وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

عمل نکردن به استخاره چه حکمی دارد

سؤال: آیا عمل به استخاره، واجب است؟

103

عمل نکردن به استخاره چه حکمی دارد

فهرست این نوشتار:

عمل نکردن به استخاره چه حکمی دارد

نكته : در انتهاء مطلب نظرات مراجع عظام تقليد آمده است.

سوال:

سلام آقای طاها
ببخشید من یه مقدار باید توضیح بدم چون خیلی نتیجه اش واسم مهمه.
من کارم کشاورزیه ولی خیلی علاقه داشتم که کنارش یه کار دولتی هم داشته باشم که توی این وضعیت نامناسب زندگی بتونم درآمد بهتری داشته باشم. به تازگی به واسطه یکی از آشنایان به یک پروژه پیمانکاری دولتی معرفی شدم که به زودی کارش رو شروع میکنه. یکی از نزدیکانم که حرفش واسم خیلی مهمه بهم گفت که چون پروژه پیمانکاریه و معلوم نیست نگهت دارن یا مثلا کار بخاطر کمبود بودجه تعطیل شه و از اینحرفا اصرار کرد که برو استخاره بگیر. منم رفتم استخاره گرفتم بد اومد. اینجا بود که بینمون بحث پیش اومد چون من گفتم استخاره اصلا واسه اینجور مواقع نیست. خداوند خودش اونهمه من و خانوادم دعا کردیم که یه کاری واسه من درست کنه که الان این کار از لطف اونه پس اینکه بیام برم استخاره بگیرم درست نیست ولی ایشون میگن که نه استخاره بد بوده پس این کاره خوب نیست و حتما مشکلی درش هست.
خواستم از شما بپرسم آیا من اشتباه میکنم یا ایشون و راهنماییمون کنید. ممنون.

جواب:

سلام عليكم برادر گرامي

1-استخاره مراحلي دارد. اول، دين به ما امر كرده است كه همواره پيرامون امور تفكر كنيم. و نظر شرع را ببينيم پس از آن مشورت كنيم، يعني از عقل دسته جمعي كمك بگيريم آنگاه اگر از راه عقل فردي و جمعي به جايي نرسيديم و مردد مانديم، خوبست استخاره بگيريم.

فلسفه استخاره براي اينست كه مومن را از شك خارج كند چون ترديد براي ايمان قلب آسيب زاست.

فلسفه استخاره براي اينست كه مومن را از شك خارج كند چون ترديد براي ايمان قلب آسيب زاست. پس توصيه مي كنيم اين مراحل را براي هر استخاره اي طي كنيد متاسفانه برخي از مردم براي كارهاي كه كاملا مشخص است كه خلاف شرع هست نيز استخاره مي گيرند!. اگر جايي به اين نتيجه رسيديد كه كاري براي شما مناسب است  و مخالف شرع نيست استخاره نمي خواهد ملاك عقل و مشورت با مومنان باشد براي شما. ما روايات زيادي داريم كه دستور داده اند هميشه نسبت به كارها تفكر و مشورت داشته باشيد. قرار نيسست كه براي هر كاري استخاره گرفته شود!.

2-عمل به استخاره واجب نيست، اما خوبست كه پايبند باشيد، به گونه اي نشود كه ما استخاره بگيريم و هرگاه بد آمد و باب ميلمان نبود آن را رها كنيم. پس خوبست استخاره نگيريم و اگر گرفتيم عمل كنيم.

3-براي اينكه برخلاف استخاره عمل كنيد ، ببينيد شرايط شما عوض شده يا نه اگر شرايط عوض شده باشد مي توانيد برخلاف آن عمل كنيد.

4-اگر كار شما به گونه اي هست كه فكر مي كنيد براي شما سودده است، خب مي توانيد برخلاف استخاره عمل نماييد اما با توجه به اهميت كارتان؛ مناسب با آن صدقه دهيد. مي توانيد با صدقه و با توسل؛ انشاالله اگر مانعي هم بوده برطرف نماييد.  

انشاالله شما و ساير مومنان همواره تحت عنايات خاص امام عصر ارواحنا فدا باشيد.

