وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نظر آيت الله سيستاني درباره بازاریابی شبکه ای

نظر آيت الله سيستاني درباره بازاريابي شبکه ای

 

استفتاء جدید و منتشر شده در سایت حضرت آیت الله سیستانی

پرسش: نظر (معظم له) در مورد بازاریابی هرمی یا بازاریابی شبکه ای چیست؟

پاسخ: آقا (مد ظله) در مورد چنین شرکتهایی و کار در آنها اظهار نظر نمی فرمایند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی سیستانی.

تذکر: در این مسئله مقلدین آیت الله سیستانی با رعایت اعلم فالاعلم باید به مرج تقلید دیگر رجوع کنند یا وارد چنین معاملاتی نشوند.


 

استفتاء سايت هدانا از دفتر حضرت آيت الله سيستاني

 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

موضوع: بازاريابي شبكه اي

کد استفتاء: 383609

سوال:

بازاريابي شبكه اي‌ ( Network Marketing) چه حكمي دارد؟ در اين بازاريابي سر شاخه از زير مجموعه پورسانت دريافت مي كند.
اگر پورسانت دريافتي به عنوان حق آموزش از زير مجموعه باشد آيا اشكال دارد؟

بسمه تعالى

معظم له اجازه ورود در چنین معاملاتی را نمی دهند.

موفق باشید
دفتر مرجع عالیقدر آيت الله سید علی سيستانى – بخش استفتائات

نكته : در نوشتار قبل معناي پورسانت را توضيح داده ايم. از «اينجا» مطالعه كنيد.

استفتائات سايت حضرت آيت الله سيستاني

پرسش: آیا تجارت الکترونیک از نوع بازاریابی اینگونه معاملات درست است ؟

پاسخ: حضرت آیت الله اینگونه معاملات را اجازه و تصحیح نمی فرمایند .

پرسش: آیا پولی که از طریق بازاریابی اینترنتی و خرید و فروش طلا از کشور خارجی به طوری که الان معمول می باشد حلال است؟

پاسخ: حضرت آیه الله اجازه این گونه معاملات را نمی دهند وگرفتن پول آن مال کافر غیر محترم المال باشد به عنوان استنفاذ مانعی ندارد.

پرسش: نظر شما در مورد معاملات اینترنتی چیست ؟

پاسخ: اگر مقصود معاملات الماس و مانند آن باشد که حضرت آیت الله آن را باطل می دانند و جایز نمی دادند که مؤمنین در چنین معاملاتی وارد شود.

 

حتما بخوانيد

مجموعه احكام بازاريابي شبكه اي در سايت هدانا

حكم آيت الله خامنه اي در باره بازاريابي شبكه اي

فتوای مراجع عظام تقلید درباره ي بازاریابی شبکه ای

حكم شرعي بازاريابي شبكه اي

حكم شرعي بازاریابی شبکه ای باینری

فتواي آيت الله مكارم شيرازي درباره ي بازار یابی شبکه ای

حكم نتورک مارکتینگ (Network Marketing) و کوئست (QI International)

نظر شوراي نگهبان نسبت به شركتهاي هرمي 

32 نظرات
 1. مجتبی می گوید

  باسلام وخسته نباشید من الان دوساله دراین شرکت بیز انجام به فعالیت دارم . الان حقوقه من درماه بیست میلیون تومان است .میخواهم خمس بدهم ولی نمیدانم چکار کنم ایا حرام است خمس ندهم یابدهم؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   درآمد های دریافت شده از زیر مجموعه را باید به شرکت برگردانید چون اصل معاملات و دریافت باطل و حرام هست!. برای سایر اموال لازم هست از دفتر آیت الله سیستانی سوال کنید یا با نماینده ایشان محاسبه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. سجاد می گوید

  سلام و درود خدمت شما.
  ابتدا از اطلاع رسانی شما در رابطه با نظر فقها در مورد بازاریابی شبکه ای تشکر می کنم.
  شورای محترم نگهبان در مورخه ۹۵/۸/۲۴ نظری را در رابطه با بازاریابی شبکه ای اعلام کرده است. [***]
  طبق این نظر بازاریابی شبکه ای تأیید می شود یا خیر؟
  این نظر چه تأثیری بر افکار اشخاص شاغل در این شرکت ها خواهد داشت.
  با تشکر از شما.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نظر مراجع عظام تقلید بر حرمت دریافت پورسانت از زیر مجموعه روشن و واضح است، بر همین اساس هیچ نهاد و ارگانی نمی تواند بالاتر از فتوای مراجع نظر بدهد!.
   مکلفین باید به فتوای مرجع تقلید خود عمل کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. محمد می گوید

    من فکر میکنم شما در تفسیر نظر حضرت آیت الله خامنه ای دچار اشکال شده اید
    ایشان فرموده اند ” صورت شرعی ندارد و باید طبق قوانین مصوب مجلس و شورای نگهبان عمل شود”

    صورت شرعی ندارد به معنای خلاف شرع بودن نیست بلکه مفهوم آن این است که صبغه شرعی ندارد
    یعنی در زمان شارع چنین نوع از معاملات نبوده
    ثانیا ایشان فرموده اند مطابق قوانین مصوب مجلس و شورای نگهبان عمل شود
    که مفهون آن این است که اگر قانونی در این زمینه باشد و مطابق آن عمل شود
    فعل صحیح است و مشکلی ندارد

    همانطور که در نظر آیت الله شبیری زنجانی نیز صراحتا به این موضوع اشاره شده است

    نکته اینکه شورای محترم نگهبان نیز در جلسه مورخ ۹۵/۸/۲۴ عدم مغایرت این نوع عمل با شرع را تأیید نموده است

