسته خود برسد؟

همانطور که در فیلم راز نمایش داده شده، در کتاب راز هم مردی معرفی می شود که تصویر خانه دلخواه خود را روی تخته آرزوهایش نصب کرده و هر روز به آن می نگریسته و خود را در آن تجسم می کرده است. اما بعد از سال ها وقتی که فرزندش پس از اسباب کشی یک جعبه قدیمی را باز می کند و عکس های آرزوی پدر را می بیند و می پرسد اینها چیست؟ پدرش متوجه می شود که اکنون در همان خانه آرزوها زندگی می کند! به نظر شما کسی که مدت ها عکس خانه آرزوهای خود را در برابر چشم قرار داده و به آن نگریسته و با احساسات مثبت آن را تجسم کرده، وقتی در واقعیت آن خانه را می بیند، آرزو و تصورات ش را به یاد نمی آورد؟ و باید فرزندش عکس های چند سال پیش را به او نشان دهد تا متوجه شود خانه ای که در آن زندگی می کند همان خانه ای است که مدت ها در فکر خود آنجا زندگی کرده است؟ این در حالی است که حافظه انسان وقتی با احساسات همراه می شود بسیار قدرت مند عمل می کند و خاطرات کوچک و ناچیز با کوچکترین اشاره و نشانه ای به یاد می آید. بنابراین مثال هایی که در فیلم و کتاب راز مطرح شده نیاز به تحقیق بیشتری دارد، تا درستی شان اثبات شود.

یکی از اصول مهمی که دین اسلام بر آن تأکید می کند، اندیشه و خردورزی است. اسلام به ما می آموزد که به هر چیز هوشمندانه بیندیشیم و اگر درست بود بپذیریم و زندگی خود را بر اوهام قرار ندهیم. قرآن کریم کسانی را که به افکار سست و ظن و گمان عمل می کنند، مورد سرزنش قرار می دهد.(انعام/116) اثبات ناپذیری و غیر عقلانی بودن ادعاهای قانون جذب پذیرش آن را با آموزه های قرآن ناسازگار می نماید، مگر زمانی که شواهد علمی و آزمون های حساب شده ای روی آن صورت گیرد.

در این جا لازم به یاد آوری است که آنچه در نظریات فیزیک کوآنتوم مطرح شده، هیچ کدام قانون جذب را در ابعاد مورد ادعا اثبات نکرده و تنها به تأثیر ذهن و ابزارهای آزمایشگاهی بر وضعیت ذرات بنیادین و حالت دوگانه ماده و انرژی مربوط می شود. (نک، فیزیک و فلسفه. و نیز تائوی فیزیک)

 

ابطال ناپذیری قانون جذب

انسان در دو قلمرو به شناخت و آگاهی دست می یابد، در حوزه امور مادی و در امور معنوی. اگر در امور مادی دچار بدفهمی شود، به آن خطا می گویند و در روند تجربه ها و با سعی و خطا می تواند آگاهی و شناخت خود را از امور مادی اصلاح کند و توسعه دهد. اما بدفهمی در امور معنوی را خرافات می نامند، چه اینکه در باورها و اندیشه های معنوی باشد و چه اینکه در اعمال و آیین ها. تفاوت خطا در شناخت های مادی با خرافات در امور معنوی این است که خرافات معمولاً ابطال پذیر نیست و انسان نمی تواند با خرافات به آگاهی دست یابد، زیرا ایده ها و پدیده های معنوی به سادگی آزموده نمی شوند و نتایج آنها صریح و سریع به دست نمی آید. بنابراین کسی که در دام خرافات می افتد و آن را می پذیرد، به بن بستی خود خواسته و خود ساخته می رسد. از همین جا معلوم می شود که خرافات براستی راهزن حقیقت است و پذیرش یک خرافه مانع از درک درست حقیقت می شود.

در خصوص فرضیه راز که می گوید هر کس با اندیشه و احساس مثبت می تواند به آرزوهای خود دست یابد، از آن رو که زمانی برای تحقق رویاها مشخص نشده، هیچ گاه نمی توان این فرضیه را ابطال کرد، زیرا تا آخرین لحظه عمر، یک نفر باید منتظر باشد شاید روز بعد، روز رسیدن به آرزویش باشد. بنابراین هنگامی می توان این فرضیه را ابطال کرد که یک نفر با اندیشه و احساس مثبت نسبت به آرزویش، ناکام بمیرد. به این ترتیب برای هیچ کس در این دنیا امکان سعی و خطا و تجربه کردن قانون جذب وجود ندارد، زیرا با سعی اول تا پایان عمر باید برود و با مرگش خطای آن کشف می شود. بنابراین قانون جذب در طول زندگی خطاپذیر نیست. البته شاید بتوان گفت که حتی با مرگ یک انسان آرزومند ناکام نیز قانون جذب ابطال نمی شود، چون شاید علت ناکامی او نادرستی قانون جذب نبوده بلکه او به اندازه کافی قدرت تجسم و یا احساس مثبت به خرج نداده است. زیرا در قانون جذب شاخص و معیاری برای حد نصاب احساسات مثبت و تجسم خلاق وجود ندارد.

هم از این رو با پذیرش این قانون امکان تجربه آن از دست می رود و کسی که بخواهد بدون تکیه بر عقل یا وحی و تنها از راه تجربه درستی آن را دریابد، در بن بست علم و آگاهی گرفتار می شود. و صد البته عقل و وحی قانون جذب را به صورتی که امروزه معرفی می شود تأیید نمی کند.

 

پیشینه قانون جذب در فنون جادوگری

قانون جذب سابقه هزاران ساله در سحر و جادو دارد. و به نام قانون تشابه شناخته می شود. این قانون می گوید: شبیه، شبیه خود را می آفریند. (تاریخ جادوگری.ص68) در قانون تشابه افکار و باورها و قدرت تجسم نقش اصلی را دارند. در طول تاریخ افرادی که حاضر می شدند به تمرینات جادوگری بپردازند به این قدرت فکری می رسیدند که با تمرکز روی برخی از امور و نیز استفاده از ابزار و وسایل خاص، صورتی خیالی از فکر مورد نظر را برای خود و دیگران خلق کنند. چنانکه قرآن کریم در داستان رویارویی ساحران با حضرت موسی می فرماید:

«یخَیلُ إِلَیهِ مِنْ سِحْرِهِمْ أنها تسعی»

از سحرشان برای او تخیل ایجاد کردند که آن ریسمان ها می جنبد.(طه/66)

سحر و جادو اما راه ارتباط و استفاده از نیروهای شیطانی است که از زمان حضرت سلیمان و ارتباط گروهی از مردم با جن های در تسخیر آن پیامبر آغاز شد. «وَ اتَّبَعُوا ما تَتْلُوا الشَّیاطینُ عَلی مُلْک سُلَیمانَ وَ ما کفَرَ سُلَیمانُ وَ لکنَّ الشَّیاطینَ کفَرُوا یعَلِّمُونَ النّاسَ السِّحْرَ» از آنچه شیاطین در حکومت سلیمان خواندند، پیروی کردند. سلیمان کافر نشد اما شیاطین کفر ورزیدند و به مردم سحر آموختند.(بقره/102) همانطور که دین راه ارتباط با خداوند و استفاده از نیروی الاهی را در زندگی می آموزد، سحر و جادو راه ارتباط با شیاطین و استفاده از نیروی آنهاست.

قانون جذب مورد بحث بخشی از قانون مشابهت در سحر و جادو است. با این تفاوت که ادعاهای آن بسیار فراتر از واقعیت های جادوگری است. زیرا ساحران مجرب و نیرومند هم توانایی آن را ندارند که هر چه را می خواهند، با تمرکز فکر و دادن انرژی مثبت خلق یا جذب کنند. و عجیب این است که قانون جذب همه مردم را به این کار تشویق می کند. یعنی ادعا می کند هر کس بدون تمرینات جادویی و تنها با دانستن راز آنها می تواند کاری بزرگتر از آنها انجام دهد.

 

کامیابی منهای اخلاق

موضوع دیگری که عقل به ما توجه می دهد، درباره کائنات است. در قانون جذب کائنات یعنی همه موجودات که خدمت گذار بی جیره و مواجب انسان هستند و دست به سینه ایستاده اند تا هر کس هر چه را تصور و تجسم کرد به او بدهند. عقل این پرسش را مطرح می کند: کائناتی که تا این حد هوشمند، توانا و بخشنده است، به طوری که ما را آفریده و خواسته های ما را برآورده می کند، براستی چیست و ما در برابر او چه جایگاهی داریم؟ آیا کائنات غول چراغ جادوست و ما باید به او فرمان بدهیم، یا اینکه مثل پادشاهی بخشنده و مهربان است و ما باید متواضعانه از او بخواهیم؟

دیگر این که این اقیانوس بی کران دانایی و توانایی و دارایی و بخشندگی، برای چه انسان را آفریده و خواسته های او را اجابت می کند؟ آیا به علت اینکه انسان را موجودی آرزومند آفریده در دام برآوردن آرزوهایش گرفتار شده و ناچار است تا آخر پابه پای انسان بیاید؟ این فرض با نیروی بزرگ کائنات سازگار نیست.

آیا عاشق انسان و اسیر آرزوهایش شده است؟ پس چرا عمر انسان را طولانی یا بی پایان نمی کند، تا بیشتر با او باشد؟ به هر حال مشکل اخلاقی در این است که انسان باید ولی نعمت خود را درست بشناسد و به طوری که سزاوار است با او ارتباط برقرار کند.