وفقكم الله لكل الخير


مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

عمل نکردن به استخاره یا تکرار استخاره

سؤال۱۵: درباره موضوعی استخاره کرده ام جواب آن زیاد موافق نظر بنده نبود، خلاف استخاره عمل کردن یا استخاره مجدد جایز است؟

جواب: شایسته است انسان در اموری که می خواهد دربارۀ آنها تصمیم بگیرد، ابتدا تأمل و دقت کند یا با افراد با تجربه و مورد اطمینان مشورت کند و در صورتی که تردیدش برطرف نشد، استخاره کند. در هر صورت در عمل به استخاره، الزام شرعی وجود ندارد ولی اگر برای انجام کاری استخاره کردید، بهتر است بر خلاف آن عمل نشود و تا زمانی که موضوع و شرایط آن تغییر نکرده است، دلیلی برای استخاره مجدد وجود ندارد.

س 1434: آیا عمل به استخاره واجب است؟

ج: الزام شرعی در عمل به استخاره وجود ندارد ولی بهتر است بر خلاف آن عمل نشود.

س 1435: بنا بر آنچه گفته می‏شود که در کارهای خیر نیازی به استخاره نیست. آیا در مورد کیفیت انجام آنها و یا در مورد مشکلات پیش بینی نشده‏ای که در خلال انجام آنها ممکن است پیش بیاید، استخاره جایز است؟ و آیا استخاره راهی برای شناخت غیب محسوب می‏شود یا اینکه فقط خدا از آن آگاه است؟

ج: استخاره برای رفع حيرت و ترديد در انجام کارهای مباح است، اعم از اينکه ترديد در اصل عمل باشد يا در چگونگی انجام آن. بنا بر اين در کارهای خير که در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست و همچنين استخاره برای آگاهی از آينده شخص يا عمل نمی‏باشد.

در کارهای خير که در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست.

س 1436: آیا در مواردی مثل تقاضای طلاق یا عدم آن استخاره با قرآن صحیح است؟ و در صورتی که شخصی استخاره کند ولی طبق آن عمل نکند، حکم چیست؟

ج: جواز استخاره با قرآن يا تسبيح اختصاص به مورد خاصی ندارد، بلکه در هر امر مباحی که شخص راجع به آن ترديد و حيرت داشته باشد به‌طوری که قادر بر اتخاذ تصميم نباشد، می‏توان استخاره گرفت و از نظر شرعی عمل به استخاره واجب نيست هرچند بهتر است انسان با آن مخالفت نکند.

س 1437: آیا استخاره با تسبیح یا قرآن در مسائل سرنوشت ساز مانند ازدواج جایز است؟

ج: شايسته است انسان در اموری که می‏خواهد راجع به آنها تصميم بگيرد، ابتدا تأمل و دقت کند و يا با افراد با تجربه و مورد اطمينان مشورت نمايد و در صورتی که با اين کارها تحيّر او برطرف نشد، می‏تواند استخاره کند.

س 1438: آیا چند بار استخاره برای یک کار صحیح است؟

ج: چون استخاره برای رفع حيرت است، بنا بر اين بعد از برطرف شدن حيرت با استخاره اول، تکرار آن معنی ندارد مگر آنکه موضوع تغيير کند.

سؤال: آیا عمل به استخاره، واجب است؟

جواب: واجب نیست، اما بهتر است خلاف آن عمل نشود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

استخاره از طریق رایانه[استخاره]

پرسش :استخاره با قرآن از طریق رایانه و اینترنت چه حکمی دارد؟

پاسخ :در صورتی که یک فرد حقیقی استخاره را انجام دهد و نتیجه اعلام شود یا نرم افزار طوری تنظیم شده باشد که آیات آغاز یکی از صفحات قرآن را بدون اطلاع قبلی منعکس کند، مانعی ندارد.

