وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

وسواس از نظر آیت الله مظاهری

وسواس از نظر آیت الله مظاهری

وسواس از نظر آیت الله مظاهری

وسواس‏

مسئله ۱۹۲- يكى از مهلكات كه مفاسدى بر آن مترتّب مى‏شود و غالباً گناهانى را در بر دارد، وسواس است، و چون وسوسه براى وسواسى يك رذيله است، از نظر ما حرام و مبارزه با آن از اوجب واجبات است، و فرقى نيست كه در طهارت و نجاست باشد يا در عبادات، در اعتقادات باشد يا در اعمال، در حقّ اللَّه باشد يا در حقّ‌النّاس، در كارهاى عبادى باشد يا در كارهاى اجتماعى.

و خلاصه كلام اينكه حالت افراطگرى و وسواسى در هرچه باشد، حرام و بايد با آن مبارزه شود تا ريشه‏ كن شود، و علامت آن اين است كه زياد شك كند و يا زود يقين كند و از متعارف مردم در شك و يقين بيرون باشد، و همين مقدار كه از حالت متوسّط كه در ميان مردم در كارها متعارف است بيرون رفت و حالت افراط يا تفريط در كارها پيدا كرد، وسواسى است و بايد دست از آن حالت بردارد و بر طبق آن حالت عمل نكند.

وسواسى در طهارت و نجاست اگر شك كرد بلكه يقين كرد كه از زمين متنجّس يا از عين نجس به او ترشّح شده است، اعتنا نكند.

مسئله ۱۹۳- براى رفع اين رذيله چاره ‏اى نيست جز بى‏ اعتنايى به شك بلكه به يقين، و عمل كردن به آنچه بر نفع اوست و به آنچه متعارف ميان مردم است. مثلاً وسواسى در طهارت و نجاست اگر شك كرد بلكه يقين كرد كه از زمين متنجّس يا از عين نجس به او ترشّح شده است، اعتنا نكند، و وسواسى در نماز اگر شك يا يقين كرد كلمه ‏اى را غلط گفته و يا چيزى را كم يا زياد كرده است، اعتنا نكند، و وسواسى در حقّ‌النّاس اگر شك كرد كه مديون كسى است يا دين خود را ادا نكرده است، اعتنا نكند و وسواسى در كارهاى اجتماعى اگر نمى ‏تواند تصميم بگيرد، فوراً يك طرف را انتخاب كند و به شكّ خود، بلكه به يقين خود عمل نكند.

مسئله ۱۹۴- متنجّس براى افراد وسواسى متنجّس نيست، بنابراين مثل گِل‌ها و آب‌هاى در كوچه و برف‌هاى چند روز مانده در كوچه ‏ها، گرچه يقين داشته باشد كه برخورد با نجاست نموده است، براى او پاك است و مى ‏تواند با همان گِل‌ها و با همان كفش‌ها كه به مستراح رفته است به مسجد برود، و با همان گِل‌ها كه ترشّح به لباس يا بدن او كرده است نماز بخواند، و با افراد لاابالى در طهارت و نجاست، گرچه يقين داشته باشد كه آنها نجس هستند، معاشرت كند و از غذاهاى آنها بخورد و حرام است كه بعداً دست و دهان خود را آب بكشد.

مسئله ۱۹۵- براى وسواسى حرام است در چيزهايى كه وسوسۀ او مربوط به آنهاست دقّت نمايد، بلكه لازم است بدون فكر و بدون تجسّس و بدون تفحّص عمل كند، و به‌عبارت ديگر چنان‌که گفته شد با بى‏ اعتنايى كامل برخورد با چيزها كند تا به گفتۀ امام صادق«سلام‌الله‌علیه» شيطان دست از او بردارد.

