وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

احساس مى كنم خيلى از امام زمان(عج) دورم.

0

احساس مى كنم خيلى از امام زمان(عج) دورم

نسبت به چگونگى نزديك شدن به حضرت ولى عصر (ع) به عرضتان مى رسانيم كه نزديك شدن به خداوند و اولياى او به ويژه امام زمان (عج) از دو راه امكان پذير است:

1 بالا بردن سطح معرفت و شناخت به آنهاست كه با مطالعه و تفكر در آثار وجودى خداوند و اولياء او امكان پذير است. به همين جهت در منابع دينى ما به علم و معرفت اهميت ويژه اى داده شد.

2 از راه عمل و انجام كارهايى كه باعث جلب رضايت خداوند و اولياء او مى شود.

قرآن اين دو راه را در يك جمله كوتاه بيان كرده است «والذين امنوا و عملوا الصالحات كسانى كه ايمان دارند». (يعنى معرفت و شناخت عقلى و قلبى به پروردگار پيدا كرده اند) و اعمال صالح و شايسته انجام مى دهند. ايمان و عمل يا علم و عمل چنان به هم پيچيده اند كه بزرگان گفته اند اين دو مانند دو بال هستند كه براى پرواز به هر دو تاى آنها نيازمنديم.

گفتنى است قرب به خدا داراى مراتبى است و هر انسان مؤمنى داراى مرتبه خاصى از قرب است و كامل ترين و بالاترين مرتبه آن از آن پيامبران و به ويژه آخرين پيامبر خداوند، حضرت محمد (ص) و خاندان و اهل بيت پاك او مى باشد.

بزرگان فرموده اند: در سير و حركت به سوى خداوند و در قرب به او «طفره» محال است يعنى امكان ندارد بدون طى كردن مراحل و منازل و مراتبى كه در اين راه وجود دارد به مرحله و مرتبه و منزل بعد وارد شد. البته گاه مى شود كه بعضى از مراحل به سرعت طى مى شود و انسان سالك در اثر انجام عمل خالصانه اى مثل ايثار و احسان و عبادت خالصانه و خدمت به پدر و مادر و دستگيرى از انسانى افتاده و محتاج و حتى خدمت به حيوان گرسنه اى مثل سگ و گربه و نيز آب دادن به گياهى پژمرده، جذبه و كشش معنوى خاصى در او ايجاد مى كند كه مراحل و منازل قرب را به سرعت طى مى كند و وارد مرحله منزل بالاترى مى شود به گونه اى كه خودش نيز متوجه نمى گردد ولى گاهى طى مراحل و پيمودن منازل، به تدريج و گام به گام است و منازل يكى پس از ديگرى پشت سر گذاشته مى شود كه اصطلاحا به آن سير و سلوك مى گويند.

به هر حال بندگى و سير و حركت در راه خداوند نيز قوانين ويژه خود را دارد و چون حركت از پايين به بالا است تا مراحل قبل پيموده نشود ممكن نيست وارد مرحله بعد شد. معناى راه ميانبر همان انجام اعمال خالصانه و خداپسندى است كه به سير انسان سرعت و شتاب زيادى مى بخشد و انسان مراحل را به سرعت مى پيمايد ولى اين كه كدام عمل چنين اثرى را دارد، اين بستگى كامل به انگيزه و نيت و خلوص انسان در عمل دارد. گاه مى شود دو نفر يك نوع كار و عمل را انجام مى دهند ولى اثر و نتيجه آن تفاوت فراوانى با هم دارد با اين كه شكل و ظاهر آن عمل در هر دو يكسان و مشابه است ولى چون نوع نيت و خلوص و انگيزه در اين دو فرد مختلف است، اثر و نتيجه آن نيز گوناگون است و از اينجاست كه نقش نيت در جهت دادن و اثر بخشيدن به كارها و اعمال روشن مى گردد.

بايد دانست كه چون آثار اعمال براى ما روشن نمى باشد و ما نمى دانيم كدام عمل نيك ما را به قرب الهى نزديك تر مى سازد بايد از هيچ كار خير و شايسته اى فرو گذار نكنيم و هيچ كار خيرى را كوچك و ناچيز نشمريم، چنانچه روايات فراوانى در اين باره داريم و انسان مؤمن زيرك از هر عملى براى رسيدن به قرب الهى استفاده شايان مى كند.

ارتباط با امام زمان (عج) و ديگر اولياى الهى نياز به سنخيت با آنان دارد. به دست آوردن سنخيت با اولياى الهى نياز به تحقّق دو بُعد يعنى، معرفت و عمل دارد. اگر كسى خود را به اولياى الهى شبيه نمود، به لقاى آنان نيز واصل خواهد شد.

