وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

گیاهان از منظر قرآن کریم

گیاهان از منظر قرآن کریم

گیاهان

گیاهان، دانه ها و میوه های به دست آمده از آنها، در تغذیه و حیات انسانها و دیگر جانداران، نقش عمدهای دارند. در قرآن کریم، رویش گیاهان مختلفی از آب باران که غذای انسان و حیوانات را تشکیل میدهند، به عنوان آیه و نشانهای از قدرت و حکمت الهی نام برده شده است:

«الَّذي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ مَهْداً وَ سَلَكَ لَكُمْ فيها سُبُلاً وَ أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَخْرَجْنا بِهِ أَزْواجاً مِنْ نَباتٍ شَتَّى كُلُوا وَ ارْعَوْا أَنْعامَكُمْ إِنَّ في  ذلِكَ لَآياتٍ لِأُولِي النُّهى »۱۸۲؛ «همان خداوندى كه زمين را براى شما محل آسايش قرار داد و راه هايى در آن ايجاد كرد و از آسمان، آبى فرستاد كه با آن، انواع گوناگون گياهان را (از خاك تيره) برآورديم. هم خودتان بخوريد و هم چهارپايانتان را در آن به چرا بريد! مسلّماً در اينها نشانه هاى روشنى براى خردمندان است ».

در آیه ای دیگر با اشاره به دانه های خوراکی و باغهای میوه، می فرماید: «وَ آيَةٌ لَهُمُ الْأَرْضُ الْمَيْتَةُ أَحْيَيْناها وَ أَخْرَجْنا مِنْها حَبًّا فَمِنْهُ يَأْكُلُون  وَ جَعَلْنا فيها جَنَّاتٍ مِنْ نَخيلٍ وَ أَعْنابٍ وَ فَجَّرْنا فيها مِنَ الْعُيُونِ لِيَأْكُلُوا مِنْ ثَمَرِهِ وَ ما عَمِلَتْهُ أَيْديهِمْ أَ فَلا يَشْكُرُونَ»۱۸۳؛ «زمين مرده براى آنها آيتى است، ما آن را زنده كرديم و دانه هایی از آن خارج ساختيم كه از آن مى خورند و در آن باغهايى از نخلها و انگورها قرار داديم و چشمه هايى از آن جارى ساختيم تا از ميوه آن بخورند در حالى كه دست آنان هيچ دخالتى در ساختن آن نداشته است! آيا شكر خدا را بجا نمى آورند؟».

در قرآن کریم از گیاهان مختلفی نام برده شده است که خواص هر کدام امروزه در پزشکی مورد بررسی قرار گرفته اند و تحقیقات روی آنها همچنان ادامه دارد. گياهاني که قرآن مجيد از آن ها نام برده است هم از نظر خواص و کاربرد و هم از جهت اشاره به رويدادها و وقايعي که همراه با نام اين گياهان آمده نيز از اهميت ويژهاي برخور دارند و شناخت اين گياهان براي فهم بسياري از آيات لازم است.

اشاره به گیاهان زراعی در قرآن، تنها شامل اسم گیاه نمی شود، بلکه به محصول آنها همچون «سُنبُله» (خوشه گندم)، «حَبّ» (دانه)، «فاکِهَة» (میوه)، «ثَمَرات» (میوه ها) و اجزای آنها مثل «جِذع» (تنه درخت خرما)، «فَرع» (شاخه درخت )، «زَهرَة» (شکوفه)، «وَردة» (گل) و «وَرَق» (برگ) نیز اشاره شده است. اسامی گیاهان مفیدی که در قرآن کریم به عنوان غذا یا نعمت یاد شده اند، در زیر آمده است:

انار (رُمّان)۱۸۴، انگور (عِنَب و جمع آن أعناب)۱۸۵، خرما (رُطَب، نَخل، نَخلَة)۱۸۶، موز (طَلح)۱۸۷، انجیر (تین)۱۸۸، زَیتون۱۸۹، گیاهی خوشبو (رَیحان)، سبزیجات (بقل)۱۹۰، خیار (قِثّاء)۱۹۱، سیر (فوم)۱۹۲، پیاز (بَصَل)۱۹۳، عدس۱۹۴، زنجبيل۱۹۵، کدو (یقطین)۱۹۶، علفی خوردنی مانند تره یا یونجه (قَضْب)۱۹۷ و سدر۱۹۸.

۱۸۲- طه (۲۰)، آیه های ۵۳ و ۵۴.
۱۸۳- یس (۳۶)، آیات ۳۳ تا ۳۵.
۱۸۴- أنعام (۶)، آیه ۹۹ و ۱۴۱؛ الرحمن (۵۵)، آیه ۶۸.
۱۸۵- أنعام (۶)، آیه ۹۹؛ إسراء (۱۷)، آیه ۹۱؛ عبس (۸۰)، آیه ۲۸
۱۸۶- مريم (۱۹)، آیه ۲۵؛ أنعام (۶)، آیه ۹۹ و ۱۴۱؛ الرحمن (۵۵)، آیه ۶۸؛ إسراء (۱۷)، آیه ۹۱
۱۸۷- واقعه (۵۶)، آیه ۲۹.
۱۸۸- تين (۹۵)، آیه ۱.
۱۸۹- أنعام (۶)، آیه ۹۹ و ۱۴۱؛ عبس (۸۰)، آیه ۲۹؛ تين (۹۵)، آیه ۱.
۱۹۰- بقره (۲)، آیه ۶۱.
۱۹۱- بقره (۲)، آیه ۶۱.
۱۹۲- بقره (۲)، آیه ۶۱.
۱۹۳- بقره (۲)، آیه ۶۱.
۱۹۴- بقره (۲)، آیه ۶۱.
۱۹۵- دهر (۷۶)، آیه ۱۷.
۱۹۶- الصافات (۳۷)، آیه ۱۴۶.
۱۹۷- عبس (۸۰)، آیه ۲۸.
۱۹۸- واقعه (۵۶)، آیه ۲۸؛ سبأ (۳۴)، آیه ۱۶.

منبع: سایت هدانا برگرفته از قرآن و پزشکی.

 

حتما بخوانيد

 

ویژه نامه قرآن پژوهی

 

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.