حالا به هر دلیل فرض کنیم که کائنات خود را موظف به برآوردن آرزوهای انسان کرده است، چرا به سادگی این کار را انجام نمی دهد؟ آیا می خواهد انسان را آزار دهد؟ تجسم و احساس و افکار چیست؟ انسان یک کلام خواسته خود را می گوید او هم به موقع پاسخ می دهد.

در تمام این موارد چیزی که اهمیت ندارد ارزش های انسانی و اخلاقی شخص آرزو کننده است. کائنات به این نگاه نمی کنند که شما انسان مهربانی هستید یا نه، خوددارید یا نه، راست گویید یا نه، مهم این است که آرزوی تان را باور و تجسم کنید. حتی اگر آرزو دارید که اسلحه ای بسازید و با آن مردم بی گناهی را بکشید.

از دیدگاه اسلام اما تمام جهان در دست خداوند است و او بی دریغ به انسان می بخشد، معیار بخشش او درست زندگی کردن است، ارزش های اخلاقی اسباب موفقیت، ثروت، محبوبیت و سایر خواسته های بشری است (نک: اخلاق موفقیت و اخلاق دارایی) و هر کدام از اینها اگر موجب دوری شخص از ارزش های انسانی شود، از دست یابی به آنها در دنیا محروم خواهد شد و در زندگی ابدی بهره ای بهتر خواهد یافت.(نک:آثار ابتلا) بنابراین رشد و شکوفایی انسانی هدف خداوند از بخشیدن بهره های زندگی است و این با هدف غول چراغ جادوی کائنات که تنها به قدرت تجسم پاداش می دهد و به ارزش های انسانی کاری ندارد بسیار متفاوت است.

 

شعور خلاق انسان

قانون جذب روی یکی از ویژگی های منحصر به نوع انسان دست گذاشته، اما به درستی آن را نشناخته و با توهمات پوچی آمیخته است. حقیقت این است که انسان موجود عظیم و شگفت انگیزی است و نیروی خلاق و نامحدود آفرینش پس از پدید آوردن او خود را تحسین کرد (موءمنون/14) و به آفرینش انسان بالید و به فرشتگان دستور داد تا بر این آفریده تازه سجده کنند. علت برتری انسان موضوعی است که در نگاه اول مبهم به نظر می آید و آن آگاهی از نام هاست. علم اسماء سبب سجده فرشتگان بر آدم بود؛ زیرا خداوند پس از اینکه فرمود عَلَّمَ آدَمَ اْلأَسْماءَ کُلَّه به آدم تمام نام ها را آموخت. (بقره/32)، می فرماید: قُلْنا لِلْمَلائِکَه اسْجُدُوا ِلآدَمَ به فرشتگان گفتیم که بر آدم سجده کنند. (بقره/34) این ترتیب در بیان علیت را می فهماند.

بنابراین انسان نام ها و اسمایی را می داند که فرشتگان توان و ظرفیت فهم آن را نداشتند. زیرا در آیات مورد بحث خداوند در مورد انسان واژه علم را به کار برده، ولی درباره فرشتگان واژه عرضه را استفاده کرده، می فرماید: «ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَی الْمَلائِکَه فَقالَ أَنْبِئُونی بِأَسْماءِ هوءُلاءِ إِنْ کُنْتُمْ صادِقینَ» سپس آن نام ها را به فرشتگان عرضه کرد و برای شان به نمایش گذاشت، پس گفت اگر راست می گویید از این اسماء به من خبر دهید و چیزی بگویید. (بقره/32) این بیان به روشنی نشان می دهد که فرشتگان توان فراگیری و فهم نام ها را نداشتند. و همین معیار برتری انسان و سبب سجود فرشتگان بر او بوده است.

لازم به توجه است که در این ماجرا شخص حضرت آدم به تنهایی موضوعیت ندارد، استعداد و قابلیت های نوعی مورد نظر بوده و هرچه گفته شده درباره تمام انسان هاست. نخست به علت اینکه در میان فرزندان آدم کسانی بوده اند که از او برتری داشته اند و دیگر اینکه در ادامه که به دشمنی شیطان با انسان می رسد، موضوع کاملاً فراگیر است و تمام انسان ها درگیر این دشمنی هستند. و سوم اینکه اگر پی ببریم این نام ها چیست، می بینیم که حتی افراد عادی و غیر پیامبران نیز از این نام ها آگاه اند و به سادگی می توانند این دانش پنهان را از درون خویش بیابند.

نام هایی که خداوند به انسان تعلیم داده چیست؟ و چه ارزشی دارد که فرشتگان را به سجده وامی دارد؟ در روایات آمده، که آنها نام تمام اشیاء و موجودات بوده است. (تفسیرالعیاشی. ج1ص33غ32) اما آیا صرف نام این اشیا، چیزی است که ملائکه آن را نفهمند؟ فرشتگانی که از سوی خداوند مدبر امور عالم اند (نازعات/5) آیا از ادراک و دانستن نام آنها ناتوان هستند؟

برای اینکه بدانیم نام ها چه بوده، لازم است که برخی از آیات قرآن را کنار هم بگذاریم تا راز واقعی فاش شود. نخستین آیه این است: فَإِذا سَوَّیْتُهُ وَ نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحی فَقَعُوا لَهُ ساجِدینَ هنگامی که او را متعادل کردیم و از روح خود در او دمیدیم، برای او به سجده افتادند. (حجر/29،ص/72) این آیه شریفه سجده فرشتگان را نتیجه دمیدن روح الهی در انسان بیان می کند که علیت را می فهماند و آیات سوره بقره علم اسماء را علت این سجود معرفی می کرد؛ نتیجه این می شود که تعلیم نام ها به انسان با دمیدن روح در پیکر او انجام شده است. بنابراین علم به نام های اشیا همراه با نوعی آگاهی و شناخت از منشأ و سرچشمه پیدایش آنها بوده و این علم و تعلیم خداوند از جنس گفت و شنود و لفظ و واژه نیست، بلکه این علم با روح منتقل شده و از جنس آفرینش، ایجاد و زندگی است.

هنگامی که خداوند از روح خویش در انسان دمید، علم به تمام آفریدگان و ربط آنها با منبع بی پایان قدرت، خلاقیت و زندگی را به آدم منتقل کرد. این موضوع زمانی بهتر روشن می شود که به آیه آفرینش انسان باز گردیم، یعنی آیه ای که پروردگار توانا خود را به خاطر آفرینش آدم تحسین می کند، خداوند در آنجا خود را با نام احسن الخالقین یاد کرده و خلاقیت و آفرینندگی را جمع می بندد. تو گویی با وجود انسان دیگر خداوند تنها خالق جهان نیست. از مجموعه این آیات روشن می شود که علم و آگاهی انسان از اشیا، نوعی آگاهی خلاق است و می تواند با اندیشه و ادراک خود نمونه و جلوه ای از خلاقیت خداوند را به نمایش بگذارد.

با صرف نظر از معنای خلق و تفاوت آن با مفاهیم نزدیک مثل جعل، انشاء، ابداع و غیره؛ تا اینجا نتیجه تحقیق این است که با دمیدن روح الهی در انسان آگاهی آفریننده و دانش خلاق به او هدیه شد و در صورتی که به چیزی بیندیشد و بخواهد، به اذن خداوند می تواند بیافریند. اما در کنار این حقیقت که انسان از اندیشه ای آفرینشگر برخوردار است، غفلت از دو موضوع توهمات زیادی را در فهم و تبیین قانون جذب ایجاد کرده است. نخست اینکه این قدرت از کجاست؟ و دیگر این که این قدرت برای چه در اختیار بشر قرار گرفته است؟ و چگونه عمل می کند؟

باید توجه کنیم که این آگاهی و توانایی در پیوند با روح خداوند و جریانی از نیروی بی کران آفریننده است. این هوشیاری و توجه راه دست یابی به این نیرو را به ما نشان خواهد داد. اگر ما از منشأ و منبع یک نیرو غافل باشیم، نمی توانیم آگاهانه و از تمام ظرفیت آن استفاده کنیم و راه های دست یابی به آن را نخواهیم یافت. بلکه فقط نمودهایی از آن را دیده و شاید با تقلید بتوانیم تکرار آن نمودها را امکان پذیر کنیم. به همین علت قانون جذب بدون توجه به نیروی خلاق خداوند یکتا ناکارآمد و بیهوده است.

حوزه(با تصرف).


