وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم بوسيدن و روبوسي چيست

43

حكم بوسيدن و روبوسي چيست

بوسيدن دختر مميز

پرسش 117. آيا بوسيدن و بغل كردن دختر بچه جايز است؟

همه مراجع (به جز سيستانى): اگر به شش سالگى رسيده باشد، بنابر احتياط واجب بوسيدن او ـ هر چند بدون قصد لذت ـ جايز نيست.

آيه اللّه  سيستانى: بدون قصد لذت اشكال ندارد؛ ولى احتياط مستحب آن است كه از بوسيدن او خوددارى شود.[2]

بوسيدن محارم [مثل خاله و عمه، خواهر، مادر ، …]

پرسش 118. آيا بوسيدن محارم خود جايز است؟

همه مراجع: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشكال ندارد.[3]

 • [1]. صافى، هداية العباد، ج2، النكاح، م25؛ امام، تحريرالوسيلة، ج2، (النكاح)، م25؛ تبريزى، صراط النجاة، ج5،س1247؛ دفتر: فاضل، نورى، مكارم، وحيد، بهجت و خامنه اى.
 • [2]. سيستانى، منهاج الصالحين، ج3، النكاح، م23.
 • [3]. العروه الوثقى، ج1، الستر و ج2، (النكاح)، م41.(احكام نگاه و پوشش، پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 1187: آیا بوسیدن تصاویر امام(قدّس‏ سرّه) و شهدا برای ما زنان از این جهت که به ما نامحرم هستند، اشکال دارد؟

ج: به‌طور کلى تصوير شخص حکم خود او را ندارد. لذا بوسيدن تصوير به عنوان احترام و تبرک جستن و اظهار محبت در صورتى که قصد ريبه و خوف افتادن به گناه نباشد، اشکال ندارد.

مناسک حج (بوسیدن همسر  در حال احرام)

س74. آيا در وجوب کفاره بوسيدن فرقي بين با شهوت و بدون شهوت مي‌باشد و آيا خروج مني نيز شرط است؟

ج: كفاره بوسيدن همسر اگر با شهوت باشد، شتر است و اگر بدون شهوت باشد گوسفند و ظاهراً بوسيدن غير همسر مانند مادر و فرزند حرام نيست و كفاره هم ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

بوسیدن لب در غیر همجنس

پرسش :بوسیدن لب هم جنس خود گناه است یا خیر؟

پاسخ :بوسیدن لب در غیر همسر اشکال دارد.

بوسیدن دست

پرسش :آیا بوسیدن دست دیگران مانند استاد و یا هر بزرگتری کار درستی هست ؟

پاسخ :تنها بوسیدن دست علما و سادات جایز است اما در مورد بزرگترها ، مانند پدر و مادر به قصد احترام اشکالی ندارد .

بوسیدن دست استاد

پرسش :آیا بوسیدن دست استاد فقه جایز است؟ اصولا روایات مربوط به موارد جواز بوسیدن دست و صورت را بیان فرمایید؟

پاسخ :بوسیدن دست استاد فقه جایز، بلکه مستحب مى باشد، و در مورد روایات مربوط به بوسیدن دست و صورت به بحارالانوار، جلد 73، صفحه 37، حدیث 34 تا آخر و وسایل، ابواب العشره، باب 133 و مستدرک، ابواب العشره، باب 116، مراجعه کنید.

بوسیدن و لمس کردن همجنس

سؤال 112. بوسیدن و لمس کردن همجنس (مثل این که زنى، زن دیگرى را ببوسد) اگر موجب لذّت شود، یا مصداق ریبه باشد، چه حکمى دارد؟

جواب: جایز نیست. احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى.

سؤال 1487 ـ بعد از بوسیدن یکى از دوستانم، که از روى شهوت بود، مقدارى مایع بى رنگ و کمى چسبنده از بدنم خارج شد; ولى بر خلاف منى لکّه اى روى لباس بر جاى نگذارد. حال بفرمایید.

الف) عمل من چه حکمى دارد؟

جواب: این کار حرام بوده و باید توبه کنید، و براى کسى که توبه نکرده تعزیر دارد.

ب) آیا حقیر باید غسل کنم؟

جواب: اگر رطوبت خارج شده توأم با جستن نبوده، غسل ندارد.

ج) آیا این کار باعث باطل شدن وضو یا غسل مى شود؟

جواب: در صورتى که قبلاً از بول استبرا کرده باشید، این مایع مشکوک وضو را باطل نمى کند.

د) اگر از روى شهوت نباشد چه حکمى دارد؟

جواب: هرگاه از روى شهوت نباشد اشکالى ندارد، ولى با توجّه به این که این گونه کارها دام شیطان است، سزاوار است از آن پرهیز کنید. استفتائات جلد 2.