اعتبار تقویم های نجومی [استخاره]

پرسش :تقویم هایی در بازار موجود است که معروف به تقویم های نجومی است.در این تقویم ها مواردی همچون ورود برج های فلکی به یکدیگر ( به طور مثال داخل شدن برج قمر به برج عقرب ) و مسایلی از این قبیل مطرح می باشد. و در اثر این تغییرات نجومی نتایجی همچون موارد زیر در آن موجود است:
– در فلان ایام انجام کارهای خیر، خوب است.
– در فلان ایام انتقال منزل و اسباب کشی خوب است.
– و موارد دیگر.
حال سوالی که از حضرتعالی داشتم این است که : 
آیا میتوان به چنین تقویم هایی اطمینان داشت و آیا چنین مواردی در شرع مقدس اسلام میباشد. و آیا در اثر عمل نکردن و یا عمل کردن به این موارد ، تاثیری در نتیجه کار دارد یا خیر؟

پاسخ :اعتباری ندارد ولی آنچه درباره قمر در عقرب می نویسند مطابق برخی از روایات دارای آثاری است.

استخاره اینترنتی [استخاره]

پرسش :ببخشید این استخاره های اینترنتی که موجوده درسته؟

پاسخ :در صورتی که یک فرد حقیقی استخاره را انجام دهد و نتیجه اعلام شود یا نرم افزار طوری تنظیم شده باشد که آیات آغاز یکی از صفحات قرآن را بدون اطلاع قبلی منعکس کند، مانعی ندارد.

استخاره گرفتن بصورت عادت [استخاره]

پرسش :آیا عادت قرار گرفتن استخاره در تمام امور ریز و درشت باعث سلب اختیار و مسئولیت نمی شود؟ یعنی به هر حال ممکن است روز قیامت گریبان شخص را بگیرند که چرا در فلان انتخاب، (با این که مرتکب حرامی نشدی) فلان کار را نکردی که منافع بیشتری در آن بود؛ و باید از علم و عقل و شواهد مختلف استفاده می کردی نه این که با استخاره خیال خود را راحت کنی…

پاسخ :باید توجه داشت استخاره مربوط به جایی است که انسان نه با علم و عقل خود بتواند راه را تشخیص دهد و نه از طریق مشاوره بطوریکه حیران و سرگردان شود در غیر این موارد استخاره صحیح نیست.

عمل به نتیجه استخاره [استخاره]

پرسش :آیا پس از انجام استخاره موظف به انجام آن هستیم؟

پاسخ :عمل به نتیجه استخاره وجوب شرعی ندارد.

عمل نکردن به استخاره [استخاره]

پرسش :آیا در صورت انجام استخاره، عمل به آن واجب است؟

پاسخ :عمل به استخاره واجب نیست ولى حتّى الامکان مخالفت نشود مگر این که مدّت قابل ملاحظه اى تاخیر بیندازد و بعد اقدام کند.

عمل به استخاره در صورت جواب منفی شدن [استخاره]

پرسش :استخاره کردن از قرآن و در صورت جواب منفی عمل به آن چه مسئله ای پیش می آورد؟ کلا فلسفه استخاره از قرآن چیست؟

پاسخ :استخاره نوعی مشورت با خداوند است بدین معنی که اگر انسان در انجام یا ترک کاری مردد شود ابتدا در اطراف آن و آثار و لوازم و توابعش فکر و اندیشه می کند اگر به نتیجه ای رسید طبق آن عمل می کند وگرنه با افراد کاردان و با تجربه و آگاه در مورد آن مشورت می کند اگر به نتیجه رسید طبق آن عمل می کند در غیر این صورت با خداوند از طریق استخاره مشورت می کند و مطابق آن عمل می کند.
البته عمل به استخاره واجب نیست ولی خوب است بی جهت با آن مخالفت نگردد مگر این که مدت زمانی بگذرد که در این صورت مخالفت با آن پس از پرداخت صدقه ای بی مانع است.

استخاره و تفأل به قرآن [استخاره]

پرسش :آیا استخاره و تفأل با استفاده از کلام الله مجید براى خود و دیگران جایز است؟

پاسخ :استخاره با قرآن اشکالى ندارد ولى بهتر است از تفال به قرآن خود دارى شود.

تجدید استخاره [استخاره]

پرسش :آیا در مورد ازدواج، تجدید استخاره جایز است به چه روش؟

پاسخ :در هیچ مورد تجدید استخاره درست نیست مگر این که مدّت قابل ملاحظه اى بگذرد یا شرایط مورد استخاره تغییر کند.

تجدید استخاره [استخاره]

پرسش :آیا در مورد ازدواج، تجدید استخاره جایز است به چه روش؟

پاسخ :در هیچ مورد تجدید استخاره درست نیست مگر این که مدّت قابل ملاحظه اى بگذرد یا شرایط مورد استخاره تغییر کند.