وسواس فکري

سؤال ۵۲۳. چندين سال است که بیماری وسواس دارم و به روانپزشک و روان شناس نيز مراجعه کرده‌ام، ولی متأسّفانه بهبود نیافته‌ام. مشکل اساسی بنده این است که توجّه به مسائل مربوط به طهارت و نجاست، موجب فشار شدید روحی و رواني براي من شده و به‌صورت اساسی کار و تحصیل و زندگی‌ام را با عذاب و اختلال مواجه ساخته است؛ نمي‌دانم چه کنم و چگونه می‌توانم بر مشکل خود فائق آيم؟

درد شما بزرگ است ولی داروی درد شما کوچک است و اگر عمل کنید، حتماً خوب می شوید و آن بی‌اعتنائی به این‌گونه فکرهاست. در عمل‌نمودن بر طبق این وسوسه‌ها واجب است بی‌تفاوت باشید و حرام است با تفاوت باشید و هرچه می‌خواهد شما را رنج بدهد، راجع به همان، بی‌اعتنا باشید تا خوب شوید.

سؤال ۵۲۴. مدّتي است كه چون نماز شب مي‌خوانم و ذكر مي‌گويم، شيطان وسوسه‌ام مي‌كند كه آدم خوبي هستم. جهت نجات از اين اوهام و وسوسه‌ها، مرا راهنمايي كنيد؟

به این افکار اهمیّت ندهید و کار خوب خودتان را بکنید.

سؤال ۵۲۵. در گذشته، گناهاني نظير مراجعه به سايت‌هاي مبتذل و خواندن مطالب جنسي داشته‌ام؛ ولي با اينکه چند سال است آن گناهان را ترک کرده‌ام، ولي باز در بسياري از اوقات، خصوصاً هنگام برخورد با زنان، فکر می‌کنم گناه انجام می‌دهم و افکار زشتي به ذهنم خطور مي‌کند. حتّي به اکثر مردم بدبين شده‌ام. در اعتقادات نيز مشکل پيدا کرده‌ام. چگونه مي‌توانم از این افکار مزاحم نجات پيدا کنم؟

باید از گذشته‌ها جداً توبه کنید و راجع به وسوسه‌ها بی‌خیال باشید و تمرکز فکری روی آن نداشته باشید، حتماً خوب می‌شوید. کلمه«لا اله الا الله» را زیاد بگويید و از نماز اوّل وقت با جماعت، کمک بگیرید.

سؤال ۵۲۶. چند وقتي است که مرتّب در ذهنم تصوّر مي‌کنم زیر ماشین رفته و له شده‌ام، يا در ذهنم عذاب غرق‌شدن در دریا را تجسّم می‌کنم، یا خيال مي‌کنم داخل هواپیما و در حال سقوطم، يا بمبي منفجر شده و می‌سوزم؛ با اين افکار، زندگی برايم بسيار تلخ شده و فقط آرزوی مرگ راحت می‌کنم. ديگر نمي‌دانم چه کنم؛ لطفاً کمکم کنيد.

اين افکار وسوسۀ فکری است و باید با بی‌تفاوتی، خود را خوب کنید.

سؤال ۵۲۷. چندين سال است که بر اثر مريضي فکري و روحي، ناخواسته در فکر و ذهنم به خدا و امامان زياد بد مي‌گويم و احساس مي‌کنم گناه زيادي دارم و از اين کار زجر و عذاب زيادي مي‌کشم، آيا اين فکر‌ها گناه دارد؟ خواهشمندم مرا راهنمايي کنيد تا از اين عذاب نجات يابم.

آنچه به شما القاء مي‌شود، از ناحيۀ شيطان است؛ بنابراين راهي جز بي‌اعتنايي به وسوسۀ شيطان و بي‌تفاوتي نسبت به اين‌گونه فکرها نداريد. اگر به اين‌گونه چيزها اهميّت ندهيد و خلاف خواستۀ شيطان عمل کنيد، دست از سر شما برمي‌دارد و خوب مي‌شويد، وگرنه وسوسۀ شيطان و فکرهايي که نوشته‌ايد، وضعيّت خطرناکي براي شما جلو مي‌آورد که جبران آن مشکل است.

