وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم بستن خیابان در عزاداری ها

حکم بستن خیابان در عزاداری ها

حکم بستن خیابان در عزاداری ها

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

در برخی هیئت‌ها به علت استقبال پرشور جوانان و تراکم جمعیت و کمبود جا در حسینیه‌ها، خیابان‌های اطراف بسته شده یا تردد در آنها با مشکل مواجه می‌شود. آیا این کار اشکال دارد؟ یا اینکه صدای عزاداری خیلی بلند باشد، اگر موجب آزار و اذیت نشود چطور؟ و اگر اشکال دارد، آیا شرکت در این مجالس با علم به اینکه داخل حسینیه نمیتوان حضور پیدا کرد اشکال دارد؟
اولا بدانیم که عزاداری حضرت اباعبدالله حسین علیه‌السلام از افضل قربات است. تاثیر بسیار زیاد و آثار و برکات بسیار زیادی دارد و همچنان باید مراسم عزاداری اباعبدالله حسین علیه‌السلام زنده بماند و تاکید بر آن است. خود سیره مقام معظم رهبری هم بر این است که در برخی از ایام سال مجلس عزا برپا می‌کنند، ذکر مصیبت و نوحه‌خوانی انجام می‌شود در محضر ایشان.

اما در برخی از ایام، بیرون آمدن هیئت‌های عزاداری و دسته‌ها جزء شعائر دینی است مثل تاسوعا و عاشورا. خب به طور طبیعی برخی از خیابان‌ها بسته می‌شود برخی از راه‌ها بسته می‌شود گرچه همان جاها هم اگر بشود مراعات کنند که بسته نشود بهتر است. اما مثل راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی ۲۲ بهمن، تاسوعا، عاشورا و امثال اینها طبیعی است ، اکثر مردم هم در این مراسم حضور دارند.

اما در غیر این مواقع که شخصی در حسینیه‌ای یا در منزل خودش مجلس عزایی برپا کرده است ولو اینکه عزاداری سید و سالار شهیدان باشد، نباید خلاف مقررات نظام باشد یعنی بستن راه‌ها، به خاطر مجلس عزاداری شخصی – گرچه عرض کردم حساب تاسوعا و عاشورا جداست و اصلا خروج این هیئت‌ها و دسته‌ها جز شعائر دینی محسوب می‌شود و به طور طبیعی خیلی راه‌ها بسته می‌شود مردم هم مطلع هستندو قالب مردم هم در این مراسم شرکت دارند – اما در غیر این مواقع مومنین باید مراعات کنند، راه بر مردم بسته نشود و صدای بلندگوها آزاردهنده نباشد و مردم را اذیت نکند، همچنین صدای طبل و امثال اینها و کارهای دیگری که جانبی است – مثل ایستگاه‌های صلواتی که برپا می‌کنند- و خوب هم هست؛ ولی یک جایی باشد که هم راه مردم بسته نشود، ایجاد مزاحمت نشود و نظافت خیابان ها حفظ بماند.

اما پرسیدند آیا شرکت در چنین مجلسی اشکال دارد؟ نه، شرکت در آن مجلس ولو جا هم نباشد اشکالی ندارد، ولی شما مزاحمت ایجاد نکنید و راه را نبندید.

منبع: سایت معظم له،گفتار حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده.احکام عزاداری


آيت الله صافي گلپايگانيآيت الله صافي گلپايگاني

. راه‌اندازي دسته‌هاي عزاداري در كوچه و خيابان كه باعث ترافيك مي‌شود، چه حكمي دارد؟

در حد متعارف ايام عزاداري اشكال ندارد.

۲۹. بعضي عزاداري‌ها و هيئات به­صورت چادر و خيمه در كوي و خيابان بر‌پا مي‌شود و برخي از همسايگان به اين كار، رضايت ندارند، اقامه مجلس به اين شکل و شركت در آن چه حكمي دارد؟

اين مراسم را به نحوي برگزار كنند كه موجب زحمت عابرين و همسايگان نشود.

۳۰. ايجاد سر‌و‌صدا، كم يا زياد، در هنگام عزاداري، درصورتي­كه از رضايت همسايگان بي‌اطلاع هستيم، چه حكمي دارد؟ آيا رضايت تك‌تك همسايه‌ها كافي است يا اغلب ايشان؟

عزّت و شأن اين برنامه خود مقتضي است كه مزاحمت فراهم نشود.

۳۱. عزاداري در نيمه‌شب كه موجب بر‌هم‌زدن آسايش و خواب مردم مي‌شود از­نظر شرعي چه حكمي دارد؟

به‌طور­كلي مزاحمت و آزار اشخاص چه در خواب باشند، چه در بيداري جائز نيست؛ اين مراسم بايد در حدّ معمول و متعارف انجام شود و در بعضي موارد مثل شب عاشورا، صدق اذيت نمي‌كند.

استفتائات آيت الله صافي گلپايگاني

لینک کوتاه مطلب: https://goo.gl/gblcnK

حتما بخوانيد

ویژه نامه ماه محرم

ویژه نامه احکام عزاداریکلید: دستجات  حکم بستن خیابان در عزاداری ها حکم بستن خیابان در عزاداری ها حکم بستن خیابان در عزاداری ها حکم بستن خیابان در عزاداری ها حکم بستن خیابان در عزاداری ها حکم بستن خیابان در عزاداری ها حکم بستن خیابان در عزاداری ها حکم بستن خیابان در عزاداری ها

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.