تفأل به قرآن هنگام تحویل سال [استخاره]

پرسش :موقع تحویل سال همسرم قرآن را به نیت چگونگی احوال ما در سال جدید باز کرد و آیه «کل نفس ذائقة الموت» که در وسط صفحه بود به چشمش خورد، بعد خودم چند بار تفأل زدم و هر بار آیاتی با همین مضمون می آمد. از آن روز به بعد به کلی به هم ریخته ام و خیلی نگران همسرم هستم. لطفاً ما را راهنمایی کنید.

پاسخ :فال گرفتن با قرآن اعتباری ندارد و حتی در بعضی موارد اشکال شرعی دارد؛ تنها می توان با قرآن استخاره کرد. در فرض سوال، صدقه ای بپردازید و نگران نباشید.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی مكارم شيرازي.


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا استخاره به طریقی که امروزه در میان ما متداول است، شرعاً وارد و پسندیده است؟ و آیا تکرار آن ضرری دارد اگر با تصدّق همراه شود تا با خواسته استخاره کننده، برابر گردد؟

پاسخ: استخاره به هنگام حیرت و تساوی احتمالات و رجحان نداشتن یک احتمال، به قصد رجاء انجام می شود آن هم پس از فکر و مشورت، اما تکرار آن به سبب حیرت، صحیح نیست مگر در صورت تغییر موضوع و دادن صدقه به مقدار از مال.
 

پرسش: آیا برای ازدواج نیازی به استخاره می باشد ؟

پاسخ: قدر متیقن ازموارد استخاره مورد تحیر و تردد و نرسیدن به نتیجه علیرغم مشورت است. استفتائات آيت الله سيستاني.

الاستفتاءات » الإستخارة

١السؤال: هل يجب علي المستخير الالتزام بالاستخارة؟ وهل يجوز له اعادة الخيرة بعد مضي وقت؟

الجواب: ينبغي العمل بموجبها ولا تعاد الا بتبديل الموضوع ولوبالصدقة.
 

٢السؤال: هل يستحب الطهارة في الخيرة؟

الجواب: نعم يستحب.
 

٣السؤال: ما أفضل الأوقات في عمل الخيرة؟

الجواب: بعد الاتيان بالصلاة الواجبة أوالمستحبة وأفضلها قبل طلوع الشمس من يوم الجمعة.
 

٤السؤال: هل يجوز الأستخارة على نفس الموضوع اكثر من مرة بغية الحصول على نتيجة ايجابية وبأيها يؤخذ؟ (اي بالأولى ام بألاخيرة)؟

الجواب: لا معنى لتجديد الإستخارة لموضوع واحد إلاّ اذا تغيّرت بعض الظروف أو مضى زمان بحيث يحتمل تغّير المصالح والمفاسد.
 

٥السؤال: ما هو رأيكم بالاستخارة ؟

الجواب: المتيقن من مشروعية الاستخارة هو مورد التحّير بعد الاستشارة.
 

٦السؤال: ما هي كيفية الاستخارة بالسبحة ؟

الجواب: يكفي أن تذكر الصلوات (اللهم صل علي محمد وآل محمد) ثلاثاً ثم تقبض السبحة فتحسب اثنين اثنين فأن خرج اثنين فهي غير جيدة وأن بقيت واحدة فهي جيدة.
 

٧السؤال: هل تنصحون بأخذ خيرة في أمر الزواج ؟

الجواب: بعد المشاورة وعدم رفع التحير لابأس به.
 

٨السؤال: هل الخيرة عند الحيرة أم هي جائزة في كل الأحوال ؟

الجواب: المتيقن من مشروعيتها هو حصول التحيّر مع تعذّر الأستشارة وعدم إنتهائها الى نتيجة .
 

٩السؤال: هل الاستخارة الموجودة حالياً ( بالسبحة والقرآن الكريم وصلاة الرقاع) لها سند معتبر؟

الجواب: المتيقن من مشروعيتها هو حصول التحيّر مع تعذّر الاستشارة وعدم انتهائها الي نتيجة.
 