وظيفۀ وسواسي در مطهّرات و نجاسات

سؤال ۵۱۴. به دليل نداشتن آگاهی به مسائل طهارت و نجاست‌، تا به‌حال لباس‌، بدن‌، فرش و ديگر متعلّقاتِ زندگی خود را اشتباه تطهير مي‌کردم‌، وظيفه‌ام نسبت به گذشته چيست‌؟

وظيفه‌اي نسبت به گذشته نداريد و نسبت به آينده اگر وسواسي نيستيد، طبق رسالۀ توضيح‌‌المسائل عمل کنيد و اگر وسواسي هستيد، تسامح و تساهل کنيد تا ان‌شاءالله خوب شويد.

سؤال ۵۱۵. معمولاً در هنگام تخلّی احساس مي‌کنم ذرّات بول به لباس و بدنم مي‌پاشد، لذا هر بار بدن و لباسم را آب مي‌کشم‌، آيا اين‌کار صحيح است‌؟

اين کار حرام است و بايد بدانيد تخيّلي بيش نيست و بايد اعتنا نکنيد.

سؤال ۵۱۶. آیا هوا با توجّه به داشتن جرم نجس می‌شود‌؟

نجس نمي‌شود و اين سؤال هم سؤال وسواسي‌ها است.

سؤال ۵۱۷. بنده معمولاً در تطهير محلِّ بول و غائط شک مي‌کنم و خانواده مرا وسواسي مي‌دانند‌، وظيفه‌ام چيست‌؟

شما وسواسي هستيد و بايد حرف آن‌ها را بشنويد و تطهير شما بيش از پنج‌دقيقه نباشد.

سؤال ۵۱۸. آيا لازم است نسبت به پول، به خاطردسترسي اقشار مختلف مردم به آن، اعمّ از لاابالي و غيره، احتیاط و اجتناب کنیم؟

لازم نيست.

سؤال ۵۱۹. در روزهای بارانی، به دليل رفت‌و‌آمد مردم، اكثر کوچه‌ها و خيابان‌ها نجس مي‌شود‌، در چنين مواقعي بايد چه كنم؟

کوچه‌ها، خيابان‌ها، دستشوئي‌ها، بازارها، همه و همه محکوم به طهارت است و تفحّص لازم نيست، بلکه جايز نيست و اجتناب از آن‌ها هم لازم نيست، بلکه اگر موجب اختلال در کارهاي عبادي يا غيرعبادي شود، جايز نيست.

کوچه‌ها، خيابان‌ها، دستشوئي‌ها، بازارها، همه و همه محکوم به طهارت است و تفحّص لازم نيست، بلکه جايز نيست .

سؤال ۵۲۰. باتوجّه به اینکه غذای بعضی از رستوران‌ها يا فراورده‌های دامی پاک نيستند، آیا وظيفۀ من تحقیق و برّرسی است؟

اگر مسلمان است، تحقيق لازم نيست، گرچه مسلمان لاابالي هم باشد.

سؤال ۵۲۱. آيا رعايت نشدنِ طهارت و نجاست در مسجدالحرام و بسیاری از اماکن مقدّس، عذری برای شركت‌نکردن در مراسم حج می‌باشد؟

بايد آن‌جا را پاک بداند و نجس دانستن آنجا حرام است و تفحّص جايز نيست و گفتگو در اين باره نيز جايز نيست.

سؤال ۵۲۲. وقتی دست خود را به اشيائی که سرد هستند مي‌گذارم، مقداری بخار مي‌کند‌، آيا به وسيلۀ اين بخار، نجاست از شيء خشک سرايت مي‌کند‌؟

سرايت نمي‌کند. رساله استفتائات- جلد ۱ / وسواس

حکم وسواسي

سؤال ۵۱۰. حكم حضرتعالي در مورد وسواسي چيست؟

کار او حرام است و بايد اعمال را به طور متعارف و آن طور که عموم مردم انجام مي‌دهند، انجام دهد.

سؤال ۵۱۱. آيا حرمت وسواس منحصر در احکام عبادي است؟

وسواس در هر عملي، اعمّ از امور اعتقادي، اخلاقي، احکام عبادات، معاملات، امور فردي و اجتماعي و حقّ‌‌الله و حقّ‌‌النّاس، حرام است.