 

لمس و نزدیکی در ایام عدّه طلاق رجعی

پرسش :احتراما توضیح بفرمایید:
۱) در طلاق رجعی آیا در ایام عده طلاق رجعی آیا زوجین محرمند یا خیر مثلا میتوانند با هم دست دهند یا رو بوسی کنند؟ و اگر محرمند محرمیت به چه صورت است و اگر محرم نیستند چرا دستور شده است محل سکونت زوجه باید در محل زندگی مشترک قبلیشان باشد در صورتی که حضور دو نامحرم در یک مکان مکروه و مسبب وسوسه شیطان است.
۲) چنانچه بنا به نیاز طرفین و فقط صرف ارضای میل جنسی مبادرت به نزدیکی کنند آیا گناه محسوب میشود؟ آیا با خوانده شدن خطبه دوم طلاق رجعی(در پایان ایام عده) طلاق صحیح میباشد؟

پاسخ :1ـ آنها با هم محرم اند و می توانند دست بدهند و روبوسی کنند ولی اگر به قصد رجوع باشد طلاقشان باطل می شود.
2ـ طلاق گذشته باطل می شود. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.

[ احكام حج و عمره]

مسأله 469ـ جایز نیست مُحرِم همسر خود را از روى شهوت ببوسد، و احتیاط آن است که بوسیدن بدون قصد لذّت را نیز ترک کند.

مسأله 470ـ اگر همسرش را به قصد لذّت ببوسد، کفّاره آن یک شتر است; خواه إنزال شود، یا نشود.

مسأله 471ـ اگر زنى را از روى شهوت ببوسد، کفّاره آن بنابر احتیاط واجب یک شتر است، و اگر بدون شهوت باشد، یک گوسفند کفّاره دارد.مناسک جامع حج.

بوسیدن کعبه در حال طواف

پرسش :شخصى در حال طواف کعبه را بوسیده، و احتمال مى دهد در آن حال چند قدم راه هم رفته باشد، و این شک بعد از انجام طواف به وجود آمده است. طوافش چه حکمى دارد؟

پاسخ :چون شک بعد از طواف بوده، طوافش صحیح است. 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مكارم شيرازي.


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسئله 510ـ در آغوش گرفتن، بوسیدن و بازی به قصد لذت جنسی، زنی با هم جنس خودش، چه حکمی دارد؟ و اگر کار از این مراحل بگذرد و به کارهای ناشایست دیگر برسد چطور است؟
جواب: همه این کارها حرام است با اختلاف و شدّت و ضعف در درجات حرمت.فقه برای غرب نشینان.

مسأله ۴۵۱ ـ غیر از نزدیکی کردن با زن حائض، سایر استمتاعات مانند بوسیدن و ملاعبه نمودن مانعی ندارد.توضیح المسائل.

 بوسیدن زن [در حال احرام]

مسأله 226 : جایز نیست محرم زن خود را از روی شهوت ببوسد ، و چنانچه او را از روی شهوت بوسید و منی از او خارج شد ، لازم است یک شتر کفاره بدهد ، ولی اگر منی از او خارج نشد ، بعید نیست که یک گوسفند کفاره دادن کافی باشد ، و اما اگر او را بوسید ولی نه از روی شهوت ، بنابر احتیاط واجب است یک گوسفند کفاره بدهد .
مسأله 227 : اگر شخص غیر محرم زن خود را که در حال احرام است ببوسد ، احتیاط این است که یک گوسفند کفاره بدهد . مناسک حج.

احکام رجوع کردن ‍[طلاق]

مسأله ۲۵۴۲ ـ در طلاق رجعی، مرد به دو قسم می‌تواند به زن خود رجوع کند:
اوّل: حرفی بزند که معنایش این باشد که دوباره ازدواج با او را برقرار نموده است.
دوّم: کاری کند و به آن کار قصد رجوع نماید، و با نزدیکی کردن رجوع محقق می‌شود، اگرچه قصد رجوع نداشته باشد، و اما بوسیدن و دست زدن با شهوت محل اشکال است، ـ و بنا بر احتیاط واجب ـ اگر نخواهد رجوع کند باید، دوباره طلاق بدهد. 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی آيت الله سيستاني .

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=24849

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید. حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام نگاه و ارتباط با نامحرم  

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

43 نظرات
 1. نازیلا می گوید

  ببخشید من سوالات زیادی راجع به قران دارم بعضی چیز هاش باعث شده من تعجب کنم و سوالات زیادی برام پیش بیاد کجا میتونم این سوالات رو بپرسم و البته سریع جوابم رو بدن سایت های زیادی رفتم ولی فایده نداشت و جواب ندادن

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ابتدا یک سیر مطالعاتی خوب و قوی داشته باشید، از کتابهای آیت الله مطهری مخصوصا جهان بینی شروع به مطالعه کنید. زمانی که یک هندسه معرفتی قوی پیدا بکنید بسیاری از تعجب ها و ابهامات بر طرف می شود.
   درباره قرآن کریم، در بخش قرآن پژوهی سایت سرچ کنید اگر مطلب مشابهی بود سوال خود را آنجا مطرح کنید. اما برای اینکه بیشتر با مباحث معرفتی قرآن کریم آشنا شوید در شهری که هستید ببینید عالم یا کلاس های تفسیر هست یا نه، اگر هست حتما به یک استاد هم باید مراجعه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. نازیلا می گوید

