وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار

مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار

رساله توضيح المسائل نمازچیزهایی که در لباس نمازگزار مستحب است

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][مسأله ۸۶۴ چند چیز در لباس نمازگزار مستحب است]

مسأله ۸۶۴ چند چیز در لباس نمازگزار مستحب است (۱) که از آن جمله است: عمامه با تحت الحنک، پوشیدن عبا (۲) و لباس سفید (۳) و پاکیزه ترین لباسها و استعمال بوی خوش و دست کردن انگشتری عقیق.

(۱) (سیستانی:) چند چیز را فقها قدس اللّه اسرارهم در لباس نمازگزار مستحب دانسته اند..

(۲) (فاضل:) خصوصاً برای کسی که امام جماعت باشد..

(۳) (مکارم:) چند چیز در لباس نمازگزار به امید ثواب، مطلوب است از آن جمله: پوشیدن لباس سفید.. (بهجت:) رجوع کنید به ذیل مسأله ۸۶۵.

چیزهایی که در لباس نمازگزار مکروه است

[مسأله ۸۶۵ چند چیز در لباس نمازگزار مکروه است]

مسأله ۸۶۵ چند چیز در لباس نمازگزار مکروه است (۱) و از آن جمله است: پوشیدن لباس سیاه و چرک و تنگ و لباس شراب خوار (۲) و لباس کسی که از نجاست پرهیز نمی کند و لباسی که نقش صورت دارد و نیز باز بودن تکمه های لباس و دست کردن انگشتری که نقش صورت دارد مکروه می باشد.

(۱) (سیستانی:) چند چیز را فقها قدس اللّه اسرارهم در لباس نمازگزار مکروه دانسته اند..

(۲) (نوری:) که نجس بودن آن معلوم نباشد..

(مکارم:) مسأله ترک چند چیز در لباس نمازگزار به امید ثواب مطلوب است از جمله: پوشیدن لباس سیاه (مگر در مورد تعظیم شعائر، چادر، عبا و عمّامه سادات) و لباس کثیف و تنگ و لباس کسی که از نجاست پرهیز نمی کند، مخصوصاً لباس شراب خوار و باز بودن دکمه های لباس و پوشیدن لباسی که نقش صورت دارد و هم چنین انگشتری که روی آن صورت انسان یا حیوانی نقش شده است.

(بهجت:) مسأله اگر نمازگزار چند چیز را به امید این که ثواب نمازش زیاد شود، ترک کند، خوب است؛ قسمتی از آنها عبارت است از: پوشیدن لباس سیاه غیر از عمامه و کساءِ و لباس نازک که ساتر عورت باشد و شلوار را روی پیراهن قرار دادن و بدون حنک با عمامه نماز خواندن و بدون ردای امام شدن و پوشیدن لباس کسی که از نجاست پرهیز نمی کند و لباسی که نقش صورت دارد و دست کردن انگشتری که نقش صورت دارد و نماز خواندن با نقاب و خلخال (زیوری که زنان در پا می کنند و صدا می کند) برای زنان و با نقاب برای مردان.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و محشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزارمستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

[به این نوشته امتیاز بدهید]
[total: 0 امتیاز: ۰]
🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.