وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم شرعي دعانویسی چيست

گاهي برخي از طلسمهاي شيطاني را به عنوان دعا به مراجعه كنندگان مي دهند و در اوايل شايد در ظاهر شخص تاثيري در زندگي خود ببيند اما پس از مدتي با ورود اجنه و شياطين به زندگي آن شخص مشكلات پيچيده دامن افراد را مي گيرد!.

8

حکم شرعي دعانویسی چيست

حکم شرعي دعانویسی چيست

دعانویس شخصي است كه با استفاده از نوشتن متون دعا بر روي اجسامي مانند قفل و كليد و كاسه و يا بر روي كاغذ ادعا مي كند كه مي تواند مشكل مردم را حل نمايد. نوع اين افراد شياداني هستند كه جنبه هاي شرعي را رعايت نمي كنند و در موارد زيادي ديده شده كه به جاي حل مشكل، مشكلات مردم را دوچندان كرده اند. گاهي برخي از طلسمهاي شيطاني را به عنوان دعا به مراجعه كنندگان مي دهند و در اوايل شايد در ظاهر شخص تاثيري در زندگي خود ببيند اما پس از مدتي با ورود اجنه و شياطين به زندگي آن شخص مشكلات پيچيده دامن افراد را مي گيرد!.

بهترين راه براي حل مشكلات و كسب توفيقات، استفاده از دعا هايي است كه از معصومين رسيده و علما بدان توجه كرده اند. كتبي مثل مفاتيح الجنان که بسيار در حل مشكلات تأثیر گذار است. نمازي بسيار پرفضيلت مثل نماز جعفر طيار مي تواند نمونه اي از همين ادعيه باشد. در ادامه حكم شرعي اين گونه امور مطرح مي شود.

لازم به ذكر است كه سحر و جادو حرام است و جزء گناهان كبيره محسوب مي شود، و اگر دعانويسي به اين سمت برود نيز جايز نيست.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

دعا نویسی

س۲. ایا نوشتن برخی ادعیه های مانند جوشن کبیر دعاهایی مانند دفع چشم زخم باطل السحر برای کارهای خیر مردم جایز است یا خیر؟

ج. اگر دعاها از ائمه اطهار(علیهم‌السلام) نقل و روایت شده باشند و یا مضامین آنها حق باشد، تبرّک جستن به آنها اشکال ندارد.

س 1432: آیا پرداخت و دریافت پول در قبال نوشتن دعا جایز است؟

ج: دريافت يا پرداخت مبلغی به عنوان اجرت نوشتن دعاهای وارده اشکال ندارد.

س 1433: دعاهایی که نویسندگان آنها ادعا می‏کنند که در کتابهای قدیمی دعا نقل شده‏ اند، چه حکمی دارند؟ و آیا این ادعیه از نظر شرعی معتبر هستند؟ مراجعه به آنها چه حکمی دارد؟

ج: اگر دعاها از ائمه اطهار(عليهم‌السلام) نقل و روايت شده باشند و يا مضامين آنها حق باشد، تبرّک جستن به آنها اشکال ندارد. همانگونه که تبرّک جستن به دعاهای مشکوک به اين اميد که از معصوم(عليه‌السلام) باشند، اشکال ندارد. 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سر کتاب باز کردن[دعا]

پرسش :گاهی برخی افراد نزد اشخاص دعا گیر یا غیر آن میروند و از آنها می خواهند سر کتاب باز کند . حال بفرمایید باز کردن کتاب یا همان سر کتاب گرفتن چه حکمی دارد ؟

پاسخ :جایز نیست.

مراجعه به افراد دعا نویس و رمّال

پرسش :همسر من برای دعا کردن به یک خانم سیّدی مراجعه کرده است که برای دعا کردن از او طلب پول زیادی (مبلغ 260000 تومان) کرده است و هنگامی که به همسرم اعتراض کردم او مرا از نفرین آن خانم می ترساند. خواهشمند است مرا راهنمایی کنید.

پاسخ :به ایشان بگویید فریب افراد شیاد را نخورید و دنبال این حرف ها نروید، ما به شما توصیه می کنیم سعى کنید تمام نمازها، مخصوصاً نماز صبح را اوّل وقت بجا آورید. و پس از نماز صبح دست راست را بر سینه نهاده، هفتاد مرتبه ذکر «یا فتّاح» را تکرار کنید. سپس 110 مرتبه صلوات بفرستید، و گاه نیز ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله» را تکرار نمایید، و هر روز هر چند به مقدار کمى صدقه دهید. انشاء الله این کار در رفع مشکلات شما موثّر است.