    1. مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     اتفاقا برعکس، شما به درستی معنای صورت شرعی را متوجه نشده اید!. لطف کنید در سایت رهبری کلمه صورت شرعی ندارد را سرچ کنید، می بینید بارها این کلمه آمده ، آنهم در جاهایی که اتفاقا دارای صبغه شرعی هست!
     ثانیا اگر صبغه شرعی ندارد و ربطی به شرع ندارد، خب چرا شما به نظر فقهی شورای نگهبان در ادامه اشاره و استناد می کنید!.
     ثالثا: حالا منظور شما از صبغه شرعی ندارد، یعنی در زمان پیامبر یا آن زمان نبوده!! خب بدیهی است نبوده!، برادر عزیز اینکه قرار نیست تمام امور عینا در زمان گذشته بوده باشد! اصلا به تعبیر روایت علینا القاء الاصول … اهل البیت کلیات فقهی را مطرح کرده اند، خب کلیات معاملات روشن هست، اگر خلاف آن معامله ای باشد، حالا به هر نامی فقها استنباط می کنند و فتوا می دهند. خب بیمه یا برخی مسائل دیگر در زمان پیامبر نبود!، اما الان فقها اجازه داده اند یا هزاران مسئله دیگر که فقها اجازه داده اند.
     متاسفانه یک بهانه بچه گانه در این شرکت ها رواج داده می شود، و آن هم این هست که چه ربطی به شرع دارد! بازاریابی شبکه ای جدید هست! بله، جدید بودنش بحثی نیست، اما شیوه جابه جایی پول و کار باید مورد تایید شرع باشد. کلیات معاملات در قواعد فقهی آمده است.مثلا کسی بگوید چرا کراک و ماری جوانا را مراجع حرام کرده اند، و این مواد مخدر در زمان پیامبر که نبودند!! چرا حرام می کنند؟!. خب جوابش ساده است، فقه بر اساس قواعد فقهی هست و یکی از قواعد فقهی حرمت مواد آسیب زا و مسکر هست!. پس ملاک قواعد هست.
     رابعا: دفتر رهبری درباره بازاریابی شبکه ای پنبه ریز که تصویر آن درسایت منتشر شده صریح اعلام کرده این کار حرام هست!، چرا لطف نمی کنید و این را ببینید، یا اگر نمی توانید ببینید بدهید برای شما بخوانند!
     خامسا: حضرت عالی چرا فقط فتوای آیت الله شبیری را می بینید و فتوای اکثر فقها بر حرمت را استناد نمی کنید، لازم به ذکر هست فتوای آیت الله شبیری بر روی سایت هدانا هست، وظیفه ما نقل درست فتاوا هست. ایشان می فرمایند:« … توصیه اکید می شود، حتی در فرض جواز هم از چنین معاملاتی اجتناب شود بنا بر این، احتیاط در ترک است.». خب عزیز من چرا اینها را نمی بینید، چه اصراری دارید با این همه فتوا بر حرمت و توصیه به احتیاط، نان حرام و یا لقمه شبهه ناک بر سر سفره ببرید.!!!. خب همبن لقمه ها هست که انسان را کاری می کند یک یکطرفه مسائل را ببیند!.
     سادسا: از نظر شورا اطلاع داریم، به صورت کتبی تمام مستندات به دفتر رهبری تحویل داده شد، انشاالله نظر ایشان هرچه بود ما راحت منتشر می کنیم! همانطور که نظر سایر مراجع را منتشر کرده ایم، بیش از آنچه شما فکر می کنید از این جریانات اطلاع داریم و اخبار هم به روز به ما می رسد!!!!.

     رسالت سایت هدانا، دقت در نقل فتوا و فراهم کردن یک بستر خوب و قابل اطمینان برای مومنان هست، ما چیزی بیش از فتوای مراجع را نقل نمی کنیم، هر جوابی بدهند به عینه منتشر می کنیم.
     وفقکم الله لکل الخیر

 3. fd می گوید

  با سلام. من به تازگی با شرکت بازاریابی شبکه ای بیز آشنا شدم. این شرکت مدعی هست پورسانت ها از پول زیر مجموعه داده نمیشه بلکه چون توی این سیستم واسطه هایی چون عمده فروش و خرده فروش که توی سیستم خرید از مغازه ها هست حذف شده این پورسانت ها داده میشه. واین پورسانت در قبال فروش است مانند ویزیتورها.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر بدون تشکیل زیر مجموعه کار می کنید، یعنی مستقیم با تخفیف خرید می کنید و می فروشید مثل بازاریابی متداول و مشهور، اشکال ندارد.
   اما اگر زیر مجموعه تشکیل می دهند و شرکت با توجه به پلن درآمد زایی و خرید زیر مجموعه سود می دهد، همین حرام هست. ضمنا توجه کنید، درست هست که شرکت پورسانت می دهد اما شرکت عاشق چشم و ابروی افراد نیست که همین طور سود بدهد، باید در زیر مجموعه معامله ای بکنند تا درصدی طبق پلن ها به سر شاخه بدهند!، همین می شود پورسانت که حرام هست، حالا چه مستقیم از زیر مجموعه بگیرند، چه با توجه به زیر مجموعه شرکت پورسانت بدهد، این پورسانت حرام است. ثانیا شرکتی که بدون چشم داشت سود بدهد شرکت بازاریابی شبکه ای بیز نیست!، بلکه خیریه هست!، این شرکتها خوب بلد هستند با الفاظ بازی کنند، که ماهیت برای افراد روشن نباشد.
   در هر حال درآمد بازاریابی شبکه ای که مبتنی بر زیر مجموعه و پرداخت پورسانت از طریق شرکت هست، مطابق نظر مراجع عظام تقلید حرام است.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. محمد می گوید

