وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

انحرافات جنسى چرا و چگونه؟!

بدون شك تمايلات جنسى و رفتار جنسى، امرى كاملاً طبيعى و برخاسته از نيازهاى طبيعى آدمى است. انسان نيازهاى متعددى دارد كه يكى از آنها، نياز جنسى است. اين نياز در آستانه نوجوانى و همراه با بلوغ، آشكارتر و جهت‏ دارتر مى‏شود و به تدريج نوجوان به جنس مخالف تمايل مى‏يابد

0

لطفاً بيان كنيد چگونه انسان در تمايلات جنسى دچار اختلال يا انحرافات جنسى مى ‏شود؟

پاسخ:
پاسخ به اين سؤال، مستلزم تعريف «تمايلات جنسى بهنجار» است تا روشن شود در چه صورتى، اين تمايلات دچار اختلال، نابهنجارى و انحراف مى‏شود.
بدون شك تمايلات جنسى و رفتار جنسى، امرى كاملاً طبيعى و برخاسته از نيازهاى طبيعى آدمى است. انسان نيازهاى متعددى دارد كه يكى از آنها، نياز جنسى است. اين نياز در آستانه نوجوانى و همراه با بلوغ، آشكارتر و جهت‏دارتر مى‏شود و به تدريج نوجوان به جنس مخالف تمايل مى‏يابد و دوست دارد هر چه زودتر شريك جنس خود را از جنس مخالف انتخاب كند بنابراين تمايل به جنس مخالف، براى ارضاى غريزه جنسى، با رعايت ارزش‏هاى حاكم بر جامعه و در قالب ازدواج و در محيط زناشويى، امر كاملاً طبيعى، بهنجار و صحيح است.
امّا اگر تمايلات جنسى، در قالب رفتارهايى ظاهر شود كه براى فرد يا ديگرى مخرب است و قابل هدايت به سوى شريك جنسى نيست و بر اساس معيارهاى قابل قبول دينى و فرهنگى نبوده و همراه با اضطراب و احساس گناه است و يا حالت جبرى دارد؛ در اين صورت مى‏توان گفت: اين تمايلات و رفتارهاى جنسى، نابهنجار و نوعى اختلال جنسى و يا انحراف جنسى محسوب مى‏شود.
«مشخصه نابهنجارى‏هاى جنسى وجود اميال، خيال‏پردازى‏ها يا رفتارهاى جنسى برگشت كننده و شديد است كه با اشياء، فعاليت‏ها، يا موقعيت‏هاى غيرعادى رابطه دارند و به پريشانى يا اختلال عمده بالينى در كاركرد اجتماعى، شغلى، يا ساير زمينه‏هاى مهم منجر مى‏شوند»
(انجمن روان پزشكى آمريكا، راهنماى تشخيص و آمارى اختلال‏هاى روانى، ترجمه محمد رضا نيكخو و همكاران، انتشارات سخن، معروف به DSM_IV، چاپ چهارم، 2000 ). نكته قابل توجه در اينجا تفكيك بين اختلال‏هاى جنسى، تمايلات جنسى نابهنجار و انحرافات رفتارى جنسى است. منظور از اختلالات جنسى، كژتابى‏هاى جنسى است كه شامل موارد ذيل است:
1. اختلال‏هاى ميل جنسى؛ يعنى ميل جنسى فرد كم است يا بيزارى جنسى دارد؛
2. اختلال‏هاى بر انگيختگى جنسى؛ يعنى، مرد يا زن انگيختگى جنس نسبت به جنس مخالف ندارد و اندام‏هاى جنسى او دچار مشكل است؛
3. اختلال‏هايى مربوط به اوج لذت جنسى؛
4. اختلال‏هاى درد جنسى و كژكارى‏هاى جنسى ناشى از بيمارى جسمانى يا استفاده از مواد و…(همان، ص 791 و 792. ).
و منظور از نابهنجارى‏هاى جنسى، وجود اميال، خيال‏پردازى‏ها يا رفتارهاى جنسى است كه به پريشانى يا اختلال‏هاى بالينى و مشكلات شغلى و اجتماعى منجر مى‏شود.
اما انحرافات جنسى عبارت است از: ارضاى غريزه جنس از طريق نامشروع و غير قانونى؛ مانند استمنا (خودارضايى)، همجنس بازى، ارتباط با جنس مخالف بدون پيوند ازدواج (برقرارى روابط نامشروع با جنس مخالف) و…
علل انحراف در تمايلات و رفتارهاى جنسى‏
در مورد علل انحرافات جنسى، حرف و حديث فراوان است و در اين نوشتار نمى‏توان به همه جوانب آن پرداخت،زيرا مسئله از ابعاد گوناگون جامعه شناختى، روان شناختى، تربيتى، اخلاقى، فرهنگى، اقتصادى و حتى پزشكى قابل بررسى است. بنابراين به طور خلاصه به بعضى از علل آن اشاره مى‏شود:
1. كم رنگ شدن ارزش‏ها و باورهاى دينى و فرهنگى ؛ به عبارت روشن‏تر ضعف ايمان.
2. اهتمام نورزيدن خانواده‏ها به تربيت فرندان، به ويژه تربيت جنسى ؛
3. بالا رفتن سن ازدواج ؛
4. ترويج فرهنگ غرب ؛ به ويژه آن بخش‏هايى از فرهنگ غرب كه يا با اعتقادات و باورهاى دينى ما سازگار نيست و يا نابهنجارى‏هايى كه حتى خود آنها نيز از آن رنج مى‏برند مانند پوشش نامناسب، الكل، مواد مخدر و…) ؛
5. مشكلات جدّى در نظام آموزشى ؛
6. اختلاط دختر و پسر در دانشگاه‏ها و در سطح جامعه ؛
7. مدگرايى و تجمل‏گرايى و آداب و رسوم غلط ؛
8. ترويج و اشاعه بى‏بند و بارى از رسانه‏هاى رسمى و غير رسمى كشور و… .

منبع: پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.