وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

طواف از داخل حجر و علم بعد از حج‏

0

طواف از داخل حجر و علم بعد از حج‏

 

لگو احکام حج و عمره

طواف از داخل حجر و علم بعد از حج‏

 

653- اگر حج‏گزار پس از انجام اعمال حج تمتع بفهمد كه در طواف عمره يا حج، چند شوط را از داخل حجراسماعيل دور زده،[1] حج او صحيح است ولى بايد طواف را اعاده‏[2] كند.

 

[1] ( 2)- آية اللَّه بهجت: در صورت سهو و بطلان اصل طواف.

آية اللَّه صافى، آية اللَّه گلپايگانى: اگر در عمره بوده حج او بدل به افراد شده، بايد عمره مفرده به‏جاآورده و در سال بعد نيز حج تمتّع را انجام دهد و اگر در طواف حج باشد مسأله صورى دارد.( آداب و احكام حج، مسأله 558).

آية اللَّه مكارم: يعنى از روى سهو.
[2] ( 3)- آية اللَّه تبريزى، آية اللَّه خويى: چون از روى جهل به حكم، طواف صحيح را ترك كرده با فرض انقضاى وقت، حجش باطل است.( مناسك، مسأله 325).

آية اللَّه خامنه ‏اى: حج او صحيح است و بايد طواف و نماز آن را اعاده كند.

آية اللَّه سيستانى: اگر سهواًباشد و در سه شوط يا كمتر چنين شده باشد بايد همان سه شوط را انجام دهد و اگر بيشتر باشد احتياطاً طواف رانيز اعاده كند و در اين صورت اگر طواف حج باشد و در ماه ذى‏حجّه متذكر شود، اعمال مترتبه را نيز احتياطاً اعاده كند و اگر بعد از ماه ذى‏حجّه باشد يا مربوط به طواف عمره باشد، اعاده بقيّه اعمال لازم نيست و اگر جهلًا و در طواف حج باشد و در ماه ذى‏حجّه متوجّه شود بايد طواف و اعمال مترتبه را انجام دهد و اگر بعد از ماه ذى‏حجّه متوجّه شود يا مربوط به طواف عمره باشد حجش باطل است و احتياطاً بايد يك شتر قربانى كند.

آية اللَّه فاضل: بنابر احتياط آن چند شوط را اعاده كند و نماز را نيز اعاده كند و پس از آن اصل طواف و نماز را اعاده كند.

آية اللَّه مكارم، احتياط آن است كه تكميل كند و بعد اعاده نمايد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.