حکم شرعی دعا نویسی

پرسش :نظر شارع مقدّس در مورد دعا نویسى چیست؟ آیا در اسلام چیزى به نام دعا نویسى وجود دارد؟

پاسخ :نوشتن دعاهایى که از ایمّه معصومین(علیهم السلام) رسیده، و در کتب معتبره موجود است، اشکال ندارد. و امّا دعا نویسى حرفه اى، که متداول افراد سود جوست، صحیح نیست.

اشتغال از طریق دعانویسی [دعا]

پرسش :آیا دعانویسى و پول گرفتن در مقابل آن به عنوان کسب یا هدیه جایز است؟

پاسخ :اگر دعاهاى مشروعه ماثوره باشد مانعى ندارد ولى دعانویسى خرافى حرفه اى جایز نیست.

مراجعه به ساحر برای حل مشکل [دعا]

پرسش :شخصى، که زندگى عادى خود را مى گذرانده، ناگهان دچار مشکلات عدیده مى گردد! یکباره افسردگى، ناراحتى هاى عصبى، کم خوابى و بى حوصلگى، نظم زندگى اش را از هم مى پاشد! با مراجعه به چند پزشک متخصّص اعصاب و روان، نه تنها هیچ گرهى از کار او گشوده نمى شود، بلکه روز به روز حالش بدتر مى شود، تا بالاخره از مراجعه به پزشک نا امید، و به یک ساحر معروف مراجعه مى کند. وى پس از سعى و تلاش زیاد، مى گوید: «کسى تو را سحر کرده، شاید به زودى عمرت به سر آید!» ساحر معروف، با همدستى یک ساحر دیگر، چند عدد تعویذ و دعا را کشف مى کند، که اسم آن شخص روى آن نوشته شده، و همراه با اشیاى عجیب همچون فولاد، سوزن، استخوان و مانند آن، در یک جا قاب شده بود. ساحر با این که با آن شخص آشنا نیست، اسم کسى که این کارها را کرده به او مى گوید، او هم به یقین رسیده که عامل این سرگردانى و بدبختى همان شخص است. حال با توجّه به این که تمام زندگى وى از هم پاشیده (البتّه بعد از پیدا شدن و پاره شدن کاغذهاى مذکور حالش بهتر شده است) و اگر کمک ساحران نبود تا چند روز دیگر رشته زندگى اش از هم پاشیده مى شد. عامل این بدبختى ها و رنجهاى وى چه تاوانى باید بپردازد؟

پاسخ :قول ساحران اعتبارى ندارد، به آن اعتنا نکنید. دستورى به شما مى دهم، اگر عمل کنید حال شما ان شاء اللّه خوب خواهد شد: نمازها، مخصوصاً نماز صبح را اوّل وقت بخوانید، و بعد از نماز صبح دست راست را روى سینه بگذراید، و هفتاد مرتبه «یا فتّاح» بگویید. سپس 110 مرتبه صلوات بفرستید. در هر شبانه روز پنج مرتبه آیه الکرسى بخوانید، و به خود بدمید. و هر وقت گرفتار ناراحتى فکرى شدید، ذکر «لا حول و لا قوّه الاّ باللّه» را بگویید. این برنامه را تا چهل روز ادامه دهید، ان شاء اللّه مشکل شما برطرف خواهد شد.

کسب درآمد از دعا نویسی [دعا]

پرسش :اگر کسى جهت نوشتن دعاهایى که در بعضى کتب براى شفاى سردرد و مانند آن آمده پول بگیرد، چه حکمى دارد؟

پاسخ :اگر دعاهایى باشد که در کتب معتبر نوشته شده، مانعى ندارد.

راه تشخیص دعانویسان معتبر از غیر معتبر [دعا]

پرسش :گاه افرادى با عنوان دعا نویسى اقدام به کلاهبردارى مى کنند. براى این که بتوان تشخیص داد که کدام مورد کلاهبردارى و کدام مورد بر اساس دستورات اسلام است، چه راههایى وجود دارد؟

پاسخ :چنانچه افراد مزبور آدمهاى با سواد و با تقوایى باشند، و از کتب معتبر استفاده کنند، دعانویسى آنها صحیح است. در غیر این صورت اعتمادى بر آنها نیست.