١٠السؤال: نحن فتيات نبلغ من العمر ( ٢٩ – ٢٧ – ٢٥ ) وكل خاطب يتقدم إلى خطبتنا يقوم والدنا بأخذ الاستخارة وفي اغلب الأحيان تكون الاستخارة نهي ، ولهذا السبب نحن معطلات عن الزواج . فهل تصح الخيرة من عدمه في هذا الموضع ؟

الجواب: ينبغي للأب ان لا يستخير في أمر البنت إذا كان قد قدم لها من هو كفؤ لها شرعاً وعرفاً إلاّ بموافقة البنت نفسها ، إذ إنما يستخار للأمر حيث يكون الإنسان مخيراً شرعاً ، وولاية الأب تسقط شرعاً بالامتناع عن الموافقة على زواجها من كفؤها.

السؤال: هل الاستخارة بالطريقة المتبعة عندنا الان ، محبَّذة شرعاً أو واردة ؟ وهل هناك من ضير في تكرار الإستخارة مع التصدق لتوافق رغبة المستخير؟

الجواب: يؤتى بها رجاء اً ، عند الحيرة ، وعدم ترجُّح أحد الاحتمالات بعد التأمل والإستشارة ، وتكرار الخيرة غير صحيح الاّ مع تبدل الموضوع ، ومنه التصدق ببعض المال.
 

١٢السؤال: الاستخارة، اذا كانت جيدة هل يجوز عدم الالتزام بها والعمل بها كترك الموضوع مثلاً؟

الجواب: يجوز.
 

١٣السؤال: لو اني اخذت استخارة وكانت غيرجيدة فهل استطيع ان اذبح شيء من الخراف واوزعه علي الفقراء وابداً العمل به؟

الجواب: يجوز ولكن ذلك لايمنع من ترتب ما تحذر منه في مخالفة الاستخارة.
 

١٤السؤال: هل الاستخارة بالطريقة المتبعة عندنا الان ، محبَّذة شرعاً أو واردة ؟ وهل هناك من ضير في تكرارالإستخارة مع التصدق لتوافق رغبة المستخير؟

الجواب: يؤتى بها رجاءاً ، عند الحيرة ، وعدم ترجُّح أحد الاحتمالات بعد التأمل والإستشارة ، وتكرار الخيرة غير صحيح الاّ مع تبدل الموضوع ، ومنه التصدق ببعض المال .
 

١٥السؤال: ما راي سماحتكم في الاستخارة بالقرآن الكريم ؟

الجواب: يجوز الاعتماد علي الاستخارة ولكن بعد عدم التمكن من رفع الحيرة بالتدبر ومراجعة اهل الخبرة ومشاورة الاهل والاصدقاء فان بقيت الحيرة ولم يمكن ترجيح احد الامرين او الامور فالاستخارة ترجح احد الاطراف وليس لها شان آخر كالكشف عن الغيب.
 

١٦السؤال: كيف تكون الاستخارة ؟ ما هي كيفيتها ؟ واذا كنت محتارة بين شيئين وظهر لي بعد الاستخارة ان احدهما سلبي فهل يجب علي الا افعله واذا فعلته ما هو الحكم ؟

الجواب: الاستخارة طلب الخير من الله تعالى وهي دعاء فربما يستجاب وربما لا يستجاب وعلى كل حال فليس لها طريقة خاصة واردة في الشرع وانما دأب العلماء على فتح القرآن بعد التوجه الى الله تعالى وطلب الخير منه ويستدل بالآية الاولى في يمين الصفحة على كون العمل خيرا او شرا ولا يوجب ذلك تكليفا ولا يدل على الواقع فالغيب لا يعلمه الا الله تعالى ولم يجعل الله لنا نافذة للغيب ولكن الاستخارة تفيد في وقت الحيرة وعدم امكان الرجحان في احد الطرفين فتكون هي مرجحة لاحدهما ولا تحرم مخالفتها. استفتائات عربي آيت الله سيستاني.

