وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تنوع طلبی جنسی زن و مرد مهم‌ترین عامل طلاق

0

تنوع طلبی جنسی زن و مرد مهم‌ترین عامل طلاق

فهرست این نوشتار:

تنوع طلبی جنسی در زنان و مردان

تعداد مردانی که با وجود داشتن همسر اول تن به ازدواج دوم می‌دهند یا با دختران و زنان مجرد و متاهل وارد رابطه می‌شوند کم نیستند و اغلب آن‌ها نداشتن رابطه جنسی لذت بخش و رضایتمند را دلیل قانع کننده‌ای برای این کارشان می‌دانند. در مبحث تنوع طلبی جنسی، زنانی هم هستند که پا از دایره خانواده فرا می‌نهند و… دلایل این تنوع طلبی چیست و سرانجام آن چه نمودی دارد؟

بتازگی کار‌شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که مهم‌ترین عامل طلاق در جامعه کنونی ما دخالت خانواده‌ها در زندگی زوجهاست که منجر به متارکه می‌شود، اما جوانان مجرد و زوج‌ها نظر دیگری دارند: آن‌ها معتقدند مشکلات اقتصادی عامل اصلی تاخیر در ازدواج یا اصل اساسی از هم پاشیدگی خانواده‌هاست. غافل از اینکه اختلافات خانوادگی و مشکلات اقتصادی در گذشته بد‌تر از این‌ها بوده است، اما در آن زمان زندگی‌ها پابرجا تربود و قداست و استحکام بیشتری داشت، اما تنها چیزی که در گذشته نبود و در این دوران به چشم می‌خورد حضور ماهوار‌ها واینترنت است که به آهستگی و با ملایمت با دلبری‌های خلاقانه بر روی یکی از نیازهای حساس انسان‌ها سایه افکنده و منجر به ایجاد حس پرشوری به نام تنوع طلبی جنسی در هر دو جنس زن و مرد شده است. اما این تنوع طلبی جنسی چیست و چه عللی دارد که بر آمار طلاق، خیانت، فحشا و مشکلات جنسی افزوده است؟

 چشم چرانی، تماشای فیلم‌های محرک جنسی، دیدن تصاویر شهوت انگیز، مشاهده فیلمهای مبتذل، پوشش و آرایش‌ نامناسب و تحریک‌ کننده در جامعه، دیدن روابط جنسی وحشیانه، غیر بهداشتی و خلاف واقع که اجرای آن خارج از توانایی زوجین و به نوعی ناتوان کننده است و همچنین مشاهده سریال‌های خیانت آمیز برخی شبکه‌های خارجی که سبب کاهش و کمرنگی قبح و زشتی روابط نامشروع می‌شود، از مهم‌ترین عواملی است که بر تنوع طلبی جنسی زنان و مردان جامعه ما دامن زده و در پی آن انتظارات جنسی زوج‌ها را از یکدیگر بالا برده و رسیدن به لذت و ارضای طبیعی جنسی را با مشکل مواجه کرده است و در ‌‌نهایت خیانت و سپس طلاق از پیامدهای منفی آن است.

 

کمرنگ شدن عشق در روابط زناشویی

تنوع طلبی جنسی پدیده‌ای است که هرگاه عشق در روابط زناشویی کمرنگ شود ارضاء ناقص جنسی متولد می‌شود. محرک‌هایی چون ماهواره و سایت‌های غیر مجاز از عوامل پر رنگی است که موجب بروز هیجانات کاذب شده و برخی افراد بویژه مردان نمی‌توانند به طور طبیعی با شریک زندگی خود به رضایتمندی جنسی برسند و همچون افراد گرسنه‌ای هستند که همه چیز را غذا می‌بینند و همواره در پی کشف فردی زیبا‌تر، جذاب‌تر و یا روشی جدید‌تر برای ارضای جنسی خویش هستند.

