قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار

صفحه اصلی/1- احكام/احكام نماز/مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار
  • مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار
مستحبات و مکروهات لباس نمازگزارReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 26Rating: 2.0

مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار

رساله توضيح المسائل نمازچیزهایی که در لباس نمازگزار مستحب است

[مسأله 864 چند چیز در لباس نمازگزار مستحب است]

مسأله 864 چند چیز در لباس نمازگزار مستحب است (1) که از آن جمله است: عمامه با تحت الحنک، پوشیدن عبا (2) و لباس سفید (3) و پاکیزه ترین لباسها و استعمال بوی خوش و دست کردن انگشتری عقیق.

(1) (سیستانی:) چند چیز را فقها قدس اللّه اسرارهم در لباس نمازگزار مستحب دانسته اند..

(2) (فاضل:) خصوصاً برای کسی که امام جماعت باشد..

(3) (مکارم:) چند چیز در لباس نمازگزار به امید ثواب، مطلوب است از آن جمله: پوشیدن لباس سفید.. (بهجت:) رجوع کنید به ذیل مسأله 865.

چیزهایی که در لباس نمازگزار مکروه است

[مسأله 865 چند چیز در لباس نمازگزار مکروه است]

مسأله 865 چند چیز در لباس نمازگزار مکروه است (1) و از آن جمله است: پوشیدن لباس سیاه و چرک و تنگ و لباس شراب خوار (2) و لباس کسی که از نجاست پرهیز نمی کند و لباسی که نقش صورت دارد و نیز باز بودن تکمه های لباس و دست کردن انگشتری که نقش صورت دارد مکروه می باشد.

(1) (سیستانی:) چند چیز را فقها قدس اللّه اسرارهم در لباس نمازگزار مکروه دانسته اند..

(2) (نوری:) که نجس بودن آن معلوم نباشد..

(مکارم:) مسأله ترک چند چیز در لباس نمازگزار به امید ثواب مطلوب است از جمله: پوشیدن لباس سیاه (مگر در مورد تعظیم شعائر، چادر، عبا و عمّامه سادات) و لباس کثیف و تنگ و لباس کسی که از نجاست پرهیز نمی کند، مخصوصاً لباس شراب خوار و باز بودن دکمه های لباس و پوشیدن لباسی که نقش صورت دارد و هم چنین انگشتری که روی آن صورت انسان یا حیوانی نقش شده است.

(بهجت:) مسأله اگر نمازگزار چند چیز را به امید این که ثواب نمازش زیاد شود، ترک کند، خوب است؛ قسمتی از آنها عبارت است از: پوشیدن لباس سیاه غیر از عمامه و کساءِ و لباس نازک که ساتر عورت باشد و شلوار را روی پیراهن قرار دادن و بدون حنک با عمامه نماز خواندن و بدون ردای امام شدن و پوشیدن لباس کسی که از نجاست پرهیز نمی کند و لباسی که نقش صورت دارد و دست کردن انگشتری که نقش صورت دارد و نماز خواندن با نقاب و خلخال (زیوری که زنان در پا می کنند و صدا می کند) برای زنان و با نقاب برای مردان.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و محشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزارمستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار مستحبات و مکروهات لباس نمازگزار

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۶:۱۹ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center