 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی سیستانی.
حتما بخوانيد

ويژه نامه استخاره و آداب آن

 


 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

103 نظرات
 1. صفورا می گوید

  با سلام
  بنده برای ثبت نام خودرو نیت کردم یه مقدار از طلاهام را بفروشم بدون اینکه به همسرم بگویم در حقیقت می خواستم ایشون را سوپرایز کنم و می دونستم خوشحال میشه استخاره کردم بسیار عالی آمد، بعدازظهر همان روز که داشتیم با هم صحبت می کردیم نمی دونم چی شد از دهنم در رفت که می خوام همچین کاری کنم بر خلاف تصورم ایشون گفتند اینکار را نکن و زیاد راضی نبودند البته بهشون نگفتم استخاره گرفتم و خوب اومده، الان بنظر شما من اینکار را با توجه به اینکه استخاره بسیار عالی اومده انجام بدهم؟

  1. حجت الاسلام دکتر مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خیر تا همسر شما راضی نیست انجام ندهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. حیدرلو می گوید

  مشکل من شاید خیلی مسخره به نظر بیاد ولی من یه دانش اموزم سال دهمم رشته تحصیلیم ریاضیه دو هفته ست اومدم و الان احساس میکنم برای این رشته ساخته نشدم و میخوام عوضش کنم
  وقتی با خونوادم و دوستام مطرح کردم همه مخالف بودن و میگن اینده ت با این رشته بهتره
  خواهرم از همه زودتر مخالفت کرد و گفت برو استخاره کن
  اولا من اصلا نمیددنم برای مشکلم میتونم استخاره کنم یا نه
  و دوما اگه بد دربیاد من نمیتونم رشته‌م رو عوض کنم؟

  1. حجت الاسلام دکتر مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ابتدا خوب با مشاور تحصیلی صحبت کنید، فعلا استخاره لازم نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. حمزه می گوید

  سلام.
  من برای ازدواج استخاره گرفتم و متوسط اومد. خواستگاری هم رفتم ولی در شک و تردید هستم. چیکار کنم؟

  1. حجت الاسلام دکتر مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مشاوره بروید
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. تختی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من رشته ورزشیم کشتی فرنگی هستش و قصد داشتم که برم کشتی ازاد
  چون ورزشم خیلی تو اینده من تاثیر دارع
  تصمیم گرفتم استخاره بگیرم رفتم تو اینترنت اموزش استخاره سرچ کردم واس خودم استخاره گرفتم بد اومد
  الان من برم کشتی ازاد موفق نمیشم؟
  من بعد استخاره اول دوباره تکرار کردم خوب دراومد

  1. حجت الاسلام دکتر مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   کاری که قصد دارید انجام بدهید، دیگر نیازی به استخاره ندارد که چند بار استخاره بکنید، تا در آخر خوب بیاید.
   اگر استخاره گرفته اید، همان استخاره اول ملاک است. مدتی صبر کنید، اگر شرایط تغییر کرد، دیگر نیازی به استخاره نیست. صدقه بدهید و انجام بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. آیسی می گوید

  سلام حاج آقا بینی من شکسته و نمیتونم نفس راحت بکشم از نظر زیبایی هم خیلی مشکل داره میخواستم برم عمل استخاره کردم بد اومد حالا من باید چیکار کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ملاک اینجا نظر پزشک است.
   اگر استخاره بد آمده مدتی صبر کنید تا شرایط تغییر کند یا پزشک یا بیمارستان را عوض کنید.
   اگر ضروری است صدقه بدهید و اقدام کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. پروانه می گوید

  سلام.وقت بخیر.ی آقایی ک همسر وفرزند داره وشغل امنیتی هم‌ داره از من خواستگاری کرده وقصد صیغه ۹۹ ساله داره.از لحاظ مالی هم خوبه.هردو خوشمون اومده از هم.اما یهو از یجایی ی استرسی تو‌قلبم افتاد ک منو ب شک وتردید واداشت ویهو‌اون هیجانم از بین رفت.حالا همسر داشتنش یا هرچی ک‌بود نمیدونم بابت چی استرس افتاد تو‌قلبم.بعد استخاره کردم با قاطعیت بد اومد.بهش گفتم باید استخاره کنم.گفت قبلش باید حرف بزنیم.استخاره خوب نیست ونگفتمم بهش هنوز.ولی اصرار ب گفتگوی مجدد داره.
  موندم چ کنم.خودمم ۱۱ ساله جدا شدم وتنها زندگی میکنم.اینجا باید قطعا ب استخاره گوش کنم دیگه.درسته حاج اقا؟ممنون میشم زود بهم جواب بدید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   معمولا این نوع ازدواج 99 سال اشکال فقهی دارد!… زندگی این آقا را به هم می زنید، برای این افراد ازدواج مجدد ممنوع هست و قانونا برای شما هم ایجاد دردسر می کند.
   حتما یک وقت مشاوره بگیرید، تا بررسی و راهنمایی داشته باشیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. زینب می گوید