سؤال ۵۱۲. شکّ، ظنّ و یقین وسواسی تا چه حد معتبر است؟ آیا در صورت یقین به متعارف بودن آن، باز هم بی‌اعتبار است؟

شکّ و ظنّ وسواسي اعتبار ندارد و چون يقين او هم تخيّلي بيش نيست، اعتبار ندارد و بايد به شکّ و ظنّ و يقين خود اعتنا نکند.

سؤال ۵۱۳. آيا گفتۀ وسواسی در مورد نجس يا پاك بودنِ چيزی‌، مورد قبول است‌؟

مورد قبول نيست.

درمان وسواس

سؤال ۵۰۶. همسرم دچار وسواس شده و هرچه به او تذکّر مي‌دهم، می‌گويد نمی‌توانم مانند بقيۀ افراد عمل کنم، راه علاجش چيست؟

بايد بگويد مي‌توانم و راه علاج، فقط بي‌اعتنائي و مثل ديگران بودن است، و الاّ بدبختي دنيا و آخرت را در پي دارد.

سؤال ۵۰۷. آيا برای درمان شخص وسواسي، مي‌توان گفت وظيفه‌ای در قبال نجاسات ندارد و چيزی برای او نجس نيست؟

اگر متنجّس را نجس نداند، خوب مي‌شود و لازم نيست از عين نجس هم اجتناب نکند؛ بلکه اگر از عين نجس پرهيز کند و از متنجّسات پرهيز نکند، خوب مي‌شود و لازم است براي بهبودي، چنين کند.

سؤال ۵۰۸. بنده متأسّفانه وسواسی هستم ولی یقین دارم که خوب می‌‌شوم، حال با توجّه به شرایطم، سه سؤال از حضرتعالی دارم: ۱.‌ آیا هر آبی در خواب خارج شود حکم منی را دارد یا باید همان سه شرط جنابت را داشته باشد؟ ۲.‌ من زیاد محتلم می‌‌شوم و لباسم نجس می‌‌شود و در تماس با تشکم هست و قطعاً به تشک سرایت می‌‌کند و شستن ملحفه همیشه ممکن نیست، باید چکار کنم؟ ۳.‌ دربارۀ سؤال قبل، اگر هم ملحفه شسته شود، نجاست به زیر آن هم رسیده و اگر با پا یا لباس خیس روی تشک بروم باز هم نجس می‌‌شوم، تکلیفم چیست؟

یقین مثبت شما و ارادۀ شما و حرف‌شنوی شما، وسواس شما را برطرف می‌کند و به امید خدا خوب می‌شوید. در خصوص سؤالتان هم آنچه نوشته‌اید منی نیست و نجس هم نیست و به فرض نجاست، به صورتی که نوشته‌اید منتقل نمی‌شود و باید از این‌گونه چیزها اجتناب نکنید و به آن اهمیّت و ترتیب اثر ندهید تا خوب شوید.

سؤال ۵۰۹. من پارسال که وسواس شدید داشتم روی مبل نشسته بودم وچون بی‌‌اختیار هم از من بول خارج می‌‌شود، احساس قطعی پیدا کردم که از من بول خارج شد و چون مهمان داشتیم، مجبور بودم مدّت زیادی روی مبل بنشینم. از سال گذشته تا کنون، من روی این مبل نمی‌‌نشینم و مبل را نجس می‌‌دانم. وقتی به همسر و پدر و مادرم این مطلب را می‌‌‌‌گویم، حرف مرا قبول ندارند و مسخره‌‌ام می‌‌کنند؛ با اینکه همگی مؤمن و معتقد هستند. آن‌ها می‌‌‌گویند فقط باید خودت را آب بکشی، نه مبل و…، در صورتی که من می‌‌دانم بدنم زیاد عرق می‌‌کند و نجاست به مبل هم سرایت کرده است و نمی‌‌توانم حرف آن‌ها را قبول کنم. اعضای خانواده اصلاً به حرف من توجّهی ندارند و همگی روی آن مبل می‌‌نشینند و حتّی همسرم با دست خیس به آن مبل نجس، دست می‌‌زند و من هم اعصابم خرد می‌‌شود، لطفا مرا راهنمایی کنید و بفرمایید حق با کدام‌یک از ماست؟

بنابرآنچه نوشته‌اید، آن مُبل نجس نشده و شما باید از آن اجتناب نکنید و به طور کلّی باید با بی‌تفاوتی و بی‌اعتنایی نسبت به این‌‌گونه چیزها، خود را خوب کنید. همچنین باید از اطرافیان حرف‌شنوی داشته باشید و یک نفر مثل همسرتان را الگو قرار دهید و هرچه او گفت پاک است قبول کنید.

