وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آيا بعد از نابودى فرعونيان بنى اسرائيل بر مصر حكومت كردند؟

0

آيا بعد از نابودى فرعونيان بنى اسرائيل بر مصر حكومت كردند؟

 

آيا بعد از نابودى فرعونيان بنى اسرائيل بر مصر حكومت كردند؟

بر اساس تعبيرى كه در قرآن كريم آمده است خداوند مى‏فرمايد: «ما بنى اسرائيل را وارث فرعونيان ساختيم» جمعى از مفسران بر اين عقيده‏اند كه آنها به مصر بازگشتند و زمان حكومت را در دست گرفتند، و مدتى بر آن سرزمين حكمرانى كردند.

البته ظاهر آيات با اين تفسير مناسب است.

در حالى كه بعضى ديگر معتقدند كه آنها بعد از هلاك فرعونيان راهى سرزمينهاى مقدس شدند، ولى بعد از مدتى به مصر بازگشتند و حكومتى در آنجا تشكيل دادند.

فصول تورات كنونى كه مربوط به اين قسمت است با اين تفسير مطابقت دارد.

بعضى ديگر احتمال داده ‏اند كه بنى اسرائيل دو گروه شدند، گروهى از آنان در مصر باقى ماندند و حكومت كردند، و گروهى همراه موسى (ع) به سوى سرزمينهاى مقدس روانه شدند.

اين احتمال نيز داده شده كه منظور از وارث شدن بنى اسرائيل اين است كه آنها بعد از موسى (ع) در زمان سليمان بر سرزمين پهناور مصر حكمرانى كردند.

ولى با توجه به اينكه موسى (ع) يك پيامبر انقلابى بزرگ بود، بسيار بعيد به نظر مى‏رسد كه چنين سرزمينى را كه اركان حكومتش فرو ريخته و دربست در اختيار او قرار داشت به كلى رها سازد، و بى ‏آنكه تصميمى براى آنجا بگيرد روانه به سوى بيابانها شود، بخصوص اينكه ساليان دراز صدها هزار نفر از بنى اسرائيل در آنجا ساكن بودند و با مسائل آن محيط آشنائى داشتند.

بنابراين از دو حال خارج نيست يا بنى اسرائيل همگى به مصر بازگشتند و حكومتى را تشكيل دادند، و يا جمعى از آنها به فرمان موسى (ع) در آنجا ماندند و اين برنامه را اجرا كردند، در غير اين‏صورت بيرون راندن فرعونيان و وارث ساختن بنى اسرائيل كه در قرآن آمده مفهوم روشنى نخواهد داشت.

قصه هاى قرآن، حضرت آيت الله مكارم شيرازى .

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.