حكم یائسگی زنان و عادت ماهانهReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 29Rating: 5.0

حكم یائسگی زنان و عادت ماهانه

حكم یائسگی زنان و عادت ماهانه

 1- برای اولین بار شما می توانید سن یائسگی قمری را به شمسی به راحتی با نرم افزار آنلاین محاسبه سن سایت هدانا انجام بدهید و از امکانات دیگر این نرم افزار استفاده نمایید، از اینجا کلیک کنید و استفاده نمایید.

در نوشتار قبل « شرایط یائسگی  از رساله 10 مرجع » مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان است که معمولاً در حدود سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی آغاز می‌شود. البته اين زمان از جهت شرعي متفاوت مي باشد و احكام خاصي دارد كه در ادامه بيشتر به آن اشاره مي شود. در این زمان تخمدانها به میزان کمتری هورمونهای زنانه، به خصوص استروژن را ترشح کرده و سبب بروز علائم یائسگی می‌شوند. درابتدا عادت ماهیانه نامرتب شده و سپس به طور کامل قطع می‌شود. یائسگی با یک سری تغییرات جسمی و روحی همراه است. برخی از علائمی که با یائسگی به وجود می‌آیند مانند گرگرفتگی، تپش قلب، تعریق، اضطراب و بی خوابی در ابتدای یائسگی شدت بیشتری داشته، ولی با گذشت زمان بهبود می‌یابد. بعد از یائسگی خطر ابتلا به مشکلاتی از قبیل پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی وعروقی، بی‌اختیاری ادرار، کم شدن ترشحات زنانه و افسردگی افزایش می‌یابد.

يائسگى

پرسش 91 . حكم زن يائسه براى قرار دادن حيض چيست؟

آيات عظام امام، بهجت، خامنه اى، صافى و فاضل: زن غير سيده با تمام شدن پنجاه سال و زن سيده با تمام شدن شصت سال قمرى، يائسه مى گردد و اگر بعد از آن خونى ببيند، خون حيض محسوب نمى شود.

[1]

آيات عظام تبريزى و وحيد: زن (خواه سيده باشد يا غيرسيده) با تمام شدن شصت سال قمرى يائسه مى شود و اگر بعد از آن خونى ببيند، خون حيض محسوب نمى شود و بعد از تمام شدن پنجاه تا شصت سال احتياط واجب كند؛ يعنى، اگر در روزهاى عادت و يا با نشانه هاى حيض خون ببيند، بين كارهايى كه حائض بايد ترك كند و كارهاى مستحاضه جمع كند.[2]

آيه اللّه  سيستانى: زن با تمام شدن شصت سال قمرى يائسه مى شود و اگر بعد از آن خونى ببيند، خون حيض محسوب نمى شود و زن غير سيده بنابر احتياط مستحب، بعد از تمام شدن پنجاه سال تا شصت سال، اگر در روزهاى عادت و يا با نشانه هاى حيض خون ببيند، بين كارهايى كه حائض بايد ترك نمايد و كارهاى مستحاضه، جمع كند.[3]

آيه اللّه  مكارم: زن (خواه سيده باشد يا غير سيده) با تمام شدن پنجاه سال قمرى، يائسه مى گردد و اگر بعد از آن خونى ببيند، خون حيض محسوب نمى شود؛ مگر زنى كه از قبيله قريش باشد. در اين صورت با تمام شدن شصت سال قمرى، يائسه مى گردد. البته اگر زن بعد از يائسگى، آنچه مى بيند تمام شرايط حيض را داشته باشد، بايد مطابق آن عمل كند.[4]

آيات عظام نورى: زن غير سيده با تمام شدن پنجاه سال قمرى يائسه مى شود و اگر بعد از آن خونى ببيند، خون حيض محسوب نمى شود و زن سيده بعد از تمام شدن پنجاه تا شصت سال احتياط واجب كند؛ يعنى، اگر در روزهاى  عادت و يا با نشانه هاى حيض خون ببيند، بين كارهايى كه حائض بايد ترك كند و كارهاى مستحاضه، جمع كند.[5]

تبصره 1 . يائسه از ماده يأس به معناى نااميدى است و در اصطلاح، يائسه به زنى گفته مى شود كه پايان توليد مثل او فرا رسيده و ديگر عادت ماهانه نمى بيند و از خون ديدن و آوردن فرزند، نااميد است و اگر خونى هم ببيند، خون حيض محسوب نمى شود.

تبصره 2 . با توجه به اينكه آيات عظام (تبريزى، نورى و وحيد) بعد از تمام شدن پنجاه سال تا شصت سال احتياط واجب دارند، مقلدان ايشان مى توانند به فتواى ساير مراجع تقليد عمل كنند (البته با رعايت الاعلم فالاعلم).