زوجین اگر با یکدیگر رابطه‌ای طبیعی و رضایتمند برقرار کنند، هیچگاه خیانتی پیش نخواهد آمد و زوج یا زوجه همیشه به تک همسر خود قانع و وفادار است. تنوع طلبی ذاتی است و درجه آن در افراد متفاوت است، چنانچه شخص تنوع طلب بتواند چندین بار با شریک زندگی خود ارضای کامل جنسی را تجربه کند میل به تنوع طلبی در او کمرنگ و به مرور زمان ریشه کن خواهد شد.

 

غوغای تنوع طلبی در مردان

نتایج پژوهش‌ها نشان داده است مردان بیش از زنان تنوع طلب و به برقراری رابطه چنسی گرایش دارند و مهم‌ترین عامل در گرایش آنان هیجانات جنسی خاموش نشده است و موارد دیگر کمبودهای روانی، عدم توانایی در حل تعارضات زناشویی، ماجراجویی، کنجکاوی در رسیدن به نادیده‌ها و ناشناخته‌ها، میل به تجربه رابطه با افراد متعدد و انحرافات جنسی عنوان شده است.

 

برخی افراد پس از مدتی که از زندگی مشترکشان می‌گذرد با اینکه ازهمسرشان رضایت دارند، احساس می‌کنند برای زنده و باطراوت ماندن میل جنسی یا عواطفشان به روابط و جذابیت‌های جدید‌تر نیاز دارند،  لذت از روابط جنسی در بسیاری از مردان از جمله لذات قوی است که اگربخوبی تامین نشود ممکن است فرد را به سمت تنوع طلبی سوق دهد.

برخی مردان حاضر نیستند که تا آخر عمر نیاز جنسی خود را سرکوب کنند و اغلب از اعتراض کردن، بیان نیاز جنسی خویش و راه کارهای عملی درمان پرهیز می‌کنند و در نتیجه زمانی که زمینه مناسبی فراهم شود نیاز مخفی، سرکوب شده خود را با ایجاد رابطه نامشروع جبران می‌کنند.

متاسفانه تنوع طلبی برای مردان جامعه کنونی و در این زمانه که دسترسی به برنامه‌های محرک و پوشش‌های نامناسب وجود دارد، بیشتر از گذشته است.

 تعداد مردانی که با وجود داشتن همسر اول تن به ازدواج دوم می‌دهند یا با دختران و زنان مجرد و متاهل وارد رابطه می‌شوند کم نیستند و اغلب آن‌ها نداشتن رابطه جنسی لذت بخش و رضایتمند را دلیل قانع کننده‌ای برای این کارشان می‌دانند.

  اگر نارضایتی از طرف زن باشد معمولا به دلایل شرعی و قانونی، زن نمی‌تواند زوج دیگری برای خود انتخاب کند و در نتیجه فحشا یا پافشاری در گرفتن حق طلاق رخ خواهد داد که ذکر پیامدهای منفی آن در این نوشتار نمی‌گنجد.

چرا زن‌ها تنوع طلب می‌شوند؟

 در زمانه کنونی محرک‌ها بر تنوع طلبی زنان نیز افزوده است و در مواردی شاهد روابط بین زنان متاهل با پسران یا مردان متاهل هستیم، تنوع طلبی در زنان برخلاف مردان ریشه در نارضایتی جنسی نداشته و اغلب نوعی کمبود یا خلا عاطفی است که موجب گرایش این جنس به برقراری روابط عاطفی و سپس رابطه جنسی نامشروع می‌شود.

 معمولا زنان در این گونه روابط آسیب پذیر‌تر هستند چرا که ممکن است مرد فقط از روی هوس با زنی رابطه برقرار کند اما قلب و احساسش درگیر آن زن نشود، به همین دلیل در صورت دوری آسیب کمتری می‌‌بیند و براحتی هم می‌تواند رابطه پنهانی را خاتمه بدهد، ولی این تنوع طلبی در زنان مخرب و خانمانسوز است، چرا که نگرش زن به مسائل جنسی بر اساس عواطف او شکل می‌گیرد و زنان براحتی مردان نمی‌توانند صورت مسئله را پاک کرده و ذهن را از درگیری عاطفی تخلیه کنند، بنابراین زنان در گروه جنس آسیب پذیر قرار خواهند گرفت.

