وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تطهیر فرش نجس با آب قلیل

4

تطهیر فرش نجس با آب قلیل

فهرست این نوشتار:

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه ای

تطهیر موکت


س. کیفیت تطهیر موکت چسبیده به زمین چگونه است؟
ج. بعد از زوال عین نجاست آب لوله را وصل کند به جای نجس به‌گونه‌ای که همه آن محل را فرا بگیرد و بنا بر احتیاط واجب با جابجا شدن آب در حین اتصال به کر هرچند با فشار آب و یا دست کشیدن، پاک می‌شود.

تطهیر قالی

سؤال۲: امروزه پشت قالی‌ها موادی میزنند تا فرش محکم باشد، حال قسمتی از فرش با ادرار کودک نجس شد و تشتی زیر فرش گذاشتیم و با شلنگ متصل به آب شهری روی فرش آب ریختم به گمان اینکه آب از فرش عبور کرده، بعد از اینکه کمی با دست محل را فشار دادم، شیر آب را بستم و هنگامی که تشت را نگاه کردم دیدم اصلأ آبی از فرش عبور نکرده، حال فرش هنوز نجس است یا پاک شده؟
جواب: اگر نجاست به داخل فرش نفوذ نکرده و ظاهر فرش نجس شده است، به صورت مذکور فرش پاک شده است و اگر به داخل فرش فرو رفته است، در صورتی که مطمئن باشید آب به همان محل نفوذ کرده و جابجا شده است، پاک شده است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

           حضرت آیت الله مکارم شیرازی

پاسخ کلی نحوه تطهیر فرش و مکان نجس [روش تطهیر با آب ]

پرسش : لطفا بصورت کلی و جامع بفرمایید که فرش و مکان نجس را چگونه می توان تطهیر کرد؟
پاسخ : ابتدا عین نجاست را برطرف نمایید. اگر آب قلیل است مقداری آب روی آن قسمت بریزید بگونه ای که محل نجس شده را در برگیرد و کمی آب را حرکت دهد و بعد با دستمالی آن آب را جمع کنید. بدین ترتیب آن قسمت پاک می شود اما دستمال و دست و ظرفی که دستمال در آن قرار می گیرد نجس است و اگر با آب لوله کشی بشویید همین مقدار که آب، محل نجس شده را فرا بگیرد و کمی آب را حرکت دهد پاک می شود. و بهتر این است که غساله آن با دستمال و امثال آن جمع شود.

روش تطهیر قسمت نجس شده فرش در همان مکان [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر روى فرش چند قطره خون بچكد، چگونه مى توان فرش را در همانجا و بدون آن كه بيرون برد، تطهير كرد؟ تا اگر كسى پاى خيس روى آن گذاشت و به جاهاى ديگر رفت، مشكلى نداشته باشد و بتوان روى آن نماز خواند؟

پاسخ : زیر آن قسمت طشتی بگذارید و ابتدا عین نجاست را برطرف نمایید و با آب لوله کشی همین مقدار که آب، محل نجس شده را فرا بگیرد و کمی آب را حرکت دهید پاک می شود. و بهتر این است که غساله آن با دستمال و امثال آن جمع شود.

تطهیر اشیاء نجس با آب کر یا جاری تطهیر اشیاء نجس با آب کر یا جاری [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اشیاء نجس را چگونه با آب کر یا جاری تطهیر می کنند؟

پاسخ : اگر چیز نجسى را با آب کریا جارى یا آب لوله کشى بشویند تا عین نجاست برطرف شود، یا بعد از برطرف کردن عین نجس در آب کریا جارى فرو برند پاک مى‏شود، ولى فرش و لباس و مانند آن را باید فشار یا حرکت داد تا آب آن خارج شود و اگر در حین شستشو، آب از آن، خارج و آب جدید جایگزین شده باشد، فشار لازم ندارد.

