وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

دعا برای خوش اخلاق شدن همسر

دعا برای خوش اخلاق شدن همسر

دعا برای خوش اخلاق شدن همسر

سوال: آیا دعا یا ذکری برای ایجاد محبت میان زن و شوهر وجود دارد؟

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند :

در گام اول باید بر اساس معیارهای دینی همسر را برگزید و در گام بعد بر اساس دین زندگی نمود و باید دانست، خداوند مقلب القلوب است و بهترین راه برای اینکه مهر و محبت ما در قلب دیگران قرار بگیرد و رابطه ما با مردم خوب شود، باید رابطه خود را با خداوند بهتر و قوی تر کنیم. باید از طریق اهل البیت علیهم السلام و مخصوصا امام زمان توحید و توسل خود را افزایش دهیم. این سریع ترین و بهترین راه برای ایجاد محبوبیت می باشد. پس ترک محرمات، انجام واجبات همراه با توسل به ائمه اطهار علیهم السلام باید باشد تا محبت و عشق ماندگار و الهی پدیدار شود.

علاوه بر این خوبست ۷۸۶ مرتبه « بسم الله الرحمن الرحیم» با حالت وضو بر آب خوانده شود و به صورت شربت عسل و زعفران میل شود. خوبست چندین روز این کار تکرار شود و اگر سایر اعضاء منزل نیز میل کنند برای افزایش محبت بسیار خوبست.

بهترین دعا برای فردی که زود عصبانی می شود صلوات است. استغفار نیز اثر فراوانی دارد. توصیه می کنیم نماز جعفر طیار که در مفاتیح الجنان نیز آمده و در میان بزرگان معروف و متداول هست تا مدتی مداومت شود البته همه شرایط با دعا نیست بلکه باید علاوه بر دعا  با مطالعه و حتی اصلاح و تغییر رفتار زمینه خوش خلقی همسر را فراهم کرد، گاهی با گفتگو و مهربانی می توان بهترین تاثیرات را در زندگی داشت. حتی می توان با استفاده از تغییرات محیط مثل زیباسازی آرامش را به همسرتان هدیه کنید. در منزل سعی کنید با صدای نسبتا بلند قرآن بخوانید همه اینها سبب نورانیت خود شما و معطر شدن فضای خانه شما خواهد شد که حتما تاثیر گذار است.

ضمنا می توانید در قنوت نماز این دعای قرآنی را بخوانید « رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِماماً»فرقان ، ۷۴. و آنان که مى‏ گویند: اى پروردگارما، از همسران و فرزندانمان دل هاى ما را شاد دار، و ما را پیشواى پرهیزگاران گردان‏.

حتما در کنار دعا از تکنیک های گفتاری نیز استفاده کنید، توصیه می کنیم کلیپ زیر را ببینید:

 


می خواهم دعا کنم همسرم در زندگی مطیع من باشد آیا در این زمینه دعایی از اهل بیت (ع) به ما رسیده است؟

پرسش

می خواهم دعا کنم همسرم در زندگی مطیع من باشد، آیا در این زمینه دعایی از اهل بیت (ع) به ما رسیده است؟ اگر بخواهم در قنوت چنین چیزی از خدا بخواهم به عربی چه می شود؟

پاسخ اجمالی

دعاها، لازم نیست حتماً به زبان عربى خوانده شوند؛ هرچند به عربی بهتر است، حتى دعا در نماز به زبان فارسى جایز است. نکته مهم تر این که انسان باید شرایط دیگر تأثیر گذاری دعا را نیز رعایت کند، مانند این که: دعا نباید بر خلاف سنت الاهى باشد. طبق آموزه های دینی بهترین دعا، دعایی است که انسان از روی خلوص و به زبان خود بخواند. متن برخی از دعاهای وارده را در پاسخ تفصیلی ملاحظه کنید:

پاسخ تفصیلی

آنچه در ارتباط با پرسش مورد نظر می شود گفت این است که:

 1. دعاها، لازم نیست حتماً به زبان عربى خوانده شوند؛ هر چند به عربی بهتر است، حتى دعا در نماز به زبان فارسى جایز است. 
 2. نکته مهم تر این که انسان باید شرایط دیگر تأثیر گذاری دعا را نیز رعایت کند، مانند این که: دعا نباید بر خلاف سنت الاهى باشد،  مثلاً اگر منظور شما در این اطاعت و مطیع بودن، محدود به حدود وظایف زن در برابر شوهر باشد، یا بدون اجازه شما از منزل بیرون نرود و … این خواسته معقول است، اما اگر چیزی غیر از اینها باشد طبیعی است که جایی برای دعا نیست.
 3. طبق آموزه های دینی بهترین دعا، دعایی است که انسان از روی خلوص و به زبان خود بخواند: زُرَارَةَ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع عَلِّمْنِی دُعَاءً فَقَالَ إِنَّ أَفْضَلَ الدُّعَاءِ مَا جَرَى عَلَى لِسَانِکَ. [۳] زراره می گوید از امام صادق گفتم دعایی به من یاد بده فرمود: بهترین دعا آن دعایی است که بر زبانت جاری شود.
 4. البته در قرآن کریم و کتاب های ادعیه، دعاهایی به صورت کلی بیان شده است که در این جا نمونه هایی را که در این مورد وارد شده است ذکر می کنیم:

“… رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِماماً”؛ [۴] و آنان که مى‏گویند: اى پروردگارما، از همسران و فرزندانمان دل هاى ما را شاد دار، و ما را پیشواى پرهیزگاران گردان‏.

