وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

برابری زن و مرد در دانشگاه

0

برابری زن و مرد در دانشگاه

حقيقت برابرى زن ومرد دراسلام تا چه حد است؟ اگر درهمه موارد است چرا دركلاس درس دانشگاه پياده نمى‏شود؟

در رابطه با برابرى زن و مرد بايد توجه داشت كه اسلام قائل به «تساوى» زن و مرد است نه «تشابه» كه غرب تبليغ مى‏كند.

تساوى به اين معناست كه شرايط ويژه فيزيولوژيك و پيكولوژيك و تفاوت ها و تشابهات هر يك در ابعاد مختلف ملاحظه شود و به هر كس به تناسب استعدادها توان ها و نيازهايش حقوق و وظايفى تعلق گيرد.

تشابه به معناى آن است كه در تمام موارد حقوق و وظايف يكسان متعلق گيرد بدون ملاحظه استعدادها و نيازهاى طبيعى و فطرى خاص هر گروه. طبيعى است بر اساس نگرش دوم نظام زندگانى دگرگون مى‏گردد .

ولى بنابر ديدگاه اسلامى شرايط تكوينى انسان ها ملاحظه مى‏شود و در نتيجه هر گروه متناسب با شرايط طبيعى خود به ‏فعاليت‏ هايى مى ‏پردازند و از حقوقى بهره ‏مند مى ‏شوند.                                                                                                                در واقع نوعى تقسيم كار و حقوق طبيعى بر اساس ناموس خلقت بين زن و مرد ايجاد مى ‏شود. از اين جاست كه مى‏ بينيم. مثلا در دانشكده كشاورزى تعداد دانشجويان پسربردختران فزونى مى ‏يابد ولى در دانشكده پرستارى يا مامايى و… قضيه برعكس مى‏شود و هيچ يك ازاينها به معناى تبعيض نيست. بلكه به‏ معناى تقسيم ‏كاربراساس مناسبات جسمى و روحى است و نبايد انتظار داشت حتما در هر رشته درسى نصف دانشجويان مرد و نيم ديگر زن باشند.

اما اينكه در كلاس شما دختران در آخر كلاس مى‏ نشينند مربوط به وضعيت فيزيكى آن كلاس و ترتيب مقتضى چينش دانشجويان در آن است و مساله ‏اى سراسرى و همگانى نيست. در صورتى كه راه حل بهترى موجود باشد مى‏توانيد با مسؤولين آموزشى و دانشگاه تماس گرفته و مشكل خود را حل كنيد.

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.