وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نزدیکی جنسی در احرام و تکلیف حج

0

نزدیکی جنسی در احرام و تکلیف حج
لگو احکام حج و عمره

وقوع در احرام حج قبل از مشعر

 

350- ارتكاب اين عمل با علم و عمد، در احرام حج قبل از وقوف عرفات، مسلّماًموجب فساد حج است؛[1] و بعد از وقوف عرفات و قبل از وقوف مشعر، بنابراقوى موجب فساد است‏[2] و در هر دو صورت، يك شتر كفاره دارد.[3]

 

[1] ( 1). آية اللَّه نورى: و بايد زن و شوهر با هم خلوت نكنند تا اعمال مناسك خود را تمام كنند و همچنين درسال بعد، در صورتى كه از همان راه قبلى قصد حج كنند، پس از رسيدن به محلّ معصيت بايد از هم جدا شوند تا اتمام مناسك.

آية اللَّه فاضل: ظاهراً حج او در هر دو صورت صحيح است ولى بايد يك شتر و در صورت عجز يك گاو كفّاره بدهد و بايد زن و شوهر با هم خلوت نكنند تا اعمال مناسك خود را تمام كنند و سال بعد بايد حج تمتّع به عنوان عقوبت انجام دهند. و همچنين در سال بعددر صورتى كه از همان راه قبلى قصد حج كنند، پس از رسيدن به محلّ معصيت بايد از هم جدا شوند تا اتمام مناسك. و زن هم اگر در احرام بوده و به عمل راضى شده همين حكم را دارد و اگر مجبور شده كفّاره‏اش به عهده شوهر است.
[2] ( 2). آية اللَّه بهجت، آية اللَّه گلپايگانى: در اين صورت حج او فاسد است على الأشهر.

آيات عظام تبريزى، خويى، سيستانى: اگر اين عمل قبل از وقوف در مزدلفه صورت گرفته باشد، بايد حج در سال آينده اعاده شود.( و آية اللَّه سيستانى اضافه مى‏فرمايد: چه حج واجب باشد چه مستحب).
[3] ( 3). آية اللَّه بهجت: كفاره اين عمل در صورت تمكّن يك شتر و در صورت عجز يك گاو و در صورت عجز يك گوسفند مى‏باشد.

آيات عظام تبريزى، خويى، سيستانى: در صورت تمكن، يك شتر و در صورت عجز، يك گوسفند، كفّاره بدهد.
 

351- در اين دو صورت كه حج فاسد شده است، اتمام و اعاده آن در سال ديگر،[1] لازم است.

 

[1] ( 4). آيات عظام در مناسك خود، اضافه بر كلام حضرت امام قدس سره متعرّض تفريق و جدايى بين زن و شوهر درحجّ امسال و سال آينده شده‏اند.

آية اللَّه فاضل: گذشت كه حج فاسد نشده است.


 

 

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.