وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نظر مراجع درباره راهپیمایی روز قدس

حضور گسترده و باشکوه مردم در راهپیمایی روز قدس نشان عزت و قدرت مسلمانان است، لذا مسلمانان با شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس به وظیفه شرعی و دینی خود عمل کنند. اگرچه  حضور مردم روزه‌دار در این هوای گرم اجر مضاعفی برای آنها دارند. و با شرکت در راهپیمایی، با زبان روزه، عبادت انجام می دهند. امیدواریم این عمل ذخیره یوم المعاد همه شما عزیزان قرار گیرد. 

0

نظر مراجع درباره راهپیمایی روز قدس

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

روز قدس نماد صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی حق در مقابل باطل
چقدر سعی کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند در طول این سالها که روز قدس را که نماد صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی حق در مقابل باطل است، تضعیف کنند. روز قدس نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی حق و باطل، صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی عدل در مقابل ظلم است. روز قدس فقط روز فلسطین نیست؛ روز امت اسلامی است. روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان کشنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی صهیونیزم است که به وسیله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی دست متجاوز اشغالگران، مداخله کنندگان، قدرتهای استکباری به جان امت اسلامی افتاده است. روز قدس چیز کوچکی نیست. روز قدس یک روز جهانی است. یک پیام جهانی هم دارد. نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی این است که امت اسلامی اولاً زیر بار ظلم نمیرود، ولو این ظلم از پشتیبانی بزرگترین و قدرتمندترین دولتهای عالم برخوردار باشد. چقدر سعی کردند روز قدس را تضعیف کنند و امسال بیش از همیشه تلاش کردند؛ اما روز قدس در ایران اسلامی، در تهرانِ باعظمت به همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی دنیا نشان داد که عقربه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی انقلاب و ملت ایران به کدام سمت و کدام جهت است؛ نشان داد که اراده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی ملت ایران چیست؛ نشان داد که ترفندها و حقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و پول خرج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردنها و خباثتهای سیاسی آنها بر روحیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی ملت ایران اثری ندارد. ۱۳۸۸/۰۶/۲۹

* دست خدا مردم را در گرمای روز قدس با دهان روزه به خیابان می‌آورد
بنده به این حرکت عمومی اعتماد دارم؛ معتقدم «یَدُ اللهِ مَعَ الجَماعَة»؛ اعتقاد دارم دست خدا است که دارد کار میکند. بیست‌ودوّم بهمن را نگاه کنید، در آن سرما، در آن مشکلات؛ روز قدس را نگاه کنید، در آن گرما با آن دهان روزه؛ چه کسی مردم را می‌آورد در این خیابانها؟ چه گیرشان می‌آید از آمدن در این خیابانها؟ این دست خدا است؛ خدا را می‌بینیم، اعتماد میکنیم به این حرکت مردمی، به این احساس مردمی، به این صدق و بصیرت مردمی اعتماد میکنیم. ۱۳۹۴/۰۱/۲۰


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

در عصر و زمانه ای به سر می بریم که حملات وحشیانه و بی سابقۀ اسرائیل به فلسطینیان به یک فاجعه عظیم برای جهان اسلام مبدل شده است . با این حال ، نه دولت های اسلامی و نه ملت های مسلمان و نه علمای بزرگ اسلام واکنش مناسبی در قبال آن نشان نداده اند و این امر، سبب جرئت و جسارت رژیم غاصب و نامشروع اسرائیل شده است.

اكنون رژیم اشغالگر قدس ، در فلسطين‏ اشغالى هر روز جنايت تازه‏ اى مى‏ آفرينند، جناياتى كه قلم از بيان آن شرم مى‏ كند، و گاه انسان طاقت ديدن و شنيدن آن را ندارد!

راهپیمایی روز جهانی قدس، ابتکار امام راحل رحمت الله علیه است که روزی سرنوشت ساز را برای جهان اسلام رقم خواهد زد. از این رو همه مسلمانان بدون استثناء باید در این روز شرکت کنند و فریاد خود را در مقابل جهانخواران بلند کنند تا شاهد نتایج بزرگی در جهان اسلام باشیم.