    آیا شما اشکالی در این می بینید که شرکت ها به منظور افزایش سود خود درصدی ولو مختصر به افراد سود بدهند!!!!!!
    لازم نیست عاشق چشم و ابروی افراد باشند
    همین که افراد واسطه افزایش سود شرکت میشوند
    دلیل استحقاق آنها به دریافت سود است

    1. مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     ببینید اول سخن این هست که چرا شرکت ها این سودها را می دهند، خب به هر علتی که باشد، شما هم با ما موافق هستید که هیچ شرکتی اموال خود را رایگان نمی دهد، که برخی از دوستان بازاریابی شبکه ای ادعا می کنند که شرکت می دهد، شما چرا گیر می دهید، مال خود اوست می بخشد به کسی چه؟!. همین را هم گفتند!. عرض ما این هست، اگر شرکتی اموال خود را به شما و هر شخص دیگری بی جهت می بخشد خب کسی بخیل نیست بزرگوار!، تا به قول شما «آیا شما اشکالی در این می بینید… » باشد، اما حرف ما این هست، که دربازاریابی شبکه ای اینظور نیست!.
     حرف ما این هست که شرکت بر اساس یک ضابطه ای می بخشد، همان شیوه ای که بر روی وبسایت آنها آمده و سیستم افزایش اعضا و پرداخت پورسانت بر اساس افزایش و معامله اعضا هست.
     همین حرام هست.
     اگر کسی به غیر از این روش در شرکتی سود می گیرد، این شخص دیگر به شرکت بازاریابی شبکه ای عضو نیست بلکه در خیریه عضو هست!!
     بزرگوار
     مسئله ساده است، اگر سیستم بر اساس پورسانت و شبکه سازی باشد اشکالش همین خلاف شرع بودن و خلاف فتوای مراجع بودن هست که طاهرا حضرتعالی کار حرام را اصلا نمی بینید و بدون اشکال می دانید! بزرگترین اشکالش تغایر با شرع و فتوای فقها ست.
     ثانیا در واسطه اول بله واسطه ودلالی معنا می دهند، اما در واسطه های بعد دیگر از جهت شرع این اجازه داده نشده، که شخصی را معرفی کنی، حالا با این معرفی شما، هر چقدر این آقا معامله کرد شما سود ببری، دهها نفر را معرفی کنی و سر ماه به شما طبق پلن درآمد زایی سود بدهند!، اصل این شیوه خلاف شرع هست چون کار در شرع تعریف خاص به خود را دارد. اینجا واسطه در افزایش سود نیستند، و صرف یک معرفی دلیل استحقاق شرعی و عقلی نیست!
     اگر کمی فکر کنید متوجه خواهید شد که عاشق چشم و ابرو بودن را در جواب چه توهمی گفته ایم! در جواب کسی که فکر می کند شرکت بدون دلیل می بخشد! خدارو شکر شما خودتان معترفید که شرکت روی هوا چیزی را به کسی نمی دهد بلکه طبق یک شیوه پورسانت می دهد که در نوشتار آیت الله خامنه ای در دعریف پورسانت آمده که مراجع فتوا به حرمت آن داده اند و محل بحث ما اینجاست.
     اگر زیر مجموعه نباشد، پورسانت از زیر مجموعه نباشد اشکالی نیست.
     وفقکم الله لکل الخیر

 4. مهر می گوید

  با سلام
  خدا قوت
  منظور از بازاریاب اول که برخی از علما فرموده اند دریافت سود فقط برای بازاریاب اول جایز است، چیست؟

  در واقع در بازاریابی چند سطحی ما از سه طریق میتوانیم پورسانت بگیریم:
  ۱٫ خود ما کالایی را بخریم و پورسانت بگیریم
  ۲ خود ما افرادی را برای شرکت جذب کنیم و بابت خریدهای آنان پورسانت بگیریم. یعنی لول اول های ما
  ۳٫ بابت لول دوم به بعد پورسانت بگیریم ( یعنی افرادی که داخل در زیرمجموعه و شبکه ما شده اند ولی ما انها را جذب نکرده ایم) و ما بابت خریدهای انان پورسانت بگیریم.

  سوال من اینست که اگر ما بابت لول اول پورسانت بگیریم اشکال دارد؟ چون جذب انها توسط خود ما صورت گرفته است برخلاف لول دوم به بعد که ما انها را جذب نکرده ایم بلکه لول دوم را لول اول جذب کرده و لول سوم را لول دوم و لول چهارم را لول سوم و الی اخر.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور از بازاریاب اول مثل دلالی هست. یعنی شخص به شرکت معرفی شود و درصدی به صورت توافق در همان معامله دریافت کند. دیگر حق ندارد که از زیر مجموعه سود بگیرد، یا همان نفری که معرفی کرده در معاملات دیگر سود بگیرد، بلکه فقط همان معرفی برای معامله اول ملاک می باشد.
   درباره پورسانت در انتهاء نوشتار آیت الله خامنه ای توضیحاتی داده ایم.
   توجه کنید:
   در کل شرکت طبق پلن درآمد زایی به شما پورسانت می دهد، حالا صور مختلفی دارد که همه آنها حرام هست. بابت لول اول هم پورسانت بگیرید نیز حرام می باشد.
   عرض شد به صورت شبکه ای اشکال دارد، فقط می توانید به صورت معامله دلالی در این موارد معامله کرد. یا به صورت نمایندگی فروش باشد. اما شبکه سازی و دریافت پورسانت حرام است.
   تعریف پورسانت را در سایت حتما بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. مهر می گوید