تطهیر اشیاء نجس در ظرف با آب قلیل [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر چیز نجسی را در ظرف پاکی قرار دهیم و سه مرتبه آب روی آن بریزیم و خالی کنیم آیا ظرف و مظروف هر دو پاک می شوند؟

پاسخ : اگر چیزى نجس شود چنانچه آن را در ظرفى بگذارند و سه مرتبه آب روى آن بریزند و خالى کنند پاک مى‏شود و ظرف هم پاک مى‏گردد و اگر مانند لباس یا چیزى که فشار لازم دارد باشد، باید در هر مرتبه آن را فشار دهند و ظرف را کج کنند تا آب، بیرون بریزد

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

حتما بخوانيد

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

4 نظرات
 1. mb می گوید

  سلام و عرض ادب
  ببخشید سوال داشتم با توجه به اینکه حضرتعالی درباره حقوق زن مطالعه دارید چطور هست که در اسلام درباره بارداری یا عدم بارداری حقی با زن نیست و اگر زن به هر دلیل در مدت خاصی رضایت نداشته باشد شوهر می تواند او را باردار کند با اینکه بیشترین بار بچه دار شدن (حاملگی و زایمان و شیردهی و تربیت و…) روی دوش زن هست؟
  همچنین برای مشاوره چطور میتونیم وقت بگیریم و به چه صورت هست؟
  قبلا از پاسخگویی شما سپاسگذارم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   زن این حق رو داره که در عقد شرط بکنه که حق بارداری با او باشد. اما حق مرد برای بارداری به این معنا نیست که زن آسیب ببینه یا زن توانایی روحی نداره و مرد اقدام بکنه!، چنین حقی برای مرد نیست. اصل حق اینکه در این ازدواج متناسب با عرف و شیوه درست مرد انتظار و حق فرزند رو داشته باشه شاید به این علت هست که ادامه نسل بشر ضروری هست و نباید متوقف بشود یا نسل مسلمانان کاسته بشه، ناظر به یک مصلحت اجتماعی هست تا یک مصلحت فردی. در هر حال در همین مورد شیردهی و سایر موارد زن می تونه شرط بکنه و از مرد اجره المثل و پول معادل رو طلب بکند. اما همانطور که می دانید مباحث حقوقی آخرین مرحله هست و مباحث اخلاقی بسیار بیشتر مورد تاکید واقع شده و اصل هم اخلاق هست.
   طبیعی هست ما یک مباحث حقوقی داریم که مرحله آخر هست قبل از حقوق؛ اسلام یک نظامات اخلاقی بسیار قوی داره و در تمام مراحل قرآن کریم به مردان دستور داده که عاشروهن بالمعروف با زنان در جامعه به نیکی و معروف و پسندیده برخورد بکنید. این اشکال ماست که هنوز یاد نگرفته ایم که جایگاه اخلاقی و کرامت زنان را بالاتر ببریم.
   برای مشاوره می تونید از اینجا کلیک کنید و وقت مشاوره رزرو نمایید، با عث افتخار هست که در خدمت باشیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. مدیا می گوید

  سلام، ببخشید در قسمت که گفته اید: “ابتدا عین نجاست را برطرف نمایید. اگر آب قلیل است مقداری آب روی آن قسمت…”.
  ۱٫ عین نجاست را اگر ندانیم کجا است چه گونه با آب قلیل پاک کنیم؟ فقط می دانیم نجس شده.
  ۲٫ آیا اگر این محل، محل رفت آمد در خانه بوده باشد و ما احتمال دهیم که کسی با پای خیس رد شده، آیا جاهای دیگر هم نجس است؟
  ۳٫ اگر کسی در حین خواب محتلم شده باشد، خوب لباس خیس می شود اگر برگشته باشد حین خواب، آیا فرش نجس می شود؟

  می شود راهنمایی کنید؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱- همینکه دیده نمی شود یعنی عین نجاست نیست و تطهیر کنید.
   ۲-خیر
   ۳-خیر تا زمانی که یقین نکرده بنا را بر پاکی بگذارید.
   وفقکم الله لکل الخیر