 تنها چیزی که می‌توان با اطمینان کامل بیان کرد این است که همه زنان تشنه تعریف و تمجید و محبت هستند و نداشتن یک رابطه گرم و صمیمانه با همسر می‌تواند عطش عاطفی را برانگیخته و موجب شکل گیری حس تنوع طلبی عاطفی در آنان شود.
 یکی از علل کمبود محبت در زن می‌تواند به دلیل اختلالات جنسی همسرش باشد که به مرور زمان برای برخی مردان به وجود می‌آید و سبب کمرنگ شدن محبت و صمیمیت مرد به همسرش می‌شود.

 

تنوع طلبی جنسی قابل توجیه نیست

بدون شک داشتن حس تنوع‌ طلبی جنسی در زندگی مشترک به هیچ وجه توجیه پذیر نبوده و با توجه به اینکه هیچ مرد یا زنی نمی‌‌تواند ادعا کند که در زندگی خود حداقل به لحاظ ظاهری با فردی بهتر، زیبا‌تر یا جذاب ‌تر از شریک زندگی ‌اش مواجه نخواهد شد باید این حس را تحت کنترل در آورد.
 شناخت صحیح و انتخاب درست افراد قبل از ازدواج یکی از ملاک‌هایی است که موجب می‌شود هیچگاه زوجین در زندگی مشترک خویش دچار اشتباه نشوند.

 باید افراد متوجه باشند که شیطنت‌ها، دوست بازی‌ها، برقراری روابط باز با جنس مخالف، استقبال از راهیابی به سایت‌های مستهجن اینترنتی و هیجان در تماشای برنامه‌های محرک ماهواره‌ای همه به نوعی نشان دهنده تنوع طلبی بالای فرد است که اتفاقا بعد از ازدواج بد‌تر هم می‌شود.

 علت تنوع طلبی زوج یا زوجه توسط روان‌شناس خبره و کارآمد مشخص شود. شاید نوعی اختلال شخصیتی، ناتوانی یا نارضایتی جنسی، خلا عاطفی و غیره باشد که فرد را به زندگی بی‌وفا و درگیر روابط چندگانه می‌کند. افزایش روح ایمان به خداوندسبب می شود که زن و مرد تنوع طلب با این نیاز به صورت منطقی برخورد کنند.اختللات جنسی هم مانند بیماری‌های دیگر جسمی و روانی بشر باید درمان شود. شرم و خجالت بیش از حد در این باره آسیبهای جبران ناپذیری به زندگی زناشویی وارد می‌کند و باید مشاوره و درمان‌های مشکلات جنسی را در زندگی زناشویی جدی‌تر گرفت.

جام جم آنلاین،ویرایش.

بازگشت به دستورات دینی راه حل معضلات جنسی جامعه

حجت الاسلام مهدی طاها در این باره گفتند: بهترین راه حل این است که فراموش نکنیم یکی از عوامل تنوع طلبی همان رفتارهای خلاف شرع در جامعه هست، یک زنی که بدون حجاب در جامعه ظاهر می شود نمی داند که چه آسیب را به پسران و مردان متاهل وارد می کند، فردا روز هم نباید ناراحت بشود که همسر او تحت تاثیر یک بی حجاب دیگر قرار بگیرد، کاملا منطقی است که ما ثمره کارهای خود را در جامعه خواهیم دید. بکب از فلسفه های امر به معروف و نهی از منکر آنست که سلامت جامعه حفظ می شود