  • [1]. توضيح المسائل مراجع، م 435 و خامنه اى،اجوبه الاستفتاءات،  س 216.
  • [2]. وحيد، توضيح المسائل، م 441 ؛ تبريزى، توضيح المسائل مراجع، م 435.
  • [3]. توضيح المسائل مراجع، م 435.
  • [4]. توضيح المسائل مراجع، م 428.
  • [5]. توضيح المسائل مراجع، م 435.احكام بانوان،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 224: خونی که زن در سن یائسگی می‏بیند، چه حکمی دارد؟ و وظیفه شرعی او چیست؟

ج: محکوم به استحاضه است. 

س 216: مادرم از ذریّه پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) است. آیا من نیز از سادات محسوب می‏شوم؟ آیا می‏توانم عادت ماهیانه‏ام را تا شصت سالگی، حیض قرار دهم و در آن ایام نماز و روزه خود را انجام ندهم؟

ج: تعيين سن يائسگى محل تأمل و احتياط است؛ بانوان مى‌توانند در اين مسأله به مجتهد جامع‌الشرايط ديگر مراجعه نمايند.اجوبه الاستفتائات.

    س: اينجانب در سن 51 سالگى هستم بعد از وفات حضرت امام خمينى «قدس سره» حضرتعالى را به عنوان مرجع خود انتخاب كرده‌ام، بعد از پنجاه سالگى به وظيفه مستحاضه عمل مى‌كنم ولى براى من از نظر جسمى مشكل ايجاد مى‌كند. آيا مى‌توانم فقط در همين مسأله به مرجع ديگرى رجوع كنم كه ايشان در مسائل يائسگى بعد از پنجاه سال را حيض حساب مى‌كند؟

ج) سن يائسگى (در زنان سيده 60 سال قمرى است ولى سن يائسگى در زنان غير سيده50 سال قمرى)، محل تأمّل و احتياط است، ولى اگر كسى بخواهد در اين رابطه به مجتهد جايزالتقليدى كه فتوا در اين مسأله دارد مراجعه كند، اشكال ندارد. استفتائات جديد .


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حکم خون دیدن بعد از یائسگی

پرسش :من حدود 12 سال است که دوران یائسگی را پشت سر گذاشته ام و دچار عادت ماهانه نمیشوم یعنی می توانم به طور کامل نماز بخوانم. اما طی 2 سال اخیر توسط یک پزشک متخصص زنان دارویی به من تجویز شده که اینک با نظر همان پزشک اقدام به قطع تدریجی دارو کردم که دارو هنوز تمام نشده ولی من دچار عادت ماهانه شدم که هم اکنون حدودا 1 هفته است که ادامه دارد اکنون خواهشمند است که راهنمایی بفرمائید که ایا نماز خواندن بر من واجب است یا خیر؟ و اگر نماز بر من واجب نیست بعد از چه مدتی باید نماز بخوانم؟ ایا با همین وضع می توانم نماز بخوانم؟

پاسخ :این خون حکم استحاضه را دارد و شما باید اعمال زن مستحاضه را انجام دهید و عباداتتان را بجا آورید.

خونریزی در یائسگی که تمام شرایط عادت ماهیانه را دارد 

پرسش :با توجّه به درمان جدید یائسگى، و با عنایت به این که یائسگى یک بیمارى تلقّى مى شود، و پزشک با زن یائسه به عنوان بیمار برخورد مى کند، و داروهایى که به این بیماران داده مى شود همان حیض و خونریزى قبل از یائسگى را ایجاد مى کند، و از آن جا که بعد از یائسگى تمام خونهایى که دیده مى شود استحاضه محسوب مى شود، تکلیف فردى که از سن 48 سالگى (سنّ طبیعى یائسگى) و گاهاً در سنّ 20 سالگى یا کمتر یا بیشتر یائسه مى شود، و تحت این درمانها قرار مى گیرد چیست؟ از آن جا که یائسگى بیمارى تلقّى مى شود، و این فرد خود با مشکلات بسیارى دست و پنجه نرم مى کند تکلیفش چیست؟ با توجّه به این که اگر استحاضه قرار دهیم، غسل هاى پى در پى گاهاً باعث زحمت زیاد مى شود، آیا در صورت ضرر نداشتن آب مى تواند تیمّم کند؟ از آن جا که 70 درصد زنان به این گونه احکام عمل نمى کنند، تکلیف این افراد چیست؟

پاسخ :راه حلّ اسلام در این زمینه آسان است. یایسگى مانند پیرى نوعى سیر طبیعى عمر است، و نباید آن را بیمارى دانست. هر چند تقویت کردن براى پیشگیرى از عوارض آن خوب است. همان گونه که در سالخوردگان نیز مطلب چنین است. بنابراین، تمام کسانى که به سنّ پنجاه سال قمرى مى رسند، خونهایى که مى بینند استحاضه است، مگر این که داراى تمام شرایط عادت ماهیانه باشد. و در مواردى که غسل کردن براى آنها ضرر یا مشقّت زیاد دارد، مى توانند به جاى آن تیمّم کنند، و نماز خود را بخوانند.استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .

مسأله 70: زنان سیّده و غیر سیّده هر دو بعد از تمام شدن پنجاه سال قمرى(1)یائسه مى شوند، یعنى اگر در این سنّ و سال خونى ببینند خون حیض نیست، مگر زنانى که از قبیله «قریش» محسوب مى شوند که آنها بعد از تمام شدن شصت سال قمرى(2) یائسه مى شوند.

سؤال 71: حضرتعالى در توضیح المسائل، مسأله 428، در مورد سنّ یائسگى تفاوتى بین زنان سیّده و غیر سیّده نمى گذارید و فقط زنان قبیله قریش را استثناء کرده اید، لطفاً تفاوت زنان قریش را با سایر زنان سیّده بیان فرمائید. آیا در کشور ما زنان قریش وجود دارند، یا زنان سیّده کشور ما در این حکم با سایر زنان تفاوتى ندارند؟

جواب : در کشور ما زنانى از قبیله قریش وجود ندارند، قبیله قریش یک قبیله عربى خاصّى است و رابطه این زنان از آن قبیله قطع شده است.

مسأله 72: زنى که شک دارد یائسه شده یا نه، هرگاه خونى ببیند و نداند حیض است یا نه، باید بنا بگذارد که حیض است و هنوز یائسه نشده است.

مسأله 73: زنان باردار، یا زنانى که بچّه شیر مى دهند ممکن است حائض شوند. رساله توضيح المسائل آيت الله مكارم شيرازي .

1. پنجاه سال قمرى تقریباً 543 روز و 18 ساعت، یعنى هجده ماه و سه روز، کمتر از پنجاه سال شمسى است، بنابراین سنّ یائسگى به سال شمسى 48 سال و 6 ماه مى شود.
2. شصت سال قمرى تقریباً 652 روز و 12 ساعت، یعنى 21 ماه و 22 روز و 12 ساعت از شصت سال شمسى کمتر است، بنابر این زنان قریش طبق سال شمسى در پنجاه و هشت سال و دو ماه و هفت و نیم روز یائسه مى شوند.

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۴۷۱. خونی كه زنان بعد از یائسگی می‌بینند، حیض نیست، خواه نشانه‌های حیض را داشته باشد یا نداشته باشد و سن یائسگی در زنان، شصت سال قمری است و خونی را كه زنان پس از تمام شدن شصت سال قمری می‌بینند، حكم حیض را ندارد و زن در فاصله پنجاه تا شصت سالگی چه قُرَشیه[باید توجّه داشت که زن‌های سیّده، یکی از اقسام زن‌های قرشیّه می‌باشند.] باشد چه غیر قرشیه، حیض می‌بیند و زن‌هایی كه قرشیه نیستند، در این فاصله در مواردی كه قبل از این سن، حیض به حساب می‌آمد، باید کارهایی که بر حائض حرام است را ترک كنند و وظایف مستحاضه را نیز انجام دهند.[ شایان ذكر است سنّ یائسگی ‌كه موجب ساقط شدن عدّه طلاق است با سنّ یائسگی ‌در امور عبادی ‌متفاوت است و توضیح آن در بخش طلاق ذکر می‌‌شود.]

مسأله ۴۷۲. زنی كه شک دارد یائسه شده یا نه یعنی شصت سال قمری‌اش کامل شده یا نه، اگر خونی ببیند و نداند حیض است یا نه، باید بنا بگذارد كه شصت ساله نشده و یائسه نیست. توضيح المسائل جامع.

پرسش: سن واقعی یائسگی بانوان چند است؟

پاسخ: در باب حیض شصت سالگی و در باب عدّه پنجاه سالگی البته با فرض انقطاع خون تماماً.
 

پرسش: اگر پس از سن یائسگی باز هم مثل قبل زن خون ببیند چه حکمی دارد ؟

پاسخ: خونی که خانمها بعد از شصت سال قمری می بینند استحاضه است .

 

پرسش: سن واقعی یائسگی بانوان چند سال است ؟

پاسخ: در باب حیض اگر خون ببیند تا شصت سالگی است. و در باب عدّه پنجاه سالگی است ، با فرض مایوس شدن از امدن خون.استفتائات آيت الله سيستاني.

لينك كوتاه مطلب:http://hadana.ir/?p=22091

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید. حتما بخوانيد

* ویژه نامه احکام بانوان