نوريان مرنوريان را طالبند

ناريان مرناريان را جاذبند
آنچه وظيفه ماست تشبه به آن حضرات و پيمودن راه آنان است ما بايد در همه حال سرباز آماده آن حضرت بوده و همواره در خدمت ايشان باشيم. اين مسأله را آيه 200 سوره آل عمران بيان فرموده: «يا ايها الذين امنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقواللّه لعلّكم تفلحون اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، صبر كنيد و يكديگر را به صبر واداريد و مرابطه نماييد و تقوا و خداترسى را پيشه سازيد، باشد كه رستگار شويد».

امام باقر (ع) در تفسير اين آيه شريفه مى‏فرمايند: «صبر كنيد بر اداى فرايض (يعنى در انجام تكاليف الهى استقامت داشته باشيد) و در برابر دشمنان پايدارى كنيد و با امامتان (كه انتظارش را مى‏كشيد) مرابطه نماييد»،(1)

قرآن راجع به حضرت مهدى و اصحاب ايشان مى‏فرمايد: «الذين ان مكنّاهم فى الارض اقاموا الصلوه وآتوا الزكاه و امروا بالمعروف و نهو عن المنكر كسانى كه اگر در زمين به آنان توانايى دهيم نماز را بپا داشته و زكات (به مستحق) بخشيده و به معروف امر نموده و از منكر نهى كنند»، (حج، آيه 41).

امام باقر (ع) در تفسير اين آيه مى‏فرمايند: «اين آيه براى آل محمد (ع) است يعنى، مهدى (عج) و اصحاب او»، (تفسير قمّى، ج 2، ص 87).

در نتيجه اگر ما هم مى‏خواهيم از اصحاب و ياران آن حضرت باشيم، بايد به اين امور اهتمام ورزيم.

خوب است بدانيم امام زمان شديدا به شيعيان خود عشق مى‏ورزند. بلكه علاقه آن حضرت به شيعيان و دوستانشان خيلى بيشتر از علاقه‏اى است كه ما نسبت به آن حضرت داريم. آن حضرت همواره به شيعيان خود دعا مى‏كنند. از آن حضرت نقل شده است: «انا غير مهملين لمراعاتكم ولاناسين لذكركم ما هرگز در رعايت احوال شما كوتاهى نمى‏كنيم و شما را از ياد نمى‏بريم»، (بحارالانوار، ج 53، ص 174).

ناگفته نماند ما مكلف به ارتباط به معناى ملاقات با امام زمان (عج) نيستيم آنچه بر ماست جلب رضايت آن بزرگوار مى‏باشد. ارتباط با امام زمان يعنى خود را به رشته ولايت او بستن و بر خدمت و پيروى و يارى او گردن نهادن و اين يكى از اركان ايمان است كه آدمى خود را به امام خويش مربوط سازد و از او جدا نشود. پيوستگى با او يعنى مطيع او بودن.

آنچه در روايات زياد سفارش شده است انتظار فرج است ما بايد ارتباط معنوى خود را با امام زمان (عج) با عمل به دستورات آن حضرت و انتظار فرج به معناى واقعى ثابت و مستدام نگه داريم. از اين رو بسيار بجاست كه خصوصيات منتظر واقعى حضرت مهدى (عج) را بدانيد و سپس آن را در خود عملى كنيد پس بحث زير ضرورى به نظر مى‏رسد.

منتظر واقعى مهدى (عج) بايد چندين خصوصيت داشته باشد:

1- عمل به تكاليف دينى: منتظر واقعى بايد تمام وظايف دينى و احكام الهى را انجام دهد. حتى اگر اين وظيفه نماز نخواندن يا روزه نگرفتن باشد (همان گونه كه براى خانم ها در اوقات خاصى چنين است).

2- محزون بودن به علت محروم بودن از زيارت آن وجود مبارك «عزيز على ان ارى الخلق و لاترى و لا اسمع لك حسيسا و لا نجوى… بر من گران است كه خلق را ببينم و تو ديده نشوى و سخن آشكار و پنهان تو را نشنوم»،(2)

3- براى تقويت ارتباط هر روز صبح «دعاى عهد» را بخوانيم.