  ببخشید که انقدر سوال میکنم ولی من منظورم اینه مردم الان فکر میکنن همه ی پسر ها هیز هستن و شاخ و دم دارن بنده به هیچ عنوان دوست ندارم با یه پسر دوست بشم و رابطه چون میدونم گناهه اخه صحبت کردن با اون شخص چه گناهی داره و قراره چه چیزی بین ما باشه ؟ وقتی من کاملا به اون اعتماد دارم میدونید حتی خود اون شخص هم ادم بی دینی نیستن و حتی من گاهی سوال های دینی دارم از اون کمک میخوام منم میگم که واقعا واقعا هیچ ترس به گناه افتادن این میان نیست چون تاحالا زیاد خوندم که اگه ترس افتادن به گناه نباشه عیب نداره شما هم میگید با یک زن حرف بزنید بله حرف میزنم اما تو فضای مجازی این نیست که طرف واقعا پیشت باشه و تو چشماش نگاه نکنیم و سرمونو پایین بندازیم البته اینا واجبه وقتی حضور دارن اما در فضای مجازی فرق داره بحث سر اینه که واقعا چرا باید حرف زدن باهاش گناه باشه وقتی فقط عادی حرف میزنیم و چیز خاصی نیست ببخشید انقدر سوال میکنم عذر میخوام

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   به صورت فشرده چند نکته را عرض کنم، اولا روش شما در سنجش گناه دارای اشکال اساسی است. ثانیا آثار گناه اینگونه نیست که با ابزاری خاص سنجیده شود و شما بفرمایید کجاش گناه هست. ابتدا بپذیرید که خداوند از باطن اعمال و تاثیر آن آگاه است و اگر قانونی را جعل کرده مصالح مفاسد را می سنجد و این سنجش با عقل بنده و شما نیست.

   بر فرض اگر با همین اعتقاد و منطق شما شخصی عرض کند خب شراب چرا حرام است، یک مستی ناز ساده است، کاری به کسی ندارد یک دبه شراب که نخورده یک پیاله نوش جان کرده اصلا یک قطره خورده مست هم نشده کجایش حرام ست!! عیب این کجاست!! آخه چه گناهی دارد؟! قرار هست چه اثری داشته باشه! وقتی من کامل سالم هستم… شما چه جوابی دارید که بدهید؟؟؟؟!، چگونه می توان جواب این فرد را داد!!! اشکال این صحبت ها به نظر شما کجاست؟!… در صورتی که هم ما و هم شما می دانیم خوردن یک قطره شراب هم حرام است و روایت داریم. حالا آثار این گناه را من و شما نمی بینیم دلیل بر نبود آن آن نیست. هر چیزی را که شما ندیدید دلیل یر نبود آن نیست. برخی از امواج را انسان نمی بیند و درک نمی کند اما می دانیم هست و دارای آثار است.

   از اساس منطق شما در این بحث اشکال دارد با همین منطق شما تمام گناهان را به راحتی می توان توجیه کرد!… خب یک لقمه گوشت خوک خورده چه اشکالی دارد؟!… پناه بر خدا.
   خواهر گرامی هر چیزی ترازوی خودش را دارد، طلا را با متر نمی سنجند!، عقل ما معیار در برخی امور است نه همه امور، ملاک برخی امور وحی است و دستور الهی، حالا ما و شما مصلحتش را نمی دانیم، اما می دانیم خدای حکیم و راستگو اگر گفته یک قطره شراب حرام است قطعا آثار سوء دارد و به دنبالش عذاب هست همچنین ارتباط و دوستی با نامحرم.

   بحث سر اعتماد شما نیست. یا صرفا ترس وقوع در حرام، کیفیت رابطه هم مهم است اگر تبدیل به دوستی شود جایز نیست. این گناه بر روی قلب مومن تاثیر سوء دارد مگر اینکه کسی سراسر قلبش را سیاهی گرفته حالا یک خط مداد سیاه بر روی دیوار سیاه هیچ دیده نمی شود و تاثیر گناه را احساس نکند. حالا آثار اجتماعی و فردی آن را هم شاهدیم که می بینیم چه مصائبی در این ارتباطات دامنگیر برخی از خانم ها شده است. شما اول برای خودتان معیار را انتخاب کنید که معیار گناه بودن عقل ما و شماست یا وحی است بعد از آن بروید ببینید که این گناه است یا نه!. اگر گفتید معیار من عقل من است خب این آغاز انحراف و اشتباه است. اگر گفتید معیار گفتار خداست ببینید خدا چه گفته و چطور گفته است این همان توحید و زندگی موحدانه و ایمانی است.
   فرعون هم در مقابل خدا گفت انا ربکم الاعلی، من پروردگار شما هستم. این خاصیت نفس است که در مقابل دستورات خدا می تواند ادعای خدایی بکند، خدا یک نظر دارد و من هم یک نظر! العیاذ بالله.
   در هر حال مفاسد گناهان فقط این نیست که ما ببینیم، برخی از گناهان آثار ورای این عالم دارند و تاثیرات آن در برزخ و بر روح انسان هویدا می شود و یا مانع کمالات است. در هر حال رعایت حریم محرم و نامحرم حکم بنده و امثال بنده نیست و حکم خداست. حالا ما چه چرایی حکم را درک بکنیم و چه درک نکنیم در اصل حکم که ارتباط جایز نیست تفاوتی نمی کند. حالا برخی حکمت ها برای عدم ارتباط بیان شده که اینجا در این مختصر امکان بازگو کردن آن نیست. اما هستند افرادی که آسیب های فراوان غیر قابل جبرانی در همین دنیا از این روابط به خاطر ساده اندیشی دیده اند!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. نازیلا می گوید