قانون جذب ۵ بعدی قانون جذب ۶۸ ثانیه قانون جذب در ۶۸ ثانیه قانون جذب ضربه تراپی قانون جذب و ضمیر ناخودآگاه قانون جذب صوتی قانون جذب صحت دارد قانون جذب صد درصد قانون جذب صحت داره قانون جذب فایل صوتی قانون جذب چقدر صحت دارد کتاب قانون جذب صوتی قانون جذب زیبایی صورت کلید کاربردی قانون جذب صوتی قانون جذب و زیبایی صورت قانون جذب ثروت قانون جذب ثروت استر هیکس قانون جذب ثروت عباس منش قانون جذب ثروت استر وجری هیکس قانون جذب ثروت وپول قانون جذب ثروت کتاب قانون جذب ثروت استر و جری هیکز قانون جذب 68 ثانیه قانون جذب 18 ثانیه کتاب قانون جذب ثروت استر هیکس قانون جذب قرآن قانون جذب قرعه کشی قانون جذب قضات قانون جذب قدرت تفکر مثبت قانون جذب قوی قانون جذب قبل از خواب قانون جذب قدرت ذهن قانون جذب قدرت قانون جذب در قرآن قانون جذب ازدیدگاه قران قانون جذب فرد مورد علاقه قانون جذب فایل صوتی قانون جذب فراوانی قانون جذب فوری قانون جذب فرزندان جانبازان قانون جذب فیزیک کوانتوم قانون جذب فرشتگان قانون جذب فکر قانون جذب فرهنگ صوتی قانون جذب فراماسونری قانون جذب درست یا غلط قانون جذب همسر دلخواه قانون جذب همسر قانون جذب هیات علمی قانون جذب هلاکویی قانون جذب هدف قانون جذب هیئت علمی قانون جذب هیات علمی ایثارگران قانون جذب همسر ایده ال قانون جذب همسر مورد علاقه قانون جذب عشق قانون جذب عشق چیست قانون جذب عباس منش قانون جذب عشق از دست رفته قانون جذب علمی قانون جذب عشق از راه دور قانون جذب عالیه قانون جذب عشق رفته قانون جذب عشق مردان قانون جذب عاشق قانون جذب خواسته ها قانون جذب خانم هیکس قانون جذب خواستگار قانون جذب خانواده برتر قانون جذب خوشبختی قانون جذب خدا قانون جذب خانمها قانون جذب خانه قانون جذب خردمند قانون جذب خواسته قانون جذب حقیقت دارد قانون جذب حقیقت یا دروغ قانون جذب حلت قانون جذب حقیقت داره؟ قانون جذب حسین وهابی قانون جذب حضرت علی قانون جذب حسین عباس منش قانون جذب حقیقت ندارد قانون جذب حس خوب قانون حق جذب قانون جذب جفت روحی قانون جذب جول اوستین قانون جذب جایزه قانون جذب جدید قانون جذب جبر قانون جذب جملات تاکیدی قانون جذب جملات چرا قانون جذب جواب نمیدهد قانون جذب فرزندان جانبازان قانون جذب در جبر قانون جذب چیست قانون جذب چگونه کار میکند قانون جذب چیه قانون جذب چگونه است قانون جذب چی میگه قانون جذب چه میگوید قانون جذب چیست و نحوه استفاده از آن قانون جذب چقدر واقعیت دارد قانون جذب چگونه کشف شد قانون جذب شخص قانون جذب شریفی قانون جذب شغل قانون جذب شوهر قانون جذب شوهرم قانون جذب شکرگزاری قانون جذب شخص مورد علاقه قانون جذب شانس قانون جذب شاهین فرهنگ قانون جذب شخص معين قانون جذب سلامتی قانون جذب سریع قانون جذب سحر رضوی قانون جذب سرمایه های خارجی قانون جذب سپاسگزاری قانون جذب سینا تهرانی قانون جذب سرمایه گذار خارجی قانون جذب ساده و روان قانون جذب سخنرانی قانون جذب سجاد قانون جذب یعنی چه قانون جذب یک فرد خاص قانون جذب یک مرد قانون جذب یا راز قانون جذب یوتیوب قانون جذب یعنی چی قانون جذب یا یقین قانون جذب یک نفر قانون جذب راست یا دروغ قانون جذب و یافتن همسر قانون جذب برای ازدواج قانون جذب برای زیبایی قانون جذب به انگلیسی قانون جذب برای مو قانون جذب برای عشق قانون جذب برای لاغری قانون جذب برای برگرداندن معشوق قانون جذب برای بچه دار شدن قانون جذب برای قبولی در کنکور قانون جذب برای پولدار شدن قانون جذب لاغری قانون جذب لامبرت قانون جذب لبخند زندگی قانون جذب الحبيب للزواج قانون جذب مایکل لوسیر قانون جذب مایکل لوسیر دانلود قانون جذب برای لاغری قانون جذب مایکل لوسیر pdf کتاب قانون جذب لوسیر قانون جذب مایکل لوسیر پی دی اف قانون جذب امیر شریفی قانون جذب افراد قانون جذب ازدواج قانون جذب امروز قانون جذب از دیدگاه مولانا قانون جذب انرژی مثبت قانون جذب استر هیکس قانون جذب از نظر علما قانون جذب از نظر اسلام قانون جذب از دیدگاه اسلام قانون جذب تجربه قانون جذب تلگرام قانون جذب تبسم قانون جذب تضمینی قانون جذب تمرین قانون جذب تاروت رنگی قانون جذب تفکر مثبت قانون جذب تله پاتی قانون جذب تبیان قانون جذب تصویری قانون جذب نی نی سایت قانون جذب نمره قانون جذب نیمه گمشده قانون جذب نیروی انسانی به نقاط محروم و دورافتاده و مناطق جنگی قانون جذب نیروهای شرکتی قانون جذب نخبگان قانون جذب نیروی انسانی به مناطق محروم قانون جذب نیوتن قانون جذب نقد قانون جذب نیروی انسانی به نقاط محروم قانون جذب مردان قانون جذب معشوق قانون جذب موفقیت قانون جذب مجموعه ها قانون جذب مایکل لوسیر قانون جذب مشتری قانون جذب مال قانون جذب معکوس قانون جذب مولانا قانون جذب مهدی خردمند قانون جذب کائنات قانون جذب کوین ترودو قانون جذب کتاب قانون جذب کنکور قانون جذب کار قانون جذب کوانتوم قانون جذب کامل قانون جذب کتاب راز قانون جذب کارما قانون جذب کوانتومی قانون جذب گزینش و استخدام قضات قانون جذب گروهی قانون جذب گمانه قانون جذب گنج حضور قانون جذب سرمايه گذاري خارجي قانون جذب نیمه گمشده قانون جذب سرمایه گذار خارجی قانون جذب شکر گذاری قانون جذب می گوید قانون جذب وشکر گذاری قانون جذب طبیعت قانون جذب طرح الهی قانون جذب طرف مقابل قانون جذب طليقي قانون طلایی جذب قانون جذب در طبیعت قانون جذب از طریق نوشتن قانون جذب برای طلاق قانون جذب قانون طبیعت است قانون جذب و طلاق قانون جذب زنان قانون جذب زیبایی قانون جذب زیبایی صورت قانون جذب زیبا شدن قانون جذب زندگی قانون جذب زن قانون جذب زوج قانون جذب زمان قوانين جذب زنان قانون جذب و زیبایی قانون جذب روابط قانون جذب راز قانون جذب راست یا دروغ قانون جذب ریاضی قانون جذب راندا برن قانون جذب رائفی پور قانون جذب روانشناسی قانون جذب رابطه قانون جذب رسیدن به خواسته قانون جذب رسیدن به معشوق قانون جذب ذهن قانون جذب قدرت ذهن قانون جذب و ذهن قانون جذب و قدرت ذهن قانون جذب برای برنامه ریزی ذهنی قانون جذب در قرآن قانون جذب در عشق قانون جذب در ازدواج قانون جذب در 21 روز قانون جذب دکتر هلاکویی قانون جذب دکتر فرهنگ قانون جذب در دین اسلام قانون جذب در روابط قانون جذب دکتر شاهین فرهنگ قانون جذب در اشعار مولانا قانون جذب پول قانون جذب پولدار شدن قانون جذب پسران قانون جذب پنج بعدی قانون جذب پرورش افکار قانون جذب پسرا قانون جذب پسر مورد علاقه قانون جذب پی دی اف قانون جذب پور علی قانون جذب پرسمان قانون جذب و ازدواج قانون جذب واقعیت دارد؟ قانون جذب واقعی قانون جذب و عشق قانون جذب ویکی پدیا قانون جذب و کائنات قانون جذب و افزایش قد قانون جذب و زیبایی قانون جذب و شکرگزاری قانون جذب و ارتعاش

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

41 نظرات
 1. سید مهدی می گوید

  سلام، ببخشید شما گفتید که بدون اذن خداوند کاری انجام نمیشه ، پس چطوره که بعضی ها هدف هایی مخالف با اسلام دارند ولی با دعا و تلاش بسیار زیاد به آن هدف می‌رسد مثلا ۱۰ سال تلاش می‌کند و دست نمی‌کشد و یک خواننده می‌شود که چه بسا محتوای آهنگش هم مطربی و لهو باشد، اگر خداوند گاهی به خاطر مصلحت جواب دعا و تلاش ما را نمی‌دهد پس چگونه این افراد به آرزو و هدف خود میرسند؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدین

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هیچ جا نگفتیم که با تلاش کسی به جایی نمی رسد. دقت کنید، حرف ما این است که خداوند در این عالم قوانین و سنت هایی دارد، چه مومن چه کافر اگر تلاش کنند می توانند به نتیجه برسند. قرآن کریم: مَنْ كَانَ يُرِيدُ الْعَاجِلَةَ عَجَّلْنَا لَهُ فِيهَا مَا نَشَاءُ لِمَنْ نُرِيدُ ثُمَّ جَعَلْنَا لَهُ جَهَنَّمَ يَصْلَاهَا مَذْمُومًا مَدْحُورًا . (اسرا/18)آن کس که (تنها) زندگی زودگذر (دنیا) را می‌طلبد، آن مقدار از آن را که بخواهیم -و به هر کس اراده کنیم- می‌دهیم؛ سپس دوزخ را برای او قرار خواهیم داد، که در آتش سوزانش می‌سوزد در حالی که نکوهیده و رانده (درگاه خدا) است.
   دقت کنید پس خداوند به یزید، معاویه و ستمگران اگر تلاشی هم بکنند پیروزی های ظاهری را می دهد، این خاصیت دنیا است. بالاتر شیطان هم پیروزی هایی در دنیا دارد اما این به این معنا نیست که هر کاری خواستند بکنند و بدون حساب و کتاب باشد و شیطان یا فلان کافر به تمام اهدافش برسد. بلکه به برخی از ظاهر دنیا می رسد اما این کف روی آب است. و زودگذر است.
   بحث ما این است قانونی وجود ندارد که انسان هر هدفی داشت به همه آن برسد!!! خدای متعال فسخ می کند همانطور که حضرت امیر فرموده است. خداوند و دین از شما به عنوان یک فرد خوب می خواهد، هدف گذاری کنی، تلاش بکنی، مقدمات عقلانی کار را فراهم بکنی، و توکل به خدا هم داشته باشی، قطعا موفق می شوی، حالا شاید به هدف خودت که مد نظرت بوده نرسی اما خدای متعال اجر تو را در راه خودش ضایع نمی کند.
   این منطق، شفاف دین است. آسان، منطقی و بسیار متعالی و قابل فهم است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. محمد حسین پرهیزکاری می گوید

