وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

چرا زنان باید حجاب داشته باشند

چرا زنان باید حجاب داشته باشند

فلسفه حجاب چیست؟ در اسلام می گویند که زن و مرد یکسان آفریده شده اند پس چرا اسلام فقط زنان را محدود می کند؟ اگر بین زن و مرد تفاوتی نباشد پس مردها هم باید حجاب داشته باشند.
پاسخ 

زن و مرد از جهاتی مانند؛ خلقت از یک ذات و گوهر و بهره مندی از حقوق اجتماعی همانند تحصیل علم، آزادی قلم و بیان و…، مساوی هستند.

ولی از لحاظ فیزیکی و روحی تفاوتهای فراوانی با هم دارند، که همین اختلافات باعث می شود تا احکامی همچون حفظ و رعایت حجاب در جامعه، قانونی مخصوص به خود را داشته باشند. زن مظهر جمال و مرد مظهر شیفتگی است، قهرا به زن باید بگویند خود را در معرض نمایش قرار نده نه به‏ مرد.

البته این گونه هم نیست که پوشش مخصوص خانم باشد و بر مردان اصلا حجابی لازم نباشد.
پاسخ تفصیلی
برای روشن شدن پاسخ توجه به چند نکته ضروی است:

۱. زنان و مردان از جهاتی مانند؛ خلقت از یک ذات و گوهر[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]، و بهره مندی از حقوق اجتماعی همچون؛ ازدواج، تعلیم و تربیـت، احقاق حقوق، آزادی اندیشه، بیان و قلم و … مساوی هستند.

۲. زن و مرد در عین این که از جهات متعدد مساویند از جهات متعدد دیگر با هم اختلاف دارند.

علامه طباطبایی در این مورد چنین می فرمایند :«زن در عین دارا بودن مشترکات، از جهاتی با مرد اختلاف دارد، چون ویژگی های ساختمانی متوسط زنان نظیر: مغز ، قلب ، شریانها ، اعصاب ، قامت و وزن ، طبق آن چه که در کالبد شناسی توضیح داده شده است از متوسط مردان در همان ویژگی ها مؤخرتر است و این مسئله موجب شده است که جسم زن لطیفتر و نرم تر از مرد باشد و در مقابل، جسم مرد درشت تر و سخت تر باشد. و احساساتی لطیف نظیر: دوستی ، رقت قلب ، زیباگرایی و آرایش جویی در زن بیشتر و اندیشه گرایی در مرد فزون تر شود . بنابر این؛ زندگی زن « احساس گرا » و زندگی مرد « اندیشه گرا » است».[۲]

۳. اصل پوشش مخصوص خانمها نیست و بر مردان نیز تا حدودی لازم است[۳].

۴. به نظر ما فلسفه پوشش برای بانوان به چند چیز برمی گردد. بعضی از آنها جنبه روانی دارد و بعضی جنبه خانوادگی و بعضی دیگر جنبه اجتماعی.

الف). از جنبه روانی حجاب به بهداشت روانی اجتماع کمک می‏کند.

ب). از جنبه خانوادگی‏ حجاب سبب تحکیم روابط افراد خانواده و برقراری صمیمیت کامل بین زوجین می‏ گردد.

ج). از جنبه اجتماعی حجاب موجب حفظ و استیفای نیروی کار و فعالیت اجتماع می‏ گردد.

به عبارت دیگر اسلام می‏خواهد انواع التذاذهای جنسی، چه بصری و لمسی و …، به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج قانونی اختصاص یابد، و اجتماع منحصرا برای کار و فعالیت ‏باشد. بر خلاف سیستم غربی عصر حاضر که کار و فعالیت را با لذت جوییهای جنسی به هم می‏ آمیزد اسلام می‏ خواهد این دو محیط را کاملا از یکدیگر تفکیک کند.[۴]

۵. دلیل لزوم پوشش بیشتر و کامل برای زنان علاوه بر نکات گفته شده ویژگی های خاصی است که در خانم ها وجود دارد؛ زیرا زن مظهر جمال و مرد مظهر شیفتگی است. قهرا به زن باید بگویند خود را در معرض نمایش قرار نده نه به‏ مرد. لذا با این که دستور پوشیدن برای مردان (مثل زنان) مقرر نشده است عملا مردان پوشیده ‏تر از زنان از منزل بیرون می‏روند، زیرا تمایل مرد به نگاه کردن و چشم چرانی است نه به‏ خودنمایی، و بر عکس تمایل زن بیشتر به خودنمایی است نه به چشم چرانی.