  من یه سوال دیگه دارم واقعا واقعا نباید دوتا دختر و پسر با هم حرف بزنن ؟ اگه اینطوره که چطور قراره عاشق بشن😑و سوال بعدیم راجع به حجابه در حجاب باید زیر چانه هم پوشیده بشه ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   بنده سالهاست مشاوره می دهم، و می بینم این دوستی ها و این آشنایی ها چه بلایی سر خانم ها و خانواده ها می آورد.
   در مشاوره ها هم اگر رجوع کنید اولین توصیه مشاور این است که ابتدا باید طرفین یک ظرفیت درستی برای ازدواج داشته باشند و آشنایی اولیه و نامزدی دوران عشق و بروز احساسات نیست زیرا که تصمیم گیری صحیح را کور می کند.
   از لحاظ شرعی، چند جلسه با ضوابط طرفین برای آشنایی اولیه می توانند صحبت کنند اگر ظرفیت های لازم بود مثل ایمان، فهم و اصالت خانوادگی … فاز بعد ورود خانواده ها و بعد حضور مشاور آگاه است. این روش منطقی و درست انتخاب است که آسیب خانم ها را به حداقل می رساند وگرنه برای من و امثال بنده سودی در این نیست که بگوییم حرام است یا خیر بلکه به خاطر خود شماست.

   اینکه از کجا عاشق بشوند، زمانی که ظرفیت های اولیه را متوجه شوید که یک نفر دارند، مثل ایمان و سلامت و تناسب روان، آنگاه خود شما بر اساس هوش خدادادی که دارید متوجه می شوید که این گرایش بر اساس هوس است یا عشق. عشق چندین مولفه و رکن دارد که اگر وارد فرآیند مشاوره پیش از ازدواج نزد یک مشاور خبره بروید به راحتی آن را چک می کند. حتما قرار نیست ما بگوییم بروید هرزگی کنید یا چند سال با چندین نفر عاشقانه صحبت بکنید تا عشق شما را ما بفهمیم. از همین مسیر منطقی پیش بروید کامل خودتان متوجه خواهید شد.
   درباره زیر چانه نظر مراجع متفاوت است در سایت سرچ کنید و نظر مرجع خود را بخوانید. مشهور فقها می فرمایند پوشاندن واجب است.

 4. نازیلا می گوید

  منظور من این بود که از اون پسرا نیست به خاطر همین گفتم عین برادرمه و فقط حرف میزنیم ولی فقط خواستم اینو‌ بدونم گناهه یا نه و سوالم اینه چرا باید گناه باشه اخه ما فقط در فضای مجازی حرف میزنیم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   از کدام پسرها!، از منظر دین برای پسر خوب و دختر خوب معیارهایی قرار داده شده است که قطعا یکی از این معیارها این است که دوستی با نامحرم ندارند.
   ثانیا چرا خود را فریب بدهیم، حداقل سالهاست بنده مشاوره می دهم و تیپ شناسی و شخصیت افراد را در سطح بالایی متوجه می شوم، بر فرض که به قول شما در حد حرف است، خب چرا با یک خانم صحبت نمی کنید!! اگر برای شما مرد و زن حرف دنشان فرق نمی کند خب با خواهر یا دوست خود صحبت کنید!؛ خواهر گرامی همچو روز روشن است که صرفا حرف زدن نیست، لذات هم هست اگر کسی با جنس مخالف مدتها ارتباط اینگونه بگیرد و بگوید من هیچ تغییری نمی کنم حتما حتما باید به پزشک غدد رجوع کند و از نظر سلامت جسمی بررسی شود. و پس از آن مشاوره داشته باشد ببینیم چرا تفاوت ندارد!.
   کمی در این عرایض بنده تامل کنید خودتان به خوبی پاسخ خودتان را دریافت می کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. نازیلا می گوید