اگر ملت سرافراز ايران شعار حمايت از ملل مظلوم فلسطين‏،عراق،سوریه،.. و ديگر ملت­ هاى مورد ظلم و ستم ستمگران را سر مى‏دهد جاى تعجب نيست، چرا كه به مضمون آموزه های قرآنی عمل می کند و بايد به نداى هر مظلومى در هر كجاى جهان از آمريكا گرفته تا آفريقا و از اروپا گرفته تا آسيا و استراليا لبيك گفت، و در حد وسع و امكانات به يارى آنها شتافت، و آنان را از چنگال ستمگران و استثمارگران نجات داد، تا جرأت تكرار ظلم را نداشته باشند. تعجب از بعضى دولت­ هاى اسلامى است که نه تنها از مسلمانان تحت ظلم و ستم فلسطين‏ حمايت نمى‏ كنند، و آنها را از چنگال صهيونيسم اشغالگر ظالم نجات نمى‏ دهند، بلكه با دشمنان آنها رابطه برقرار كرده، و مبادله سفير نموده، و براى برچيدن حكومت مردمى مردم مظلوم فلسطين‏ دست در دست يهوديان ظالم مى‏ گذارند.

لذا مسلمانان باید به کمک مردم مظلوم فلسطین بشتابند و فریب قطعنامه های بی تأثیر سازمان ملل را در این زمینه نخورند، زیرا رژیم  جنایتکار اسراییل فرزندان فلسطینی ها را می کشند، زنانشان را اسیر می کنند، ظلم از این بالاتر هم می شود، بلکه جلوگیری از منکرات و یا کم کردن آن، از واجبات است

حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس واقعاً پشت دشمن را می لرزاند و نشانۀ اتحاد مردم است. از این رو می توان دریافت مردم با وجود اختلاف سلیقه­ ای که دارند در مسائل اصلی با هم متحد هستند و با حضور خود در راهپیمایی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، روز قدس را گرامی خواهند داشت.

راهپیمایی روز جهانی قدس؛ مولفۀ شرعی و عبادی

امروزه  مساله قدس و حمایت از آنها وجوب شرعی پیدا کرده ما هم خودمان در این راهپیمایی شرکت و هم مردم را به حضور دعوت می کنیم، زیرا حضور در این راهپمایی موجب تقرب به خدا در ماه مبارک رمضان است.

شرکت در راهپیمایی روز قدس مصداق امر به معروف و نهی از منکر است و همه کسانی که توان دارند باید در آن شرکت کنند چه منکری بالاتر از این که عده ای غاصب آمده اند صاحبان اصلی را از منطقه خود آواره کرده و بیگانگان را در آن جای داده اند. 

حضور گسترده و باشکوه مردم در راهپیمایی روز قدس نشان عزت و قدرت مسلمانان است، لذا مسلمانان با شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس به وظیفه شرعی و دینی خود عمل کنند. اگرچه  حضور مردم روزه‌دار در این هوای گرم اجر مضاعفی برای آنها دارند. و با شرکت در راهپیمایی، با زبان روزه، عبادت انجام می دهند. امیدواریم این عمل ذخیره یوم المعاد همه شما عزیزان قرار گیرد. 

بی شک رژیم اسرائیل شرورترین و جنایت کارترین رژیم در تاریخ است. لیکن یقیناً خداوند انتقام این محاصره شدگان مظلوم و آن انسان های بشردوست را از این رژیم غاصب خواهد گرفت.(ان ربک لبالمرصاد)، و انشاءالله قدس و فلسطین به امت اسلامی بر می­ گردد

منبع: فرازهایی از سخنرانی های مختلف حضرت آیت الله مکارم شیرازی پیرامون روز قدس بر گرفته ازسایت رسمی معظم له.


