وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حد آرایش عروس و داماد

0

حد آرایش عروس و داماد

آراسته و معطربودن از وظايف متقابل همسران است و زن و مرد ميبايست خود را آراسته و مرتب نگه دارند و اين امر در آموزههاى دينى نيز مورد تأكيد است.

در روايتى كه از محضر پيامبر گرامى اسلام نقل شده چنين ميخوانيم: وظيفه زن آن است كه خود را با خوشبوترين عطرها معطر سازد بهترين لباسهايش را بپوشد بهترين زيور آلاتش را دربركند و هر صبح و شام خود را به شوهرش عرضه نمايد. 1

و در روايت ديگرى امام باقر (عليه السلام) درباره زينت كردن مرد، فرمودند: زنان دوست دارند شوهر خود را در همان زينتى ببينند كه مردان دوست دارند زنشان را به آن صورت آرايش كرده مشاهده كنند. 2

همچنين امام كاظم (عليه السلام) فرمودند: همانا آراستگى ظاهر مردان از امورى است كه بر عفت و پاكدامنى زنان ميافزايد. 3

توجه به آراستگى در شب عروسى دو چندان بوده و معمولاً عروس و داماد خود را به صورت مطلوب آرايش ميكنند. اما نكته اى كه قابل توجه جدى است و ميبايست همسران جوان عنايت داشته باشند اين است كه از آرايشهاى افراطى و غليظ پرهيز كنند زيرا عروس و داماد به اندازه كافى اضطراب شب عروسى و زفاف را دارند و آرايش افراطى بر اضطراب آنان خواهد افزود و چه بسا جسارت نزديك شدن به همديگر و انجام عمل زناشويى را از آنان بگيرد و ديگر اينكه زن و شوهر جوان به اندازه كافى زيبايى و طراوت دارند و نيازى به آرايشهاى آن چنانى نيست و ميتوانند اين آرايشها را در زمانهاى ديگر انجام دهند و بوسيله آرايش، جذابيت خود را حفظ كنند و به اصطلاح همه چيز را در شب زفاف خرج نكنند بلكه براى آينده نيز نگهدارى كنند.

پى نوشت ها

1 وَ عَلَيها أن تَطيبَ بأطيبْ طيبِها و تَلبَسَ أحسَنِ ثيابها و تَزَينَ بأحسن زينتَها و تُعرض نَفَسَها عليه غُدوَهً وَ عشيهً (كلينى، كافى، ج 5، ص 508).

2 النساء يحبِبْن أن يرينَ الرّجال فى مِثل ما يحِبُّ الرِّجالُ ان يرى فيه النّساء مِنَ الزّينَهِ (مجلسى، بحارالانوار، ج 73، ص 101).

3 انَّ التهيئهً ممّا يزيدُ فى عِفّهِ النساء (همان، ص 100).

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.