  سلاد من یه سوالی دارم من تو فضای مجازی با پسری حرف میزنم **** و بازم میگم عین برادرمه با هم در فضای مجازی حرف میزنیم و شوخی ایا این گناهه ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   عین برادرتون!! خب چرا با برادر یا خواهر یا یکی از دوستانتون صحبت نمی کنید!!. با خودتان رو راست باشید.
   در هر حال این رابطه ای که نوشته اید مفسده دارد و گناه است. بدتر از گناه توجیه گناه و زیبا سازی آن است.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 6. ژوان می گوید

  آن چیست که از بدن به رنگ توسی خارج میشود من خیلی از این حالتم بدم می اید؟ لطفا جواب بدین من چند ساله که این را میخواهم بدانم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   برای ترشحات با پزشک مشورت نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. Marya می گوید

  سلام علیکم

  اگر دختری لب رفیقش رو که خیلی باهم صمیمی هستن از روی علاقه ببوسه اشکالی داره؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر از روی شهوت باشد قطعا حرام است، و همچنین اگر از روی شهوت نباشد چون زمینه مفسده است جایز نیست.
   وفقکم الله لکل خیر

 8. Unknown می گوید

  سلام
  بنده با جنس مخالف حدود یک سال و نیم رابطه دوستی داشتم…
  تو این رابطه متاسفانه حریم ها شکسته شدن و بعضی کارا که نباید انجام میدادیم رو انجام دادیم…
  الآن رابطه تموم شده ولی من احساس گناهم از انجام اون کارا هنوزم که هنوزه تموم نمیشه روز به روز هم بیشتر میشه…
  به جایی رسیدم که فقط آرزو میکنم بمیرم و ننگ رو دوشم نباشه…
  احساس میکنم خدا دیگه نمیبخشه منو اصلا
  خیلی سردرگمم
  چیکار کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بجای اینکه از رحمت خدا نا امید باشید، از این هراس داشته باشید که نکند شیطان مشابه این روابط را ایجاد کند و درگیر این گناهان بشوید!. از این بیشتر باید ترس داشت.
   قطعا با توبه ان شاالله خداوند می بخشد، ناامیدی از رحمت خدا خود گناهی بزرگ تر هست.
   مسئله بعد از توبه آن است که آثار گناه از قلب خارج بشود، و زمینه های مجدد گناه از بین برود. سعی کنید کتب اعتقادی را بخوانید، در کنار آن زندگی شهدا را مطالعه کنید تا انگیزه بالایی در مسیر خدا پیدا کنید.
   روزانه ۷۰ مرتبه استغفار بعد از نماز عصر و ۱۰۰ مرتبه استغفار قبل از خواب بسیار خوب است و آثار و ریشه های گناه را از قلب ریشه کن می کند. این حالت ناامیدی ا خدا نیز بخاطر عوارض گناهان است. انشاالله با استغفار و جبران آنچه گذشته خداوند هم می بخشد.
   وفقکم الله لکل خیر

 9. فاطمه می گوید

  سلام ببخشید دوباره مزاحمتون
  بله من نوجوان هستم و مطمئنم که رابطه ای که ماداریم با رابطه های دیگه فرق میکنه و با توجه به فامیل بودن فقط در حد پرسیدن حال اقوام از هم دیگه و نهایتا جمله دوست دارم هستش و از بچگی هم همه میدونستن که منو اون مال همیم و الانم میدونن.مطمئنم که رابطمون از روی شهوت نیست و من ضربه جدی هم نمیخورم چون پدر و مادرم به من یاد دادن که نباید حرف پسرهارو به راحتی باور کنم به خاطر همینم زیاد وابستش نمیشم حالا با توجه به چیزی که فرمودین اگه من رابطمو قطع کردم و از روی دلتنگی عکسش رو ببوسم اصلن هم از روی شهوت نباشه اونوقت چه حکمی داره
  ممنون که وقت میزارین و جواب میدین اشاالله که عاقبت به خیر شین

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   از خودتان اینقدر مطمئن هستید بسیار خوب است! اما آیا از شیطان هم مطمئن هستید که شما را فریب نمی دهد؟!. از شما و ما بزرگتر را شیطان به زمین زده است.
   شما توجه نمی کنید همین گفتن دوستت دارم به نامحرم گناه است، اصل رابطه شما شرعا اشکال دارد، آیا پدر و مادر شما به شما این را یاد نداده اند؟.

   ثانیا می گویید ضربه نمی بینم!، مطمئن باشید وابستگی روحی و عدم وصال و درگیری های فکری همه و همه آسیب روحی است و بعدها نیز مشکلات دیگری خواهید داشت. و موارد فراوانی را دیده ایم که مطمئن تر از شما دختر عمو و پسر عمو یا مانند آن بوده اند و آسیب دیده اند. در هر حال آنچه به صلاح شما بود را ما مطرح کردیم، تا فردای قیامت نگویید کسی نبود که به من بگوید، یا فردا روز که در این دنیا آسیبی وارد شد نگویید کسی به من پند و هشدار نداد.