 

حضرت آیت الله جوادی آملی
حضرت آیت الله جوادی آملی

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در پیامی ضمن توصیه به حضور حداکثری مردم در راهپیمایی روز قدس، بیان داشتند:

روز قدس که سنت حسنه امام راحل می باشد، تنها براي آزادسازي محرومان فلسطين نيست، روز قدس قداستي دارد به طول و عرض جهان اسلام، اولين مسئله مسلمين در اين نيم قرن و بيش از نيم قرن اخير جريان فلسطين بود. ما براي اينکه آن ضيافت از دست رفته را استرداد کنيم، اين ميزباني از دست رفته را استرداد کنيم، هم حادثه تلخ و رخداد تلخ بحرين را محکوم کنيم، هم از جامعه جهاني بخواهيم به فکر آزادي و قداست و استقلال کشورها باشند و هم دست استکبار و صهيونيسم را باز نگذارند، بر همه ما لازم است تا در راه‌پيمايي روز قدس شرکت کنيم.

متن کامل پیام معظم له بدین شرح است:

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحيم

ماه مبارک رمضان ماه ضيافت خداست گرچه در صدر و ساقه جهان در هر زمان و در هر زمين، خدا ميزبان است بر سر هر سفره بنشستي خدا رزّاق بود و ساختار خلقت مهمان اوست، ولي در زمان‌هاي خاص مثل ماه مبارک رمضان، خدا ضيافت ويژه دارد؛ در سرزمين‌هاي مخصوص مثل سرزمين وحي در جريان حج و عمره خدا ميزباني ويژه دارد و مهمانان خاص مي‌پذيرد؛ لکن اين ميزباني و مهماني متقابل است. خدا فرمود همان طوري که من ميزبان شما هستم و شما جزء «ضيوف الرحمن» هستيد، شما مي‌توانيد ميزبان من باشيد من مهمان شما باشم «أنا عند المنکسرة قلوبهم» دل‌هاي شکسته ميزبان خدا هستند. ماه مبارک رمضان جمع بين اين دو ضيافت و دو ميزباني است، هم انسان مي‌تواند مهمان ويژه پروردگارش باشد هم مي‌تواند ميزبان ويژه خداي سبحان باشد. دل‌هاي شکسته ميزبان خداست، اين فرصت را مغتنم بشماريد اين اصل اول.
حادثه‌اي که اين روزهاي اخير مسلمين را تهديد مي‌کند جريان بحرين از يک سو، يمن از سوي ديگر، فلسطين و غزّه از سوي ديگر، جريان لبنان از سوي ديگر و داعشي‌ها از سوي ديگر، اين ميزباني را و اين مهماني را در ذائقه جهان اسلام تلخ مي‌کند. بر همه ما لازم است که اين تلخي را به شيريني تبديل کنيم اين ميزباني ويژه را از دست ندهيم اين ضيافت ويژه را از دست ندهيم. اين اصل دوم.

آنچه که اين روزها در بحرين مي‌گذرد تعطيل مراکز مذهب، کانون‌هاي قرآن و عترت، بستنِ حوزه‌هاي علميه، محبوس کردنِ علماي دين، سلب تابعيت از بزرگان ديني بحرين، اينها جزء تلخ‌ترين رخدادهاي خاورميانه است که اين ضيافت شيرين را تلخ مي‌کند، آن ميزباني شيرين را تلخ مي‌کند.
روز جهاني قدس را در پيش داريم که سنّت حسنه امام راحل(رضوان الله تعالي عليه) است که تنها روز قدس براي آزادسازي محرومان فلسطين نيست، روز قدس قداستي دارد به طول و عرض جهان اسلام، اولين مسئله مسلمين در اين نيم قرن و بيش از نيم قرن اخير جريان فلسطين بود. ما براي اينکه آن ضيافت از دست رفته را استرداد کنيم، اين ميزباني از دست رفته را استرداد کنيم هم حادثه تلخ و رخداد تلخ بحرين را محکوم کنيم، هم از جامعه جهاني بخواهيم به فکر آزادي و قداست و استقلال کشورها باشند و هم دست استکبار و صهيونيسم را باز نگذارند، جريان آن تجربه تلخ جنگ جهاني اول و دوم هنوز در ذائقه بشريت هست، کشورها با کشتن به آزادي نمي‌رسند، بشريت با خونريزي و کشتن به آزادي نمي‌رسد، الآن استکبار اگر قد کشيد طولي دارد براي اينکه روي بيش از هفتاد ميليون قبر ايستاده است، هفتاد ميليون يا بيش از هفتاد ميليون قبر زير پاي اين استکبار است، جنگ جهاني اول، جنگ جهاني دوم حداقل هفتاد ميليون کشته داد اينها روي اين قبرها ايستاده‌اند و قد کشيده‌اند و فرياد مي‌زنند، هرگز کشتن و کشتار بشر را متمدّن نمي‌کند. آزادي روز قدس و آزادسازي قدس و راه‌پيمايي روز قدس از سنّت‌هاي حسنه امام راحل است که بر همه ما لازم است شرکت کنيم کارهاي تلخ مسئولان سياسي و بلندپايه بحرين اين ضيافت را تلخ مي‌کند که بايد همه ما محکوم کنيم؛ علماء، حوزه‌ها، مراکز فرهنگي فکري کانون‌هاي ديني همه بايد در کمال آزادي باشند.

