وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده

1

فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده

1-در نوشتار قبل حکم فطریه سربازان و دانشجویان مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

2- اجير: کسي که طبق قرار داد در برابر کاري که انجام مي دهد مستحق اجرت مي شود.

لگو احکام فطره

[فطریه شخص اجیر و به کار گرفته شده]

مسأله 2012 اگر انسان کسی را اجیر نماید و شرط کند که مخارج او را بدهد (1) در صورتی که به شرط خود عمل کند و نانخور او حساب شود (2) باید فطره او را هم بدهد (3) ولی چنانچه شرط کند که مقدار مخارج او را بدهد و مثلًا پولی برای مخارجش بدهد، دادن فطره او واجب نیست (4).

(1) (فاضل ): مانند خدمتکار ..

(2) [قسمت داخل پرانتز در رساله آیات عظام : (گلپایگانی )، (خوئی )، (صافی )، (زنجانی ) و (تبریزی ) نیست ]

(3) (بهجت ): بقیّه مسأله ذکر نشده .

(4) (فاضل ): مانند کارگران در کارخانه ها و مهمانخانه ها که معمولًا کارکنان ، غذای خود را همانجا می خورند فطره آنها بر خودشان است نه بر صاحبکار.

(مکارم ): مسأله هرگاه انسان کسی را اجیر کند و شرط نماید که مخارج او را نیز بدهد (مانند خدمتکار) باید فطره او را هم بدهد. ولی در مورد کارگرانی که مخارج آنها بر عهده صاحب کار است و این مخارج جزئی از مزد آنها محسوب می شود، فطره آنها بر صاحب کار واجب نیست ، همچنین در مهمانخانه ها و مانند آن که معمول است کارکنان غذای خود را در همانجا می خورند و این در حقیقت جزء حقوق آنها محسوب می شود، فطره آنها بر خودشان است ، نه بر صاحب کار.

(سیستانی ): مسأله اگر انسان کسی را که اجیر می نماید مانند بنّا و نجّار و خادم ، مخارج او را بدهد به طوری که نان خور او محسوب شود، باید فطره او را هم بدهد، ولی چنانچه فقط مزد کارش را بدهد، واجب نیست فطره او را بدهد.

مسأله اختصاصی

(مکارم ): مسأله 1708 مخارج سربازها در سربازخانه ها یا میدان جنگ بر عهده دولت است ، ولی فطره آنها بر دولت واجب نیست و اگر شرایط در خودشان جمع است باید زکات فطره خود را بدهند.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۲۶۵۴. در هتل‌ها، مهمان‌خانه‌ها، رستوران‌ها و مانند آنها معمول و متعارف است كاركنانی که اجیر کارفرما می‌باشند، از غذای تهیّه شده توسّط کارفرما، استفاده می‌کنند، در این موارد، چنانچه غذای اجیر به عنوان حقوق یا به عنوان شرط ضمن عقد، بر عهده کارفرما نباشد و کارفرما غذای اجیر را ارفاقاً بپردازد، به طوری که اجیر، نان خور کارفرما محسوب شود، کارفرما باید فطریّه او را بدهد.

امّا چنانچه غذای اجیر جزء حقوق (حقّ الزحمه) او محسوب شود، یا آنکه در ضمن عقد اجاره، اجیر با کارفرما شرط نماید که کارفرما علاوه بر پرداخت مال‌الاجاره، باید غذای روزانه او را نیز بدهد، صدق نان خور بودنِ اجیر نسبت به کارفرما، محلّ اشکال است؛ بنابر این رعایت مقتضای احتیاط نظير آن چه در مسأله (2653) ذكر شد ترک نشود؛ مانند اینکه اجیر با اجازه کارفرما فطریّه خود را بدهد یا اینکه کارفرما با اجازه اجیر فطریّه وی را بپردازد.

مسأله ۲۶۵۵. زكات فطره سربازانی كه در خدمت سربازی هستند یا افرادی كه زندانی هستند و دولت مخارج آنان را تأمین می‌كند، بر عهده دولت نیست و در صورت وجود شرایط بر خودشان واجب است. رساله توضیح المسائل آیت الله سیستانی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/6Z5vjr

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيدکلید: فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شدهفطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شدهفطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شده فطریه کارمندان و کارگران و شخص اجیر شد

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

1 نظر
  1. آموزش جاوا اسکریپت می گوید

    ممنون از مدیریت سایت.به خاطر زحماتی که می کشید یک دنیا سپاسگزاریم.سایت شما در بین سایت های مشابه واقعا بی نظیره.