   روزی به حرفهای بنده می رسید که خوشبختی در گناه و ارتباط حرام نیست، امروز با توجیه بر این رابطه اصرار می کنید و چشم بسته هم چه بسا ادامه بدهید، هر چه هم بنده بگویم شما توجیه می کنید و چه بسا بگویید که هر دو ما آنقدر خوبیم که نماز شب هم می خوانیم، اما بترسید که خدا نظر رحمتش را بردارد. صبر خداوند هم حدی دارد، اگر بنده بر گناه اصرار کرد باید ترسید که خداوند رسوا کند و انسان درگیر یک امتحان سخت بشوید. آرام آرام قلب خودتان را با گناه تیره می کنید برفرض خودتان را قبول نکنید اما بدانید شما دارید زمینه گناه طرف مقابل می شوید، آیا از این هم مطمئن هستید!، کمی فکر کنید به این حرفهای بنده، چه نفعی برای من هست که این حرفها را می زنم آیا بجز خیر و صلاح شما چیز دیگری به من می رسد؟. حداقل این روایت امام حسین را بنویسید و همراه داشته باشید: «مَن حاوَلَ اَمراً بمَعصِیَهِ اللهِ کانَ اَفوَتَ لِما یَرجُو وَ اَسرَعَ لِمَجئ ما یَحذَرُ کسی که بخواهد از راه گناه به مقصدی برسد، دیرتر به آروزیش می رسد و زودتر به آنچه می ترسد گرفتار می شود.»
   هیچ کسی از گناه به خوشبختی نرسید. هیچ کسی از گناه به ازدواج موفق نرسید.

   درباره بوسیدن عکس، دو نکته اگر از روی شهوت و مفسده باشد بوسیدن عکس نامحرم حرام است، برفرض که شما شهوت نداشته باشید اما چون مفسده دارد، و مطابق آنچه که نوشته اید، این کار حرام است.
   نکته دوم، اینکه می گویید شهوت نیست، این را زیاد می شنویم نه تنها شما بلکه خیلی ها که آلوده به این گناهان می شوند، همین ادعای شما را دارند، بر فرض که شما شهوت نداشته باشید آیا می دانید که اگر شهوت طرف مقابل را تحریک کنید شما در هر گناه او شریک هستید! و از همه اینها گذشته ظاهرا شما معنای شهوت را نمی دانید، اگر کسی به جنس مخالف هیچ حسی نداشته باشد این شخص حتما باید به یک پزشک رجوع کند تا از نظر سلامت جنسی مورد درمان قرار بگیرد و بیمار هست، پس خودتان را فریب ندهید.
   خلاصه کلام اینکه ارتباط شما حرام است. توصیه می کنیم چندین بار توصیه های ما را بخوانید و روی آن فکر کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من یه سوالی داشتم منو یکی از پسرای فامیلمون عاشق هم شدیم از بچگی و دوسالی هست که با هم ارتباط تلفنی داریم و مطمئنیم که دوستیمون از روی شهوت نیست ایشون یه شهر دور هستن و به خاطر دلتنگی من بعضی اوقات عکسشو میبوسم میخاستم ببینم این کار حرامه؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اصل ارتباط شما شرعا حرام است و نباید ارتباط داشته باشید. توصیه می کنیم اگر در سن ازدواج نیستید و نوجوان اید، ارتباط را قطع کنید آسیب روحی جدی می بینید، و خطرات زیادی هم در این ارتباطات هست. و اگر در سن ازدواج هستید حتما به صورت رسمی خواستگاری کنند و با حضور خانواده ها و از راه شرع و دین زندگی کنید. مطمئن باشید که از راه گناه کسی به خوشبختی نمی رسد، اینکه می گویید ارتباط شما از روی شهوت نیست کمی دور از واقع هست، موارد زیادی را در مشاوره ها داشته ایم که همین حرف شما را می زنند اما بعدا گرفتار مشکلات فراوانی می شوند.
   در هر حال بدانید شیطان هم بیکار نمی نشیند و همین گناهان را لذت بخش و توجیه می کند که قصد ما از این ارتباط ازدواج هستف حالا که ازدواج هست از راه دور دوست باشیم، بعدا که وابسته هم شدید دعوت به گناهان بزرگتر می کند. از همه اینها گذشته شما با این رفتار عملا همسر آینده خودتان را تشویق به رابطه پنهانی و بدون ضابطه با دختران می کنید و طعم گناه کردن را به او می چشانید، لذا اگر در آینده دچار چنین روابطی شدند یا شدید، آن وقت چه خواهید کرد؟!. بسیاری از توفیقات، برکات و روزی های معنوی هم به واسطه همین گناه دوستی حرام از شما سلب می شود.

