قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

آیا شغل آرایشگری حرام است

صفحه اصلی/1- احكام/احكام خريد و فروش/آیا شغل آرایشگری حرام است
  • آیا شغل آرایشگری حرام است
آیا شغل آرایشگری حرام استReviewed by مهدي يوسف وند on Aug 30Rating: 4.5

آیا شغل آرایشگری حرام است

آیا شغل آرایشگری حرام است

حکم اپیلاسیون در نوشتار دیگری مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 1108: بعضی از زنان برای تأمین هزینه‏‌های زندگی خانوادگی خود در آرایشگاه‌ها کار می‏‌کنند، آیا این کار ترویج بی‏‌عفّتی و یا تهدیدی برای عفّت جامعه‌ی اسلامی محسوب نمی‏‌شود؟

ج: آرایش کردن زنان فی‌‏نفسه و اجرت گرفتن در برابر آن اشکال ندارد به شرطی که به منظور نشان دادن به نامحرم نباشد.

س 1422: آیا اجرتی که آرایشگر بابت تراشیدن ریش می گیرد، حرام است؟ و بر فرض حرمت، اگر با مال حلال مخلوط شود، آیا واجب است هنگام تخمیس آن، خمس آن را دوبار بپردازد یاخیر؟
ج: بنا بر احتياط، گرفتن اجرت در برابر تراشيدن ريش، حرام است و امّا در مورد مال مخلوط به حرام، اگر مقدار حرام و مالک آن را بشناسد واجب است آن را به او برگرداند و يارضايت وی را جلب کند و اگر مالک آن را هرچند درتعداد محصوری نشناسد، واجب است آن را به فقيران صدقه بدهد و اگر مقدار مال حرام را نداند ولی مالک آن را بشناسد واجب است به نحوی رضايت او را به‌دست آورد و اگر مقدار آن را نداند و مالک را هم نشناسد واجب است خمس آن را بپردازد تامالش از حرام پاک شود و در صورتی که مقدار باقی‌مانده بعد از پرداخت خمس، از مؤونه سال زياد بيايد، پرداخت خمس آن به عنوان ادای خمس منفعت کسب، واجب است.

س 1423: گاهی بعضی از مشتریان برای تعمیر ماشین اصلاح خود به من مراجعه می‏کنند، با توجه به اینکه تراشیدن ریش از نظر شرعی حرام است، آیا انجام آن برای من جایز است؟
ج: از آنجا که وسيله مذکور غير از تراشيدن ريش استفاده‏های ديگری هم دارد، بنا بر اين اقدام به تعمير آن و گرفتن اجرت در برابر آن در صورتی که به قصد استفاده از آن برای تراشيدن ريش نباشد، اشکال ندارد.

س: آيا خانمى که شغل آرايشگرى دارد، مى‌تواند خانم‌هايى را آرايش کند که مى‌داند به نامحرم نشان مى‌دهند؟

و همچنين کاشت ناخن توسط او جايز است؟ (با توجه به اينکه با انجام آن، سبب مى‌شود که مدتى وضو و غسل شخص به صورت جبيره شود.)
ج) اگر آرايشگر مى‌داند كه كار او در جهت حرام بهره‌بردارى مى‌شود، جايز نيست چنين آرايشى را انجام دهد، حكم كاشتن ناخن كه احياناً موجب وضو و غسل جبيره‌اى مى‌شود، در بالا گذشت.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حکم آرایشگری بانوان با علم به حضورشان در دید نامحرم

پرسش : اگر آرایشگر بانوان، خانمی را آرایش کند و او خود را در محافل نامحرم ظاهر کند، آیا آرایشگر مرتکب گناه می شود؟ درآمد به دست آمده از این طریق چه حکمی دارد؟
پاسخ : شما مسئولیتی ندارید و درآمدتان اشکالی ندارد و حلال است؛ ولی بهتر است که قبول نکنید و نیز سزاوار است با زبان خوب اگر احتمال تاثیر می دهید امر به معروفو نهی از منکر کنید.

آرایش کردن زنی که خود را در معرض نامحرم قرار می دهد

پرسش : من آرایشگر بانوان هستم. سوال من این است که اگر من آرایش و پیرایشی به روی مشتریان خود انجام دهم و آن شخص خود را در محافل نامحرم ظاهر کند و مرتکب گنه شود، من هم در گناهش شریک هستم؟
پولی که از این راه به دست می آورم حرام است یا حلال؟
پاسخ : شما مسئولیتی ندارید و درآمدتان حلال است ولی سزاوار است با زبان خوب اگر احتمال تاثیر می دهید امر به معروفو نهی از منکر کنید.

حکم اپیلاسیون [آرایش زنان]

پرسش : حکم اپیلاسیون عورت زن توسط خانم دیگر ی که این کار شغل اوست چیست؟
پاسخ : نگاه به عورت دیگری، خواه برای زائل کردن مو باشد یا چیز دیگر جایز نیست، ولی زایل کردن موهای زیر بغل و مانند آن، به وسیله ی هم جنس مانعی ندارد.

استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

 

حتما بخوانيد آیا شغل آرایشگری حرام است آیا شغل آرایشگری حرام است آیا شغل آرایشگری حرام است شینیون مدل مو شغل آرایشگری حکم آرایش گری  حکم آرایشگری حکم آرایشگری حکم آرایشگری حکم آرایشگری آیا شغل آرایشگری حرام است آیا شغل آرایشگری حرام است آیا شغل آرایشگری حرام است آیا شغل آرایشگری حرام است آیا شغل آرایشگری حرام است حکم آرایشگری بانوان حکم پولی که زن های آرایشگر در قبال آرایش می گیرد.  حکم درآمد آرایشگری حکم شغل آرایشگری حکم اپیلاسیون توسط آرایشگر  آیا آرایشگری مکروه استدرآمد حاصل از شغل آرايشگري زنانه از لحاظ شرعي چه حكمي دارد؟  حکم آرایشگری جنس مخالف آرایش صورت  مدل آرایش آرایش چشم آرایش مو مشاطه گر

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۲-۱۷ ۱۸:۵۹:۳۰ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center