قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه

صفحه اصلی/احكام/احكام روزه/حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه
  • حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه
حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزهReviewed by مهدي يوسف وند on Jul 15Rating: 4.0

حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۱۹۵۹. ریختن دارو در چشم و گوش، روزه را باطل نمی‌كند، هرچند مزه آن به گلو برسد و امّا اگر دارو را در بینی بریزد، چنانچه نداند به حلق می‌رسد یا نه و قصد رساندن آن به حلق را هم نداشته باشد، روزه را باطل نمی‌كند، ولی اگر فرد آب یا چیز دیگر را از طریق بینی وارد حلق و مری نماید، آشامیدن صدق نموده و روزه را باطل می‌کند.

مسأله ۲۰۳۲. چند مورد برای روزه ‏دار مكروه مي‌باشد و از آن جمله است: … دارو در بینی ریختن، اگر نداند‌ كه به‌ حلق‌می‌رسد‌ و ‌اگر بداند به حلق می‌رسد، جایز نیست.

مسأله ۱۵۵۵ ـ … دارو در چشم و گوش ریختن، روزه را باطل نمی‌کند، اگرچه مزه آن به گلو برسد. و اگر در بینی بریزد اگر به حلق نیز نرسد روزه را باطل نمی‌کند. رساله توضيح المسائل آيت الله سيستاني .


مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

           مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مسأله 1398ـ چند کار براى روزه دار مکروه است از جمله:

1ـ ریختن دوا در چشم

2ـ سرمه کشیدن در صورتى که مزه یا بوى آن به حلق برسد. رساله توضيح المسائل آيت الله مكارم شيرازي .


طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

مسأله ۱۶۶۶. چند چيز براي روزه‎دار مكروه است و از آن جمله است: دوا ريختن به چشم و سرمه‌كشيدن در صورتي كه مزه يا بوي آن به حلق برسد؛ انجام‌دادن هر كاري كه مانند خون‌گرفتن و حمام‌رفتن باعث ضعف مي‎شود؛ انفيه‌كشيدن اگر نداند كه به حلق مي‎رسد، و اگر بداند به حلق مي‎رسد، جايز نيست؛ … . رساله توضيح المسائل آيت الله صافي گلپايگاني     .

 لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=16072
  1. كفاره استمنا در روزه چيست
  2. تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه
  3. حكم باطل كردن روزه قضا
  4. فرق کفاره افطار عمدى با کفاره مريض چيست
  5. انجام مفطر توسط مسافر در محل اقامت


كليد: حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه  حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه روزه قطره چشم روزه قطره چشم  روزه قطره چشم روزه قطره چشم روزه قطره چشم  روزه قطره چشم آیا مصرف قطره‌های چشم روزه را باطل می‌کند آیا مصرف قطره‌های چشم روزه را باطل می‌کند؟ آیا چکاندن قطره چشمی در چشم موجب باطل شدن روزه می شود  آیا استفاده از قطره چشم که مزه آن در حلق احساس می شود مبطل آیا انداختن قطره در چشم روزی

۱۳۹۵-۹-۲۲ ۰۱:۵۶:۴۵ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center