شاخصۀ وسواس

سؤال ۵۰۳. به چه کسی وسواسي[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1] گفته می‌شود؟ شاخصۀ وسواسي‌گري چيست و درمان آن، چگونه است؟

کسي که در کارهاي عبادي يا غير عبادي، حتّي در امور اجتماعي و فردي، خارج از حدّ اعتدال و متعارف باشد، وسواسي است و آن يک حالت خطرناکي است که از تسلّط قوّۀ خيال بر انسان پيدا مي‌شود و به جاي اينکه عقل او را استخدام کند، قوّۀ خيال او را استخدام مي‌کند و وقتي چنين شد، شيطان بر او مسلّط مي‌شود و به واسطۀ آن حالت، او را نابود مي‌کند و دنيا و آخرت او را تباه مي‌نمايد. لذا عقلاً و شرعاً لازم است با بي‌تفاوتي و نشنيدن حرف شيطان و پشت کردن به وسوسه‌ها و تخيّل‌ها و توهّم‌ها، آن حالت را نابود کند و هرچه او را رنج مي‌دهد، راجع به همان بي‌تفاوت باشد و اين است داروي منحصر به فرد وسواس.

سؤال ۵۰۴. ملاک در تشخيص صدق عنوان وسواسي چيست؟

ملاک در صدق عنوان وسواسي بر کسي، عرف است. هرچند اگر کسي بيش از سه‌بار در مسئله‌اي شک کرد، وسواسي محسوب شده و بايد به احکام وسواس عمل نمايد.

سؤال ۵۰۵. آيا اصلاً از نظر شرع‌، احتياط در نجاست و طهارت‌، مطلوب است‌؟

از نظر شرع، همه چيز پاک است، مگر نسبت به نجاست آن یقین حاصل شود، ولی کار وسواسي راجع به هرچه باشد، حتّي حقّ‌‌النّاس، مطلوب نيست، بلکه حرام است.

[۱]. جهت آگاهي از استفتائات کامل مربوط به موضوع وسواس و نیز مباحث اخلاقی پیرامون آن، به کتاب «راهکارهاي عملي درمان وسواس»، اثر حضرت آيت الله العظمي مظاهري«مدّظلّه‌العالي»، مراجعه فرمایید.

استفتائات، جلد یک. در زمینه فقه / رساله توضیح المسائل- اخلاق / وسواس. / رساله استفتائات- جلد ۱ / وسواس/ استفتائات سایت آیت الله مظاهری.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/3hJsWr

حتما بخوانيدکلید: وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری وسواس از نظر آیت الله مظاهری[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

18 نظرات
 1. زینب می گوید

  سلام.همه سوالات پیرامون وسواس در نجاست و پاکی است.ولی مسئله من چیز دیگری است من وسواس فکری دارم طوری که در تصمیم گیری های زندگیم دچار وسواس میشم و با زحمت به کمک بقیه تصمیم میگیرم و بعد دوباره وسواس میگیرم که این تصمیمم اشتباهه و خودخوری میکنم و خیلی عذاب روحی میکشم یا مقصراتفاقات بد و تلخ گذشته رو خودم میدونم و دائم تو ذهنم به خودم بد و بیراه میگم زندگی برام جهنم و عذاب آور شده گاهی آرزوی مرگ میکنم خواهش میکنم کمکم کنید خیلی تلاش میکنم حال روحیم خوب شه ولی فایده نداره.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در وسواس نباید اعتنا کنید و در این زمینه باید ریشه یابی کنید که علت چیست.
   حتما جلسات مشاوره داشته باشید، می توانید یک وقت مشاوره از سایت بگیرید تا درباره این موضوع بهتر بتوان راهکار داد. اینجا کلیک کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. ج ف می گوید