4- انتظار فرج آن حضرت را در دل و ظاهر جلوه‏گر كنيم. در روايات متعدد داريم كه در زمان غييبت امام زمان (ع) «بهترين اعمال انتظار فرج است». اين، نياز به توضيح دارد كه چرا بهترين اعمال انتظار فرج است. فرج يعنى، نصرت و پيروزى و گشايش و مقصود از نصرت و پيروزى حكومت عدل علوى بر حكومت‏هاى كفر و شرك و بى داد است. حكومت عدل گسترى كه به رهبرى امام عصر (عج) تشكيل مى‏گردد. بنابراين انتظار فرج، انتظار تحقق يافتن اين آرمان بزرگ و جهانى است و منتظر حقيقى كسى است كه حقيقتا خواهان تشكيل چنين حكومتى باشد و اين خواسته آن گاه جدى و راست است كه شخص منتظر عامل به عدل و گريزان از ستم و تباهى باشد و گرنه انتظار فرج در حد يك ادعا و شعار بى محتوا باقى خواهد بود ازاين‏رو در روايات آمده است كه انتظار فرج خود فرج است زيرا كسى كه حقيقتا منتظر فرج و ظهور حجت خدا و تأسيس حكومت عدل گستر اوست زندگى خود را بر پايه عدل و داد استوار مى‏سازد و او انسانى است كه حضور و غيبت امام در نحوه رفتار و سير و سلوكش تفاوتى ندارد و قبل از تشكيل حكومت عدل، او چنين حكومتى را در زندگى خود پايدار ساخته است بنابراين انتظار فرج حقيقى ريشه در معرفت به حق و عدل و ايمان و عشق به آن دارد و آثار آن نيز در عمل نمايان مى‏گردد و چنين حقيقت اصيل و عميقى با لفظ و شعار به دست نمى‏آيد و با بى تفاوتى و بى اعتنايى نسبت به مقدمات دينى و رسالت‏هاى انسانى در تعارض و تناقض است از اين جا نادرستى يك تفسير از انتظار فرج روشن مى‏شود زيرا بعضى بر اين تصور خام هستند كه انتظار فرج يعنى بى تفاوتى نسبت به آنچه در جوامع بشر مى‏گذرد و دست روى دست گذاشتن به اميد اينكه امام زمان ظهور كند و آنهارا اصلاح نمايد.

انتظار فرج تعهدآفرين و مسؤوليت‏ساز است و با بى‏تفاوتى و بى‏اعتنايى به سرنوشت بشر و حقيقت و فضليت منافات دارد. انتظار فرج يعنى:

الف) معرفت امام معصوم و عادل و پيشواى فضيلت.

ب) ايمان به امامت و قيادت رهبرى الهى و عدالت پيشه.

ج) عشق به عدالت و ارزش‏هاى انسانى.

ه) اميد به آينده‏اى روشن و نويد بخش.

ك) تلاش براى برقرارى حكومتى عدل پيشه و عدل گستر.

ح) رعايت موازين و قوانين دينى و اخلاقى.

خ) داشتن روحيه تعهد و مسؤوليت‏پذيرى.

اين انتظار فرج است كه بهترين عمل و عبادت است و چنين منتظرى، مقامى عالى دارد و هر گاه در زمان غيبت از دنيا برود به منزله كسانى است كه پس از ظهور حضرت حجت (عج) زنده و تحت فرمان او در راه خدا جهاد مى‏كنند، (بحارالانوار ج 52 ص 125- ره‏توشه راهيان نور، دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم چاپ اول تيرماه 1374 ص 193- 190 با تصرف).

5- داستان‏هاى واقعى بزرگانى كه با امام زمان (عج) در ارتباط بودند را بخوانيم.

در پايان به اين نكته مهم توجه داشته باشيم كه امام زمان (عج) به عنوان «حجت خدا» و «ولى‏عصر» بر اعمال و رفتار ما آگاهى دارد و بايد خود را در محضر ايشان ببينيم و براى گره‏گشايى‏هاى مادى و معنوى از ايشان به عنوان واسطه فيض الهى درخواست يارى داشته باشيم.

بهترين دعاها در زمان غيبت: دعاى عهد، زيارت آل يس و دعاى ندبه است كه در زمان‏هاى خاص در طول شبانه‏روز و هفته خوانده مى‏شود.

براى آگاهى بيشتر ر. ك:

1- يكصد پرسش و پاسخ پيرامون امام زمان (عج)، رجالى تهرانى

2- ترجمه منتخب‏الاثر، آيت‏الله صافى

3- مهدى موعود، ترجمه: على دوانى

4- وابستگى جهان به امام زمان (عج)، لطف‏الله صافى

5- امام زمان در گفتار ديگران، على دوانى

(1) (كتاب الغنيه، شيخ مفيد، ص 105)
000 (2) (دعاى ندبه).

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.