وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

چگونگي ورود حضرت فاطمه عليهاالسلام به محشر

0

چگونگي ورود حضرت فاطمه عليهاالسلام به محشر

 

در احاديث معتبر از طريق شيعه و سني آمده است كه در روز رستاخير حضرت فاطمه عليهاالسلام را به ناقه اى از ناقه هاى بهشتى سوار مى كنند و ملائكه اطراف او را مى گيرند، جبرئيل از طرف راست، ميكائيل از طرف چپ، اميرالمؤمنين پيشاپيش، امام حسن و امام حسين نيز از پشت سر، ايشان را همراهى مى كنند، و با تمام عظمت و جلالت وى را به محشر مى آورند، تا جايى كه خلايق از ديدن ايشان سرهاى خود را پايين مي‎اندازند و چشم‎هايشان را مي‎بندند، تا فاطمه عليهاالسلام دختر رسول خدا صلى اللّه عليه و آله عبور كند.

 

مردم محشر با شنيدن اين پيام كه از سوى عرش خدا صادر مى گردد، همگى سرهاى خود را پايين مى اندازند و چشم‎هايشان را مى بندند و فاطمه عليهاالسلام از روى پل صراط عبور مى كند و در كنار بهشت قرار مى گيرد. سپس با عزت و احترام بى نظير هفتاد هزار فرشته تسبيح گويان حضرت را وارد محشر مى كنند و به همين تعداد حوريان بهشتى به استقبالش مى آيند… . (يا مَعشرَ الخَلائق! نكسوا رُئوسِكُم و غَضُّوا اَبصارَكُم حَتى تَمُّر فاطمه عليهاالسلام بِنتَ مُحمد عَلى الصِراطِ، فَتَمُر مَع سَبعين الف جاريه مِن الحُور العَين… .)

 

آرى در روز قيامت نيز همه چشم‎ها لياقت ديدن فاطمه عليهاالسلام را نخواهند داشت، فقط آنان كه در اين دنيا امتحان پس داده و لياقت شيعه بودن را كسب كرده اند، مدال افتخار آن روز را از دست فاطمه عليهاالسلام دريافت مى دارند.

منبع:

 

– كنزالعمال، ج 12، ص 105.

 

– فرائدالسمطين، ج 2، ص 49، ش 380 و ص 64، ش 387.

 

– سفينة البحار، ج 2، ص 375.

 

– شرح نهج البلاغه ابن ابى الحديد، ج 9، ص 193.

 

– بحارالانوار، ج 43، ص 53 و ص 219.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.