در دعای ابو حمزه ثمالی آمده است:

“یا خیر من سئل و أجود من أعطى أعطنی سؤلی فی نفسی و أهلی [و والدی‏] و ولدی و أهل حزانتی و إخوانی فیک و أرغد عیشی و أظهر مروتی و أصلح جمیع أحوالی‏…”.

ای برترین کسی که از او در خواست شده است، و ای بخشنده ترین بخشایندگان، از تو می خواهم خواسته ام را در مورد خودم و خانواده ام (و پدر و مادرم) و فرزندانم و برادرانم برآورده کنی، و زندگی ام را خوش و مروت و فتوتم را محکم و آشکار گردان، و جمیع احوالم را اصلاح فرما.

“اللهم صل على محمد و آل محمد و اکفنی المهم کله و اقض لی بالحسنى و بارک لی فی جمیع أموری و اقض لی جمیع حوائجی، اللهم یسر لی ما أخاف تعسیره؛ فإن تیسیر ما أخاف تعسیره علیک سهل یسیر و سهل لی ما أخاف حزونته و نفس عنی ما أخاف ضیقه و کف عنی ما أخاف غمه و اصرف عنی ما أخاف بلیته، یا أرحم الراحمین”‏.

خداوندا بر محمد و آل محمد درود فرست و امور مهم من را کفایت فرما و به بهترین وجه جاری کن، و تمام امورم را مبارک گردان و همه خواسته هایم را مهیا کن، خداوندا: آنچه که از سختی اش می ترسم برایم راحت گردان؛ زیرا چنین عملی برای تو آسان است. هر آنچه موجب حزن و اندوهم است، برایم آسان گردان و مرا از سختی آنچه می ترسم رها کن و از غم ها رها گردان و آنچه را از بلیات می ترسم نجات ده!

لازم به ذکر است چنانچه در این دعاها دقت شود، مشاهده می شود که یکی از موارد این دعاها، طلب اصلاح و گره گشایی از گره ها و مشکلات خانوادگی است که از درگاه خداوند استمداد می شود.

 • [۱] آیت الله بهجت، مجمع المسائل، ج ۱، ۳۹۸؛ مقام معظم رهبری، اجوبة الاستفتائات، ص ۹۹.
 • [۲] فلسفى، محمد تقى، شرح دعاى مکارم الاخلاق، ج ۱، ص ۲. دانشنامه‏ قرآن و قرآن پژوهى به کوشش بهاء الدین خرمشاهى، ج ۱، ص ۱۰۵۴. سید محمد باقر شهیدى، هبة الدین شهرستانى، دعاها و تهلیلات قرآن، ص ۴۳؛ قرشى، سید على اکبر، قاموس قرآن، واژه‏ دعا.
 • [۳] “عَلِیُّ بْنُ مُوسَى بْنِ طَاوُسٍ الْحُسَیْنِیُّ فِی کِتَابِ أَمَانِ الْأَخْطَارِ نَقْلًا مِنْ کِتَابِ الدُّعَاءِ لِسَعْدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ زُرَارَةَ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع عَلِّمْنِی دُعَاءً فَقَالَ إِنَّ أَفْضَلَ الدُّعَاءِ مَا جَرَى عَلَى لِسَانِکَ وَ نَقْلًا مِنْ کِتَابِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ حَمَّادٍ الْأَنْصَارِیِّ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ سَأَلَهُ سَائِلٌ أَنْ یُعَلِّمَهُ دُعَاءً فَقَالَ إِنَّ أَفْضَلَ الدُّعَاءِ مَا جَرَى عَلَى لِسَانِکَ” وسائل الشیعة، ج ۷، ص ۱۳۹.
 • [۴] فرقان ، ۷۴. منبع اسلام کوئست.

