قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن

///غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن
 • غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن
غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زنReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 9Rating: 2.0

غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن

رساله توضيح المسائل زن و شوهر
[مسأله 2540]

مسأله 2540 زنی که شوهرش گم شده (1) اگر بخواهد به دیگری شوهر کند، باید نزد مجتهد عادل برود (2) و به دستور او عمل نماید (3).

(1) (بهجت ): زنی که به عقد دائم درآمده و شوهرش گم شده ..

(2) (سیستانی ): و در شرائط خاصی که در کتاب «منهاج الصالحین » آمده است می تواند او را طلاق دهد.

(3) (زنجانی ): باید نزد حاکم شرع رفته و به دستور او عمل نماید.

(فاضل ): رجوع کنید به مسائل اختصاصی 2586 و 2587، صفحه 502.

(مکارم ): مسأله زنی که شوهرش مفقود الأثر شده و نمی داند زنده است یا نه ، اگر بخواهد طلاق بگیرد و شوهر کند باید نزد مجتهد عادل برود و مطابق دستور مخصوصی که در شرع وارد شده عمل نماید.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: در بعضى از كشورهاى خارجى طلاق محلى بانوان مسلمان انجام گرفته ولى به علت مفقودالاثر بودن شوهر امكان ثبت شرعى و قانونى آن نيست و زن در بلاتكليفى بسر مى‌برد كه بر اثر اين بلاتكليفى زوجه در عسر و حرج قرار گرفته و فرزندان حاصل از اين ازدواج نيز به دليل عدم حضور پدر از داشتن هرگونه مدرك هويتى كشورشان محروم گرديده‌اند. آيا حاكم شرع مى‌تواند صيغه طلاق را در چنين شرايطى با مراجعه زوجه و تظلم او جارى نمايد؟
ج) وكيل حاكم شرع مى‌تواند در اينگونه موارد، صيغه طلاق را اجرا كند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.

 


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حکم زنی که شوهرش مفقود شده است [متفرقه طلاق]

پرسش : وظیفه زنى که شوهرش مفقود شده چیست و در این مدّت نفقه او از کجا تأمین مى شود؟
پاسخ : زنى که شوهرش مفقود شده است چند حالت دارد:
الف)اگر صبر کند تا خبرى آید مانعى ندارد و باید نفقه او را از مال شوهرش داد.
ب) اگر انفاق کننده اى از ولى یا غیر او باشد باید صبر کند، مگر این که عسر و حرج شدید و ضرر مهمّى حاصل شود که حاکم شرع مى تواند او را طلاق دهد.
ج) در غیر این دو صورت، رفع امر به حاکم شرع مى کند و او به مدّت 4 سال از اطراف محلّ فقدان وى تحقیق مى کند، اگر خبرى نشد نخست به ولىّ او پیشنهاد طلاق مى کند و اگر او طلاق نداد خودش طلاق مى دهد سپس عدّه وفات نگه مى دارد (هر چند کفایت عدّه طلاق رجعى نیز قوى است امّا احتیاط مهماامکن ترک نشود) و بعد شوهر مى کند.

اگر شوهر اوّل مادام که در عدّه است مراجعه کرد اولى است و اگر بعد از عدّه ـ حتى قبل از ازدواج مجدّد ـ شوهر اوّل بیاید طلاق نافذ است و تنها با رضایت طرفین و عقد جدید امکان بازگشت است.

طلاق گرفتن از شخص محکوم به اعدام [متفرقه طلاق]

پرسش : طلاق زنى که همسرش تریاکى است و مدّتى است که مفقودالاثر شده و محکوم به اعدام است، چگونه است؟
پاسخ : چنانچه فرار کرده و امید به بازگشت او نیست و زن در عسر و حرج شدید مى باشد و زندگى کردن با چنین مردى براى او مقدور نیست حاکم شرع مى تواند او را طلاق دهد، ولى اگر مى تواند صبر کند و احتمال بازگشت و امکان زندگى با او وجود دارد، حکم او عدم طلاق است.

مردی که به علت زود انزالی امکان مجامعت ندارد [متفرقه طلاق]

پرسش : مردی مبتلا به زود انزالی است و عملا امکان مجامعت ندارد، در حالی که منی از وی خارج می‌شود اما نمی‌تواند مقاربت نماید. آیا اگر پس از عقد شرعی حتی یکبار مقاربت نکرده باشد این امر عنن تلقی می‌شود و یا سبب فسخ نکاح می‌باشد؟
پاسخ : این امر عنن محسوب نمی شود ولی اگر منجر به عسر و حرج شدید زوجه شود حاکم شرع می تواند او را طلاق دهد (این گونه بیماری ها معمولا درمان دارد)

مصداق عسر و حرج برای زن در طلاق [متفرقه طلاق]

پرسش : زنی بدون هیچ عذر شرعی منزل شوهر را ترک کرده و سپس از صحبت کردن با وی امتناع نموده و شوهر مجبور شده که برای انتقال حرف هایش از پیامک یا نامه استفاده کند، اگر در اینصورت برای برخورد با اعمال خودسرانه زن حرف تند یا توهینی در این پیامک ها یا نامه ها گفته شود آیا این امر می تواند ملاک عسر و حرج برای زن باشد؟ و آیا نامه های خصوصی که بین زن و شوهر رد و بدل شده و مخاطب آن فقط خودشان می باشند، می تواند ملاک دادگاه برای صدور حکم طلاق زن قرار گیرد؟
پاسخ : این مقدار کافی برای اثبات عسر و حرج نیست مگر اینکه مطابق نامه ها عمل گردد و عسر و حرج از اعمال پیدا شود.

طلاق از شوهر مفقود شده [متفرقه طلاق]

پرسش : زنى که معلوم نیست همسرش در فلان حادثه کشته یا مفقود شده است و مدّت چهارسال است که خبرى از او نیست، آیا مى تواند با شخص دیگرى ازدواج کند؟
پاسخ : نمى تواند با مرد دیگرى ازدواج کند، مگر این که یقین به فوت او پیدا کند یا مراجعه به حاکم شرع کرده تا او دستور تحقیق درباره شخص مورد نظر را صادر نماید و پس از طىّ مراحل شرعى او را طلاق دهد. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

 

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

 1. فسخ عقد بخاطر عیب مرد یا زن
 2. ارتداد همسر و ادامه زندگی یا طلاق
 3. ازدواج با خواهر لواط دهنده
 4. حكم طلاق در حال حيض
 5. طلاق زنی که حیض نمی شود
 6. اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست
 7. طلاق غیابی بدون حضور همسر
 8. اجبار در طلاق دادن چه حکمی دارد
 9. حکم پیشنهاد طلاق به زن متاهل
 10. عده طلاق دختر باکره

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)کلید: غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن غایب بودن شوهر و حق طلاق برای زن

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
توسط | ۱۳۹۶-۲-۱۱ ۱۴:۰۴:۲۰ +۰۴:۳۰ ۲۱ام فروردین ۱۳۹۵ ,|ازدواج و طلاق دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

3 × سه =

Code Center