  سلام ببخشید من دوره ای رو میگذرونم که مدرسش کاملا همه چیز رو از خدا میدونه و همیشه مسگه چون روح ما خداییه ما قدرت تشخیص خوب و بد رو داریم یا اگر ما به منبع آفرینش خدا منظوره وصل بشیم میتونیم به خواسته هامون برسیم.در کل از ابتدا میگه خداوند مرکز و مبدا دنیاست و چون از روح خودش در ما دمیده ماهم میتونیم در دنیا چیزهایی که میخوایم برای خودمون خلق کنیم.و من خودم کاملا صحبتهای ایشوتو امتحان کردم و واقعا بهش رسیدم مثلا من تو ذهنم تجسم کردم که یه وسیله ای دارم و بابت داشتنش خدارو شکر کردم و خیییلی اتفاقی بدون اینکه به همسرم بگم خودش رفت و مشابه اون وسیله رو برام کادو خرید.در صورتیکه تو ۱۰سال زندگیمون اصلا از این کارها نکرده.من خییییلی از این نتایج دیدم الان با توجه به اینکه اصلا چیزی در مورد شرک و کفر تو دوره نمیبینم و واقعا برای خودم و خواهرم که دوره رو خریدیم جواب داده آیا باید ترکش کنم؟دوره آقای **** هست میشه لطفا راجع بهش تحقیق کنید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تشخیص اینکه چه اعتقاداتی را ترویج می کنند باید با یک کارشناس دین باشد. مشرکین مکه هم خدا را می پرستیدند وَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ.
   آنچه هست خدای بدون دین، و دین اسلام انحراف است. شما آموزه های دینی را از علما، کتب دین بگیرید. طبیعتا جریانهای انحرافی از شیوه های جذاب و حتی به نام خدا نیز استفاده می کنند. در کل چنین دوره های اصلا سفارش نمی شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. Fateme می گوید

  سلام میشه راجب اینکه میگن هرحرفی بزنی اونوجذبش میکنی هم چیزی بگیدممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   طبیعتا هر حرفی صحیح نیست. بلکه انسان اگر ملایم، درست و خوب حرف بزند فطرت انسانها اینگونه است که به طرف مقابل علاقه مند می شوند ربطی هم به قانون جذب ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. Fateme می گوید

    نه منظورم اینکه بعضی ازاستادان کلاس های موفقیت میگن کائنات شوخی جدی سرش نمیشه شماهرحرفی بزنیدبه واقعیت تبدیل میشه دیریازودمثلااگهالکی بگی من مریضم بیمارستانم واقعامریض میشی ومیری بیمارستان شمابگیداین حرفادروغه یاراست؟بعدمیگن قانون جذب یاقانون کائنات قوانین الهی هستن ودرقران اومدن اخه کجای قران تااونجایی که من میدونموازقران اطلاع دارم اصلانیست همچین چیزی شمابگیدبالاخره شماآگاهیتون بیشتره

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     اینطور گفتن درباره کائنات که شوخی سرش نمیشود این خرافات است! ما چیزی به عنوان کائنات و جذب آن نداریم. این نسبت ها به قرآن کریم هم کاملا غلط و نشان دهنده بی سوادی چنین افرادی است. این جور حرف زدن شیادی است. شما حرف خدا را از روایات و قرآن و از علما بگیرید. حیف هست عمر شریفتون رو با این خرافات بگذرانید که ساخته و پرداخته منحرفین هست.
     وفقکم الله لکل الخیر

 4. کاربر می گوید

  خیلی صحبت های خوب و آموزنده ای در ابتدا بود خیلی ممنون
  جایی به خوبی صحبت های شما پیدا نکردم
  خدا اجرتون بده🙏🙏🙏

 5. زینب می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  واقعیتش من خیلی وقته ک در مورد درستی یا غلطی این قانون مطالعه میکنم ….***** مساوی میگیره با استعفار و حمد خدا و میگه ک مباحث اصلی دوره من توکل و دعا و حسن ظن و پاکسازیه،خب این قصیه توی ذهن من تناقص ایجاد میکنه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   به این به اصطلاح قانون جذب ایرادات بسیار فراوانی وارد است چه از جنبه دینی و چه غیر دینی کارشناسان مختلفی به این موضوع ایراد جدی وارد کرده اند، اما فعلا برای عده ای درآمد زایی دارد. حالا بماند از ضعف فلسفی و روحی برخی افراد ساده نیز در بیشتر موارد سوء استفاده می شود.

   در هر حال در عصر غیبت ما را به مراجع و فقها ارجاع داده اند، شما چیزی را به دین نسبت ندهید. اگر قرار باشد با یک روایت یک فرقه یا یک اندیشه را به دین نسبت بدهید سنگ روی سنگ بند نمی شود و گاهی زمینه ساز انجرافات جدی است، مشرکین مکه هم می گفتند خدای ما الله است و پیامبر ص با آنها به خاطر تفسیری که از مباحث توحیدی داشتند مبارزه می کرد.
   باید مجموعه آموزه های دینی را همراه با اجتهاد درست داشته باشید. ثانیا کدام دیوانه ای استغفار را با پاکسازی قانون جذب یکسان گرفته!؛ شما اگر به دنبال دین هستید به خود دین رجوع کنید و آثار علمای اخلاق را مطالعه کنید چیزی را به دین نسبت ندهید مخصوصا این افکار بدون ریشه و جایگاه عقلی و فلسفی را که بسیار مبهم، بدون پشتوانه لازم فلسفی است.
   بسیاری از جریانات انحرافی مشکل اصلی شان همین است که هر چیز به ظاهر زیبایی را که تصور و توهم می کنند را به دین نسبت می دهند. در هر حال خود معارف دینی و اهل البیت کامل هست از همین معارف آن هم با قرائت فقها و عالمان بزرگ دین استفاده کنید. حتما توصیه می کنیم آثار شهید مطهری را خوب مطالعه کنید اگر واقعا به دنبال شناخت دین هستید.

   اگر نیاز به توضیحات بیشتری هست می توانید در سایت یک وقت مشاوره بگیرید تا بیشتر در این زمینه توضیحات ارائه شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. مهدی می گوید

  سلام وعرض ادب خدمت حاج آقا
  بنده هم مدتهاست با این پدیده آشنا شدم که گاهی توسط افراد واساتید موجه و گاهی توسط افراد ناموجه تبلیغ میشود و آموزش های خود را با قیمتهای گذاف بفروش میرسانند .
  یکی از همین آقایان که دم از توحید و خدا هم میزند . زن خود را طلاق داده و با زن دیگری بدون ازدواج رسمی زندگی می کند و در فایل تصویری خود از کارش دفاع می کند . و ملک و املاک خود را در آمریکا نمایش میدهد برای جذب مشتری
  ولی میخواهم عرض کنم
  آیه فمن یعمل مثال ذره خیراً یره – هر کار خوبی حتی به اندازه ذره نتیجه یا خود آن عمل را خواهیم دید
  یا الاعمال بالنیات . یعنی در نیت خود هر چه باشد همان حساب میشود
  نیت خوبی خوبی نیت بدی بدی
  اینها همه موید این قانون است . آنها کائنات را مطرح می کنند . ولی در اصل خدا است که پاسخ می دهد
  امام حسین برای خدا قیام فرمود خدا هم همه خوبی ها و زیبایی ها را برای او رقم زد که مارایت الا جمیلا از خواهر بزرگوارشان موید همین است .
  کسانی که جنایت کردند . هم همین را برای خود جذب کردند . عذاب دنیا و آخرت را
  تسبیهات حضرت زهرا ما را متوجه می کند که خدا بزرگ است و خدا پاک از هر بدی است و شکر و سپاس مخصوص خداست
  که در روح انسان تاثیر مثبت دارد .
  یا مثلاً غسل تاثیر مادی ومعنوی در جسم و روح دارد
  یا امر به معروف ونهی از منکر باعث انتشار معروف و خوبی ها میشود .
  ————————–
  آیا استفاده از تکنولوژی که همه ما بدون استثنا استفاده می کنیم در دستورات اسلام اشاره مستقیم دارد . ولی این را داریم که اطلب العلم ولو بالسین . دنبال علم باشید اگر چه در چین ( مسافت دوری ) باشد
  آیا پیامبر به مشورت سلمان فارسی عمل نکرد ؟
  پس باید در کنار اعتقادات خود از علم و دانش بشر که خود موهبت الهی است استفاده کرد . که خود شکر نعمت است
  با پوزش از طولانی شدن مطلب

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر عزیز و بزرگوار
   یا دین را خوب متوجه نشده اید یا مباحثی که اینها در قانون جذب می گویند را درست درک نکرده اید. اینکه همه خیرات برای خدا و خواست خدا و جذب مومنین می شود که شما ادعا می کنید اصلا ربطی به قانون جذب ندارد، اینها به جذب در همین دنیا آنهم به صورت قانون یعنی کلیت ادعا می کنند که روشن است که امری بدون دلیل است و ربطی به آنچه امامان می گویند ندارد. حرف اینها چیز دیگری است و حرف دین چیز دیگر.

