وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

عواقب احضار جن

عواقب احضار جن

آيا احضار جن معصيت دارد؟ چگونه مى توان اين كار را انجام داد؟

به نظر مراجع تقليد تسخير و ارتباط با جن اگر چه در واقع امكان دارد ولى شرعا جايز نيست. به همين علت نمى توانيم در اين زمينه به شما كمك كنيم.

برخى از موجودات غيرمحسوس‏اند و به حواس طبيعى و عادى قابل درك نيستند. يكى از اين موجودات جن است. جن كه در اصل معنا مفهوم «پوشيدگى» دارد، از چشم انسان پوشيده است. قرآن وجود اين موجود را تصديق كرده و سوره‏اى به نام «جن» نيز در قرآن وجود دارد. در قرآن گاهى از اين موجود به «جان» نيز ياد مى‏شود (الرحمن، آيه ۳۹ و حجر، آيه ۲۷). ماهيت و حقيقت اين موجودات چندان براى ما روشن نيست ولى از پاره‏اى آيات و روايات مى‏توان برخى از مشخصات اين موجود دست يافت، از جمله: ۱- از آتش آفريده شده و خلق آن پيش از خلق انسان است (حجر، آيه ۲۷- الرحمن، آيه ۱۵). ۲- جن نيز مانند انسان مكلف و مسؤول است (ذاريات، آيه ۵۶). ۳- دسته‏اى از آنها مؤمن و گروهى كافر، عده‏اى از آنها نيك‏كردار و برخى از آنها زشت‏كردارند (جن، آيات ۱۱ و ۱۴ و ۱۵- احقاف، آيه ۳۱). ۴- بعضى از آنها مرد و مذكر و پاره‏اى ديگر زن و مؤنث هستند و توليد نسل نيز مى‏كنند (جن، آيه ۶). ۵- آنها زندگى مى‏كنند و مى‏ميرند (احقاف، آيه ۱۸).(۱) ۶- داراى شعور و اراده‏اند و مى‏توانند با سرعت حركت كنند. مانند قصه حضرت سليمان و تخت بلقيس- ملكه سبا- (نمل، آيه ۳۹- ۳۸). ۷- مسخّر انسان مى‏گردند. البته در اين رابطه تنها در قرآن به قضيه حضرت سليمان اشاره شده است كه علاوه بر پرندگان، وحوش و انسان‏ها، جن‏ها نيز در اختيار و به فرمان حضرت سليمان بودند(۲) ۸- در روايات آمده است كه جن مؤمن براى پيامبران و امامان، مسخر مى‏شوند و خدمت مى‏كنند و كسانى كه به اذن الهى ولايتى دارند نيزمى‏توانند جنيان كافر را تحت فرمان خويش درآورند،(۳) ۹- از پاره‏اى آيات قرآنى و روايات معلوم مى‏شود كه جنيان به پيامبر خدا (ص) ايمان آورده‏اند (جن، آيه ۱- احقاف، آيه ۳۲- ۲۹). اما اين كه جن در كجاى زمين قرار دارد؟ به طور واضح و مشخص مطرح نشده است هر چند برخى از روايات به اماكنى كه جنيان در آنجا حضور بيشترى دارند اشاره شده است.

آنچه كه مسلم است جن نيز مانند انسان موجودى است جسمانى با اين تفاوت كه انسان از خاك وجن از آتش است. طبعا همان‏طور كه انسان داراى روح است جن نيز روح دارد و از آنجا كه ميان روح و بدن رابطه‏اى نزديك وجود دارد، مى‏توان تصور كرد كه- چنان كه برخى از انسان‏ها با رياضت واجد شرايط سير روحى در عوالم ديگر مى‏شوند- براى جن نيز در شرايط خاص روحى اين امكان هست كه روح آنها گاهى با عالم بالا تماس حاصل كند اما به هر روى مكان اصلى آنها همين زمين است و حتى تماس با عالم بالا نيز طبق برخى آيات قرآن پس از تولد حضرت رسول (ص) براى آنها ممنوع شده است‏(۴). البته برخى از روايات به اماكن خاصى اشاره كرده‏اند كه جن در آنجا حضور بيشترى دارد و گويا مانند موطن اصلى آنها تلقى مى‏شود، بيابان‏ها، مناطق خلوت، مكان‏هاى نجس، حمام، دستشويى، محل دفن مردگان و مانند آن… در اين باب اگر با زبان عربى آشنايى داشته باشيد كتاب‏هاى ذيل خواندنى است: ۱- الجن فى الكتاب والسنه، اعداد ولى زاربن شاه زالدين، دارالبشائر الاسلاميه، بيروت، چاپ اول ۱۹۹۶ م، ص ۹۴- ۸۸ و بقيه كتاب در مورد مختصات و ماهيت جن. ۲- الجن فى القرآن والسنه، عبدالامير على مهنّا، مؤسسه الاعلمى للمطبوعات، بيروت، چاپ اول، ۱۹۹۲ م، ص ۳۳- ۳۱ و بقيه مباحث هم خواندنى است. ۳- الجن بين الاشارات القرآنيه وعلم الفيزياء، عبدالرحمن محمد الرفاعى، مكتبه مربوسى الصغير، چاپ اول ۱۹۹۷ م ۴- جن و شيطان، عليرضا رجالى تهران، نشر نبوغ، (منبع فارسى). بايد دانست ارتباط با جن هاى كافر و آزار دهنده موجب آزردگى و انحراف خود شخص و ديگران مى شود و درباره ارواح نيز امكان ارتباط وجود دارد اما از آن جا كه گاهى موجب آزار ارواح مى شود اكثر مراجع جايز نمى دانند. ن، ابوعلى خداكرمى، ص ۴۱- ۱۸۹

(۱) (نگا: الميزان، علامه سيد محمد حسين طباطبايى، مؤسسه مطبوعاتى اسماعيليان، چاپ پنجم ۱۳۷۱، ج ۲۰، ص ۴۱).
۰۰۰ (۲) (نگا: نمل آيات ۱۷ تا ۳۹- سبأ، آيه ۱۴- ۱۲- انبياء، آيه ۸۲).
۰۰۰ (۳) (نگا: مصباح يزدى، محمد تقى، معارف قرآن، مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى، قم، چاپدوم ۱۳۷۸- ص ۳۱۲- ۳۱۳).
۰۰۰ (۴) (نگا: معارف قرآن، ص ۳۱۱- ۳۰۹) ….پرسمان/.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.