  سلام وقتتون بخیر..
  بنده در محل کارم،دوست یکی از بیماران رو دیدم،و بنظر فرد موجه و قابل قبولی اومدن و ازایشون خوشم اومد..
  از اونجایی که من دختر هستم،و در شخصیت خودم نمی‌بینم که درخواست دهنده برای آشنایی شخص من باشه،میخواستم بصورت غیرمستقیم از کسی بخوام تا باعث بشه من بتونم بیشتر بااون آقا آشنا بشم،ولی خب شک دارم که آیا اینکار اصلا درست هست یاخیر، استخاره گرفتن دراین وهله کار درستی هست یاخیر؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اشکالی ندارد. می توانید با واسطه اقدام کنید اما حتما مشاوره داشته باشید.
   نیازی به استخاره نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. ؛؛؛؛؛ می گوید

  با سلام و خسته نباشید؛از همسرم یک‌سال جدا شدم به این دلیل که بهم شک داشت نتونستم تحمل کنم؛تنها بدیش همین بود؛حالا تو این یکسال مدام پیگیر من هست که برگردم باهش؛واقعا هم همو دوست داریم و بدون هم نمیتونیم ؛از این طرف هم خانوادم مخالف برگشت من هستن؛به خانوادم گفتم استخاره بگیرم گفتن اگه بد بیاد تو‌ که نمیتونی فراموشش کنی؛گفتن استخاره برای کسی هست که شناخت نداره رو طرف؛تو که پنج سال باهش زندگی کردی میشناسیش دیگه؛من هم به حرف هیچکس نکردم و استخاره گرفتم هر دوبار بد اومد؛حالا موندم چکار کنم خیلی خیلی استرس دارم؛میگن برای ازدواج نباید استخاره کنی؛شنیدم میگن صدقه ای باید بزارم کنار؛و بعد از 40 روز مجددا استخاره کنم ؛واقعا از استرس موندم چکار کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مورد شما جای استخاره نیست، جای کار کارشناسی است.
   حتما به یک مشاور مراجعه کنید، ریشه ها را بررسی کنند چرا طلاق شد؟!!! اگر شک داشت شاید اختلال شخصیت دارد!! لذا مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. حتما نیاز به مشاوره دارید و تعهد بدهد، بعد چند ماه به صورت عقد موقت در کنارش با نظر مشاور باشید، تعهداتی بدهند، بعد استخاره و وارد ازدواج شدند. عاقلانه رفتار کنیم.
   می توانید یک وقت مشاوره از سایت بگیرید تا بهتر بررسی و راهنمایی کنیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. محمد معززی می گوید

  سلام حاج اقا وقت بخیر
  حاج اقا جان یه سوال داشتم از خدمت شما زیاد وقت نیست باسد سریع از شما یه مشورتی بگیرم اگه امکانش هست جواب منو زود تر بدین ممنون میشم از شما
  پدر بنده زمینی داره میخره که ما استخاره کردیم بد امد مادرم میگه نباید بخریم چون خدا استخاررو گذاشته پیامبرا گفتن استخاره باید کرد پدر من مانده چیکار کنه این زمینم گفته بخرم که یک‌سال بعد بفروشه تا ما بتوانیم یه خانه بخریم ازین بی سامانی در بیاییم حاج اقا شما یه راهنمای کنید پدر من مانده بین دو راهی شما میفرماید چیکار کنه تورو خدا اگه امگانش هست زود تر جواب مارو بدین ممنون مشم ۲بار استخاره کرد تو یک روز بد امد پدر منم فشار زندگی بدجور روشه ماهم نگرانیم نمیدانیم این زمینو بخریم یا نخریم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به استخاره نیست، خوب تعقل کنید، بعد با کارشناس مشورت کنید اگر خوب بود توکل کنید و انجام بدهید.
   اگر جایی شک داشتید آنگاه استخاره کنید و به استخاره توصیه می کنیم عمل کنید. استخاره اول ملاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. 0 0 0 0 0 می گوید

