وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

مجازات توهین زن و شوهر به هم

2

مجازات توهین زن و شوهر به هم

سوال: راجع به خشونت خانگی قدری توضیح دهید. آیا فحش دادن خشونت خانگی است؟

پاسخ :

اگرچه مساله خشونت خانگی را می بایست فارغ از جنسیت مورد بحث و بررسی قرار داد، اما به معنای رفتار خشونت آمیز و غیر متعارف عضوی از خانواده نسبت به دیگر اعضای خانواده می باشد. لذا مطابق این تعریف باید بیان داشت مصادیق خشونت خانگی محدود به آزار و اذیت جنسی، جسمی و ضرب و شتم افراد مزبور نمی باشد، بلکه حتی دربردارنده توهین و تهدید کردن اعضای خانواده نیز می باشد. از نظر قانونگذار هتک حرمت اشخاص از طریق فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، فارغ از جنسیت افراد جرم می باشد.
مطابق ماده 608 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، توهین به افراد اعم از زن یا مرد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا محکومیت به پرداخت جزای نقدی خواهد بود.

جرم موضوع این ماده فارغ از جنسیت افراد، توهینِ ساده است و شخص مورد توهین باید حقیقی و معین باشد. برای تحقق این جرم نیز فقط عمد و آگاهی مرتکب از موهِن بودن رفتار (منظور عباراتی است که افراد را سست و ضعیف و ناتوان می کند) کافی است و از طریق فعل، گفتار، نوشته یا اشاره وهن آور محقق می شود.
از طرف دیگر در خانواده هایی که نگهداری و حضانت از طفل بر عهده یکی از والدین می باشد، نحوه مدیریت شرایط موجود و ملاقات طفل با هر کدام از والدین خود با لحاظ ماده 41 از قانون حمایت خانواده مصوب 1393 نباید به گونه ای باشد که خود به عنوان یک عامل بروز اختلاف و توهین افراد به یکدیگر محسوب گردد. بدیهی است که در نهایت قربانی اصلی عدم موفقیت در مدیریت چنین بحران هایی اعضاء آسیب پذیر خانواده می باشند.

لذا در طی این روزها که خانواده ها بیشتر از قبل در کنار یکدیگر هستند می بایست مودت و صبر نیز بیش از همیشه در میان اعضاء خانواده حاکم باشد، چه اینکه همبستگی و احترام از شروط اصلی و مهم تداوم زندگی و حیات خانواده می باشد.
و چه بسا ارائه آموزش های روانشناسی در مدیریت بحران موجود و نحوه تعامل افراد با یکدیگر به منظور حفظ سلامت روان در کنار سایر آموزش های حقوقی و پزشکی ضرروی می نماید.

میزان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

2 نظرات
 1. یک دوست می گوید

  سلام اگر کسی به آدم فحاشی کنه شرعا جایزه که عین همون فحش ها رو بهش برگردونیم؟ توی هیچ سایتی ندیدم از این چیزی گفته باشن! منظورم ابتدای به فحش نیست بلکه جواب به مثله.

  1. حجت الاسلام دکتر مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خیر
   وفقکم الله لکل الخیر