    واقعا تشکر

   2. مهر می گوید

    سلام آقای طاها
    من از سایت آیت الله مکارم راجع به معنای بازاریاب اول استفتاء کردم
    جواب سایت برام واضح نیست
    ممنون میشم توضیحش بدید:
    جواب سایت:
    کد رهگیری: ۹۵۰۶۰۵۰۱۰۶
    :: با اهداء سلام و تحيت؛
    پاسخ: منظور از بازاریاب اول، اولین شخصی است که اجناس را برای شرکت می فروشد و زیر مجموعه هایی برای خودش جذب می کند. توجه داشته باشید تنها بازاریابی هایی که فقط به بازاریاب اول حق الزحمه می دهند با سایر شرایط شرعیه ، صحیح است ولی آنهایی که بازار یاب های با واسطه و بلا واسطه در آن اجرت می گیرند صحیح نیست به این معنا که بازاریاب های دوم و سوم و چهارم … بازاریابی کنند و سودی به بازار یاب اول پرداخت کنند بی آنکه وی کار قابل توجهی انجام داده باشد (کارهایی جزیی مانند هماهنگ کردن و برنامه ریزی سایر بازار یاب ها توسط بازاریاب اول در نزد عرف قابل ملاحظه و مستحق اجرت محسوب نمی شود)
    همیشه موفق باشید
    دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / استفتائات

    1. مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم برادر گرامی
     در کل به زبان ساده بازاریاب اول همان کسی است که مثلا نقش نمایندگی یا دلال را بر عهده دارد. و درصدی را به عنوان حق مستقیم دلالی دریافت می کند. (نه از زیر مجموعه!)
     همانطور که توضیح داده شده می بینید، اشاره دارند که نباید از زیر مجموعه پورسانتی یا درصدی به سر شاخه(بازاریاب اول) داده شود.
     در ادامه که می فرمایند : کارهای جزئی، منظور همین بهانه هایی هست که در شرکت های بازاریابی شبکه ای هست که شبکه سازی و فعالیت آن را توجیه نمایند، در صورتی که کار در شرع تعریف خاص به خود را دارد که شامل شبکه سازی و پورسانت از زیر مجموعه نیست.
     وفقکم الله لکل الخیر

 5. علی می گوید

  سلام علیکم
  سودی که به بالادستی ها داده می شود چند حالت دارد
  ۱)سودی که به سر شاخه داداه می شود متعلق به شرکت هست و شرکت دوست دارد که مالش را بهرکسی که بخواهد ببخشد.
  ۲)سود حق سر شاخه ها می باشد که در اینصورت مشکل رفع می شود.
  ۳)سود حاصل متعلق به بازاریابی که کالا را به فروش رسانده است.
  اگر در متن قرارداد که توسط بازاریاب در حین ثبت نام تکمیل می شود بازاریاب اعلام رضایت (مصالحه)کند به اینکه قسمتی از سود فروش کالا توسط ایشان به سرشاخه ها داده می شود آیا حرمت شبکه برداشته می شود.
  الخیر فی ما وقع ان‌شاالله

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   فتوا مراجع بر حرمت دریافت پورسانت روشن هست!.
   توجه کنید خب اینکه فرمودید شرکت بدهد، و شرکت دوست دارد بدهد!!! اصلا بحثی سر این نیست، خب یک کودک دبستان هم می داند اگر چیزی برای کسی باشد و آن شخص ببخشد، مشکلی نخواهد بود، اما شما بهتر می دانید که شرکت عاشق چشم و ابروی اعضا نیست که میلیونها تومان سود بدهد؟!. کجای دنیا بی دلیل و بی جهت یک شرکت سرمایه و سود خود را حراج می کند اگر شما می شناسید آدرس دهید تا همگان بهره ببرند! ثانیا خود همین شرکت ها ادعای شما را ندارند، خودشان طبق قوانینی که بر روی سایت های رسمی منتشر کرده اند اذعان دارند که این سود طبق پلن درآمد زایی داده می شود!!! یعنی اعضا باید برای شرکت کاری انجام بدهند… بحث سر همین کار هست نه سر بخششش شرکت, توجه کنید،! اشکال همین جاست، فقها این شیوه را که همان اکل مال بالباطل هست را مصداق این جابه جایی می دانند و حرام اعلام کرده اند!.
   ۲) – اینکه فرمودید سود سر شاخه است، این حرف که بیشتر طنز گونه است!. دعوای اصلی این است که از لحاظ شرعی چنین سودی را می تواند دریافت کند یا نه؟!. کار در شرع تعریف خاص به خود را دارد.
   ۳)- ظاهرا بازاریابی شبکه ای و بازاریابی ویزیتوری با هم خلط شده است! در سایت و در همین کامنت ها قبلا توضیحاتی داده ایم.
   ۴)- اینکه فرمودید: بازاریاب اعلام رضایت (مصالحه)کند ،حرمت برداشته می شود!. این گونه نگاه کردن به این قضیه یا بر اساس اینست که مسئله را خیلی ساده بدانیم، یا از کمبود دانش فقهی است ، خب اگر قرار به مصالحه باشد هر گناهی را دو طرف مصالحه کنند و راضی باشند باید حلال شود، مثلا در ربا هم دهنده و هم گیرنده هر دو راضی باشند و یکی نقدینگی دارد و دیگری هم به سود می رسد! کجای این کار اشکال دارد؟! بدیهی است با منطق مصالحه هیچ اشکالی ندارد! اما با منطق دین و قرآن کریم قبل از مصالحه؛ چهار چوب باید شرعی باشد، که بتوان مصالحه کرد! زمانی که چهار چوب ربا شرعی نیست، چهار چوب دریافت پورسانت از زیر مجموعه شرعی نیست، طنز گونه است که بایک قرار داد صوری حرام را حلال کرد!.
   در آخر عرض می کنیم، کمی باید دقت کرد، امور دینی ظرایف خاص به خود را دارد، یک مرجع با نبوغ و تقوای خودسالیانی کار می کند تا بتواند فتوا بدهد.
   ضمنا شما خوب می دانید خیر در ماوقع زمانی است که شخص بر اساس دین الهی حرکت کند, در درآمد حرام خیری نیست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. سورناا می گوید