تمایل‏ مرد به چشم چرانی، بیشتر زن را تحریک به خودنمایی می‏ کند و به همین جهت ‏«تبرج‏» (بزک نمودن) از مختصات زنان است.»[۵]

نکته ی پایانی این که پوشش بیشتر زن، سبب می‏گردد تا ارزش زن در برابر مرد بالا رود. حریم نگهداشتن زن میان خود و مرد یکی از وسائل مرموزی بوده است که زن برای حفظ مقام و موقع خود در برابر مرد از آن استفاده کرده است. اسلام زن را تشویق کرده است که از این وسیله استفاده کند. اگر اسلام تاکید کرده است که زن متین‏ تر و با وقارتر و عفیف تر حرکت کند و خود را در معرض نمایش برای مردان نگذارد برای آن است که بر احترام زن افزوده ‏شود و همچون کالای بی ارزشی تلقی نگردد که به راحتی در اختیار همگان است.[۶]

بعبارت دیگر؛ پوشیده بودن زن ، در همان حدودی که اسلام تعیین کرده، موجب کرامت واحترام بیشتر اوست؛ زیرا او را از تعرض افراد جلف و فاقد اخلاق مصون می دارد، پس حجاب محدودیت نیست بلکه مصونیت است هم مصونیت زن را در پی دارد و هم مصونیت جامعه را در آلوده شدن به گناه.

برای مطالعه بیشتر ، نک:

۱. آیت الله احمد محسنی گرگانی ، “در ناب در صدف حجاب ” انتشارات علوم اسلامی .

۲. محمدی اشتهاردی ؛محمد؛حجاب بیانگرشخصیت ،چاپ اول نشر معاونت مبارزه با مفاسداجتماعی ناجا.

۳. رزاقی،احمد،عوامل فساد وبد حجابی وشیوه های مقابله با آن ،چاپ چهارم ،نشر سازمان تبلیغات اسلامی ،۱۳۷۱ش.

۴. شجاعی ،محمد درّوصدف،چاپ سوم ،نشرــ ۱۳۷۸ش.

۵. مطهر ی،مرتضی ،مسئله حجاب ،نشر صدرا .

۶. قرائتی ،محسن ،پوشش زن دراسلام ،چاپ نهم ،نشر ناصر ،۱۳۷۰ش.

۷. جوادی آملی ،زن درآئینه جلال وجمال ،چاپ دوم ،نشر فرهنگی رجاء ۱۳۷۱ش.

 • ۸. فتاحی زاده ،فتحیه ،حجاب از دیدگاه قرآن وسنت ،چاپ دوم ،نشر دفتر تبلیغات اسلامی ،۱۳۷۶ش.[۱] نساء، ۱ “یا ایها الناس اتقوا ربکم الذی خلقکم من نفس واحدة و خلق منها زوجها و بث منهما رجالا کثیرا و نساء و اتقوا الله الذی تسالون به و الارحام ان الله کان علیکم رقیبا”.
 • [۲] ترجمه المیزان، ج‏۲، ص ۴۱۶.
 • [۳] مثلا پوشش عورت واجب است و پوشش بقیه بدن در صورتی که در معرض نگاه نامحرم و سبب فتنه وفساد شود نیز واجب است مگر آن مقداری که به صورت متعارف (مثل سر و صورت) آشکار است. مسائل جدید، ج۳، ص۲۲۷ و ۲۲۸.
 • [۴] مطهری، مرتضی، مجموعه آثار، ج ۱۹، ص ۴۳۲.
 • [۵] مطهری، مرتضی، مجموعه آثار ج ۱۹، مسأله حجاب، ستر عورت.
 • [۶] نک: همان، با اندکی تغییر. /منبع: اسلام کوئست.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/JcSm59

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حجاب

 1. آيا پوشيدن لباس و چادر مشكي مكروه است
 2. حکم اجبار شوهر به بی حجابی زن و حق طلاق
 3. حکم کراوات بستن
 4. حكم استفاده از طلا براي مردان
 5. لباس شهرت چيست
 6. پوشيدن لباس مردانه برای زنان و بلعكس


کلید: چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشندچرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند چرا زنان باید حجاب داشته باشند X حجابX فلسفه حجابX HijabX بی حجابX در مورد حجابX چرا حجابX چرا حجاب لازم استX فواید حجاب

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.