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/84JeJP

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه دستورالعمل های عرفانی

[به این نوشته امتیاز بدهید]
[total: 13 امتیاز: ۲.۲]
7 نظرات
 1. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشید خدمت شما. من به راهنمایی شما خیلی نیاز دارم. شوهر من اصلا به من و بچه هامون و زندگیش اصلا اهمیت نمیده فقط به فکر دوستانش و ادمای دیگس اصلا به حرف من گوش نمیده چندین بار گفتم که الکلو کنار بزار یکم به فکر زندگیت باش به فکر من نیستی به فکر بچه هات باش ولی اصلا گوش نمیده چند بار جادو پیدا کردم از جیبش لطفا کمکم کنین

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما با یک مشاور خانواده وقت بگیرید و صحبت کنید.
   مصرف الکل مسئله مهمی هست که به زندگی شما آسیب جدی وارد می کند، و یکی از گناهان کبیره هست که آثار وضعی بدی روی زندگی دارد!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. ياسمن می گوید

  سلام من بعضي وقتها عصبي ميشم و بحث ميكنم بخاطر اين موضوع همسرم خيلي ناراحت ميشه و حتي ديروز بحث جدايي به ميان اورد
  من خيلي ميترسم دست خودم نيست ميشه راهنمايي كنيد؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   عوامل مختلفی می تواند زمینه ساز این رفتار باشد مثل: ۱٫ کم حوصلگی و کم ظرفیتی. ۲٫ ضعف و ناتوانی مزاج، لازم هست آزمایشات لازم را بدهید. ۳٫ عدم اعتماد به نفس و خود کم بینی. ۴٫ حساسیت های افراطی. ۵٫ منفی بافی و سوء ظن به دیگران. ۶٫ نداشتن رابطه جنسی کامل و صحیح و با برنامه با همسر… اما دلیل آن هر چه که باشد تا حدود زیادی می توان از آن پیشگیری نمود.
   هنگام عصبانی شدن زود تصمیم نگیرید، محل را ترک کنید و به اتاق دیگر بروید، یک لیوان آب یا نوشیدنی شیرین میل کنید. ذکر لا اله الا الله را همراه با صلوات زیاد تکرار کنید.روزانه پس از هر نماز ۱۰۰ مرتبه در حالت آرامش این ذکر را بگویید.
   بجای اینکه آن مشکل را بزرگترین مشکل زندگی بدانید به خود تلقین کنید که مشکل خاصی نیست دیگران بدتر از این مشکلات را دارند.
   به داشته هایتان فکر کنید. حتما ورزش و پیاده روی داشته باشید هیچ گاه به مدت طولانی در منزل یا مدام سر کار نباشید، بلکه استراحت و استفاده از تفریحات و طبیعت را در برنامه خود بگنجانید، در روایات داریم نگاه به سبزه زار و رود خانه و آب جاری آرامش بخش هست. شبها زود بخوابید، قبل از خوا اذکار خواب را که در مفاتیح آمده بخوانید.
   فیلمهای خشن یا نا امید کننده یا موسیثی هیجانی و اخبار حوادث را کنار بگذارید و از زندگی لذت ببرید. هرچقدر به خدا نزدیک تر شوید و اوج بگیرید دنیا برای شما کوچکتر می شودو مسائل جزئی شما را نگران نمی کند. زندگی بزرگان مثل آیت الله بهجت را روزانه بخوانید تحول بسیار عالی در شما ایجاد می کند.
   روزانه باید حداقل بیست الی نیم ساعت با همسرتان صحبت کنید ، ایشان باید یاد بگیرند و بتوانند گوش کنند و به شما آرامش بدهند و دغدغه های شما از جهت روحی تخلیه شود و با صحبت های خود شما را امیدوار کنند همچنین شما نیز باید برای صحبت کردن و در کنار هم بودن وقت بگذارید. ضمنا در مشاوره هایی که داریم شاهدیم نوعا بسیاری از ناراحتی های عصبی بخاطر این هست که زوجین تکنیک های پیش نوازی و معاشقه را بخوبی آگاهی ندارند و به صورت غیر مستقیم نارضایتی های عصبی را ایجاد می کنند، س برای هم وقت بگذارید، توکلتان به خدا باشد. اگر با موارد بالا و تکرار و تمرین بهتر نشدید لازم هست از نزدیک با مشاور و روانکاو صحبت کنید، مسائل ارثی و آزمایشات لازم بررسی شود و در جلسات مختلف به شما از نزدیک راهنمایی های لازم را ارائه کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. ریحانه می گوید

  با سلام
  بخاطر رفتارهای اشتباه من همسرم بشدت از من آزرده شده و میخواهد از من جدا شود لطفا کمکم کنید

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   همه ما و حتی همسر شما در آینده چه بسا اشتباهاتی داشته باشند ایشون این رو باید متوجه باشند. ما باید از خدا یاد بگیریم که اشتباهات دیگران رو ببخشیم. نگران نباشید، سعی کنید با رفتار خوب، با محبت با صحبت نظر ایشون رو جلب کنید، در مراحل بعدی اگر نشد از کسی که امین هست به عنوان واسطه بخواهید کمک کنند، با یک مشاور هم از نزدیک صحبت کنید تا بهتر بتونند به شما کمک کنند.
   ما هم دعا می کنیم انشاالله به زودی با عنایات اهل البیت این مشکل شما حل شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. Nasim می گوید

  ممنون از شما دوست عزیز واقعا به دعای خوش اخلاق شدن همسر نیاز داشتم

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.