یکی از راههای مقابله با شهوت این است که چشمها کنترل شود، انواع فیلمها و چشم چرانی ها در خیابان باعث آشفتگی روانی خواهد بود:

امام على عليه السلام : مَنْ غَضَّ طَرْفَهُ اَراحَ قَلْبَهُ؛
هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت مى شود. غررالحكم، ح 9122

عنه صلي الله عليه و آله : إيّاكُم وفُضولَ النَّظَرِ ؛ فَإِنَّهُ يَبذُرُ الهَوى ، ويُوَلِّدُ الغَفلَةَ . 
پيامبر خدا صلي الله عليه و آله : بپرهيزيد از بسيار نگاه كردن ، كه بذر هوس مى كارد و غفلت مى زايد .بحار الأنوار : ج 72 ص 199 ح 29 .

عنه عليه السلام : كَم مِن صَبابَةٍ اُكتُسِبَت مِن لَحظَةٍ . 
امام على عليه السلام : چه عشق هايى كه از يك نگاه ، حاصل شد!غرر الحكم : ح 6939 .

الإمام الصادق عليه السلام : النَّظَرُ سَهمٌ مِن سِهامِ إبليسَ مَسمومٌ ، وكَم مِن نَظرَةٍ أورَثَت حَسرَةً طَويلَةً! 
امام صادق عليه السلام : نگاه ، تيرى زهرآگين ، از تيرهاى شيطان است ، و چه بسيار نگاهى كه پشيمانى درازمدّت به جاى مى گذارد .الكافي : ج 5 ص 559 ح 12 .

عيسى عليه السلام : لا تَكونَنَّ حَديدَ النَّظَرِ إلى ما لَيسَ لَكَ ؛ فَإِنَّهُ لَن يَزنِيَ فَرجُكَ ما حَفِظتَ عَينَكَ ، فَإِن قَدَرتَ ألاّ تَنظُرَ إلى ثَوبِ المَرأَةِ الَّتي لا تَحِلُّ لَكَ فَافعَل . 
عيسى عليه السلام : به آنچه [نگاه كردن بِدان] برايت [حلال] نيست ، خيره منگر؛ چرا كه اگر چشمت را حفظ كنى ، مرتكب فحشا نمى شوى و اگر مى توانى به لباس زنى كه مَحرم تو نيست ، نگاه نكنى ، چنان كن .تنبيه الخواطر : ج 1 ص 62 .

یکی دیگر از راههای مقابله با تنوع طلبی رعایت حدود محرم و نامحرم هست، شوخی های ناروا، یا دست دادن ها و محبت های نابه جا همه و همه آسیب زاست و روح را در گناه جنسی فرو می برد:

حضرت فاطمه عليها السلام :
خَيرٌ لِلنِّساءِ أن لايَرَينَ الرِّجالَ و لايَراهُنَّ الرِّجالُ؛
براى زنان بهتر است كه مردان نامحرم را نبينند و نامحرمان نيز آنان را نبينند. 

بحار الأنوار : ج 104 ، ص 36

از راههای دیگر کنترل افکار هست. عنه صلي الله عليه و آله : اِشتَدَّ غَضَبُ اللّه ِ عز و جل عَلَى امرَأَةٍ ذاتِ بَعلٍ مَلأََت عَينَها مِن غَيرِ زَوجِها أو غَيرِ ذي مَحرَمٍ مِنها ، فَإِنَّها إن فَعَلَت ذلِكَ أحبَطَ اللّه ُ كُلَّ عَمَلٍ عَمِلَتهُ . 
پيامبر خدا صلي الله عليه و آله : خشم خداوند عز و جل فزونى مى گيرد بر زنِ شوهردارى كه چشمش را از غير شوهرش يا نامحرم ، پُر كند؛ چرا كه اگر چنين كند ، خداوند ، هر كارى را كه انجام داده ، تباه مى سازد .ثواب الأعمال : ص 338 .

هدانا.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.