  ممنون از اطلاع رسانیتون
  یه نکته ای رو میخوام اضافه کنم اینه که توی باطل آموزش هایی که برای پلن درامد زایی و توجیح فروش وجود داره وکلا توی تمام مراحل نوعی اصالت سود و سرمایه گرایی وطمع نهفته شده ,که این قضیه زمانی که کسی پرزنت میشه مشخص میکنه(از جمله خودم که قبلا بودم) ,
  و شاید باور نکنید به وضوح دیدم که از پورسانت زیر مجموعه اکثرا در راه حرام استفاده میشه

  کسی که این طرح هارو ریخته به نظر فرد باهوش و زیرکی بوده که با استفاده از طمع مردم تونسته سود بالایی ببره

  من از دوستان مذهبی توصیه برادرانه میکنم که ساده از این قضیه نگذرید
  این قضیه بی شک یکی از فتنه های بزرگیه که مشخص میکنه کیا دینشونو به دنیا شون میفروشن.
  یاعلی

 7. سید مرتضی موسوی می گوید

  سلام
  سوال من از شما این هست وقتی من با سرشاخه ها در این فعالیت صحبت می کنم در مورد نحوه ی توزیع سود این موضوع رو بیان می کنن که اون فردی که در راس هست دایما داره زیر دستی ها رو مدیریت میکنه و دایما به اون ها اطلاعات منتقل میکنه و میگن این فرد باید دایما به روز باشه و زحمت زیادی میکشه تا درست در مسیر حرکت کنن واگر اون ها نباشند گروه از هم میپاشه
  و این اموزش ها دایما به زیر دستی ها از سرشاخه ای به سرشاخه ی دیگه منتقل میشه . این موضوع میتونه پورسانت زیرشاخه ها رو حلال کنه چون دایما زحمت میکشن و این اموزش مختص زمان ورود به این کار نیست..؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   ما با برخی از همین اعضا و سر شاخه های همین شرکت ها حضوری گفتگو کردیم، نوعا در کلامشان تبلیغات زیاد هست. واقعا اگر آموزش های اینها کاربردی و دارای ارزش هست چرا مستقیم این آموزش ها رو ارائه نمی دهند و در قبال آن سود بگیرند؟!. خود همین آقایان معترفند که فعالیت و زحمتی که می کشند آنقدر نمی ارزد که بخواهند مستقیم از آن کسب سود نمایند، بلکه سودشان دراین است که افرادی مثل شما و سایرین را جذب کنند و منتظر بمانند شما مثلا معامله چند میلیونی بکنید و از این درآمد سهمی ببرند.
   واقعا کار اساسی برای معامله نمی کنند! با یک معرفی ساده به شرکت، هر معامله ای که آن فرد بکند سهمی را دریافت می کنند!. معنا ندارد یک نفر مثلا دهها بار معامله کند و مثلا میلیونها تومان بدست آورد و سهمی را برای دیگری قائل باشیم بدون آنکه مشخص باشد این فرد چه کاری برای این معامله کرده است. کار (شرعی) باید مشخص باشد ، در شرع کار تعریف خاص به خودش را دارد.
   همین آقایان موقعی که می خواهند افراد را جذب کنند می گویند نیاز نیست زحمت زیادی بکشی، با چند ساعت در هفته و معرفی دوستان و فامیل خودت رو از جهت مالی می بندی!. از سوی دیگر به شما اینگونه می گویند؟!. در هر حال اگر این اطلاعات و آموزشها را مستقیم آموزش دهند و پول دریافت کنند اشکال ندارد اما اگر آموزش دهند و منتظر باشند تا شما هر بار که معامله کردید سهمی ببرند خلاف شرع و فتوای فقهاست و درآمد آن حرام است.
   زحمتی هم که همواره مطرح می کنند بجز معرفی و پرسیدن از فعالیت زیر مجموعه و موارد این چنینی که خودشان مطرح می کنند چیز دیگری نیست، از همین رو نمی توان با چنین بهانه هایی چنین سودهایی را بدست آورند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. زری می گوید

  با سلام
  گرفتن پورسانت در شرکت بادران به این صورت است که اگر زیر مجموعه داشته باشی و خودت و زیرمجموعه ها خرید کنی ، پورسانت بهت تعلق میگیره و گرنه پورسانتی نمیگیری.
  این شرکت محصولات مصرفی و قیمت مناسبی دارد و بابت عضوها بهت پورسانت نمیده .
  حکم آن چیست؟ (مرجع: ایت الله خامنه ای)

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   دریافت پورسانت مطابق نظر حضرت آیت الله خامنه ای از زیر مجموعه جایز نیست و حرام می باشد.
   شما می توانید به صورت مفصل از «اینجا» کلیک کنید و فتاوای مطابق با نظر ایشان را مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. negar می گوید

  سلام خسته نباشید و دستتون درد نکنه
  یه خواهشی داشتم این صفحه در هنگام مطالعه بالا و پایین میره من چشمم اذیت میشه.
  لطفا این مشکل منو حل کنید چون خیلی نیاز دارم مطالب سایتتون رو بخونم
  با تشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از اینکه پیگیر مطالب هستید خداوند را شاکریم، انشاالله برای شما مفید باشد.

