وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

انواع آسيب هاي ناشي از خودارضايي

مشکلات خود ارضایی

«استمنا» يا «خودارضايي» يكي از راه هاي انحرافي در ارضاي ميل جنسي است كه نسل جوان را در معرض آسيب هاي جدي قرار مي دهد. از همين رو مي توان آن را نوعي انحراف جنسي يا بيماري ناميد كه با جديت بايد در درمان آن كوشيد.

0

انواع آسيب هاي ناشي از خودارضايي

خودارضايي چه مشكلاتي مي تواند داشته باشد؟

 

 

«استمنا» يا «خودارضايي» يكي از راه هاي انحرافي در ارضاي ميل جنسي است كه نسل جوان را در معرض آسيب هاي جدي قرار مي دهد. از همين رو مي توان آن را نوعي انحراف جنسي يا بيماري ناميد كه با جديت بايد در درمان آن كوشيد.

 

 

آسيب هاي ناشي از خودارضايي به گونه هاي مختلفي تقسيم پذير است كه به اختصار به برخي از آنها اشاره مي شود:

 

يك. آسيب هاي جسماني 
يكي از روش هاي شناخت پيشرفت بيماري ها در پزشكي، مرحله بندي (staging) علايم بيماري است. براين اساس، برحسب عوارض ايجاد شده در بيمار مبتلا به خودارضايي، سه مرحله (stage) بيان شده است:(masturbation.www.herballove.com /library /resource overmas/stage.asp/ Stages of excessive )

 

1. مرحله مشكل ساز (Problematic) 
در افرادي كه مدتي است گرفتار خودارضايي شده اند، زودرس ترين عوارض ناشي از خودارضايي عبارت است از:

 

الف. خستگي و كوفتگي (Fatigues/Tiredness)،

 

ب. عدم تمركز حواس (Lack of concentration)،

 

ج. ضعف حافظه (Poor memory)،

 

د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety).

2. مرحله گرفتاري شديد (Severe) 
بروز علايم زير در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است كه شدت ابتلاي وي يا مدت آن بيش از مرحله اول است و در نتيجه عوارض شديدتري ظاهر شده است:

 

الف. خستگي و كوفتگي (Fatigues/Tiredness)،

 

ب. نوسان خلق يا تغييرات سريع خلقي (Mood swings)،

 

ج. حساسيت بيش از حد و زودرنجي ( Irritability)،

 

د. كمردرد (Lower back pain)،

 

ه. نازك شدن موها (Thinning hair)،

 

و. ناتواني جنسي زودرس در جواني (Youth impotence)،

 

ز. بي خوابي يا بدخوابي و مشكلات مشابه (Insomnia/Sleep problem).

 

 

3. مرحله گرفتاري بسيار شديد يا حالت اعتياد (Addictive) 

 

الف. خستگي و كوفتگي (Fatigues/Tiredness)،

 

ب. ريزش شديد موها (Severe hair loss)،

 

ج. تارشدن ديد چشم ها (Blurred vision)،

 

د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،

 

ه. انزال زودرس و غيرارادي يا خروج مني به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،

 

و. درد كشاله ران و ناحيه تناسلي (Groin/Testicular pain)،

ز. دردهاي قولنجي در ناحيه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).

 

 

نحوه پيدايش عوارض 

 

در دانش پزشكي، روند پيدايش علايم يك بيماري و چگونگي بروز عوارض و نشانه هاي كلينيكي، در شناخت هر چه بيشتر يك بيماري بسيار مهم است و مي تواند پزشك را در تشخيص و درمان بهتر بيماري و مريض را در پيشگيري كمك كند. به اين دليل مناسب است درباره نحوه پيدايش برخي از عوارض خود ارضايي كه در به آن اشاره شد بيشتر به آن توضيح داده شود تا خواننده عزيز با روند پيدايش اين عوارض، يا به اصطلاح پاتوفيزيولوژي (Pathophysiology) آن آشنا شود.

 

1. خستگي و كوفتگي: انقباض شديد و يك مرتبه تمام عضلات بدن در جريان انزال (ارگاسم يا اوج لذت جنسي)، باعث مصرف سريع مواد غذايي ذخيره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گليكوژن (ماده اصلي لازم براي توليد انرژي عضلاني) مي شود. خستگي عضلاني تقريبا با سرعت تهي شدن عضلات از گليكوژن رابطه مستقيم دارد و هرچه اين سرعت بيشتر باشد، خستگي بيشتر است فيزيولوژي گايتون، ترجمه دكتر فرخ شادان، تجديد نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313.. در خودارضايي، به علت انقباض هاي مكرر عضلات بدن، ذخاير گليكوژن عضلات به سرعت تمام مي شود و خستگي و كوفتگي هميشه از عوارض بديهي آن است.

 

2. ريزش مو: خودارضايي به تدريج با تغييرات هورموني و شيميايي كه در بدن ايجاد مي كند، باعث افزايش هورمون جنسي مردانه؛ يعني، تستوسترون به دي هيدرو تستوسترون (DHT=Dihydrotestosterone) مي شود كه از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ريزش موها و تاسي و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشي از آن در پيري است. Herballove.com . 