  ايا فرد وسواسي ميتواند به جايي ك نجاست روي ان ريخته و سپس خشك شده ، با دست خيس دست بزند؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   یقین وسواسی اعتبار ندارد و نباید اعتنا کند و باید بنا را بر پاک بودن بگذارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ج ف می گوید

    فرد وسواس حتي اگر ٩٩درصد يقين داشت نجس است باز هم اعتنا نكند؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     در این موارد لازم است به مشاور روانشناس رجوع شود و راه مقابله با وسواس را یاد گرفت.
     به وسواس نباید اعتنا کرد. متن نوشتار کاملا روشن است.
     وفقکم الله لکل الخیر

 3. ج ف می گوید

  منظور از متنجس از نظر ايت الله مظاهري دقيقا چيست ايا اگر مثلا يك ميز متنجس دوم باشد و با دست خيس ب ان دست بزنيم دستمان پاك است؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   متنجّس براى افراد وسواسى متنجّس نيست.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ج ف می گوید

    يعني متنجس براي أفراد وسواسي نجس كننده نيست؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     نجس نیست.
     وفقکم الله لکل الخیر

     1. ج ف می گوید

      من خودم وسواس هستم درحال درمانم فقط سوالم اين است ك اجسامي كه با واسطه ي اول و دوم نجس شده اند براي فرد وسواسي نجس كننده هستند يا خير ؟

     2. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

      سلام علیکم
      نجس نیست.
      وفقکم الله لکل الخیر

 4. علی می گوید

  این نظر در مورد همه وسواس ها است یعنی کسی که از نظر عقلایی همه جا را نجس کرده و وسواس هم شده حالا این طور وسواس ها هم باید مطابق این نظر عمل کند و یا خیر چون واقعا همه جا را نجس کرده لطفا نظر همه مراجع را بگویید.این وسواس فرق دارد چون هم واقعا نجس کرده هم مشک است همه جا را پاک کند و هم وسواس است.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مطابق نظر تمام مراجع نباید اعتنا کند به این وسواس. و وسواس بسیار شدیدی هم هست، توصیه می کنیم حتما با یک روانشناش صحبت کنند و راههای مقابله با وسواس را یاد بگیرند.
   شرعا موظف هستند همه جا را پاک بدانند و مطابق عرف عمل کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. dfd می گوید

  سلام علیکم
  بنده مقلد امام خامنه ای هستم ضمنا چند سالی هست که وسواس دارم و حتی یکی دو ساله قرص و دارو استفاده میکنم اما خوب نشدم میخواستم بدونم میتوانم از نظر ایت الله مظاهری در ارتباط با پاک بودن متنجسات برای فرد وسواسی تبعیت کنم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در مسائلی که آیت الله خامنه ای احتیاط واجب داده اند می توانید بر اساس اعلم فالاعلم رجوع کنید.
   لطف کنید احکام وسواس مطابق نظر آیت الله خامنه ای را بخوانید. نظرات ایشان کافی است برای شما.
   ایشان می فرمایند و تمام فقها هم همین را می فرمایند که وسواسی به شک و یقین خود در وسواس اعتنا نکند و بنا را بر نظر افراد عادی بگذارد. بیشتر از این ضروری است مسیر درمان را طی کنید چون ربطی به تعویض یا رجوع به مرجع دیگر ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. رضا می گوید

  سلام
  اینکه آیت الله مظاهری فرموده اند متنجس برای فرد وسواسی نجس کننده نیست برای من قدری مبهم هست ، آیا منظورشان این هست که فقط باید از عین نجاست دوری کند؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مطابق نظر آیت الله مظاهری:
   «اگر متنجّس را نجس نداند، خوب مي‌شود و لازم نيست از عين نجس هم اجتناب نکند؛ بلکه اگر از عين نجس پرهيز کند و از متنجّسات پرهيز نکند، خوب مي‌شود و لازم است براي بهبودي، چنين کند».پوفقکم الله لکل الخیر