   از چنین مشکلاتی عذر خواهی می کنیم، انشاالله در بروزرسانی سایت این مشکلات برطرف شود، ضمنا اگر مواردی اینچنینی را می بینید، تذکر دهید، پیشنهادات و انتقادات شما و سایر عزیزان برای ما بسیار حائز اهمیت هست. باز هم تشکر می کنم.
   «دمتم فی رعایه الله»

 10. علی مقدس خیابانی می گوید

  سلام مجدد
  شما عالمان گرانقدر مارو متهم به صحبت از روی هوا میکنید در صورتی که قطعا خود شما از من بهتر آگاهید که قسمت عظیمی از پاسخ یک سوال در نحوه خواندن و بیان سوال میباشد.
  نمیدونم اطلاعات شما درمورد بازاریابی شبکه ای از کجا تامین میشود اما این رو میدونم که سوال شما از سایت رسمی آقای سیستانی به طور کاملا اشتباهی مطرح شده و قطعا اگر واقعیت اینچنین بود بنده به عنوان یک فرد مذهبی وارد این صنعت نمیشدم چون که کاملا واضح است که این عمل مشکل دار است اما اگر خواستید به جواب صحیح برسید سوال رو اینگونه مطرح کنید همانطور که ما مطرح کرده و جواب مثبت گرفتیم.
  سوال:آیا دادن پاداش از سمت شرکت به فردی که مسبب افزایش فروش شرکت شده است بدون اینکه پولی را از زیر مجموعه آن فرد کم کرده باشد اشکالی دارد؟
  لطفا دقیق تر و موشکافانه تر تحقیق کنید نه از روی هوا
  ممنون از اینکه اجازه انتشار پیام های بنده رو بر روی سایت میدهید.

  1. مهدی طاها می گوید

   عليكم السلام
   ۱-اگر متن جوابهاي ما رو با دقت بنگريد، هيچ جا شما رو متهم «به صحبت از روی هوا» نكرده ايم، اين نيز نسبت ناروا و بدون دليل هست. اما اين شما بوديد كه نسبت به ما فرموديد:«از خودتون چیزی رو به اسلام اضافه نکنید!»، اين نسبت و پندار شما اخلاقا و شرعا صحيح نيست.

   ۲- اولا: لطفا مشخص كنيد كه اشكال قبلي شما برطرف شد يا نه؟ آيا پذيرفتيد و يا بررسي كرديد كه اين استفتاء نظر آيت الله سيستاني هست. بسيار خوب است كه حرفهاي گذشته خود را پس بگيرد!.
   ثانيا: اگر اشكال شما نسبت به قبل برطرف شد و اشكال روي نحوه سوال هست، بايد عرض كنم: اگر پورسانت از زير مجموعه دريافت نشود اشكال ندارد، اما واقعا شركت چه زماني به شما سود ميدهد؟! شركت عاشق چشم و ابروي اعضاست و همينطور سود مي دهد؟!، خوبست آدرس دهيد تا ديگران نيز در چنين شركتي عضو شوند. نياز نيست سر خود كلاه گشاد بگذاريم، شركت زماني به شما طبق پلن هاي درآمد زايي سود مي دهد كه زيزمجموعه شما سود كرده باشد!!!!خب اين چه حكمي دارد؟؟؟؟؟؟. برادر عزيزم، سوالي را كه ما مطرح كرده ايم سوال اساسي مخاطبان ماست، شما ظاهرا اصلا متوجه اين نوع بازاريابي نشده ايد.
   قبلا در سايت عرض كرده ايم الف)- اگر پورسانت از زير مجموعه داده نمي شود، خب بي اشكال هست. ب) – اگر از زير مجموعه پورسانت داده مي شود، چه به صورت مستقيم چه شركت به صورت غير مستقيم! اين حرام است. آقاي عزيز ما معامله شما برايمان مهم نيست، ملاك شركتهاي بازاريابي هستند كه به وضوح پلن كسب درآمد زايي خود را روي وبسايتهاي خود قرار داده اند، آقاي عزيز مذهبي!!!!!!!!! حتما توصيه مي كنم كمي تفكر كنيد، بازاريابي شبكه اي را ناقص يا همانطور كه خود دوست داريد، نبينيد.

   ۳- اين سوالي را كه شما نوشته ايد نمي گويم بسيار خنده دار است!، اما آقاي مذهبي خوبسيت قوانيني كه شركت هاي بازاريابي دارند را جمع كنيد و به دفتر مرجعتان ببريد تا رفع ابهام شود، ما اگر حرفي بزنيم نسبتهاي بي دليل و خلاف شرع شما هست كه مانع باشد!. مي توان پرسيد : اينكه فرموديد: «مسبب افزایش فروش شرکت شده»از چه راهي، اگر فرد را جذب كرده و شركت پاداش مي دهد خب از بحث بازاريابي خارج است، اما شركت طبق پلن سود مي دهد به چه حسابي سود مي دهد؟ آيا همينطور مي دهد، تا ابد روي هوا مي دهد؟، يا اينكه حتما اگر زير شاخه فعاليت و كسب درآمد زايي كرد به حساب شما سود مي دهد؟!.

   *** خوبست پلن كسب درآمد از بازاریابی شبكه ای را بر روي سايت رسمي اين شركت ها با دقت بالا ببينيد و همين را از دفتر مرجعتان بپرسيد، از اين بهتر چه مي خواهيد برادر مذهبي ما!. اين پلن ها روي سايت رسمي شركتها بازاريابي وجود دارد و شركتها طبق همين سود مي دهند، بپرسيد رابطه پورسانت را، بپرسيد وشرح دهيد نحوه گروه فروش را !!! اينها يعني سوال و دغدغه در بازاريابي شبكه اي!!!. حال اگر شما اينگونه معامله نمي كنيد ظاهرا در شركت هاي ديگري عضو شده ايد!.

