وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

استاد دانشگاه کمبریج: FATF ابزار کار آمریکاست با تصویب آن فشارهای اقتصادی را بر کشورتان افزایش ندهید

این روزها بار دیگر موضوع « FATF » به سوژه داغ رسانه‌ها و محافل سیاسی تبدیل شده است. مدافعان آن می‌گویند عمل به الزامات آن و پیوستن به معاهدات جدید بین‌المللی، راه‌حل مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌هاست و منتقدان نیز معتقدند پذیرفتن تعهدات جدید ذیل کار گروه اقدام مالی نه تنها راه‌حل نیست بلکه مشکلات را بیشتر نیز می‌کند.

0

استاد دانشگاه کمبریج: FATF ابزار کار آمریکاست با تصویب آن فشارهای اقتصادی را بر کشورتان افزایش ندهید

اشاره:

«رودنی شکسپیر»، کارشناس اقتصادی اهل انگلیس و فارغ‌التحصيل دانشگاه کمبريج، استاد دانشگاه، مولف کتاب‌ها و رساله‌هاي علمي- دانشگاهي است که طی یادداشتی کوتاه در این باره توضیحاتی ارائه کرده که دانستن آن خالی از لطف نیست.

« همان‌طور که رهبر عالی ایران بارها تاکید کرده‌اند ایران باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم و پولشویی ورود کرده و قانونگذاری کند. ایران باید قوانین مبارزه با پولشویی را مطابق با قواعد کشور وضع و تصویب نماید. دلیل این امر ضروری نیز آشکار است. غرب و نظام سلطه در اتاق‌های فکر خود کنوانسیون‌های بین‌المللی را در راستای منافع خود تنظیم می‌کنند و به آن شکل و فرم بین‌المللی می‌دهند.

دانستن این نکته هم بسیار ضروری است چرا که آمریکایی‌ها دائما موارد مختلف را به یکدیگر گره می‌زنند تا اهرم‌های فشار را در فضای بین‌المللی علیه کشورهایی که علیه آنها هستند ایجاد کنند. آنها همیشه در نقاط مختلف جهان ایجاد‌کننده و حامی تروریست بوده‌اند، اما کشورهایی را که در برابر آمریکا ایستادگی کنند متهم به حمایت از تروریسم می‌کنند و به بهانه واهیِ حمایت از تروریسم، تحریم‌های جدیدی علیه این کشورها اعمال می‌نمایند.

جمهوری اسلامی ایران در این میان در صدر کشورهایی است که آمریکا علیه آن وارد شده است. مثلا، حزب‌الله لبنان در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی همیشه مقابله کرده و در برابر تجاوزات این رژیم ایستادگی می‌کند. در نقطه مقابل، آمریکا از هیچ تلاشی برای کمک به اسرائیل و توسعه آن فروگذاری نمی‌کند و به همین دلیل حزب‌الله را یک گروه تروریستی می‌نامد. بنابراین هرگونه حمایت ایران از حزب‌الله را حمایت از یک گروه تروریستی ذکر می‌کند.

به طور خلاصه باید گفت در شرایط کنونی آمریکا از هر ابزاری برای فشار آوردن به اقتصاد ایران استفاده می‌کند و قصد دارد اوضاع را تا آنجا که می‌تواند علیه تهران پیچیده سازد. آمریکا می‌خواهد به واسطه همه ابزارهایی که دارد ایران را تسلیم خواسته‌های خود کند. به همین دلیل، ایران باید از هرگونه کنوانسیونی که آزادی عمل خود را به واسطه ملحق شدن به آن از دست می‌دهد اجتناب کند.

ایران همواره پیشرو در دفاع از عدالت بوده و با زورگو‌ها و زیاده‌خواهان مقابله کرده است. ایران باید خود در راستای منافع و مصالحی که دارد قواعد و قوانین مبارزه با پولشویی را تنظیم و اجرا کند و به قواعدی که آزادی عمل را محدود می‌کند نباید بپیوندد.

 

متاسفانه غربي‌ها به جنايات خود مشغولند و این کار را به راحتی انجام می‌دهند، چرا که عمده رسانه‌هاي جهان در اختيار آنها قرار دارد و از سوی دیگر دولت‌هاي جهان را با پول‌هاي کلان خود مجبور به سکوت کرده‌اند تا راحت‌تر بتوانند دروغ‌هاي خود را فرياد بزنند. اگر دنيا حقيقت را دریابد منافعشان به خطر خواهد افتاد.

کیهان/.

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.