مراجعه به دعا نویسان [دعا]

پرسش :آیا مراجعه به دعا نویس اشکال دارد؟ آیا شما کار دعا نویسان را تایید می نمایید؟

پاسخ :فریب افراد شیاد را نخورید و دنبال این حرف ها نروید، ما به شما توصیه می کنیم سعى کنید تمام نمازها، مخصوصاً نماز صبح را اوّل وقت بجا آورید. و پس از نماز صبح دست راست را بر سینه نهاده، هفتاد مرتبه ذکر «یا فتّاح» را تکرار کنید. سپس 110 مرتبه صلوات بفرستید، و گاه نیز ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله» را تکرار نمایید، و هر روز هر چند به مقدار کمى صدقه دهید. انشاء الله این کار در رفع مشکلات شما موثّر است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مكارم شيرازي.


طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني
طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

مراجعه به دعانويس ها

س. مراجعه به دعانويسان و فال گيرها چه حكمي دارد؟

ج. نوشتن دعاهائيكه با دليل معتبر از ائمه معصومين عليهمالّسلام نقل شده و اجرت گرفتن در مقابل آن٬ اشكال ندارد ولي مراجعه به دعانويسان كه به صورتهاي مختلفه از منابعي كه اعتبار شرعي ندارد نقل ميكنند يا مينويسند جايز نيست و اينگونه پول گرفتن٬ اكل مال به باطل و حرام است.والله العالم.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی صافي گلپايگاني.


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: ایا مراجعه به دعا نویس اشکال دارد؟ نظر شما در مورد سحر و جادو چیست؟

پاسخ: مراجعه به دعا نویس اشکال ندارد ولی سحر وجادو جایز نیست.
منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سيستاني.

 

حتما بخوانيد

نماز جعفر طیار برای حوائج و بخشش گناهان

ختم ومن يتق الله براي روزي مادي و معنوي

آداب شب زفاف در اسلام

دعا و راه دفع چشم زخم

دعا برای خوش اخلاق شدن همسر

دعا و سوره برای راحت جان دادن محتضر

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

8 نظرات
 1. دانشجو می گوید

  سلام علیکم سرکتاب بازکردن به چه معناست
  واگرکسی بگویددرسرکتاب وطالعت امده که ستاره ی این فردباتوفرق داردواین فرددرطالع تونیست واگربااوازدواج میکردی به طلاق منجرمیشد ایااین صحت دارد

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   باز کردن قرآن کریم و اطلاع از آینده یعنی سرکتاب باز کردن که جایز نیست، طالع بینی و این امور هم خرافات هست!. رجوع به این افراد شیاد هم جایز نیست و دین چنین کارهایی را باطل می داند.
   وفقکم الله لکل خیر

 2. لاله می گوید

  سلام اشخاصی وجود دارند که با گرفتن نام شخص،نام مادرش و سال تولدش فال او را می گوید و هر چه نیت کرده باشی را به درستی پاسخ می دهند و قسمتی از آینده را می گویند آیا مراجعه کردن به این اشخاص که خود را استاد علوم غریبه خوانده اند درست است؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ذهن خوانی و نیت خوانی که مسئله مهمی نیست!، افرادی که با شیاطین و اجنه ارتباط داشته باشند گاهی چنین قدرت هایی دارند. ثانیا آینده را شما و تلاش و توکل شما می سازد، خدای متعال آینده را به دست این افراد شیاد نمی دهد.
   آن افرادی هم که قدرت الهی دارند مثل آیت الله بهجت و مانند ایشان؛ اینقدر بیکار نیستند که بنشینند و آینده مردم را بگویند. قضا و قدر الهی به مشیت خداست.
   کمی شک نماید متاسفانه شاهدیم که افراد بر اساس برخی کارها که می بینند به این افراد رجوع می کنند و طلسماتی به اسم دعا می گیرند و زمینه ورود شیاطین به زندگی خود را با دست خود فراهم می کنند و خارج کردن آنها از زندگی به این راحتی نیست!.
   رفتن به نزد چنین افرادی و پول گرفتن در برابر این کارها جایز نیست.
   وفقکم الله لکل خیر

 3. اللهم اغفر لي می گوید

  سلام چگونه مطمئن شويم ك طرف طلسم شده يا ن طوري ك مرتكب گناه نشويم و مورد غضب خدا قرار نگيريم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اصل طلسم کردن به این آسانی نیست و اینگونه هم نیست که طلسم کنترل امور را به دست بگیرد. افرادی که اهل نماز و دعا هستند همین امور حافظ آنهاست.
   نشانه های طلسم، هم نوعا آشکار می گردد که در اینجا ضرورتی به بیان آن نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:2 ستاره

 5. هادی می گوید

  با سلام از اطلاع رسانی های شما برادر ارجمند کمال تشکر را دازم