   نتيجه: شما لطف كنيد۱- صحت و سقم استفتاء ما را بپرسيد. ۲- سوالي نه بر اساس پندار شما بلكه متشكل از نحوه فروش، پورسانت، پلن ها، و گروه هاي فروش كه در سايت هاي رسمي شركت هاي بازاريابي شبكه اي آمده است را با همين روحيه خوبتان همراه با شرحي جامع بنويسيد، پس از آن از سايت آيت الله سيستاني بپرسيد، آنگاه براي ما سوال و جواب ايشان را طبق اين شرايط ارسال كنيد. ملاك قضاوت بين ما و شما همين دو كار باشد، تاكيد مي كنم اگر با اين توضيحات دفتر ايشان نظر متفاوتي را بيان كردند بنده به شما قول مي دهم حتما به صورت رسمي در سايت تشكر كنم و مطلب را اصلاح نمايم، اما اگر تا مدت دو هفته از امروز چنين كاري از سوي شما انجام نشد، و استفتايي از سوي شما بدست ما نرسيد، مبنا بر اين است كه ادعا هاي شما باطل و بي ارزش بوده است .لذا براي اينكه بحث بيش از اين طولاني نشود؛ منتظر همين ملاك قضاوت يعني نظر مرجعيت هستيم.

   وفقكم الله لكل الخير

 11. علی مقدس خیابانی می گوید

  سلام مجدد
  شما که از علمای بزرگ اسلام هستین
  بنظر شما سایت رسمی آقای سیستانی از نظر اعتبار بالاتره یا سایت شما؟
  در وب سایت رسمی آقای سیستانی گرفتن پورسانت رو بی اشکال دانستن اما در سایت شما مشکل دار بیان کرده است
  بنظرم شما سعی در گمراه کردن اذهان جامعه دارین
  اما لطفا این اقتصاد پویا رو با توجه به آینده شغلی اش از مردمی که وارد سایتتون میشوند محروم نکنید.
  یخورده اگر در نحوه عمل این شرکتا برای حذف دلال ها فکر کنید و همچنین کم کردن بیکاری و همچنین رسیدن کالای باکیفیت و قیمت مناسب به دست مشتری متوجه خواهید شد که از روی هوا اون مطلب را بیان نکردم

  1. مهدی طاها می گوید

   با سلام آقاي عزيز!
   ۱- ظاهرا شما دچار سوء تفاهم شده ايد و علت اين امر هم اين هست كه شما به اصطلاحات فقهي آشنايي نداريد!. براي آگاهي شما عرض كنم اصلا قياس شما صحيح نيست، ما به عنوان طلبه بر خود مي دانيم كه پيرو مراجع باشيم و مستندا مطالب را از كتب فقهي ايشان بيان كنيم، اگر كتاب نبود از سايت ايشان اگر فتاوا روي سايت حضرات مراجع نبود، سايت هدانا استفتاء را انجام ميدهد و همراه با كد پيگيري استفتاء منتشر مي كنيم!. آقاي عزيز كجاي اين كار اشكال دارد!. رسالت طلبگي ماست كه احكام را ترويج دهيم. باعث افتخار ماست نظرات آيت الله سيستاني و ساير مراجع حفظهم الله را نشر دهيم.

   ۲- ما براي اينكه براي عزيزاني مثل شما به خطا نروند، حتما در ابتداي مطلب درج كرده ايم كه استفتاء براي سايت ماست، بر خلاف برخي از سايت ها كد پيگيري دفتر حضرت آيت الله سيستاني دامت بركاته را نيز به صورت واضح منتشر كرده ايم، تا شما امكان بررسي گفتار ما را داشته باشيد! .آقاي عزيز، همانطور كه مي بينيد ما نظر حضرتعالي را نيز منتشر مي كنيم، و به قول [تهمت] شما «سعی در گمراه کردن اذهان جامعه » نداريم!!!.
   برادر عزيز من تعجب مي كنم، شما حتي به خود زحمت نداده ايد كه از دفتر آيت الله سيستاني دامت بركاته سوال كنيد!.

   ۳- فتواي آيت الله سيستاني دامت بركاته كه در سايت ايشان آمده و ما نيزآن را قبلا ديده ايم اينست: «پرسش: آیا پورسانت حلال است ؟پاسخ: فی نفسه اشکال ندارد ولی اگر کارمند دولت باشد و قانون أن را منع کندجایز نیست .» لينك منبع.!!!.
   برادر عزيزم پورسانت در اينجا با پورسانت در بازاريابي شبكه اي فرق دارد!!!!!!پورسانت (حق كميسيون) كارمند دولت كجا، پورسانت (دريافت از زير مجموعه) بازاريابي شبكه اي كجا!.
   براي آگاهي شما عرض مي كنم در انتهاء مطلب «نظرآيت الله خامنه اي» كه قبلا توصيه شد مطالعه نماييد! سه معني را براي پورسانت توضيح داده ايم اگر لطف نماييد و با آرامش مطالعه نماييد متوجه معني و تفاوت پورسانت در اين استفتاء خواهيد شد و يا مي توانيد در سايت خبري باشگاه خبرنگاران [واحد مركزي خبرصدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران] مطلب با «عنوان مجازات گرفتن پورسانت چیست؟» از اينجا مطالعه نماييد تا تفاوت پورسانت بازاريابي شبكه را كه در سايت اين شركتها توضيح داده شده با پورسانت در فتوا را متوجه شويد.

   ۴- شما فتواي آيت الله خامنه اي را روي سايت ايشان ببينيد!. لينك منابع . فتواي آيت الله مكارم و آيت الله وحيد خراساني را روي سايت ايشان و يا درسايت هدانا ببيند! .
   آيا سايت دفاتر مراجع نيز به پندار خام شما سعي در… اذهان جامعه دارند!!!. شما بدون تحقيق و بررسي، نسبت هاي نارواي خود را تكرار مي كنيد، ملاك را براي قضاوت فتواي مراجع قرار دهيد آنگاه متوجه اشتباه خود خواهيد شد. آنگاه خواهيد ديد ما به عنوان يك صادق امين فقط نظرات مراجع را به عينه منتشر كرده ايم.