   در هر حال اگر کمی فکر کنید متوجه می شوید این راه و رفتارهای شما درست نیست بجز اینکه آشفتگی فکری و روحی برای خود و او ایجاد کنید هیچ سودی ندارد و تجربه هم ثابت کرده بعدا آسیب جدی می بینید. امیدوارم این نصایح ما را جدی بگیرید، حداقل گوشه ذهن داشته باشید. بدانید خیر و صلاح شما در این است که راه حرام و صراط گناه را نروید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. Sara می گوید

  سلام خسته نباشید
  من و دوست صمیمیم چند وقته یه سوالی ذهنمونو مشغول کرده؛ما دوتا دوستيم و مثل خواهريم و از هم خيلي دوريم،خيلي همو دوست داريم،تو شرايطاي بد همیشه پشت همیم،بعد یکسال همو میبینیم و از روی دوست داشتن زیاد همدیگه خیلی کارا دلمون میخواد انجامش بدیم،مثل بوسیدن یا مکیدن سینه های هم،و مطمئنیم این کارمون از روی شهوت و هوس نیست و فقط از عشق زیاد بینمونه،تاحالا اینکارو انجام ندادیم و میخوایم بدونیم که انجام دادنش چه حکمی داره،و اگه گناه باشه میشه یک بار انجامش بدیم و توبه کنیم؟در این صورت خدا توبه مونو قبول میکنه؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کاملا مشخص هست که چنین علاقه ای از روی شهوت هست، چطور یک کار به این کثیفی را عشق می نامید!، ظاهرا فیلم زیاد می بینید که چنین گرایشات غیر طبیعی در شما ایجاد شده است!.
   بدیهی است که ارتباط و دوستی شیطانی هست!. به خدا پناه ببرید از شر شیطان و به این رابطه ای که زمینه فساد هست پایان ببخشید.
   اینکه چنین گناهی بکنید و بعد دنبال توبه باشید یعنی مسخره کردن خودتان؛ و چوب دنیایی و آخرتی دارد! و خداوند به راحتی از این گناهان نمی گذرد.
   گناه هست و حد شرعی دارد وچنین توبه ای با علم به این گناه چطور انتظار دارید پذیرفته باشد.
   اگر علاقه جنسی به همجنس دارید حتما با یک مشاور هم صحبت کنید و جنبه دارویی و درمانی را پی بگیرید.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 12. ابولفضل می گوید

  دختر خاله من شوهر دارد و در پیش من بی حجاب است و روسری بر سر ندارد حتی با این که شوهرش هم میداند حکم شرعی چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نگاه به موی نامحرم حرام است، شما شرعا باید او را نهی از منکر کنید، با زبان خوب نصیحت کنید اگر جواب نداد محل را ترک کنید یا رابطه خانوادگی را اگر به رفتارهایشان ادامه می دهند بازنگری نمایید.
   شوهر ایشان هم بی غیرت هست و حجاب شرعی یک حق الله است نه حق شوهر!.
   اعاذناالله من شرور انفسنا

 13. مهدى می گوید

  با سلام
  آيا روبوسى يك دختر/زن جوان با دايي اش مشكل دارد يا خير؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   دایی محرم است و روبوسی (بدون شهوت و مفسده) اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. علی می گوید

  سلام اگر من از رو شهوت دوستم را لمس کنم و او را ببوسم بعد استغفار کنم کافیست؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   باید توبه واقعی کنید و مراقب باشید که این رفتار تکرار نشود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. Porssh می گوید

  من سوالی داشتم
  به دختری علاقه مند هستم و شرایط مناسب را هم حدودا دارم اما خانواده من طوری هستند ک نمیشود مستقیما به آنها بگویم و مشکل این است ک کمی سن من کم هست حدود ۲۱
  اما نمیتوانم از آن دختر هم دوری کنم مسئله چیست؟چیکار کنم؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   لازم هست ابتدا شناخت خوبی از طرف مقابل و خودتان داشته باشید که به چه علت به او علاقه پیده کرده اید، اگر شور و نشاط جوانی یا خدای ناکرده از راه نگاه نادرست این علاقه ایجاد شده باشد، بدیهی است که بعدها به مشکلات بزرگی دچار خواهید شد. پس لازم هست منطقی رفتار کنید، در گام اول با مادر یا پدر که راحت تر هستید و شما را درک می کنند مشورت کنید. سعی کنید مقدمات ازدواج را هم فراهم کنید. از دعا هم غافل نشوید از خدا هر آنچه صلاح است را بخواهید، در هر حال اگر موانع زیاد هست توصیه می کنیم برای اینکه آرامش قلبی پیدا کنید از اینجا روی لینک کلیک کنید و همواره این برنامه و ذکر را داشته باشید.
   فراموش نکنید که ازدواج فقط با داشتن علاقه نیست بلکه نیاز هست شناخت از خودتان و از طرف مقابل داشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. پشیمان می گوید

  سلام
  من برای اولین بار تو زندگیم گناه کردم و با نامزدم که هنوز مرم نشدیم رابطه بوسیدن رو برقرار کردیم، خیلی احساس گناه میکنم، توبه کردیم چیکار کنیم خدا مارو ببخشه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر هنوز صیغه محرمیت نخوانده اید حتما این کار را با اجازه خانواده ها انجام بدهید و توبه باید کرد و مراقب بود.
   همسرتان را عادت به گناه ندهید، بعدها اگر حریم حیا و ترس از خدا فرو ریخت ، اولین چیز که آسیب می بیند زندگی شماست، پس مراقب باشید و هر چه زودتر محرم بشوید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. پشیمان می گوید

