وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا

موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا

سوال: منظور از موالات چيست:

موالات; یعنى پشت سر هم بودن اجزاى امري و فاصله نینداختن بین آنها. موالات در غسل ترتيبي نياز نيست، يعني شخص مي تواند سر و گردن خود را بشويد و پس از چند ساعت سمت راست بدن و چند ساعت بعد سمت چپ بدن را بشويد اما در وضو بر خلاف غسل موالات شرط است و اگر بين شستن اعضاي وضو فاصله زماني زيادي بيفتد، وضو باطل است و بايد مجددا وضو بگيرد.

لازم به ذكر است، اگر شخص براي عبادتي واجب مثل نماز و يا روزه و … غسل بر او واجب شود در صورتی كه وقت تنگ باشد و فرد تنها به مقدار غسل (و وضو در موارد نیاز) و خواندن نماز وقت دارد لازم است فوراً بدون فاصله غسل كند و (در مواردی كه وضو لازم است وضو بگیرد) و بعد هم فوراً نماز بخواند.

موالات در غسل

پرسش ۱۰۱ . آيا در غسل پى در پى شستن لازم است؟

همه مراجع: خير، مى تواند بعد از شستن هر قسمت از بدن، صبر كند و پس از مدتى قسمت ديگر را بشويد.[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]

[۱]. توضيح المسائل، مراجع، م ۳۸۰؛ توضيح المسائل، نورى، م ۳۸۱. .(احكام وضو، غسل و تيمم-پرسمان).


مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۱۲۷: ایجاد فاصله زمانی در شستن اعضاء هنگام وضو یا غسل، چه حکمی دارد؟

ج: فاصله زمانى (عدم موالات) در غسل اشکال ندارد. ولى در وضو اگر فاصله به مقدارى باشد که اعضاى قبلى خشک شوند، وضو باطل است.اجوبه الاستفتائات .

س: آيا مى‌شود وسط غسل آن را رها كرد و بعد از مدتى (مثلاً ۴ ساعت) ادامه داد؟

ج) اشکال ندارد و تفاوتى ميان مقدار فاصله نيست.

س: بيم داريم كه در فصل سرما بر اثرغسل به بيمارى دچار شويم آيا بايد غسل انجام دهيم و يا تيمم بدل از غسل کافى است؟

ج) در غسل، حمام رفتن و دوش گرفتن لازم نيست و اگر وقت براى نماز يا روزه تنگ نباشد موالات بين شستن سر و گردن و بقيه اعضاء لازم نيست، به هر حال اگر واقعاً خوف ضرر از نظر عرف قابل اعتنا باشد و امكان غسل در جاى مناسب هم نباشد، وظيفه تيمم است. استفتائات جديد مقام معظم رهبري.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

موالات در غسل

پرسش :آیا در هنگام غسل کردن رعایت موالات در آن شرط است ؟
پاسخ :موالات در غسل کردن شرط نیست .

کفایت شستن قسمتی که شسته نشده بعد از گذشت چند روز

پرسش :بعد از اینکه غسل کردم متوجه شدم یک قسمت بدنم را نشسته ام. آیا می توانم با گذشت دو روز از زمان غسل کردنم، آن قسمت را دوباره غسل دهم؟
پاسخ :می توانید همان قسمت را بشویید. استفتائات حضرت آيت الله مكارم شيرازي .

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۴۳۸. غسل، از نظر شرایط صحّت، مانند وضو می‌باشد به جز در سه مورد:

اوّل. در غسل، لازم نیست سر و گردن یا بدن را از بالا به پایین بشوید.

دوّم. در وضو اگر پوست صورت از لای مو پیدا نباشد، شستن ظاهر موی صورت، کافی است و رساندن آب به زیر آن لازم نیست امّا در غسل رساندن آب به پوست لازم است.

سوّم. موالات در غسل ترتیبی شرط نیست؛ بنابر این لازم نیست بعد از شستن سر و گردن فوراً بدن را بشوید پس اگر بعد از شستن سر و گردن صبر كند و بعد از مدّتی بدن را بشوید، اشكال ندارد بلكه لازم نیست تمام سر و گردن یا بدن را یک مرتبه بشوید، پس جایز است مثلاً سر را شسته و بعد از مدّتی گردن را بشوید مگر در چند مورد كه در مسأله بعد خواهد آمد.

مسأله ۴۳۹. كسی كه نمی‌تواند از بیرون آمدن ادرار یا مدفوع خودداری كند اگر فقط به اندازه‌ای كه غسل كند و نماز بخواند، ادرار یا مدفوع از او بیرون نمی‌آید باید فوراً غسل كند و بعد از غسل هم باید فوراً نماز بخواند. همچنین زن مستحاضه قلیله بعد از وضو و مستحاضه متوسّطه بعد از غسل و وضو و مستحاضه كثیره بعد از غسل، باید فوراً مشغول نماز شوند، مگر در دو موردی كه در مسأله (۶۰۲و۶۰۶) خواهد آمد. همچنین در صورتی كه وقت تنگ باشد و فرد تنها به مقدار غسل (و وضو در موارد نیاز) و خواندن نماز وقت دارد لازم است فوراً بدون فاصله غسل كند و (در مواردی كه وضو لازم است وضو بگیرد) و بعد هم فوراً نماز بخواند.

مسأله ۴۴۰. در غسل ارتماسی یا ترتیبی، پاک بودن تمام بدن پیش از غسل، لازم نیست، بلكه اگر با فرو رفتن در آب یا ریختن آب به قصد غسل، بدن پاک شود، غسل انجام می‌شود، به شرط آنكه آبی كه با آن غسل می‌كند، از پاک بودن خارج نشود؛ مثلاً با آب كر یا جاری غسل كند.

مسأله ۴۴۱. چیزی را كه مانع رسیدن آب به بدن است باید برطرف كند و اگر قبل از آنكه از برطرف شدن آن اطمینان پیدا كند غسل نماید چنانچه غسل ارتماسی باشد، غسل او باطل است و اگر غسل ترتیبی كرده، حكمش در مسأله (۴۵۰) خواهد آمد. همچنین اگر موقع غسل احتمال معقول بدهد چیزی كه مانع از رسیدن آب است در بدن او باشد، باید بررسی كند تا مطمئن شود مانعی نیست. رساله توضيح المسائل آيت الله سيستاني .

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=19241

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

معني غسل و كيفيت انجام دادن آن

تعداد غسل  هاى واجب براى مرد و زن

غسل  هاى مستحبى

تفاوت غسل و وضو چيست

شستن بدن در غسل از بالا به پايينكليد: موالات غسل موالات غسل موالات غسل موالات غسل موالات غسل موالات غسل موالات غسل موالات غسل موالات غسل موالات غسل موالات در غسل ترتیبی موالات در غسل ترتیبی موالات در غسل ترتیبی عدم وجوب رعایت موالات در غسل ترتیبی ؟ اگر كسي بين شتن اعضا موالات را رعايت نكند حكم موالات در غسل گرفتن موالات در غسل گرفتن موالات در غسل گرفتن موالات در غسل گرفتن موالات در غسل (فاصله بين شستن اعضا) موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا موالات در غسل فاصله بين شستن اعضا[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.