وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

شکستن تخم مرغ برای چشم زخم

براى دفع چشم زخم بهترين كار اين است كه به راهكارهايى كه در روايات اسلامى وارد شده عمل شود. رسول اكرم (ص) فرمود: «چشم زخم واقعيت دارد و مرد را در قبر و شتر را در ديگ قرار مى‏دهد»، (بحارالانوار، ج 63، ص 26)

شکستن تخم مرغ برای چشم زخم

آيا تخم مرغ شكستن براى رفع چشم زخم شرك محسوب مى شود؟

كارهايى مانند شكستن تخم مرغ منشا دينى و روايى ندارد و از خرافات محسوب مى شود. انسان مومن بايد همواره به خداوند و قدرت او تكيه كند و سراغ خرافات نرود.

براى دفع چشم زخم بهترين كار اين است كه به راهكارهايى كه در روايات اسلامى وارد شده عمل شود. رسول اكرم (ص) فرمود: «چشم زخم واقعيت دارد و مرد را در قبر و شتر را در ديگ قرار مى‏دهد»، (بحارالانوار، ج ۶۳، ص ۲۶)

كنايه از اين كه شتر در اثر چشم‏زخم مريض مى‏شود و صاحبش از ترس تلف شدنش او را ذبح مى‏كند.

از رسول گرامى اسلام روايت شده كه آن حضرت روزى از قبرستان بقيع مى‏گذشت. در آن‏جا فرمود: «به خدا قسم بيشتر اهل اين قبرستان به سبب چشم‏زخم در اين جا آرميده‏اند»، (تفسير منهج‏الصادقين، ج ۹، ص ۳۹۱)

راه هاى ذيل براى دفع چشم زخم مفيد و موثر است:

الف) ياد كردن خداوند از امام صادق (ع) روايت شده است: «هر كس از سيرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را ياد كند زيرا وقتى خداوند را به ياد آورد ضررى به برادر مؤمنش نمى‏رسد»، (بحارالانوار، ج ۶۰، ص ۲۵)

ب) گفتن «تبارك اللّه احسن الخالقين امام صادق (ع) فرمود: «كسى كه چيزى از برادرش او را متعجب ساخت اين جمله را بگويد، زيرا چشم‏زخم حق است. همان، ص

۲۶ ج) گفتن «امنتُ باللّه و صلى اللّه على محمد و آله» پس از آن اثر چشم‏زخمى خنثى مى‏گردد.

د) قرائت سوره «ناس» و «فلق» هنگام ترس از چشم‏خوردن، (همان، ج ۹۲) نوشتن سوره ‏هاى «حمد»، «اخلاص»، «ناس»، «فلق» و «آيه‏الكرسى» در ورقه‏اى و به همراه داشتن آن، (همان، ص ۲۵)

و) قرائت سه مرتبه ذكر «ماشاءاللّه لاحول ولا قوه الا باللّه العلى العظيم» به هنگام ترس از چشم خوردن يا چشم زدن، همان، ص

۲۶ اما نكته اى كه قابل ذكر مى باشد اين است كه واقعيت داشتن چشم زخم منافاتى با اراده و خواست و قدرت خداوند ندارد بلكه اين مسأله نوعى قدرت ماوراء الطبيعه است كه خداوند آن را قرار داده مانند بسيارى از كارهاى ديگر كه به واسطه تربيت و قدرت روح آدمى قابل تحقق است. پرسمان

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.