وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

چه مكانى در طوفان نوح به زير آب نرفت؟ مثلا كربلا؟

2

چه مكانى در طوفان نوح به زير آب نرفت؟ مثلا كربلا؟

در مورد اينكه در طوفان نوح چه مكان هايى به زير آب نرفته است احداثى وجود دارد كه بيان مى دارند كه خداوند هنگام وقوع طوفان نوح مكان فعلى كعبه را را بالا برد و تمام دنيا غرق شد و بقعه كعبه غرق نگشت و به همين دليل نام آن را بيت العتيق خوانده اند (1)

 در حديث ديگرى از امام صادق عليه السلام نقل شده كه چهار قطعه از زمين در ايام طوفان نوح نزد خداى تعالى گريه و زارى كردند از استيلاء آب بر آنها پس خداى تعالى بر آنها رحم نموده و آنها را از غرق شدن نجات داد و اين مكانها بيت المعمور (خانه كعبه)- كه خدا آن را بسوى آسمان بالا برد- و الغرى و كربلا و طوس. (2)

همانطور كه مى بينيد در اين حديث به نام كربلا اشاره شده است و احاديث ديگر بيشتر در مورد بيت المعمور (خانه كعبه) است. با اين حال نبايد از اين مطلب غافل بود كه اين احاديث بيانگر جايگاه ويژه اين اماكن و اتفاقاتى است كه در آنها بوجود مى آيد و در واقع اشاره به رويدادهاى مهمى دارد كه در اين مكانها رخ مى دهد و علاوه بر اين نشان دهنده اين موضوع هم مى باشد كه چون طوفان نوح عذاب الهى بود خدا اين اماكن را از بلاء مصون داشته است. و گرنه در تاريخ ذكر شده است كه به علت بارش باران در مكه خانه خدا را آب گرفته بود و يا اينكه خلفاء به قبر امام حسين عليه السلام آب گرفته اند و آنجا را به مكانى جهت كشت و زرع تبديل كرده بودند.

پاورقى:

1- شيخ على نمازى، سفينه البحار (ج 7)، چاپ 1419 ه. ق.، موسسه النشر الاسلامى لجماعه المدرسين ج بقم المشرفه، ص. 80/ علامه سيد محمد حسين طباطبايى، تفسير الميزان (ج 1)، موسسه النشر السلامى لجماعه المدرسين- بقم المشرفه، ص 2

289- العلامه المجلسى، بحار الانوار (ج 48)، چاپ دوم 1403 ه.- 1983 م.، موسسه الوفاء بيروت ج‏لبنان، ص. 321

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

2 نظرات
 1. عارف می گوید

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون درمورد حضرت نوح و طوفان معروف.الغرى کجاست؟و منظور از طوس همون مشهد ایرانه؟میشه درمورد هر دو توضیح بدید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ظاهرا منظور از الغری، نجف اشرف محل دفن وجود مبارک امیر المومنین علی علیه السلام است.
   و منظور از طوس محل قبر شریف امام رضا علیه السلام است.
   وفقکم الله لکل الخیر