وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

پس از عمره مستحبی بفهمد مستطیع بوده است

پس از عمره مستحبی بفهمد مستطیع بوده است

لگو احکام حج و عمره

انكشاف استطاعت‏

۳۱- اگر مستطيع به خيال مستطيع نبودن، به نيت حج استحبابى محرم شود و بعد از اعمال عمره‏ تمتع معلوم شود كه مستطيع بوده، عمل مزبور كفايت از عمره تمتعِ واجب نمى‏ كند،[۱] و در صحت حج ندبى او تأمل است.[۲]

[۱] ( ۱). آيات عظام: تبريزى، خويى، صافى و مكارم: كفايت مى‏كند.

آيات عظام: بهجت، خامنه ‏اى و سيستانى و گلپايگانى: چنانچه كسى به اعتقاد اين كه مستطيع نيست به عنوان استحباب، به حج رفت و قصد اطاعت امرى كه فعلًا متوجّه او است را نمود و بعداً معلوم شد مستطيع بوده، حجّش كفايت مى‏كند و حج ديگرى بر او واجب نيست.

آية اللَّه فاضل: بايد حجة الاسلام را انجام دهد و اكتفا به عمره انجام شده مشكل است، لذا براى احرام عمره تمتع وجوبى، بايد به وظيفه ناسىِ احرام، كه در مسأله ۲۶۲ بيان شده است، عمل كند و در ضيق وقت بايد حجِ افراد انجام دهد، مگر اينكه خطا در تطبيق باشد.

[۲] ( ۲). توجه: اين مسأله با مسأله بعد تقييد مى‏شود.

۳۲- اگر با اعتقاد به عدم استطاعت، قصد[۱] حج استحبابى كند و بعد معلوم شود كه مستطيع بوده، از حَجّةالاسلام كفايت نمى‏كند[۲] مگر در صورتى كه قصد وظيفه فعليه نموده و اشتباهاً آن را بر حج استحبابى تطبيق كرده باشد.

[۱] ( ۳). به مسأله قبل مراجعه شود.
[۲] ( ۴). به مسأله قبل مراجعه شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا   

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.