وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آسيب هاي استفاده نادرست از شبکه هاي اجتماعي که زوجين را تهديد مي کند

0

آسيب هاي استفاده نادرست از شبکه هاي اجتماعي که زوجين را تهديد مي کند

در ادامه اين مطلب، نگاهي داريم به مهم ترين آسيب هايي که در صورت استفاده ناصحيح و افراطي از شبکه هاي اجتماعي دامنگير فرد و خانواده اش مي شود.

وقت نداشتن حتي براي همسر:

فهرست این نوشتار:

در يک زندگي مشترک موفق، هر دو طرف بايد بخشي از ساعات روز را در کنار يکديگر بگذرانند. هرقدر زن يا مردي زمان بيشتري را به حضور در فضاي مجازي اختصاص بدهد، طبيعتا وقت کمتري براي ارتباط با شريک زندگي و خاطره ساختن در کنار او خواهد داشت. يادتان باشد هر چه زمان کمتري را با هم بگذرانيد، هر چه خاطرات مشترک تان کمتر باشد، هر چه وقت کمتري را صرف شناخت يکديگر کنيد، هر چه کمتر براي بررسي و حل چالش هاي زندگي تان وقت اختصاص دهيد؛ بنيان زندگي مشترک تان، سست تر و احتمال از هم گسستن آن بيشتر مي شود و خداحافظ گفتن تان به يکديگر، آسان تر.

بدبيني و بي اعتمادي در زندگي مشترک:

استفاده مديريت نشده و مداوم از تلفن همراه، گذاشتن کدهاي امنيتي، حتي قرار دادن گوشي تلفن همراه روي حالت سکوت، از جمله نشانه هاي رفتاري است که زوجين از آن ها شکايت مي کنند و دليلي بر مشکوک بودن رفتار همسرانشان مي دانند. اضطراب همسران در اين گونه مواقع به حدي است که پيش پا افتاده ترين رفتار شريک زندگي شان را دليلي مبني بر تاييد افکار خود مي دانند و نتيجه قابل پيش بيني است: ايجاد کشمکش و جر و بحث هاي بي پايان، بي اعتمادي و بدبيني مزمن.

ايجاد روابط ناسالم:

امروزه در فضاهاي مجازي هرگونه مطلبي را مي توانيد بيابيد و اين مطالب در چشم به هم زدني منتقل مي شود، بي توجه به اين که مخاطب اين مطالب چه افرادي و در چه گروه هاي سني هستند. افرادي با شعار روشنفکري در گروه ها و با دوستان اجتماعي خود، به گفت و گو درباره مسائلي مي پردازند که در مواردي با شيوه هاي تربيتي و خط مشي فکري خانواده ها در تناقض است. درواقع روشنفکري به قيمت بي حيايي در حال رشد است. روشنفکري که تعريف دقيق و مناسبي از آن براي افراد جامعه ارائه نشده است مقدمه اي براي ورود افراد به روابطي ناسالم و پرآسيب است. عواملي همچون تسلط نيروي جنسي، نياز به محبت، نياز به مورد توجه قرار گرفتن، نبود الگوي مناسب و… مي تواند به اين وضعيت نيز دامن بزند.

ايجاد رقابت هاي نابجا:

رقابت، يکي از مهم ترين انگيزه هاي حرکتي در فرد است. ريشه رقابت مي تواند احساس کمبود، حسادت، غبطه، رهايي از نقص و دستيابي به پيشرفت و کمال باشد. اگر نتيجه اين رقابت سالم و مثبت باشد ايرادي ندارد که هيچ، ادامه آن هم خيلي خوب است، اما اگر قرار باشد نتيجه خوب و سالمي در بر نداشته باشد و فقط منتهي به همان چشم و هم چشمي آسيب زا شود بهتر است در يک جايي متوقف شود. کمال خواهي و زياده طلبي دو سوي رقابت محسوب و باعث مي شود رقابتي سالم و يا ناسالم شکل بگيرد. آنچه به وفور در فضاهاي مجازي ديده مي شود به نمايش گذاشتن تفريحات و خودروهاي لوکس، لباس هاي فاخر و… است. بنابراين فرد با اين تصور و ميل به دستيابي به اين قبيل دارايي ها، ممکن است دست به اقداماتي بزند که نتيجه آن از پيش معلوم است.

خيانت:

تنوع و تعدد روابط در فضاي مجازي و همچنين قابليت دسترسي به افراد در موقعيت هاي مختلف، از آسيب هاي پنهان فضاي مجازي محسوب مي شود. در اين ميان کم نيستند زوج هايي که به دلايل مختلف عملکردهاي زناشويي خود را ناکارآمد مي يابند و به برقراري ارتباط هاي پنهاني اقدام مي کنند و به جاي حل مسائل و مشکلات زندگي مشترک خود، مسئله جديدي را براي خود و خانواده شان ايجاد مي کنند که از آن با نام خيانت ياد مي شود. خيانت در رابطه خانوادگي داراي انواع و اقسام مختلفي است که عبارت است از:

خيانت رفتاري:

منظور از خيانت رفتاري اين است که يکي از همسران به صورت رفتاري و با ارتباط برقرار کردن با شخصي خارج از سيستم خانواده، به همسرش خيانت کند.

خيانت ذهني:

افرادي که در فکر و تخيلاتشان مدام به شخصي ديگر مي انديشند و از آنجا که آن فرد زاده ذهنشان است، شخصي ايده آل به شمار مي آيد براي زندگي مشترک خطر مي آفرينند. اين افراد دايم شريک زندگي شان را با فرد ايده آل ساخته ذهنشان مقايسه مي کنند و چنين فردي چون در حال قياس است، در ارتباط با همسرش به مشکل برمي خورد و رابطه سرد مي شود.

خيانت کلامي:

در اين نوع خيانت، زن يا مرد به صورت تلفني يا اينترنتي يا اينکه در هر موقعيتي که فراهم شود با افرادي از جنس مخالف صحبت مي کند و گرم مي گيرد. متاسفانه امروزه به دليل وجود اينترنت و گروه هاي چت ارتباط جنسي کلامي و حتي ويدئويي وجود دارد که علاوه بر يک انحراف جنسي، نوعي خيانت به همسر نيز محسوب مي شود. در نهايت پيامد تمامي اين آسيب ها مي تواند به خطر افتادن سلامت روان و کاهش ميزان رضايت از زندگي و در نهايت جدايي باشد.

سلامت نیوز

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.