وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

شک در رکوع یا سجده

شک در رکوع یا سجده

رساله توضيح المسائل نماز

اگر بعد از رکوع یا سجود شک کند]

مسأله ۱۱۷۰ اگر بعد از رکوع یا سجود شک کند که کارهای واجب آن مانند ذکر و آرام بودن بدن را انجام داده یا نه، باید به شک خود اعتنا نکند.

(مکارم:) مسأله هر گاه بعد از رکوع یا سجود بداند ذکر واجب را گفته امّا نمی داند با شرایط و به طور صحیح انجام داده یا نه، به شک ّ خود اعتنا نکند.

[اگر در حالی که به سجده می رود]

مسأله ۱۱۷۱ اگر در حالی که به سجده می رود شک کند که رکوع کرده یا نه (۱)، یا شک کند که بعد از رکوع ایستاده یا نه، به شک خود اعتنا نکند (۲).

(۱) (خوئی، تبریزی، زنجانی، نوری:) لازم است برگشته و بایستد و رکوع را به جا آورد و اگر شک کند که بعد از رکوع ایستاده یا نه، (تبریزی: باید) به شک خود اعتنا نکند.

(بهجت:) بنا بر احتیاط باید برگردد و رکوع را انجام دهد و اگر شک کند که بعد از رکوع ایستاده یا نه باید آن را بنا بر احتیاط انجام دهد.

(مکارم:) احتیاط واجب آن است که برگردد و به جا آورد. [پایان مسأله]

(۲) (سیستانی:) باید به شک خود اعتنا نکند.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/RqROiG

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: شک در رکوع یا سجده شک در رکوع یا سجده شک در رکوع یا سجده شک در رکوع یا سجده شک در رکوع یا سجده شک در رکوع یا سجده شک در رکوع یا سجده شک در رکوع یا سجده شکیات نماز شک در نماز

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.