قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

استمنا توسط همسر طبق نظر10مرجع

صفحه اصلی/احكام زنان, زن و شوهر/استمنا توسط همسر طبق نظر10مرجع
  • استمنا توسط همسر
استمنا توسط همسر طبق نظر10مرجعReviewed by مهدي يوسف وند on Nov 22Rating: 5.0

استمنا توسط همسر

. استمناء حرام است، اما اگر توسط همسر انجام شود اشكال ندارد. از جهت شرعي استمنا با فکر کردن به همسر نيز حرام مي باشد .

استمناى بانوان

پرسش 130 . آيا استمنا براى بانوان هم هست؟

همه مراجع: آرى، استمنا براى بانوان نيز حرام است؛ مگر آنكه به وسيله اعضاى بدن شوهر باشد.

استمناى شوهر

پرسش 131 . آيا در صورتى كه همسر انسان در دسترس نباشد، شخص مى تواند از  طريق ديگر (استمنا) به ارضاى خود بپردازد؟

همه مراجع: خير، اين كار حرام است.

[2]

استمنا با همسر

پرسش 132 . شخصى به قصد اينكه از همسرش منى خارج شود، او را با دست  تحريك مى كند، آيا اين كار از نظر شرعى جايز است؟

همه مراجع: آرى، استمنا به وسيله بدن همسر جايز است.[3]

  • [1]. العروة الوثقى، ج 1، غسل الجنابه.
  • [2]. تبريزى، صراط النجاة، ج 5 س 658 ؛ دفتر: همه مراجع.
  • [3]. العروة الوثقى، 19 ؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 986 ؛ مكارم، استفتائات، ج 1، س 1246 ؛ تبريزى،  صراط النجاة، ج 5، س 656 ؛ سيستانى، سايت، استمنا ؛ خامنه اى، اجوبة الاستفتائات، س 788. احكام روابط زن و شوهر، پرسمان).  

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 788: آیا استمناء توسط همسر، حکم استمناء حرام را دارد؟

ج: اين کار، از موارد استمناء حرام نيست.

س 791: تخیّل به قصد برانگیختن شهوت در دو صورت زیر چه حکمی دارد؟

الف: تخیّل همسر

ب: تخیّل زن اجنبی‏

ج: در فرض اول در صورتى که حرامى مانند انزال بر آن مترتّب نشود، اشکالى ندارد.

و در فرض دوّم، احتياط در ترک آن است. اجوبه الاستفتائات .


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

استمنا با فکر کردن به همسر 

پرسش :حکم استمنا با فکر کردن به همسر شرعی چیست؟

پاسخ :حرام است.

استمنا با اجازه همسر 

پرسش :کسى که زن دارد،با اجازه زنش استمنا مى کند آیااین استمنا حرام است؟

پاسخ :اگر استمنا از طریق ملاعبه با همسر بوده باشد اشکالى ندارد، امّا اگر با خودش استمنا کند حرام است خواه به رضایت زن باشد وخواه نباشد.

خروج منی بر اثر گفت وشنود حرفهای عاشقانه [استمناء]

پرسش :اگر حرف های عاشقانه با همسر شرعی چه بصورت تلفنی یا از طریق sms یا حضوری موجب خروج منی شود حکم استمنا خواهدداشت یا نه ؟

پاسخ :در صورتیکه حضوری باشد اشکالی ندارد اما در صورتیکه غیر حضوری باشد و منجر به خروج منی شود جایز نیست.

استمتاع ذهنی از همسر 

پرسش :آیا اگر شخصی در ذهن خود از همسرش یاد کند و استمتاع نماید البته آن هم در ذهن خود و از او منی خارج شود آیا این کار درحکم استمناء است یا خیر و حرام است یا نه ؟

پاسخ :این کار استمناء محسوب می شود و حرام است.

سؤال: آیا استمناء اختصاص به جایى دارد که آن کار با دست صورت گیرد، یا هر کارى که منتهى به خروج منى شود استمناءست، هر چند بدون دخالت دست باشد؟
جواب: ممکن است تصوّر شود دست خصوصیّت دارد، چون در برخى از روایت عنوان «ید» و «دلک» آمده بود. ولى از مجموع روایات استفاده مى شود که دست خصوصیّتى ندارد. بنابراین، تمام مصادیق هفتگانه اى که ذیلاً مى آید استمناء محسوب مى شود و حرام است:
1. هر کارى که توسّط قوّه ى لامسه صورت پذیرد، چه با دست باشد، یا به شکل مالش صورت پذیرد، یا به صورت تفخیذ انجام گیرد و منتهى به انزال شود، استمناء محسوب مى شود.
2. هر کارى که توسّط حسّ بینایى صورت گیرد و منتهى به خروج منى شود، استمناء به شمار مى رود. مثل این که به تصاویر یا فیلم هاى مستهجن یا زنان بدحجاب و بى حجاب نگاه کند و انزال صورت پذیرد.
3. آنچه که از راه تکلّم و سخن گفتن رخ مى دهد. مثلاً اگر با جنس مخالف صحبت کند، یا صحنه هاى تحریک کننده ى یک فیلم یا داستان جنسى را بیان نماید، یا جک هاى جنسى بگوید و این کار باعث خروج منى شود، مرتکب خودارضایى شده است.
4. آنچه که از طریق حسّ شنوایى صورت مى پذیرد. بنابراین، اگر به قصد انزال آنقدر موسیقى حرام بشنود یا پاى سخن جنس مخالف بنشیند تا آن حالت دست دهد، دست به خودارضایى زده است.
5. از طریق بوییدن بعضى از عطرها و گلها، مثل بوى گل سنجد در بهار، نیز ممکن است انزال صورت گیرد. بنابراین، اگر شخصى به قصد انزال چنین عطرها و گلهایى را ببوید و آن حالت صورت پذیرد مرتکب کار حرامى شده است.
6. گاه ممکن است تنها از طریق تفکّر و اندیشیدن به مسایل تحریک کننده، مانند نمونه هایى که در پنج بند بالا گفته شد، و بدون کمک گرفتن از حسّ هاى پنج گانه انزال صورت گیرد. این کار هم خودارضایى محسوب مى شود و حرام است
7. ترکیبى از مصادیق شش گانه ى بالا، مثل این که در سفر است با همسرش تلفنى حرف مى زند و همزمان یکى از کارهاى شش گانه بالا را نیز انجام مى دهد و این دو باهم موجب انزال مى گردد. این هم استمناء محسوب شده و حرام است.
نتیجه این که استمناء اختصاص به دست و قوّه ى لامسه ندارد، بلکه داراى مصادیق هفت گانه ى فوق است، و آثار زیانبار همه ى اینها یکسان مى باشد.  > پنج نکته ى مهم درباره ى خودارضــایى >  فصل سوّم: مصادیق استمناء، آيت الله مكارم شيرازي.

 

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام روابط زن و شوهر

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام كليد: استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر  استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر  استمنا توسط همسراستمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسراستمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر  استمنا توسط همسر استمنا توسط همسر خود ارضايي  ارضای دستی توسط همسر  حکم استمنا با دست همسر چیست در مورد استمنا مرد برای زن و بلعکس آیا استمناء توسط همسر، حکم استمناء حرام را دارد؟  چرا خودارضايي بدست همسر حرام نیست؟ استمنا با همسر چه حکمی دارد؟ آیا ارضا کردن همسر با دست اشکالی دارد

۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۰:۴۸ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه