وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم ارتباط و معاشرت با فردی که مرتد شده

4

حکم ارتباط و معاشرت با فردی که مرتد شده

فهرست این نوشتار:

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

سوال: 

حکم معاشرت با کسی که از اسلام به مسیحیت گرویده باشد چیست؟
 
پاسخ:
اگر تأیید و یا ترویج آنها محسوب شود جایز نیست.
منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

 


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

رابطه با اقوامی که مرتد شده اند [مرتد ]

پرسش : خاله من مسیحی شده است و مبلغ مسیحیت است. حال رفت و آمد با ایشان چه حکمی دارد؟

پاسخ : مرتد محسوب می شود و رفت و آمد با او جایز نیست.

راهنمایی و هدایت مرتدّ [مرتد ]

پرسش : یکی از دوستان من قصد جدی برای تغییر دین خود از اسلام به مسیحیت دارد. آیا با این کار او مرتد می شود؟ آیا ریختن خون این شحص مباح است؟ وظیفه شرعی من نسبت به او چیست؟

پاسخ : در صورتی که عقیده خود را ابراز و اعلاننکند مجازاتی نمی شود ولی از اسلام خارج خواهد شد و همسر او نیز باید از او جدا شود و وظیفه شما آن است که ایشان را با زبان خوش توام با ادب و احترام نهی از منکر کنید و اگر موثر نشد با ایشان قطع رابطه نمایید.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه کفار و بلاد کفر و احکام غرب نشینان

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

4 نظرات
 1. مریم می گوید

  سلام من امروز متوجه شدم دوستم مرتده خودش گفت فقط یکتا پرستم من مسلمانم و اصلا دوس ندارم باهاش ارتباط داشته باشم گفتم دیوانه ای من که امکان نداره برگردم گفت منم اول مثل تو بودم ولی با دلیلو مدرک برگشتم گفتم منم با دلیلو مدرک موندم ولی واقعا حالا که اینو فهمیدم دوراهی موندم که باهاش ارتباطمو ادامه بدم بدون بحث درمورد مسائل دینی شاید منو دید برگشت و اینکه حکم ارتباط باهاش چیه آیا نجسه؟ چون هم خوابگاهی هستیم و باهم غذا میخوریم تا حالا اطلاع نداشتم الان که فهمیدم واقعا ناراحتم واقعا تورو خدا راهنماییم کنید چکار کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   فقط یکتا پرست هستند؟!… مشرکین مکه هم ادعا می کردن خدا را می پرستند.
   با دلیل و مدرک برگشته اند؟!… کدام دلیل… من دو توصیه برای شما دارم، ابتدا از ایشان بخواهید به یک کارشناس و روحانی عالم ایشان را ارجاع بدهید تا شبهات ایشان پاسخ بدهند.
   توصیه بعدی بنده به خود شماست، مراقب باشید واقعا اگر شخصی اصرار بر انحراق و گناه خود دارد برای شما هم آسیب زاست. حتما ارتباط شما عقلا و شرعا با چنین شخصی دارای اشکال شرعی هست.
   در هر حال در گام اول توصیه کنید که حتما با مشاور دینی صحبت کنند. و نوعا همان وجود شبهات هست اگر واقعا ارتداد باشد، احکام ارتداد مثل نجاست ثابت است.
   وفقکم الله لکل خیر

 2. ایدا می گوید

  سلام. خواهر من که هم اتاقی من است از دین برگشته و کسی را قبول ندارد. من چگونه باید رفتار کنم؟ شرایط ترک او را هم ندارم وظیفه من چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شما موظف هستید با زبان خوب و مهربانی با ایشان صحبت کنید. حتما با یک مشاور مذهبی از نزدیک بحث کنند. شما هم تا می توانید سطح مطالعات خود را بالا ببرید تا انشاالله شبهات ایشان برطرف شود برای نمونه از کتاب عقاید آیت الله مصباح یزدی شروع کنید.
   اگر کسی مرتد و کافر شده باشد بدنش نجس است و اگر با دست مرطوب یا رطوبتی به بدن او بخورد نجس می شود و سایر چیزها را نجس می کند.
   وفقکم الله لکل الخیر