وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیت الله میر باقری: مطالعهٔ روایات از مهم‌ترین برنامه‌های سلوکی و تربیتی است

0

آیت الله میر باقری: مطالعهٔ روایات از مهم‌ترین برنامه‌های سلوکی و تربیتی است

 

انسان مؤمن، با درایتِ در روایت، به بالاترین مرتبه ایمان می‌رسد.

آیت الله  سیدمحمّدمهدی میرباقری:

«انس و آشنایی با معارف اهل‌بیت(ع)، اگر زمینه‌های آن آماده‌ شده باشد، می‌تواند بستر رشد و تهذیب انسان و کمال معنوی او شود؛ غرض این نیست که ما بخواهیم صرفاً اطلاعاتی ذهنی پیدا کنیم، بلکه غرض این است که به معصوم، مقرب شویم و جایگاهمان به معصوم نزدیک‌تر شود و طبیعتاً در این مسیر، تحت حمایت و ولایت ایشان قرار می‌گیریم و نتایجی که برای این راه باید حاصل شود، برایِمان تحقق پیدا می‌کند.
مطالعه و کار کردن با روایات و معارف اهل‌بیت(ع)، برنامه ریاضتی برای همه، خصوصاً برای طلبه است؛ این، یکی از عبادات و ریاضات است.
همان‌طور که انسان می‌تواند بیدار بماند و تهجد کند – که جزء مناسک عبادی محسوب می‌شود – کار کردن با معارف اهل‌بیت(ع) را باید جزء مناسک عبادی و ریاضات خود به‌حساب آوریم و نباید به‌هیچ‌وجه از الآن تا آخر عمر تعطیل شود.
لذا کار کردن با معارف اهل‌بیت(ع) ما را به مقام معصوم نزدیک می‌کند و موجب نورانیت ما می‌شود؛ «عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ‌ع قَالَ قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع یا بُنَی اعْرِفْ مَنَازِلَ الشِّیعَةِ عَلَی قَدْرِ رِوَایتِهِمْ وَ مَعْرِفَتِهِمْ فَإِنَّ الْمَعْرِفَةَ هِی الدِّرَایةُ لِلرِّوَایةِ وَ بِالدِّرَایاتِ لِلرِّوَایاتِ یعْلُو الْمُؤْمِنُ إِلَی أَقْصَی دَرَجَاتِ الْإِیمَانِ». لذا این برنامه تربیتی و سلوکی برای ماست که از طریق انس برقرار کردن با معارف اهل‌بیت(ع) حاصل می‌شود.

همان‌طور که مداومت با ذکر نوعی انس با معصوم و خدای متعال ایجاد می‌کند، مداومت با کلمات معصومین و تعقل و تدبر و تفکر در کلمات معصومین – اگر با زمینه‌های لازم باشد که در روایات «کتاب العلم» مفصل از آن بحث گشته که چگونه می‌توان آن زمینه‌ها را ایجاد نمود – خود یکی از بهترین عبادات بوده و عامل تقرب و نورانیت می‌شود.  «کَلامُکُم ذِکر»؛ کلام ایشان نوعی ذکر بوده و این به‌نوعی دستور ذکر است که به ما داده شده است.»

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.