    ما توبه کردیم و دیگه تکرارش نکردیم و خیلی پشمونیم نامزدم میدونه من دختر پاکی هستم و سر دلتنگیای اون به این گناه دوچار شدم خیلی عذاب وجدان داره، من ازش خواستم اون ماجرارو فراموش کنه و دیگه راجع بهش حرف نزنه، با ای شرایط خدا مارو میبخشه؟؟؟

    1. مهدي يوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     خدای متعال بخشنده هست، حتما می بخشد… رعایت حریم های الهی به نفع زندگی خود ما هست.
     انشاالله بهترین برکات معنوی رو خدا به زندگی شما عنایت کند.
     وفقکم الله لکل الخیر

     1. پشیمان می گوید

      ممنونم، التماس دعا دارم، شب قدر هست ان شالله خدا ببخشه

 17. الناز می گوید

  با سلام و خسته نباشید و سپاس فراوان از شما به خاطر سایت خوبتان
  چند سال پیش که همراه همسر و دخترم غزل برای دیدن خواهرم که در ایتالیا زندگی میکند; به ان کشور سفر کردم ;در یکی از روزها به در خواست خواهرم به واتیکان رفتیم تا ببینیم ان جا چه جور جایی است. از قضا ان روز مراسمی بود و کاتولیک های زیادی ان جا جمع شده بودند و پاپ فرانسیس هم امده بود و مثل همیشه پس از انجام مراسم میان مردم امده و بچه ها را بغل میکرد و میبوسید. او غزل را هم که ان موقع ۱۶ساله بود; با وجود این که حجاب کامل داشت و معلوم بود مسلمان است; بوسید. غزل هم از ترس این که بد نشود; ممانعتی نکرد. خواهرم میگوید: چون غزل پاپ را نبوسیده و پاپ او را بوسیده غزل حرام نکرده .شوهر خواهرم میگوید: چون غرل از روی ترس اجازه بوسیدن داده گناهی نکرده . شوهرم میگوید: چون سن غزل کم و سن پاپ زیاد بوده گناهی صورت نگرفته. مادرم میگوید: غزل حرام کرده چون با وجود این که به سن تکلیف رسیده بوده ممانعت نکرده. برادرم میگوید: چون پاپ رهبر مذهبی بوده گناهی صورت نگرفته. سایت شما را که دیدم خواستم بدانم حرف کدام یک درست است و اگر غزل حرام کرده باید چه کند? لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ارتباط و دست دادن با نامحرم چه پیر باشد و چه جوان و چه مسلمان باشد و چه غیر مسلمان جایز نیست و گناه است…. می توان با دستکش دست داد.
   دختر خانمی که به سن تکلیف رسید باید رعایت «محرم و نامحرم» را داشته باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. mohammad می گوید

  ایا بوسیدن و نوازش همسر جلوی فرزندان اگر از روی شهوت نباشد گناه است

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   صرف بوسیدن اشکال ندارد، اما به گونه ای نباید برخورد کرد که تحریک آمیز باشد!، که جایز نیست…. اما هر رفتاری که نشان دهنده احترام به خانم خانه باشد پسندیده و ثواب دارد.
   رفتارها باید بر اساس حیا و احترام و اخلاق باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. شروین می گوید

  سلام خوبین ببخشید
  مادر من فوت کردم و پدر ازدواج کرده من هنگام از خانه درومدنی زن بابامو بوسیدم ولی اون رفت عقب و لب من خورد به لب اون الان اون از من ناراحته
  من خواستم بدونم حکم اون چی میشه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   زن پدر، محرم هست.
   بوسیدن محرم اگر از روی ریبه و مفسده نباشد اشکالی ندارد.
   سعی کنید حریم های عرفی رو همراه با ادب و احترام حفظ کنید، به گونه ای که زمینه گناه هم پیش نیاید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. محمد می گوید

  با سلام
  چه ارتباطی بین نماز خواندن و ترک گناه وجود دارد؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   از نظر قرآن مجید یکی از آثار نمازاین است که انسان را از ارتکاب کارهای بد و ناروا باز می دارد، آنجا که می فرماید: «وَ اَقِمِ الصَّلَوهَ اِنَّ الصَّلَوهَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَ الْمُنْکَرِ»؛(۱) (و نمازرا برپادار که نماز (انسان را) از زشتیها و گناه باز می دارد).
   اصولا باید توجّه نمود که عامل اساسى بازدارى انسان از خلاف و گناه، همان ایمان و یاد خداست.
   هرچقدر حضور قلب در نماز و توجه به مقام ربوبی در نماز بیشتر شود، سبب می شود میل به گناه در نفس از بین برود همین ملکه می شود که شخص مرتکب گناه نشود!.
   وفقکم الله لکل الخیر