وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تمثل ابلیس به شکل انسان

0

تمثل ابلیس به شکل انسان

آيا شياطين واقعا مى توانند به شكل انسان ظاهر شوند و آيا تا به حال موردى بوده است؟

تمثل شيطان به صورت انسان.: بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْ از ثعلبه بن زيد انصارى نقل شده كه گفت: از جابر عبدالله انصارى شنيدم، مى گفت: ابليس چهار بار به صورت چهار نفر مجسم شد. اول به صورت سراقه بن جعشم: در جنگ بدر به صورت سراقه در آمد و به كفار قريش گفت: امروز هيچ كس د بر شما غالب نخواهند شد زيرا شما با داشتن اين همه نفرات و ساز و برگ جنگى ارتشى شكست ناپذير هستيد. وانگهى من نيز در كنار شما هستم و به وقتش چون يك همسايه وفادار و دل سوز از هيچ گونه حمايتى دريغ ندارم. (486)

دوم به صورت منبه بن حجاج: در روز عقبه به قيافه او در آمد و فرياد كرد: اى ياران محمد و كسانى كه از دين برگشتند كنار عقبه اند. آنها را دريابيد. حضرت رسول صلى الله عليه و آله و سلم به انصار فرمود: نترسيد چون صداى او به كسى نمى رسد. (487)

سوم به صورت پيرمردى از اهل نجد: روزى كه كفار مكه در ((دار الندوه)) براى مشورت در مورد قتل پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم اجتماع كردند، شيطان به صورت پيرمرد نجدى وارد مجلس شد و دستورهاى لازم را در اين باره داد. خداوند او را آگاه كرد و فرمود: به ياد بياور زمانى را كه مشركان مكه نقشه مى كشيدند تو را يا به زندان اندازند يا به قتل رسانند و يا تبعيد كنند، و چاره انديشى مى كردند، ولى خدا نقشه آنان را نقش بر آب كرد. (488)

چهارم به صورت مغيره بن شعبه: روزى كه حضرت رسول صلى الله عليه و آله و سلم رحلت فرمود، آن لعين به صورت مغيره در آمد و در ميان مهاجر و انصار فرياد زد: اى مردم خلافت را مانند پادشاهان ايران و قيصران روم قرار دهيد. هر كس بعد از خود آن را به فرزندان يا خويشانش وصيت كند و آن را در اختيار بنى هاشم قرار ندهد تا آنها هم در اختيار فرزندان خود قرار دهند.

(489) آن ملعون براى اين كه با پيغمبر اسلام صلى الله عليه و آله و سلم مخالفت نمايد و ايشان را از بين ببرد، در اين چهار جا به صورت انسان در آمد. 486-

سفينه البحار، ج 1، ص. 101 487- سفينه البحار، ج 1، ص. 101 488- سفينه البحار، ج 1، ص. 101 489- بحار، ج 63، ص. 233

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.