 

3. خود ارضايي مكرر باعث تحريك بيش از حد سيستم عصبي پاراسمپاتيك و افزايش تخليه اَسِتيل كولين (Acetyle Choline) از انتهاي اين رشته ها در مغز مي گردد كه اين خود باعث پاره اي از عوارض جسماني و رواني، چون حواس پرتي (Absentmilndedness)، كمي حافظه (Memory)، عدم تمركز حواس، سياهي رفتن چشم و در نهايت تاري ديد مي شود. تمام اين علامت ها ناشي از تغيير تعادل ميزان مواد شيميايي موجود در مغز است كه بين سلول هاي عصبي رد و بدل مي شود و انتقال پيام هاي مختلف را بر عهده دارد. 4_men.org .
برخي نيز بر اين عقيده اند كه علت بروز اختلالات مغزي (مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشي از ظرفيت عظيمي از انرژي بدن است كه در هر بار انزال، تخليه شده و هدر مي رود؛ زيرا مايع مني حاوي مقدار بسيار زيادي DNA (هسته 400-300، اسپرمي كه در هر انزال خارج مي شود)، RNA آنزيم ها، پروتئين ها، مواد قندي، لسيتين (Lecithin)، كلسيم، فسفر، نمك هاي بيولوژيك، تستوسترون و… است. اين ذخاير عظيم انرژي – كه بايد در بدن براي رشد و تقويت بخش هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد – بيهوده و به طور مكرر از بدن خارج مي شود و هر كدام عوارضي را به دنبال مي آورند.
براي مثال از آنجا كه سلول هاي خوني و پلاكت ها در مغز استخوان ها توليد مي شود و به تكامل نهايي مي رسد و براي توليد آنها نيز انرژي بسيار زيادي مورد نياز است؛ در افراد گرفتار خودارضايي، تكامل مغز استخوان و در نتيجه توليد سلول هاي خوني با مشكل مواجه شده و منشأ كم خوني، ضعف و خستگي در اين افراد است. نيز دفع فسفر و ليستين بيش از حد از طريق انزال هاي مكرر، باعث كاهش ذخاير اين مواد مي شود كه مواد حياتي براي سلامتي سلول هاي عصبي هستند و در نتيجه اختلال عملكرد سيستم عصبي، مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و… بروز خواهد كرد. www.anael.org .

 

دو. آسيب هاي روحي و رواني 

 

ضعف حافظه و حواس پرتي، اضطراب، منزوي شدن و گوشه گيري، افسردگي، بي نشاطي و لذت نبردن از زندگي، پرخاشگري، بداخلاقي و تندخويي، كسالت دائمي و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهاي رواني و روحي خودارضايي است. شرح پاره اي از اين موارد در مباحث گذشته روشن شد.

 

سه. آسيب هاي اجتماعي 

 

ناسازگاري خانوادگي، بي ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتواني در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزّت، پاكي، شرافت و جايگاه اجتماعي، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگي مشترك جهت آگاهي بيشتر نگا: قائمي، علي، خانواده و مسائل جنسي كودكان، (تهران: انتشارات انجمن اوليا و مربيان جمهوري اسلامي ايران، چاپ دهم، 1376)..

 

چهار. آسيب هاي معنوي و اخروي 

 

هيچ يك از آسيب هاي پيش گفته، به اهميت آسيب هاي معنوي نيست؛ زيرا آسيب هاي معنوي، جان و دل و به عبارت ديگر كنه حقيقت وجود آدمي را تباه مي سازد. خودارضايي از نظر دين يك گناه است و به تعبير قرآن زنگار بر دل مي نهد: «كَلاَّ بَلْ رانَ عَلي قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ «چنين مباد! بلكه اعمال (ناشايست) دل هاي آنان را زنگار زده است».مطففين (83)، آيه 24.
زنگ يا زنگار در اشياي مادي، همان چيزي است كه روي فلزات و اشياي قيمتي مي نشيند و معمولاً نشانه پوسيدن و از بين رفتنِ شفافيت و درخشندگي آن و در نهايت ضايع شدن و از بين رفتن آن است.

 

علامه طباطبايي در تفسير الميزان مي فرمايد: از آيه شريفه سه نكته استفاده مي شود:

 

1. اعمال زشت، نقش و صورتي به نفس و روح انسان مي دهند؛

 

2. اين نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمي حق و حقيقت را درك كند؛

 

3. نفس آدمي به حسب طبع اوليه اش صفا و جلايي دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك مي كند. طباطبايي، سيد محمد حسين، ترجمه تفسير الميزان، ترجمه سيد محمد باقر موسوي همداني، (تلخيص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامي، بي چا، بي تا)، ج 20، ص 385.
همچنين آسيب هاي معنوي جهان گذران را در مي نوردد و اگر اصلاح نگردد، حيات جاودان آدمي را در معرض تباهي و شوربختي قرار مي دهد. از اين رو نصوص ديني نسبت به آن هشدارهاي لازم را داده اند. پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله وسلم در اين باره مي فرمايد: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسي كه خودارضايي كند» ري شهري، محمد، ميزان الحكمة، ج 12، ص 5654..
امام صادق عليه السلام نيز مي فرمايد: «با سه گروه خداوند در روز قيامت سخن نمي گويد و پاكشان نمي خواند و عذابي دردناك دارند، از آن سه اند، خودارضايي كننده و كسي كه لواط دهد»همان، ح 19049..
در روايات ديگري امام صادق عليه السلام خودارضايي را گناه عظيم و مورد نهي الهي معرفي فرموده است همان، ح 19050..

 

منبع: هدانا برگرفته از پرسش ها و پاسخ ها  خودارضایی،پرسمان.

حتما بخوانيد

ویژه نامه مسائل جنسی

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.