   ۵- بارها در قسمت هاي مختلف سايت هدانا نسبت به بازاريابي شبكه اي عرض شد كه اين نوع سيستم اشكالات گلد را ندارد، هرچند كه خود دچار اشكالات اساسي از جهت فقهي شده است. ضمنا درباره كارايي اين شيوه اقتصاد دانها بايد نظر دهند و نمي توان با گفتار تبليغاتي حرفي را به كرسي نشاند. هستند دوستاني كه وارد همين شركت ها شدندو سرمايه مال و عمر خود را از دست دادند. اگر دلالها حذف شده ولي بجايش سرشاخه ها و افراد ديگر در سود شريك شده اند!. از همه اينها گذشته بحث ما روي نظر مرجعيت هست نه سود رساني يك شيوه! امروزه در دنيا ربا يا قمار و يا برده داري جنسي از بزرگترين منابع توليد پول هست با استدلال شما كه نمي توان آن را شيوه اي صحيح و شرعي دانست.

   ******_باز توصيه مي كنم اگر ابهامي هست، از سايت حضرت آيت الله سيستاني مد ظله العالي بصورت كتبي، متن سوال و جواب سايت هدانا را همراه با «کد استفتاء: ۳۸۳۶۰۹ » پرسش نماييد، ضمنا تصوير ايميل ارسالي دفتر ايشان به ايميل شما ارسال مي گردد.

   وفقكم الله لكل الخير

 12. علی مقدس خیابانی می گوید

  سلام
  ممنون از اینکه در تلاش برای روشنگری های دینی هستید اما:
  لطفا اگر میخواهید مطلبی را از طرف بزرگان نقل کنید خواهشا:
  منبع و سند دقیق آن رو ذکر کنید
  سوال رو درست مطرح کنید
  خواهشا از خودتون چیزی رو به اسلام اضافه نکنید ، حرامه
  اتفاقا این نوع تجارت مسبب پیشرفت اقتصادی خواهد شد و مگر امکان دارد که مساله به این مهمی را که آقای خامنه ای نفر اول اول کشور قبول نداشته باشن بعد وزارت صنعت و معدن و همچنین نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات و سازمان بهداشت روش توجه داشته باشن و ایرادی هم نگیرن و بیان لوح تقدیر هم به مدیرش اهدا کنن.
  زشته این کارا برای بالا بردن بازدید سایت عین بی اخلاقی و نفهمیه
  خودتون رو اصلاح کنین

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي!
   چند نكته براي رفع ابهامات حضرتعالي:
   ۱- مطالب سايت مستند هستند مخصوصا اگر اين مطالب به مراجع عظام تقليد داده شوند، رسالت ما به عنوان طلبه توجه به اين مهم هست كه بسيار دقيق مطالب را منتشر نماييم و در اختيار مخاطبان عزيز خود قرار دهيم. شما مي توانيد نظر حضرت آيت الله سيستاني را با«کد استفتاء: ۳۸۳۶۰۹» از دفتر ايشان جويا شويد. اين كد همراه با پرسش و پاسخ از سوي دفتر معظم له هم در آرشيو دفتر و هم در آرشيو سايت هدانا ثبت شده است. ضمنا با توجه به سوالات مخاطبان اگر در كتب فقهي مراجع نظرات ايشان يافت شد همان مستندا اشاره مي شود و گرنه همانطور كه مي بينيد از دفاتر ايشان به صورت رسمي استفتاء مي شود و به كد پيگيري (كد استفتاء) منتشر مي شود تا عزيزان امكان پيگيري را داشته باشند.

   ۲- چندين نسبت ناروا از سوي شما به ما زده شد! ما فعلا در مقام جواب به پندارهاي خام شما نيستيم اما از اخلاق اسلامي و يا از ادب انساني است كه ابتدا اگر ابهامي داريد تحقيق كنيد، و يا سوال نماييد و پس از آن اگر از سوي ما اصلاح نشد، اينگونه برآشفته شويد!!!. يك طرفه به قاضي رفتن نه از جهت شرعي درست است و نه از جهت اخلاقي.

   ۳- نظر آيت الله خامنه اي را مي توانيد از «اينجا‌» مطالعه نماييد. ملاك براي ما نظرات مراجع عظام تقليد هست نه ارگان هاي دولتي و يا خصوصي!، جاي تعجب از شماست كه بصورت عوامانه ملاك را وزارت فلان و فلان مي دانيد!، چرا از دفتر مراجع، نامي به ميان نمي آوريد، البته بنده اين را به حساب بي اطلاعي شما مي گذارم و توصيه مي كنم بخش ابتدايي رساله توضيح المسائل مراجع قسمت تقليد را با دقت مطالعه نماييد! و راه بدست آوردن فتوا را ببينيد.
   براي آگاهي شما عرض مي كنم الان فتواي مراجع درباره موسيقي و حجاب و… مستندا هست اما وزارت فرهنگ و … ؛ به آلبوم هايي اجازه منتشر شدن داده كه داراي لوح هاي تقدير نيز هستند! درحالي كه خلاف شرع بودن آن واضح است. ضمنا فرموديد« این نوع تجارت مسبب پیشرفت اقتصادی خواهد شد»، البته اين حرف شما بي مدرك و بيشتر كلامي تبليغاتي هست، بدانيد از هر راه اقتصادي نمي توان درآمدزايي كرد. امروزه ربا نيز در اقتصادهاي دنيا رواج دارد، آيا با اين نگاه مي توان آن را شرعي و درست قلمداد كرد؟!
   در پايان ملاك قضاوت نسبت به گفتار ما نظرات حضرات مراجع مي باشد كه به راحتي مي توان به آن دست يافت.

   وفقكم الله لكل الخير

 13. محمد می گوید

  سلام، ممنون، زحمت کشیدید.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام عليكم
   خواهش مي كنم.
   الحمد لله رب العالمين

نظرات بسته شده است.