وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آيا رجعت واقعى است و تمام معصومين دوباره زنده مى شوند؟

0

آيا رجعت واقعى است و تمام معصومين دوباره زنده مى شوند؟

آيا رجعت واقعى است و تمام معصومين دوباره زنده مى شوند؟

1- رجعت به معنى عودت، بازگشت است. در اينجا به معنى بازگشت به سوى دنيا مى‏باشد و در اصطلاح معنى رجعت از نظر علما و دانشمندان شيعه چنين است كه مى‏گويند، پيش از قيام قيامت در ادامه حكومت حضرت مهدى (ع) به ترتيب، دوران رجعت هر يك از ائمه هدا (ع) فرا رسد و جمعى از نيكان بسيار نيك از هر دوران و هم‏چنين بدكاران بسيار بد از هر زمان به دنيا بازگردند. نيكان براى ديدن دولت كريمه اهل‏بيت و رسيدن به آرزوى حكومت عدل و داد و بدكاران از براى عقوبت و عذاب دنيا كه سزاى اعمال خود را در اين دنيانديده ‏اند.

امام صادق (ع) مى‏فرمايد: «ان الرجعه ليست بعامه و هى خاصه لايرجع الا من محض الايمان محضا او محض الشرك محضا رجعت همگانى نيست بلكه خاص است و فقط كسانى به دنيا باز مى‏گردند كه مؤمن خالص يا مشرك محض باشند»(1) در رجعت اولين كسى كه زمين بر او شكافته مى‏شود، امام حسين (ع) مى‏باشد. امام صادق (ع) مى‏فرمايد: «اول من نشق الارض عنه و يرجع الى الدنيا الحسين بن على (ع) نخستين كسى كه قبر به روى او شكافته مى‏شود و به دنيا برمى‏گردد حسين بن على (ع) است». همچنين در روايت آمده است كه امام باقر (ع) به بكيربن اعين فرمود: رسول خدا (ص) و على (ع) رجعت خواهند كرد،(2) از حضرت رضا (ع) نقل شده است: مأمون به امام رضا عرض كرد: اى ابالحسن نظر شما درباره رجعت چيست. حضرت فرمود: حقيقت دارد. در ميان امت‏هاى پيشين نيز وجود داشته است و قرآن از آن سخن به ميان آورده و رسول خدا (ص) فرموده است هر چه درامت‏هاى گذشته بوده در ميان اين امت نيز عينا و مو به مو پيش خواهد آمد،(3) خلاصه سخن:

1- رجعت از مسلمات مذهب شيعه مى‏باشد و پيرامون آن دلايل متعددى وجود دارد. 2- رجعت يعنى، بعضى از انسان‏هايى كه قبل از ظهور امام (عج) از دنيا رفته‏اند به زندگى دنيوى باز مى‏گردند، يكى از گروه‏هايى كه رجعت مى‏كنند، ائمه (ع) مى‏باشند. براى مطالعه بيشتر ر. ك: 1- رجعت از نظر شيعه، نجم‏الدين طبسى. 2- رجعت، محمد باقر بهبودى.

(1) (ميزان‏الحكمه، ج 4، ص 1984، ح 6941).
000 (2) (ميزان‏الحكمه، ج 4، ص 1982، ح 6932 و 6933- سفينه البحار، ج 3، ص 315).
000 (3) (ميزان‏الحكمه، ج 4، ح 6927، ص 1980)

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.