   عزیزم چه ربطی دارد برادر عزیز!، قانون یعنی کلیت، کجا دین گفته که مثلا به این کیفیتی که اینها می گویند شما توجه داشته باشید حتما در این جهان همان برای شما جذب می شود. عزیز و بزرگوار در همین دنیا در همان جنگ های پیامبر ص که جناب سلمان هم حضور داشت گاهی سپاه اسلام با اینکه تمام تلاش و نیت خود را برای پیروزی داشت در ظاهر شکست می خورد. کجا کلیت دارد!!.ادعای اینها این هست که جذب در همین جان به صورت کلی و همیشگی و مشخص است و گرنه اگر غیر این را ادعا بکنند که شما دارید ادعا می کنید دیگر نام آن قانون نیست. کمی در مفهوم قانون بودن دقت کنید. به ظرایف فلسفی و تبعات و لوازم اعتقادی هر چیز توجه بکنید. اگر دانش کلام و فلسفه ندارید حتما از یک کارشناس دینی بخواهید که خوب مسئله را برای شما تشریح کند.

   مشرکین مکه هم اگر می گفتند بت می پرستیم منظورشان پرستش سنگ و چوب نبود، بلکه حرفشان این بود که خدا را می پرستیم، قرآن را بخوانید که اینها می گفتند وَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ. پیامبر ص با همین افکار به ظاهر خدا گرایانه مبارزه کرد. خدا پرستی و معنویتی که به غیر وحی و دین برسد پشیزی ارزش ندارد و عین ضلالت و همان دین شیطان است.

   عزیزم بزرگوار آن علمی که در چین هست ناظر به معارف و اعتقادات نیست و گرنه فرمودند شرق عالم بروید غرب عالم بروید علم و معرفت صحیح نزد ما اهل البیت است شَرِّقا و غَرِّبا لَن تَجِدا عِلما صَحيحا إلاّ شَيئا يَخرُجُ مِن عِندِنا أهلَ البَيتِ، آن علم که در چین هست و اشاره شده علوم دنیایی که کارکرد دنیایی داشته باشد نه مباحث دقیق اعتقادی و تفکری! کمی دقت کنید فرق معارف را با دانش بشر بدانید. چه اصراری دارید که معارف دقیق اهل البیت را اینگونه وارونه به افکاری نسبت بدهید که منتقدین جدی در خود غرب (یعنی همین روانشناسی) دارد چه برسد به اینکه اصلا هیچ ارتباطی با دین ندارد. افکار و اعتقادات را از دین بگیرید و روایات هم محکم و متشابه دارند، لذا در عصر غیبت به شیعیان فرمودند دین خود را از علما بگیرید که دچار انحرافات بزرگ یا کوچک و ظریف اعتقادی نشوید.

   جذب عذاب آخرت چه ربطی به قانون جذب دارد!، چرا همه چیز را باید به هم ببافیم، مدعیان این حرف اولا علم و دانش بشری نیست، بلکه یک نفر یا چند نفر است و ساده اندیش نباشیم هر حرفی را هر کسی زد به نام دانش نخوانیم، همین حرفها منتقدینی در روانشناسی دارد، این منتقدین دانش ندارند بزرگوار!، حرف اینها از نظر حضرتعالی موهبت نیست! اینها حرفشان نعمت نیست، چرا ذهن شما گزینشی آنچه را که دوست دارید انتخاب می کند، به تعبیری یک چیز و شباهت را گرفته اید و هزاران چیز را رها کرده اید و نمی بینید، بنده جدی با شما صحبت می کنم ناراحت نشوید چون مسئله مهمی است برای شما و باید دقت کنید.

   در هر حال حرف زیاد هست، می خواستم خط به خط حرف های شما را نقد کنم از جهت انتساب غلطی که دارید می دهید اما همین چند جمله که عرض شد کفایت می کند. حتما یک بازنگری داشته باشید و در مباحث اعتقادی فراتر از آنچه اهل البیت گفته اند نرویم که ضلالت و گمراهی است و این حرف را باور قلبی خود کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. شيرين مختاري می گوید

  بزار دروغ باشه.حداقل به ما شادی داد…….دمش گرم استاد قانون جذبی ک دوره دیدم پیشش .. .شما جز نوحه و غم بدبختی چه کردی آخوند محترم؟!!!!!!

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر محترم!
   اولا بحث ما روی شادی یا غم نبود، ثانیا این خیلی خوبه که حال شما خوب است، خدا رو شکر می کنیم. ثالثا خواهر گرامی بر فرض که شما حرف بنده رو قبول نکنید دلیل این نیست که دلایل ما نادرست هست، اصلا قبول نکنید اما می توانم بپرسم اگر برخی از خود روانشناسان محترم هم قبول نکنند آن وقت چه خواهید گفت؟؟؟ در متن ما اشاره به این مطلب کرده ایم.
   از همه اینها گذشته، رعایت ادب هم خوب است، لذا حرف خود را به دور از کنایه بزنید؛ ما مخالف شادی شما نیستیم ، اگر بنا بر جواب باشد می توان به سبک خودتان پاسخ داد بله اگر دنبال حقیقت نیستید آثار مواد مخدر و بنگ را نگاه کنید، شاد شاد شاد از هفت دولت آزاد … (برخی از فرقه ها و حرف های دروغ یا موسیقی های حرام آثارش از مواد مخدر در شادی و تخدیر مغز بیشتر است). شما مختار به انتخاب هستید که تحقیق کنید و از روی عقلانیت شادی و غم را انتخاب کنید!. فتامل حتی برای یک لحظه.

   اگر شاد نیستیم و به دنبال شاد بودن از راه غیر خدا هستیم، این مشکل از راه خدا نیست مشکل از فهم ما از دین خداست.

   پرسیدید بنده چه کرده ام برای شما، توصیه می کنم چند صباحی برای اینکه به شادی واقعی برسید پای مکتب حافظ شیرازی بنشینید که هر چه دارد از دولت قرآن دارد. این هم آورده ما برای شماست آنگاه با تعالیمی که یاد گرفته اید مقایسه کنید! البته فهم جناب حافظ کار هر کسی نیست سالک و عاشق واقعی الی الله می خواهد.

   خنده و گریه عشاق ز جایی دگر است
   می‌سرایم به شب و وقت سحر می‌مویم

   حافظم گفت که خاک در میخانه مبوی
   گو مکن عیب که من مشک ختن می‌بویم

   وفقکم الله لکل الخیر

  2. علی معبودی می گوید

   با سلام
   خانم ، ۱۵ سال از عمرم را در کتابهای موفقیت و جذب و سخنرانی هدر دادم صحبتی که می کنم از روی ناآگاهی نیست :
   شما راست می گویی و حرف شما موافق یک تحقیق در امریکا است. این اساتید وقتی کلاس را شروع می کنند ادعا دارند که می توانند زندگی شما را متحول کنند و در زندگی شما نقطه عطف ایجاد کنند اما بعد از گذشت سال ها الان حتی شرکت کنندگان در این کلاس ها سطح توقع خود را پایین آورده اند. به حدی که برای شادی موقت در این کلاس حاضر می شوند !!! پس کو این همه وعده و وعید از تحول و طوفان موفقیت؟!!! ضمنا در امریکا تحقیقی انجام شده در مورد این کلاس ها و ناکام بودن آنها اثبات شده . طبق تحقیق افراد معدودی با حضور در این دوره ها موفق شده اند و این افراد شخصیت برونگرا داشتند که هر حرفی میشنیدند از فردا حرکت می کردند و وارد تجارتی معامله ای و…. می شدند اما افراد درنگرا توفیقی بدست نمی آوردند. در واقع افرادی که از این دوره ها موفقیتی بدست می آوردند کسانی بودند که پای حرف هر کسی بشینن متحول میشن. و بعد از تحول و در ادامه مسیر از اصول جذب تبعیت نمی کنن.
   ثانیا این اساتید بزرگوار که عمری با اونها هدر دادیم اکثرا سواد فلسفی ندارن . یکی از این بزرگواران که خانم اش طلاق داد و رفت با منشی اش بدون عقد داره زندگی می کنه تو امریکا . همیشه ادعاش می شد که من و پسرم بهترین رابطه عاشقانه رو داریم که تو کل دنیا نظیر نداره و این بخاطر باورهای درست من هست. خداروشکر پسرش مدتی هست که از دست پدر فرار و به ایران پیش مادرش برگشته !!! برید ببینید پسره تو لایوی که گذاشته چه حرف های بدی در مورد پدرش میزنه و مردم رو که فریب حرف های پدرش رو خوردند خاک بر سر می دونه. جناب استاد می گفت پسر من اصلا مادرش رو دیگه فراموش کرده و به دوست دخترم مثل مادر نگاه می کنه!!! پس چی شد اقای استاد ، پسرت که اومد پیش مادرش و پتت ریخت رو آب؟!!!
   ثالثا هیچ وقت نمی تونید بگید فرضیه جذب جواب نمیده یا حرف فلان استاد (البته اخیرا مثل اینکه هر کی بیاد چرت و پرت بگه اسمش شده استاد) جواب نمیده؟ میدونی چرا؟ چون سریع بهت می گن تو کامل و درست تمرینات رو اجرا نکردی !!! بعد هم خودت قانع میشی که درست اجرا نکردی!! خانم ، من به شما میگم ۱۰۰ سال هم که سعی کنی نمی تونی کامل اجرا کنی.