 بخش پاياني عرضم اين است که اينها در سايه اسلام و استقلال به اينجا رسيدند الآن شمشير را در برابر استقلال اسلامي مي‌کشند، جنگ‌هاي نيابتي را به عهده دارند اگر جنگي در يمن عليه کودکان و خردسالان و محرومان و مسلمانان يمن هست آل سعود از يک سو بحرين و قطر و مانند آن از سوي ديگر، اينها دست ستم‌اند که از آستين استکبار درآمده است يا دست استکبار است که از آستين اينها درآمده است، اينها عهده‌دار جنگ جهاني‌اند، عمده عقل و عدل است که مردم عاقل مي‌توانند دين را آباد کنند.

اين قرآن که در ماه مبارک رمضان است دو تا پيام اصلي دارد: يکي عالم شدن يکي عدم اکتفاي به علم، يکي عاقل شدن يکي عدم اکتفاي به عقل. حوزه و دانشگاه اگر عالم شدند اين علم لازم است ولي کافي نيست، جامعه اگر عاقل شد عقل لازم است ولي کافي نيست، پيام نهايي قرآن اين نيست که علماء به مقصد مي‌رسند، پيام نهايي قرآن اين نيست که عقلاء به مقصد مي‌رسند، پيام نهايي قرآن اين است ﴿لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ﴾و ﴿لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ﴾،[2] نفرمود علماء به مقصد مي‌رسند نفرمود عقلاء به مقصد مي‌رسند، فرمود آنکه به عقل قيام مي‌کند به مقصد مي‌رسد، آنکه قائم به علم است به مقصد مي‌رسد. ما يک قومي داريم به نام عرب، يک قومي داريم به نام عجم، اقوام ديگر هم داريم، اما قوم عالم نداريم، قوم عاقل نداريم، اين قوم به معناي نژاد شناسنامه‌اي نيست اين قوم به معناي قيام است کسي که قائم به علم است به مقصد مي‌رسد، کسي که قائم به عقل است به مقصد مي‌رسد. اينکه وجود مبارک حضرت با آن نام پُربرکت ظهور مي‌کند براي آن است که قيام به عقل مردم را نجات مي‌دهد قيام به عدل مردم را نجات مي‌دهد. الآن علماي بحرين به عقل و علم قيام کردند که اميدواريم بحرين نجات پيدا بکند چه اينکه امام راحل به علم و عقل قيام کرد ايران را نجات داد.
«غفر الله لنا و لکم و السلام عليکم و رحمة و برکاته»

پاورقی: ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[1] . سوره بقره، آيه230؛ سوره انعام، آيات97 و105 …
[2] . سوره رعد، آيه4؛ سوره نحل، آيات12 و67 …

منبع اسرا نیوز

حتما بخوانيد

ویژه نامه ماه مبارک رمضان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.