وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

روایت قرآن بخوان و بالا برو

0

روایت قرآن بخوان و بالا برو

قاريان قرآن

مصاديق روايت «قرآن بخوان و بالا برو» چه كسانى اند؟

امام صادق عليه السلام مى فرمايد: «هر كس در حال جوانى، قرآن بخواند و با ايمان هم باشد… به او گفته مى شود: بخوان و يك درجه بالا برو».

سپس به قرآن مى گويند: آيا آنچه تو خواستى به او رسانديم و تو را خشنود كرديم؟ مى گويد: آرى».121
از ديگر مصاديق روايت مذكور، حافظان حقيقى قرآن اند. بدين معنى كه اگر رفتار انسان با آيات الهى همخوانى داشته باشد، قرآن و مفاهيم آن با گوشت و خون او آميختگى مى يابد. چنين انسانى به طور طبيعى هنگام تلاوت قرآن يك نوع تخاطب و هم سخنى را با خداى خويش خواهد يافت.

 

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرموده است: «در روز قيامت، قرآن به انسان گويد: منم كه شب تو را به بيدارى به پايان بردم، روزهاى داغ تو را به تشنگى به سر آوردم و آب دهانت را خشك كردم و اشكت را روان ساختم [اكنون] هر كجا بروى، من هم با تو باشم… آن گاه به او گفته شود: بخوان و بالا برو. سپس هر يك آيه كه بخواند، يك درجه بالا مى رود»122.

 

به عبارت دقيق، قرآن خواندن و بالا رفتن در آخرت، تجسّم عينى حقيقت عمل در اين دنيا است و با توجه به اينكه حفظ قرآن مراتبى دارد و مرتبه عالى آن، حفظ و محافظت در همه ابعاد است، ميزان ترقى در آن عالم نيز متناسب با مراتب حفظ است.

 

بنابراين كسى كه روح و حقيقت قرآن را حفظ كرده و آن را با جان و دل آميخته و مورد فهم و عمل قرار داده است، مراتب بسيار بالايى را كسب خواهد كرد. و همچنان كه خواندن و عمل كردن به آيات قرآن در دنيا، انسان را از نظر روحى و معنوى بالا مى برد؛ در قيامت نيز اين واقعيت در ارتقاى به مقامات والاى بهشت، تجلى مى يابد.

121. اصول كافى، ج 4، ص 406.
122. اصول كافى، ج 4، ب 34، ح 2.

منبع: سایت هدانا برگرفته از پرسمان،  پرسش ها و پاسخ ها «قرآن شناسی».

حتما بخوانيد

 

ویژه نامه قرآن پژوهی

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.