 8. فاطمه می گوید

  باسلام
  بنده تحقیقات زیادی دراین مورد کردم قانون جذب هیچ وقت نمیگه شما میتونید با فکر واحساس برای سگ خانگی خود بال ایجاد کنید درواقع تمرکزش روی خواسته های معقول ومثبت انسان هست این قانون خدارو رو به عنوان منبع ومرکز خوبی ها وانرژی مثبت میدونه ودائم انسان رو به شکرگذاری از خدا دعوت میکنه واین شکرگذاری رو شرط دریافت نعمت وفراوانی میدونه دقیقا طبق ایات قران
  شماهم که درجواب هر کاربر فقط از روایات استفاده میکنید لطفا علمتون رو بروز کنید واز آنچه هست ووجود داره مایه بزارید وجواب بدین

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ممنون از توضیحاتتون، و علم بنده حداقل اگر در این موضوع از شما به روز تر نباشد فکر می کنم کمتر نیست.
   جلساتی که بر خی از اساتید که ادعا می کنند این موضوع را فهمیده اند را هم گوش کرده ام، خواهر گرامی ظاهرا خیلی ساده با موضوع برخورد می کنید، چه کسی گفته که بنشین و فکر کن و سگ بال در بیاره!؛ افرادی هم که نقدهایی بر این بحث جذب نقدهایی وارد کرده اند اینقدر ساده نیستند. بزرگوار، حتی برخی از روانشناسان مطرح اشکالات اساسی بر این موضوع دارند. شما اگر روایات را عنایت ندارید خب حداقل این نقدها را هم ببینید.

   ثانیا، شکرگذاری در قرآن؛ شما اصلا موضوع را متوجه نشده اید، از یک سو به ما می گویید از روایات مثال نزنید از سوی دیگر خود شما می گویید قرآن کریم! باید تمام محتوای دین را توجه کنید نه بخشی نگر باشید.

   ببینید ظاهرا شما معنی قانون را نمی دانید، برای اینکه یک مورد قانون باشد، باید در شرایط مختلف آزمایش شود تا قواعد ثابت به شما بدهد و … در این باره کدام تحقیقی صورت پذیرفته، ثانیا قواعد ملکوتی عالم به این راحتی نیست که افراد ساده لوح بیایند و همینطور اسم قانون بگذارند، ما نیازمند علمی فراتر از علم بشر هستیم و آن وحی است. آن علم امام علیه السلام هست که ملکوت عالم را ببیند. در بحث دعا و طلب از خدا و شکرگزاری دین برای خودش نظام مشخص و یکپارچه دارد و ما از همین مسیر اهل البیت حرکت می کنیم، حتی نوع خواسته از خدا در برخی موارد با آداب و شیوه ای که از اهل البیت به ما رسیده باید باشد تا تاثیر لازم را داشته باشد. خب اگر شما شیعه هستید ده ها کتاب دعا از اهل البیت برای ما مانده است و راه را روشن کرده.

   ضمنا ما چقدر روایات داریم که اگر گناه بشود مانع از استجابت دعا است، یا فلان گناه فلان تاثیر را دارد، این موارد اصلا در این افکار وارداتی مطرح نمی شود و نمی توانند هم به آن پی ببرند چون به ملکوت عالم پی ببرند.
   در هر حال یکی از راه های شیطان برای گمراهی بشر زینت بخشیدن به برخی از افکار و عرفانهای نوظهور بدون حضور جزئیات نظام دین هست. اینکه بخشی از دین را بگیریم و بخشهای دیگر را رها کنیم حتی در نظام فکری، این شرک هست. قرآن کریم می فرماید: يَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ وَيُرِيدُونَ أَنْ يَتَّخِذُوا بَيْنَ ذَٰلِكَ سَبِيلًا. نساء ۱۵۰٫ آنان که به خدا و رسولان او کافر شوند… گویند: ما به برخی ایمان آورده و به پاره‌ای ایمان نیاوریم و خواهند که میان کفر و ایمان راهی اختیار کنند.

   دقت کنید، آیا می دانید که چرا پیامبر ص با مشرکین مکه مخالفت کردند، آنها خدا را قبول داشتند، به تعبیر قرآن لیقولن الله، قبول داشتند اما در کنار خدا قائل به تاثیر کائنات و ستاره شعرا بودند. اثر و انرژی را از کائنات می گرفتند، دعوت به اخلاق هم می کردند، دعوت به خوبی ها داشتند، برای اینکه انرژی هم بگیرند به این ستاره توجه می کردند، به کائنات توجه می کردند. انبیاء آمدند با این تفکر های به ظاهر زیبا مبارزه کنند و بگویند راه خدا را از خدا لاید گرفت. راه توحید آنقدر ظریف هست که افراد عادی گاهی از درک جزئیات آن عاجز هستند پس مسیری را بروید که خود خدا گفته و گرنه یک خدای ذهنی برای خودتان می سازید و او را می پرستید. در تمام این عرفانهای نوظهور که بنده مطالعه می کردم، حرف خدا هست، اما کدام خدا؟ خدایی که نفس آنها درست کرده، چقدر زیبا قرآن کریم می فرماید: أَرَأَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَٰهَهُ هَوَاهُ آیا دیدی حال آن کس را که (از غرور) هوای نفسش را خدای خود ساخته؟ . فرقان ۴۳
   حال بروید ببینید خدا شما کیست، اگر شما کلام خدا را قبول دارید، خب اسلام خود را به روز کنید و فقط روایات و آیات را در مباحث حساس توحیدی به روز کنید و ملاک قرار بدهید. شکر گذاری آنگونه که پیامبر و اهل البیت داشتند، توکل آنگونه که اهل البیت داشتند، توسل آنگونه که اهل البیت داشتند، فهم از خدا و تاثیر و تاثرات عالم و توحید افعالی آنگونه که اهل البیت داشتند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. Me می گوید

  سلام حاج اقا
  ما این کتاب را نخوندیم ولی یه چند تا پادکست که گوش می کردم می گفت قاعدتا مشکلات هست ولی اون چیزی که مهمه نحوه برخورد شما با این مشکلات و منکر وجود پروردگار نبود
  همچین دیدگاهی ام آیا مشکل داره؟؟؟!

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مسیری رو بروید که پیامبر گرامی اسلام و اهل البیت علیهم السلام برای ما روشن کرده اند، گاهی برخی انحرافات آنقدر ظریف و پیچیده هستند که از دید شما پنهان هست.
   امید، توکل و تمام مسائل نگرش مثبت به همراه واقع بینی و درک درست از این جهان و جهان پس از مرگ در روایات و سیره اهل البیت مطرح شده است و پشتوانه علم الهی دارد، چرا ما این طرح و پروژه رسول اکرم را رها کنیم و به پروژه هایی که بیشتر نزدیک به پروژه و طرح کفر است و پشتوانه الهی هم ندارد گرایش پیدا کنیم، آیا نباید برای ما سوال باشد!. الان متاسفانه یکی از برنامه های شیطان عرفانهای نوظهور و مسائلی این چنینی برای مدیریت انسان و جهان است، کمی اگر تدبر نمایید و به آیاتی که درباره شیطان هست توجه کنید بسیاری از حقایق برای شما آشکار می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. مهدی می گوید

  با سلام … قانون جذب بسیار قانون کامل و بدون هیچگونه ایرادیست از نظر من ***… با سپاس .

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم عزیزم
   اولا ظاهر معنای قانون را نمی دانید.
   ثانیا من از منظر دینی جواب شما را نمی دهم یکی از آقایان روانشناس دانشگاه تهران درباره این موضوع فرمودند :«قانون جذب یک خطای شناختی است بنام ( CAF ) اثر گذاری فکر روی وقایع بیرونی ، که به قول پیاژه در مرحله پیش عملیاتی به کودک دیکته میشه و در واقع این قانون، عامل زمینه ساز و عامل تداوم بخش اختلالات اضطرابی است یعنی وقتی استاد دانشگاه اعتقاد به قانون جذب داره ، در این زمینه هوشش و عقلش به اندازه یک بچه سه ساله است.»
   ثالثا: هر توهمی را به عنوان قانون و روانشناسی قبول نکنید، متاسفانه روانشناسی بازاری یا به تعبیری کیلویی و کاذب در حال گسترش است و افرادی که ضعف شخصیت جدی دارند مخاطب اصلی این مطالب هستند!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. زهره می گوید

  سلام وعرض ادب خدمت شما.من شخصا همون اوایل ک جذب و این چیزا بگوشم خورد و توهرکانال و شبکه مجازی دیدم خیلی داره سرصدا میکنه شک بردم ک این قضیه بدون ایراد نیس. میدیدم همه جاحرف از انسان محوریه یه جاهایی هم.خداومعنویات رو.چاشنی حرفاشون میکنن ک معتقدا شک نکنن ب چیزی.باخودم گفتم مگه اهل بیت عصمت و.طهارت ک منبع عشق و نور بودن مصاێب نداشتن ؟ مگه نمیتونستن همیشه شاد ثروتمند باشن .. اونها موفقیت و.سعادتمندی رو در خدمت ب جهان هستی .رضای خدا میدیدن وراز ماندگاری و سعادتشون در همین بوده.هرچند مثبت اندیشی و خوش بین بودن تاثیر فوقالعاده خوبی داره ک همین امر در اموزه های دینی من دیدم و بررسی کردم ک منطبق بوده
  این نظر حقیربوده . تشکر

