وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تاثیر قرائت قرآن در خانه

0

تاثیر قرائت قرآن در خانه

فهرست این نوشتار:

خداوند متعال خودش نور مطلق است چون فرمود : الله نور السموات و الارض و برای اینکه انسان ها را تحت نور ولایت خود درآورد انبیاء و ائمه را مبعوث کرد تا جان انسانها را نورانی کنند و لذا پیامبر را با قرآن به سوی مردم فرستاد:

«قد جاءکم من الله نور»

اگر قرآن نور است پس اُنس با قرآن ، هم خود انسان را نورانی می کند و هم خانه ی انسان را  و انسان نورانی مسیر خود را پیدا می کند و عاقبت به خیر می شود.

آثار قرائت قرآن

زیادی خیر و برکت و نورانی شدن خانه

در روایت آمده که در منزل های خود زیاد قرآن بخوانید ؛

قَالَ النَّبِيُّ صلی الله علیه و آله :

 نَوِّرُوا بُيُوتَكُمْ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ وَ لَا تَتَّخِذُوهَا قُبُوراً كَمَا فَعَلَتِ الْيَهُودُ وَ النَّصَارَى صَلَّوْا فِي الْكَنَائِسِ وَ الْبِيَعِ وَ عَطَّلُوا بُيُوتَهُمْ فَإِنَّ الْبَيْتَ إِذَا كَثُرَ فِيهِ تِلَاوَةُ الْقُرْآنِ: كَثُرَ خَيْرُهُ وَ اتَّسَعَ أَهْلُهُ وَ أَضَاءَ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِي‏ءُ نُجُومُ السَّمَاءِ لِأَهْلِ الدُّنْيَا   الکافی، ج۲، ص۶۱۰. 

«خانه‌هايتان را با تلاوت ‌قرآن نورانى كنيد و آن‌ها را هم ‌چون يهود و نصارا ـ كه نماز و عبادت را در خانه‌ها تعطيل كرده، تنها در كنيسه و كليسا انجام مى‌دهند ـ به گورستان تبديل نكنيد. هنگامى‌كه در خانه‌اى زياد قرآن خوانده شود، خير و بركت آن فزونى يابد و اهل خانه مدت‌ها از آن لذت خواهند برد و همان‌گونه كه ستارگان براى زمينيان مى‌درخشند، [اين خانه] نيز براى آسمانيان مى‌درخشد».

حضور ملائکه و رفتن شیاطین

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ علیه السلام :

 الْبَيْتُ الَّذِي يُقْرَأُ فِيهِ الْقُرْآنُ وَ يُذْكَرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِيهِ: تَكْثُرُ بَرَكَتُهُ وَ تَحْضُرُهُ الْمَلَائِكَةُ وَ تَهْجُرُهُ الشَّيَاطِينُ وَ يُضِي‏ءُ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِي‏ءُ الْكَوَاكِبُ لِأَهْلِ الْأَرْضِ وَ إِنَّ الْبَيْتَ الَّذِي لَا يُقْرَأُ فِيهِ الْقُرْآنُ وَ لَا يُذْكَرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِيهِ تَقِلُّ بَرَكَتُهُ وَ تتَهْجُرُهُ الْمَلَائِكَةُ وَ تَحْضُرُهُ الشَّيَاطِينُ

كافى(ط-الاسلامیه) ج2، ص610

 امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود:

خانه اى كه در آن قرآن خوانده شود و ذكر خداى عزوجل (و یاد او) در آن بشود، بركتش بسیار گردد، و فرشتگان در آن بیایند و شیاطین از آن دور شوند، و براى اهل آسمان مى درخشد چنانچه ستارگان براى اهل زمین مى درخشد، و خانه اى كه در آن قرآن خوانده نشود و ذكر خداى عزوجل در آن نشود بركتش كم شود، و فرشتگان از آن دور شوند و شیاطین در آن حاضر گردند.

پس یکی از اهداف قرآن این است که انسان را نورانی کند و تاریکی های دلش را برطرف کند حالا اگرجان انسانی نورانی شد سخنانش هم نورانی میشود و برخورد او هم نورانی میشود .

تاثیر در فرزندان

تلاوت قرآن در خانه‌ها در سایر افراد خانواده اثر دارد. پدر و مادری که خواندن قرآن جزو برنامه زندگیشان باشد، فرزندانشان هم به فراگیری و خواندن قرآن علاقمند می‌شوند. حتی فراتر از خانه، در همسایگان نیز تاثیر زیادی دارد. و خانه ای که در آن قرآن خوانده می شود نورانیت خاصی دارد و این نورانیت در فرزندان تاثیر می گذارد.

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.