وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

معنی کهیعص سوره مریم

0

معنی کهیعص سوره مریم

آيا حقيقت دارد كه منظور از حروف مقطعه «كهيعص» كربلا عطش يزيد و اين چنين لغاتى است؟

در روايتى از حجت قائم عج در پرسش از تاويل حروف كهيعص آمده است: اين حروف از اخبار غيبى و پنهان است كه خداوند بنده اش حضرت زكريا را از آن آگاه كرد و سپس آن را براى حضرت محمد صلی الله علیه و آله- بيان كرد و آن مطلب از اين قرار است:

حضرت زكريا علیه السلام- از خداوند در خواست كرد كه اسامى خمسه طيبه و پنج تن آل عبا ج‏ع- را به او بياموزد. خداوند جبرييل را فرستاد تا اين نام هاى مقدس را به او آموزش دهد. حضرت زكريا با شنيدن نام هاى مبارك محمد و على و فاطمه و حسن- ع- شاد و مسرور گرديد و غمش بر طرف شد اما با شنيدن نام حسين علیه السلام- غصه دار و گريان گرديد. روزى از خداوند علت اين امر را پرسيد و خداوند در پاسخ به او فرمود:

كهيعص، كاف نام كربلا و هاء، هلاكت و قتل عترت علیهم السلام (در حادثه كربلا) و ياء، نام يزيد ملعون است كه به امام حسين علیه السلام- ظلم و ستم كرد و عين، عطش آن حضرت ج‏ع- و صاد، صبر او است. هنگامى كه زكريا اين موضوع را شنيد سه روز از عبادتگاهش خارج نشد و اجازه ورود به كسى نداد و مشغول گريه و افغان شد و به خداوند عرض نمود: خدايا من سوگوار فرزند بهترين آفريده توام، آيا چنين مصيبتى بر او وارد مى شود؟

خدايا آيا على و فاطمه ج‏ع ج لباس اين عزا و مصيبت را بر تن مى كنند؟ خدايا آيا چنين غصه و داغى بر آستانه آنها فرود مى آيد؟ سپس عرضه داشت: خدايا فرزندى كه در بزرگسالى مايه روشنى چشمم باشد روزى ام ساز و او را وارث و وصى من قرار ده و جايگاه و موقعيت او را در نزد من مانند حسين علیه السلام- قرار ده. هنگامى كه چنين فرزندى به من ارزانى داشتى مرا شيفته و دلباخته او كن و سپس مرا داغدار و سوگوار او ساز همان طورى كه محمد صلی الله علیه و آله- را داغدار و سوگوار فرزندش مى گردانى.

پس خداوند حضرت يحيى علیه السلام- را به او عطا فرمود و او در سوگ فرزندش نشست و مدت حمل يحيى علیه السلام- مانند امام حسين علیه السلام- شش ماه بود.

تفسير صافى، ملا محسن فيض كاشانى، ج 3، ص 273 /پرسمان.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.