 12. ترنم می گوید

  سلام. خسته نباشید. من بعد از چند سال زندگی کردن تو ی خونواده که اخلاق درستی ندارن، با قانون جذب آشنا شدم، بعد از ی مدتی ( که الان باشه) تصمیم گرفتم دوره قانون جذب رو بخرم. ولی گفتم بذار قبلش ی تحقیق بکنم راجع به اسلامی بودن یا نبودنش. چیزهایی که تو این مقاله خوندم خیلی خوب و موثر بودن، ولی من یک سری سوال اساسی دارم. آیا میشه از این قانون استفاده کرد ولی به چیزهایی که اسلامی نیست در این قانون، اهمیت نداد؟ میشه از این قانون استفاده کرد ولی با کمک اسلام و عقل انسان؟ چون انسان قدرت اختیار و انتخاب داره.
  میشه فقط از خوبیای اسلامی این قانون استفاده کرد و وارد چیز های بدش نشد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ببینید قانونی در کار نیست، این فقط انگیزه و تلاش شماست. راه های بهتری برای تقویت انگیزه و تلاش وجود دارد شما می توانید زندگی انسان های موفق مثل شهدا و عالمان دینی را بخوانید یا افرادی که در کنار ایمان در کار خود و تخصص خود موفق بوده اند. در کنارش توکل داشته باشید. به تعبیر حافظ شیرازی:
   تکیه بر تقوی و دانش در طریقت کافریست
   راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش
   برای موفقیت علاوه بر آنچه گفته شد از ادعیه نیز کمک بگیرید مثل نماز جعفر طیار و ذکر فراوان استغفار که برای موفقیت بسیار عالی است.
   درباره کتبی که درباره جذب نوشته اند، برخی مطالبی که انگیزشی هست شاید در نگاه اول فقط یک تشویق ساده باشد اما یک جریان فلسفی الحاد گونه پشت این نوع کتابها وجود دارد که متاسفانه در کشور ما در حال افزایش است. زمانی که از یک عقیده استفاده کردید آرام آرام زمینه تغییر رفتارها فراهم می شود.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. ترنم می گوید

    یک استادی هست که واقعا با ایمان و اراده قوی به یک انسان موفق تبدیل شده که این راز یا حالا همون قانون جذب رو تدریس میکنه. خودتون الان گفتین میشه زندگی آدم های موفق رو خوند. ایشون الان یک آدم موفق هستند و به روش جدیدی که به نظرم اصلا با غرب خیلی متفاوته و ریشه های اسلامی داره دارن درس میدن. میشه از ایشون پیروی کرد؟ آخه ایشون هم تقریبا حرف های شما رو میزنن.

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     بدیهی است که ما پیرو اهل البیت علیهم السلام هستید. دنبال فهم درست از مسیر دین باشید.
     بنده نسبت به این شخص شناختی ندارم و اینکه چه موفقیتی داشته اند، شما ملاک را عالمان دین و بزرگان مثل آیت الله بهجت، امام خمینی و شهید مطهری و علامه طباطبایی و … قرار بدهید. این شاخص را در زندگی داشته باشید تا هم سعادت دنیا و آخرت را داشته باشید.
     خواهر گرامی بسیاری از منحرفین در رفتار رفتاری نیکو دارند اما در اعتقادات انحراف دارند. شناخت انحرافات کار افراد عادی نیست گاهی نیاز به متخصص است. برای اینکه دچار انحراف نشوید حتما در مسیر عالمان دین باشید، بنده توصیه می کنم مباحث انگیزشی حجت الاسلام پناهیان را از وبسایت ایشان دانلود کنید و گوش کنید.

     عرض شد چیزی به اسم قانون جذب نداریم، در خود غرب هم به این عنوان که قانون باشد مورد پذیرش نیست. بلکه یک بحث صرفا برای انگیزش است که مویداتی هم دارد اما قانون نیست. قانون عمل و اعتقادات الهی شماست. هرچقدر در عمل و اعتقادات الهی حرکت کنید و پس از آن به خداوند متوکل باشید بیشترین رشد را خواهید کرد. اما رشد و موفقیت صرفا این نیست که پولدار باشید، یا موفقیت هایی که روانشناسان غربی می گویند.
     حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: من اصعد الي الله خالص عبادته اهبط الله عز و جل اليه افضل مصلحته؛ كسي كه عبادت هاي خالصانه خود را به سوي خدا فرستد، پروردگار برترين مصلحت را به سويش فرو خواهد فرستاد. (بحار الانوار، ج۷۰، ص۲۴۹)
     وفقکم الله لکل خیر

     1. ترنم می گوید

      درود بر شما. یک نگاه کلی بر روی وبلاگی که راجع به صحبت های انگیزشی حجت الاسلام پناهیان نوشته شده بود انداختم و واقعا انگیزه ام برای گوش دادن به حرف هایی که استادم میگفت بیشتر شد. چون حرف هاشون دقیقا مثل حرف های حجت الاسلام پناهیان بود. مشکل خیلی از ما آدما اینه که ی چیزی رو نصفه میدونیم و روی همون نصفه دونستنه میخوایم بقیه رو قانع کنیم که یک راه رو برن یا نرن. شاید خیلی ها به اشتباه یک چیزی رو درس بدن یا خیلی چیزهاش رو کامل توضیح ندن برای کلاهبرداری، ولی من هرچی پیش میرم و تحقیق میکنم، بیشتر دلم قرص میشه به راهی که دارم میرم.
      بدرود.

     2. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

      سلام علیکم خواهر گرامی
      خوبست که از سلام در آغاز کلام استفاده کنید، هم سنت اسلامی است و هم نامی از نام های خداوند.
      بله مشکل همین هست که به نظر کارشناس اعتنا نمی کنیم بعدها اشکالات کار مشخص می شود. در هر حال بنده علاوه بر تخصص در رشته فلسفه، در زمینه روانشناسی مثبت گرا مطالعاتی تخصصی دارم و بر اساس همین تجربیات عرض کردم که مراقب باشید. روانشناسی امروز اشکالات اساسی دارد هر چند نقاط مثبتی نیز در آن وجود دارد.
      الگو ها در زندگی و سعادت انسان مومن نقش اساسی دارند و به این مطلب قرآن و روایات تاکید می کنند، از همین رو هم به شما و هم به سایر مخاطبان فرهیخته عرض می کنیم که دقت کنند که چه کسی را به عنوان راهبر زندگی و اعتقادات انتخاب می کنند. در این مسیر خوبست برای شناخت افراد و نظریه ها و کسانی که مروج سبک زندگی هستند از یک کارشناس نظر خواهی کنید بدیهی است با یک نگاه سطحی نمی توان چون چند مبحث انگیزشی را کسی مطرح می کند او را استاد بدانید. توصیه ما برای عزیزان مومنی که با ظرافت و دقت به دنبال چنین مباحثی هستند این است که شاخص های اهل البیت علیهم السلام را برای خود اصل قرار بدهند و در هر موردی ببینند که روایات و آیات چه نظری دارد.
      وفقکم الله لکل خیر

 13. مجتبی می گوید

  عرض سلام خدمت حجت الاسلام آقای مهدی طاها مقاله شما زیبابود وخیلی خوب فانون جذب را مو شکافانه بیان کردید البته من از این قانون یا نظریه هیچ استفاده ای نکردم ولی برای بالا بردن اطلاعاتم مطالعه کردم ولی من با مطالعاتی که از اکثر محققان ونویسندگان در مورد قانون جذب داشتم برداشت واقعی از کتابها ونشریات انها این است که برای موفقیت چه رویا پردازی تجسم یامثبت اندیشی یا هر کدام از موارد دیگر اصل دیدگاه آنان این است که باید با ذهن سالم واحساسات خوب به منبع که قدرت نامحدود الهی است وصل شوید در غیر اینصورت کاری از پیش نمی برید برای حال واحساس خوب باید گناه نکنی باید غیبت نکنی باید ظلم نکنی ویا هر گناه دیگر در سوره طلاق ایه ۲ و۳ اشاره به همین موضوع دارد اکر تقوا داشته باشید خداوند از جایی که گمان ندارید روزی می دهد و شاید برای خیلی ها اشتباه درک کرده باشند که در قانون جذب بدون وصل شدن به قدرت الهی به جایی برسند غیر ممکن است هر نوع از نظریه یا مطلب ویا قانونی باید خیلی مطالعه شود که خوب درک مطلب شود درست است که خیلی از جوانان با چند تا سمینار و چند تا کتاب برداشت های اشتباه کنند ولی اصل مطلب در این نظریه که قانون جذب نام گرفته وصل شدن به قدرت نا محدود الهی است ولی این را قبول دارم که بعضی از نویسندگان یا آنهایی که از این راه کسب درامد میکنند چه سمینار یا کتاب برای اینکه تعداد مخاطبانشان زیاد شود شفاف در این مورد صحبت نمی کنند که از هر صنفی جذب کنند ودرامدی خوبی بدست بیاورند که ای هم ظلمی است به دین اسلام ومخاطبین کتابها یا هر جلسه ای که افرادی در آن شرکت می کنند

