وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تله پاتی در اسلام چه حکمی دارد

تله پاتی در اسلام چه حکمی دارد

تله پاتی در اسلام چه حکمی دارد

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند:

انسان دارای قدرت های فراوانی است که بر اثر ریاضت یا تهذیب نفس می تواند به آن برسد. برخی از ویژگه های روحی را هم بر اثر تمرین و تمرکز طولانی مدت به دست می آورد. استفاده از خواب مغناطیسی، هیپنوتیزم و تله پاتی به خودی خود اشکال ندارد؛ اما اگر از آنها برای فریب مردم استفاده شود از مصادیق سحر خواهد بود. در زمانهای گذشته ساحران از همین قدرتها برای گمراه کردن افراد ساده لوح استفاده می کردند که از نظر شرع چنین کارهایی در صورت گمراهی مردم حرام به شمار می آید.

این کارها در صورتی که دارای آثار سوء، موجب اذیت و آزار و ورود در حریم خصوصی دیگران نباشد و مفسده ای بر آن مترتب نشود و از تمارین غیر شرعی و مقدمات حرام هم پرهیز شود، استفاده از آن اشکال ندارد، اما در غیر این صورت اشکال دارد و تعلیم و تعلم و استفاده از آن حرام است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پرسش : آیا سحر در عصر ما نیز وجود دارد؟

 امروز یک سلسله علوم وجود دارد که در گذشته ساحران با استفاده از آنها برنامه هاى خود را عملى مى ساختند:

1 ـ استفاده از خواص ناشناخته فیزیکى و شیمیایى اجسام، همان طور که در داستان ساحران زمان موسى(علیه السلام) آمده که آنها با استفاده از خواص فیزیکى و شیمیایى مانند جیوه و ترکیبات آن، توانستند چیزهایى به شکل مار بسازند و به حرکت در آوردند.
البته استفاده از خواص فیزیکى و شیمیایى اجسام هرگز ممنوع نیست، بلکه باید هر چه بیشتر از آنها آگاه شد و در زندگى از آن استفاده کرد، ولى اگر از خواص مرموز آنها براى اغفال و فریب مردم ناآگاه استفاده شود، و به راه هاى غلطى سوق داده شوند، یکى از مصادیق سحر محسوب خواهد شد (دقت کنید).

2 ـ استفاده از خواب مغناطیسى، هیپنوتیزم، و مانیه تیزم، و تله پاتى، (انتقال افکار از فاصله دور).
البته این علوم نیز از علوم مثبتى است که مى تواند در بسیارى از شیون زندگى مورد بهره بردارى صحیح قرار گیرد، ولى ساحران از آن سوء استفاده مى کردند و براى اغفال و فریب مردم آنها را به کار مى گرفتند.
اگر امروز هم کسى از آنها چنین استفاده اى را در برابر مردم بى خبرکند، سحر محسوب خواهد شد.

این نکته، نیز به ثبوت رسیده که نیروى اراده انسان، قدرت فراوانى دارد و هنگامى که در پرتو ریاضت هاى نفسانى قوى تر شود کارش به جایى مى رسد که در موجودات محیط خود تاثیر مى گذارد، همان گونه که مرتاضان بر اثر ریاضت اقدام به کارهاى خارق العاده مى کنند.

این نیز قابل توجه است که: ریاضت ها گاهى مشروع است و گاهى نامشروع، ریاضت هاى مشروع در نفوس پاک، نیروى سازنده ایجاد مى کند، و ریاضت هاى نامشروع نیروى شیطانى، و هر دو ممکن است منشا خارق عادات گردد که در اولى مثبت و سازنده و در دوم مخرب است.(1)
پی نوشت:

(1). گرد آوري از کتاب: تفسیر نمونه، آيت الله العظمي مکارم شيرازي، دار الکتب الإسلامیه، چاپ پنجاه و پنجم، ج 1، ص 438.

لینک کوتاه مطلب: https://goo.gl/SNmJQe

حتما بخوانيد

باطل كردن سحر و اثر چشم زخم +دستور آيت الله بهجت

حکم شرعي دعانویسی چيست

حکم تسخیر جن و احضار روح و شیاطین چیست

حکم شعبده بازی و تردستی چیست

دعا و راه دفع چشم زخم

دعاي ازدواج از آيت الله بهجتکلید:  تله پاتی در اسلام چه حکمی دارد تله پاتی در اسلام چه حکمی دارد تله پاتی در اسلام چه حکمی دارد تله پاتی در اسلام چه حکمی دارد تله پاتی در اسلام چه حکمی دارد دیدگاه اسلام نسبت به تله پاتی چیست  حکم تله پاتی و هیپنوتیزم دورآگاهی یا (تله پاتی) چیست تله پاتی چیست تله پاتی در اسلام آموزش تله پاتی telepathy

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.