وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم خون داخل تخم مرغ

حکم خون داخل تخم مرغ

رساله توضیح المسائل طهارت

خونی که در تخم مرغ می‌باشد نجس نیست]

مسأله 98 خونی که در تخم مرغ می‌باشد نجس نیست، ولی به احتیاط واجب باید از خوردن آن اجتناب کند (1) و اگر خون را با زرده تخم مرغ به هم بزنند که از بین برود، خوردن زرده هم مانعی ندارد.

(1) (فاضل:) احتیاط مستحب آن است که از آن اجتناب شود. [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][پایان مسأله] (خوئی، گلپایگانی، اراکی، تبریزی، صافی، زنجانی:) مسأله بنا بر احتیاط واجب ((زنجانی:) بنا بر احتیاط) از تخم مرغی که ذرّه‌ای خون در آن است، باید اجتناب کرد ولی اگر خون ((خوئی، زنجانی، تبریزی:) مثلًا) در زرده باشد تا پوست نازک روی آن پاره نشده، سفیده پاک است.

(مکارم:) مسأله خونی که در تخم مرغ می‌باشد، نجس است بنا بر احتیاط واجب، و خوردن آن نیز حرام است.

(نوری:) مسأله خونی که در تخم مرغ می‌باشد، بنا بر احتیاط واجب نجس است؛ ولی اگر در میان پرده رقیقی است و آن پرده پاره نشده است، اجزاء تخم مرغ را نجس نمی‌کند.

(سیستانی:) مسأله احتیاط مستحب آن است که از زرده تخم مرغی که ذره‌ای خون در آن می‌باشد اجتناب شود.

(بهجت:) مسأله از خونی که در تخم مرغ می‌باشد بنا بر احتیاط باید اجتناب کرد، ولی اگر خون در زرده باشد سفیده پاک است و اگر در سفیده باشد زرده پاک است.

[ خونی که گاهی موقع دوشیدن شیر دیده می‌شود نجس است]

مسأله 99 خونی که گاهی موقع دوشیدن شیر دیده می‌شود نجس است و شیر را نجس می‌کند.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حكم خونى كه گاهى در تخم مرغ پيدا مى‏ شود، چيست؟

آيات عظام امام و فاضل: اين خون پاك است ؛ ولى بنابر احتياط واجب، بايد از خوردن آن اجتناب كرد و اگر خون را با زرده تخم مرغ، به هم بزنند كه از بين برود، خوردن آن اشكال ندارد.[1]

آيات عظام بهجت، تبريزى، صافى، نورى، مكارم و وحيد: اين خون بنابر احتياط واجب نجس است و بايد از آن اجتناب شود. اگر خون در زرده باشد (تا پوست نازك روى آن پاره نشده )، سفيده پاك است.[2].

آيةاللَّه سيستانى: اين خون نجس نيست ؛ ولى احتياط مستحب آن است كه از آن اجتناب شود. اگر خون در زرده باشد (تا پوست نازك روى آن پاره نشده‏)، سفيده پاك است.[3].

آيةاللَّه خامنه ‏اى: اين خون پاك است ؛ ولى خوردن آن حرام مى‏باشد و اگر خون را با زرده تخم مرغ، به هم بزنند كه از بين برود، خوردن آن اشكال ندارد.[4]

[آیت الله مکارم شیرازی: کافی است خون موجود در تخم مرغ را بردارند و دور بریزند، و بقیه پاک و حلال است. اما اگر عمدا به هم بزنند تا مستهلک شود خوردن آن اشکال دارد.[5]]

 • [1]. توضيح ‏المسائل مراجع، م 98 و دفتر: فاضل.
 • [2].بهجت، توضيح‏المسائل مراجع، م 98 و وسيلةالنجاة، ج 1، م 524 ؛ مكارم، توضيح‏المسائل مراجع، م 98 ؛ وحيد، توضيح‏المسائل، م‏99 ؛ نورى، توضيح‏المسائل، م‏98 ؛ تعليقات على‏العروة، فى‏النجاسات، الخامس، م‏1 .
 • [3].فاضل، تعليقات على‏العروة، فى النجاسات، الخامس، م 1 و سيستانى، توضيح‏المسائل مراجع، م 98.
 • [4]. خامنه‏ اى، اجوبة الاستفتاءات، س 269 و استفتاء، س 992. (رساله دانشجويي، سيد مجتبي حسيني، كد: 556/500016)
 •  [5]. استفتائات سایت معظم له.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 269: لکه خونی که گاهی در تخم مرغ یافت می‏شود، چه حکمی دارد؟

ج: محکوم به طهارت است، ولى خوردن آن حرام است. اجوبه استفتائات .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

خون موجود در تخم مرغ و شیر

پرسش :فتوای اخیر معظّم له در مورد خون تخم مرغ و خونی که در شیر پیدا می شود چیست؟
پاسخ :کافی است خون موجود در تخم مرغ را بردارند و دور بریزند، و بقیه پاک و حلال است. اما اگر عمدا به هم بزنند تا مستهلک شود خوردن آن اشکال دارد.
منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

۶پرسش: آیا خون موجود در زرده و یا سفیده تخم مرغ، آن را نجس می کند؟ خوردن آن چطور است و راه حل، کدام است؟
پاسخ: خون موجود در درون تخم مرغ، پاک است و اما خوردن آن حرام می باشد پس می توان خون را جدا کرد و از بقیه تخم مرغ استفاده نمود مگر آن که به اندازه ای کم باشد که در کل، مستهلک شده که در این صورت تمام تخم مرغ پاک و حلال است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيدکلید: حکم خون داخل تخم مرغ حکم خون داخل تخم مرغ حکم خون داخل تخم مرغ  حکم خون داخل تخم مرغ  حکم خونی که در تخم مرغ دیده می‌شود چیست؟ تخم مرغی که لکه خون دارد حکمش چیست؟ خون درون تخم مرغ!؟ آیا خون داخل تخم مرغ نجس است حکم خون داخل تخم مرغ حکم خون داخل تخم مرغ حکم خون داخل تخم مرغ حکم خون داخل تخم مرغ

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

4 نظرات
 1. م. ه. می گوید

  لکه های زیادی که روی پوسته ی تخم مرغ محلی وجود دارد خون است؟ لازم است با سیم ظرفشویی پاک شود؟پاک کردن کامل این لکه ها دشوار است و زمان زیادی لازم دارد

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به سیم کشیدن و مانند آن نیست. اگر خون بودن آن مشخص نیست اعتنا نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. م. ه می گوید

    لکه ها با سیم پاک میشن معمولا و بعضیهاشون وقتی ناخن بزنیم زیر ناخن جرم میاد پس خون هستن دیگه درسته؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     بررسی موضوع با شماست که خون هست یا نه.
     وفقکم الله لکل الخیر