  آ

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از حسن توجه شما متشکریم.
   دقت کند ما از چنین نظریاتی دور نیستیم، پشت سر این جریانات یک جریان ضد توحید و خدا وجود دارد. حالا توضیح این مطلب از حوصله این بحث خارج است.
   ثانیا: ما چیزی به اسم اتصال به قدرت خدا نداریم، در برخی از این مکاتب اسم خدا هست اما خدا را انرژ و ماده می دانند. با خدای اسلام از زمین تا اسمان فرق می کند.
   ثالثا: آیات سوره طلاق با این موارد تفاوت های بنیادین دارد، از منظر اسلام اعتقاد باید بر اساس مبانی توحید باشد و عمل نیز باید بر اساس همین اعتقادات باشد وگرنه اعمال و رفتارها ارزش و اعتباری ندارد. اما در این کتابها شما هر اعتقادی داشته باشی مهم نیست فقط بنشین و تمرکز کن بر یک هدف نوعا مادی، خب بدیهی است انسان اگر همتش و انگیزه اش را بر کاری بگذارد می تواند در آن کار به اندازه شرایط و نوع کار موفق بشود فرقی هم بین مسلمان و کافر نیست. یک انگیزش ایجاد می کند. تا این اندازه بحثی نیست روایات ما نیز همین را مطرح می کند اما پشت سر این قوانین و این کتبی که در دهه اخیر کار می شود جریانات دیگری نهفته است یک عرفان کاذب و یک ضد خدایی جدید که همانند مشرکین قدرت خدا را محدود کنند با اینکه ایمان به خدا وجود داشت و این قدرت را به بت ها به عنوان نماد اجنه، یا به انسان بدهند.
   در آیات سوره طلاق بحث دیگری است، بحث آنست کسی که موحدانه و بهتر بگویم عبد خدا باشد درهای زمین و آسمان برای او باز می شود. و خداوند حامی اوست. شما دنبال سب زندگی باشید که انسان را عبد خداوند بکند در این کتب و عرفانهای نوظهور بحث عمل به شرایع منتفی است و دعوت آنان بر قدرت فردی و ثمره آن دور شدن از ادیان است و هدف شیطان آن است که انسانهایی تربیت کند که در مقابل خدا با ایستند و ادعای قدرت و توانایی در مقابل خدا کنند. اگر فرعون گفت انا ربکم الاعلی، من رب و پروردگار شما هستم و استکبار شیطانی داشت به این معنا نبود که من خالق زمین و آسمان هستم بلکه خدا را قبول داشت، اما خدا در اسمان قدرت دارد و من فرعون در زمین قدرت دارم و قانونگذاری می کنم و نیازی هم به موسی علیه السلام و دستورات او نیست.
   وفقکم الله لکل خیر

  2. سعید می گوید

   با عرض سلام اگه من از یکی الگو بگیرم واسه کاری که توی فضای مجازی داره و انگیزم رو بیشتر کنم با همین قانون مشکلی داره

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم
    اگر حقی از کسی ضایع نشود، و مخالف قانون نباشد اشکال ندارد.
    وفقکم الله لکل الخیر

 14. میثم می گوید

  سلام
  ضمن عرض خسته نباشید خدمت شما استاد بزرگوار بابت مقاله علمی ودقیقتون واقعا بهره بردیم
  یا علی

 15. میلاد می گوید

  سلام مقاله شما را خواندم
  واقعا مشخص است که زمان زیادی برای تحقیق و ارائه این مقاله داشتید تشکر میکنم.

  قبل از اینکه مقاله را بخوانم بر این باور بودم که قانون جذب خوب هست اما کامل نیست
  من تلاش مستمر را جدایی ناپذیر از رسیدن به خواسته ها میدانم که خوشبختانه این را در مقاله شما دیدم.
  قانون جذب( کائنات= خداوند و توکل به او ) + تلاش مستمر

 16. امید۲۴ساله می گوید

  سلام درود خدا بر شما
  واقعا ممنونم
  من حدود چندین ماهه که با یه نفر دوره رو انجام دادم که چندین مرحله داشت مثل جذب روزانه۱،راز هدفگذاری موفق و…

  در خیلی از فایلها مطالبی وو میگفتـکه من به اونا شک کردم با وجود ایم دوره رو ادامه دادم حتی یک جا هم به من میگفت قرآن رو اونطور که خودت میدونی و میتونی تصور کن…

  به اشتباه خودم پی بردم و از این راه برگشتم.

  از شما سپاسگزارم که من رو راهنمایی کردید و از این خرافات و واهه گویی نجات دادید.

 17. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 18. هادی سجادی می گوید

  با سلام و تشکر فراوان از شما جناب طاها ک با دقت نظر و نگرش چند بعدی ب قانون جذب این مقوله را مورد تشریح و تفسیر و مورد فهم مخاطبین قرار دادید ک انصافا مقاله کم نظیری است ، اما نکته در مورد قسمتی از مقاله ک پذیرش انسان در باره هر چیز ک با عقل و ادراک انطباق داشته باشد و نه خرافه وموهومات، آیا مواردی مثل وحی ، روح ، معراج ، عالم غیب و…. ک هیچ پذیرشی با عقل انسان ندارد چی؟ وانگهی اگر داستان قرآن خوان شدن و حافظ قرآن شدن بابا طاهر را مطالعه کنید و بر قدرت باور پذیری انسان واقف شوید ، خواهید یافت ک اگر انسانی قانون جذب را ولو ب سر کاری بودنش باور کند ، این قانون ب او رکاب خواهد داد، فقط باور.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دقت کنید، بحث وحی یا عنایات غیبی ارتباطی به جذب ندارد، بلکه محصول سالها مجاهدات و زحمات است. اینطور نیست که یک شبه به پیامبر ص وحی بدهند، بلکه ایشان سالهای سال زحمت کشیده اند، و بیشترین و سنگین ترین عبادات را داشته اند، مثلا قبل از بعثت در غار حرا مشغول عبادات بودند، یا در حین رسالت سخت ترین مصائب را متحمل شده اند تا به معراج رفته اند، علاوه بر این مقدمات که پیامبر ص طی کرده اند، در بحث نبوت و امامت، بحث اصطفا و انتخاب الهی هم هست، یعنی خداوند بر اساس مشیت خود آنها را برگزیدگان ویژه خود قرار داده است.
   از انبیاء و امامان که نزول کنیم در مرتبه پایین، شما تمام علما یا اهل معرفت را ببینید، تمام اینها با اختیار مقدماتی را طی کرده اند، زحمات کشیده اند، اصلا قانون این عالم هست که بدون تلاش به هیچ کسی چیزی نمی دهند، اینطور نیست کسی یک گوشه بنشیند و خیال کند با توهمات، مقامات عرفانی یا کمالات روحی را جذب کند. قانون عالم این است:«وَأَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى ﴿۳۹/سوره نجم﴾» و اينكه براى انسان جز حاصل تلاش او نيست.
   یعنی هر جا بخواهید برسید باید برایش تلاش کنید و مقدماتش را طی کنید، نمی شود بدون هیچ مقدمه ای ریاضی دان شد، نمی شود بدون هیچ مقدمه ای عالم و مجتهد شد، اگر شما هم می بینید فلان شخص بی سواد مثلا یک شبه حافظ قرآن می شود، آن هم بی جهت نیست، سالها خود را پاک نگه داشته، خداوند جزای پاکی و رنج های او را اینگونه می دهد… پس توکل و امید به خدا یک بال انسان، و بال دیگر تلاش و کوشش هست.

   جای تجب هست که می فرمایید که وحی و معراج، و عالم غیب با عقل پذیرش ندارد؟!… ظاهرا جایگاه عقل را به درستی تشخیص نداده اید. عالم غیب در مباحث فلسفی و کلامی به صورت برهانی و معقول اثبات شده است، حالا این ما و شما هستیم که با تلاش و کوشش و ریاضات شرعی عوالم غیبی را می توانیم طی کنیم، همانطور که بزرگان علما همچون آیت الله بهجت و امثالهم طی کرده اند، البته جایگاه امامان و انبیاء فوق تصور و بحث ماست، اما سایر انسانها و عارفان واقعی می توانند تحت عنایات امام هر زمان بر حسب تلاش خود ملکوت عالم را طی کنند. توصیه می کنیم زندگی آیت الله بهجت را مطالعه کنید، مطالعه زندگی انسانهای بلند همت از جهت روحی انسان را بزرگ می کند.

   و در آخر دقت کنید، این عالم بر اساس حق و حقیقت است، انسان نمی تواند بر اساس مبانی و افکار پوچ زندگی کند، یا زندگی را بر اساس توهم قرار بدهد، توهمات برای روح همانند مخدر می مانند آثار موقت دارند اما در دراز مدت حقیقت انسان را نابود می کنند، ما عمر کوتاه هفتاد یا هشتاد سال داریم و زندگی بلند مدت و ابدی برای بعد از مرگ، لذا باید بر اساس حقیقت زندگی کنیم، تخیلات و موهومات فقط ابد انسان را نابود می کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. یا مهدی ادرکنی می گوید

    سلام استاد
    من فکرمیکنم قانون جذب ،همان دجال آخرالزمانی باشد. چون ادعای پروردگاری میکنه،تک چشم هم هست.چون این جریان چشم آخرت بین رو نداره. و چشم چپش هم مثل ستاره صبح میدرخشه. درپیشانی این جریان (قانون جذب)نوشته شده«کافر». چون مشخصه که این چیز که اسمش رو گذاشتند قانون جذب،کفر آمیزه. اصلا کائنات برای ما انسان ها کاری انجام نمیده. ممکنه توش سحر و جادو هم باشه. چون اگر به فیلم راز دقت کنید،در بخشی از آنجا نشانه های جادوگری هست.
    خب پس تا اینجا فهمیدیم این شباهت هارا با دجال آخرالزمانی دارد. اگر دقت کنید،امام علی(ع) میفرماید که دجال در گرسنگی به سر میبرد.
    یعنی قانون جذب رو هیچ کس نمیشناخت و بابتش هزینه نمیکرد. اما تا الان حدود ۶۰۰۰میلیارد تومان یا بیشتر از کشور ارز خارج شد.
    حالا استاد درست نمیگم؟
    چون شهید صدر در کتابش میگه دجال جریانه. پیامبر میفرماید،هیچ فتنه ای بزرگ تر از امر دجال نیست. کلمه امر ممکنه مربوط به جریان باشه.

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     درباره دجال در سایت سرچ کنید و بیشتر بخوانید.
     وفقکم الله لکل الخیر