وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم تاتو و خالكوبي در وضو و غسل

حكم تاتو و خالكوبي در وضو و غسل

حكم تاتو و خالكوبي در وضو و غسل

تاتو کردن مانعی ندارد ولی اگر زینت شمرده شود باید زنان از نامحرم آن را بپوشاند. اگر خالکوبى مجرد رنگ باشد و يا در زير پوست بوده و بر ظاهر پوست چيزى که مانع از رسيدن آب بر آن شود، وجود نداشته باشد، وضو و غسل و نماز صحيح است .

خال كوبى

پرسش ۷۸ . آيا خال كوبى در اعضا، يا تاتوى ابرو مانع وضو و غسل است؟

همه مراجع: خير، مانع وضو نيست.

  •  امام، استفتائات، ج ۱، س ۴۴؛ تبريزى، استفتائات، س ۲۰۴؛ خامنه اى، اجوبة الاستفتائات، س ۱۴۴؛ مكارم، استفتائات، ج ۱، س ۶۶؛ دفتر: وحيد، بهجت، سيستانى، صافى و خامنه اى.  (احكام وضو، غسل و تيمم-پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۱۴۴: بعضی از قسمت‏های بدنم خالکوبی شده است، گفته می‌شود که غسل و وضو و نمازم باطل هستند و نمازی از من پذیرفته نمی‌شود. امیدوارم مرا در این‏باره راهنمایی فرمایید.

ج: اگر خالکوبى مجرد رنگ باشد و يا در زير پوست بوده و بر ظاهر پوست چيزى که مانع از رسيدن آب بر آن شود، وجود نداشته باشد، وضو و غسل و نماز صحيح است. اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبري .

تتو کردن ابرو و سایر اعضای بدن چه حکمی دارد و وظیفه‌ی مکلف نسبت به وضو و غسل چیست؟

تتو کردن اگر برای بدن ضرر قابل توجهی داشته باشد یا تصاویر مستهجن یا مطالب باطلی را بر بدن تتو کنند جایز نیست؛ اما اگر برای بدن ضرری نداشته باشد و مطالبی که نوشته شده، مطالب یا نماهای حرامی نباشد و مفسده­‌ی دیگری بر این کار مترتب نشود اصلش اشکالی ندارد؛ اگرچه مستحب و پسندیده هم نیست.
تتو کردن همچنین نسبت به وضو و غسل -آن چیزی که امروزه متداول است در تتو کردن که جوهر زیر پوست می‌رود- مانع نیست و وضو و غسل فرد اشکالی ندارد. اما حکم تتو کردن از جهت دیگر این است که اگر خانمی ابرو یا دستش را تتو کرده و آرایش محسوب شود ولو آرایش ثابت، باید از نگاه نامحرم بپوشاند.

منبع: پاسخ حجت الاسلام فلاح زاده، سایت رسمی khamenei.ir.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

. خالكوبى :

اگر همراه با تصاوير مبتذل و انحرافى نباشد وبراى بدن ضرر قابل توجّهى نداشته باشد حرام نيست و در هر حال وضو و غسل با آن اشكالى ندارد؛ امّا سزاوار است از اين كار پرهيزشود.

 حكم تاتو لب و ابرو و غسل و وضو با آن :

اين كار در صورتى كه آرايش تند محسوب نشود و منشأ فساد نگردد جايز است و در هر حال براى وضو و غسل اشكالى ندارد، زيرا چيزى نيست كه روى پوست را بپوشاند. و اگر روى پوست باشد بايد در صورت امكان به هنگام غسل و وضو برطرف شود.

استفتائات حضرت آيت الله مكارم شيرازي .


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: مقداری از ابروی بنده در کودکی در اثر تصادف مو رویش نکرده است، و من آن را تاتو کرده ام (ارایشگر مو کاشته است) لطفا بفرمائید غسل و وضو چه حکمی دارد ؟ آیا باطل است یاخیر ؟

پاسخ: اگر موی کاشته شده مصنوعی یا طبیعی به نحوی باشد که رشد نکند، چه با ماده چسبنده یا بدون آن کاشته شده باشد، به عنوان جزئی از بدن محسوب نمیشود و بنابر این مانع از صحت غسل میشود و نمیتوان در وضو بر آن مسح کشید و اقدام به کاری که باعث تیمم به مدت طولانی شود به احتیاط واجب جایز نیست.

پرسش: تاتو کردن ابروها چه حکمی دارد ؟

پاسخ: مانعی ندارد ولی اگر زینت شمرده شود باید زنان از نامحرم آن را بپوشاند . استفتائات حضرت آيت الله سيستاني .


آيت الله وحيد خراساني

آیت الله وحید خراسانی

سؤال ۲۱۱ – حکم تاتو برای وضو چيست؟

جواب: تاتو اگر مانع از رسيدن آب به پوست گردد جايز نيست و موجب بطلان وضو و غسل میشود و اگر کسی چنين کاری کرده باشد بايد بردارد اگرچه مشقت داشته باشد. و در هر صورت زينت است و بايد از نامحرم بپوشاند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی وحید خراسانی

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=18858

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است

حكم وضو و غسل با كرم پوست

مداد چشم و ريمل در وضو

حکم ناخن بلند در وضو

بعد از وضو در اعضا مانع ببينيم

حكم مانيکور ناخن‌ براي وضو و غسلكليد: تاتو ابرو وضو  تاتو براي وضو هاشور آيا تاتو موجب بطلان نماز است احكام مربوط به هاشور و تاتو ابرو لب و چشم از نظر مراجع تقليد  آيا تاتو كردن براي خانم از لحاض شرعي مشكل داره Tattoo حكم تاتو و خالكوبي در وضو و غسل حكم تاتو و خالكوبي در وضو و غسل حكم تاتو و خالكوبي در وضو و غسل حكم تاتو و خالكوبي در وضو و غسل حكم تاتو و خالكوبي در وضو و غسل  تاتوی چشم،تاتو،تتو،خالکوبی،تاتوی بدن، تاتوی جدید تاتو سه بعدی تاتو دخترانه تاتو رو دست تاتو پشت گردن تاتو رژلب  طرح تاتو فرشته  آیا تاتو و خالکوبی برای وضو و غسل و انجام اعمال حج اشکالی تاتو و خالکوبی نماز و وضو را باطل می کند   آیا تاتو ابرو حرام است؟ حکم تاتو مکارم شیرازی حکم خالکوبی برای مردان حکم تاتو بدن ایا تاتو روی بدن حرام است حکم شرعی تاتو خط چشم آیا خالکوبی جرم است

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.