  سلام من چندسال میشناسمش از سن کم از 15سالیگم الان 18 سالمه و حدودن 7ماه رفته بودیم تو رابطه بعد یه خانواده خواستم بگم گفتم ولی مامانم عادت داره همیش استخاره بگیره/: استخارع گفت و بد اومد و3ماه گذشته ولی ول کنید نیست و 100 درصد میخواد باهم باشم و عاشق همیم نمیتونم جدا شیم و باهم قرار بستم 2سال دیگه ازدواج کنیم بعد بریم امام رضا و نزر ادا کنم و صدقع بدیم ب فقرا ایا اجازع هستش ادمه بدیم رابطمون؟ همه چی اوک شرایط مالی شرایط اخلاقیش خوبع….

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بدون عقد و صیغه نمی توانید رابطه داشته باشید، شرعا جایز نیست.
   رسما با خانواده خواستگاری کنید، صیغه بخوانید و بعدا که شرایط مساعد شد زندگی مشترک را زیر یک سقف شروع کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. راحیل می گوید

  سلام خوبید من حدودن 3سال میشناسمش و واقعن همو میخوایم و اخلاق و رفتارش میدونم ی کار بد انجام دادم قبلن ولی ترکش کرده و ادم شده ولی 18سالمون بیش تر نیست به مامانم گفتم چون نمیشناخت طرف گفت من استخاره میخوام بگیرم هرچی شد اگه خوب اوک بد شد باید بره استخاره بد اومد والان 3ماه هرکار میکنم نمیتونم از هم دل بکنیم و نمیشه جدا شیم خیلی همو میخوایم //: نزر کنم بعد ازدواجمون برم امارضا و انگشتر طلامو بندازم ت حرمش ک هیچ اتاقی نیفته و همیشع خوب باشم حتا روضه هم میخونم واسه امام حسین صدقه هم بخواد میدم فقط جواب استخارع بر میگردع؟ میشه راهنمایی نید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   حتما با یک مشاور مذهبی مشورت کنید.
   اگر استخاره بد آمد صبر کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. یگانه می گوید

  سلام خسته نباشید من ۲۱ سالمه دانشجوی پرستاری با یک اقای آشنا شدم ک سنشون از من کمتره و با قصد ازدواج پسر خوبی هستن و خانواده خوبی دارن استخاره انلاین گرفتم جوابش بد اومد ما از هم دیگه خوشمون میاد و تازه آشنا شدیم میخواستم ببینم اگه صدقه بدم میتونم این مسیر رو ادامه بدم یا اصلا استخاره برا این امر درست بوده یا ن?!

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   صبر کنید، صدقه هم بدهید، مسیر مشاوره را در پیش بگیرید، اگر شرایط مناسب بود توکل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. اسما می گوید

  سلام من تقریبا یک هفته هست که با یکی(مذکر) آشنا شدم همه تعریفشون کردن و گفتن که فرد خوبی هست و تا الا هم واقعا خوب هست.من قصدم با ایشون ازدواجه امروز و بازهم کامل نمیشناسمشون امروز استخاره کردم بد اومد.اگر مدتی بگذره و من ایشونو کامل بشناسم و بفهمم گه واقعا فرد خوبیه و با مشاور مشورت کنم و ادامه بدم و صدقه بدم و خلاف استخاره عمل کنم چی میشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر نمی خواهید به استخاره عمل کنید، اصلا نیازی به استخاره نیست! ظاهرا هدف از استخاره را خوب متوجه نشده اید! استخاره به معنی تایید گرفتن نیست.
   در بسیاری از کارها اصلا نیازی به استخاره نیست. اگر استخاره گرفتید توصیه می کنیم عمل کنید.
   هرچند اگر بعدا شرایط تغییر کرد بنا بر ضرورت؛ صدقه بدهید و نیازی به استخاره مجدد نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. سحر می گوید

  سلام و خسته نباشین
  ببخشید من همسرم ازدواج مجدد کرده منو طلاق نمیده میگه دوستم داره ،آیامن طلاق بگییرم یانه؟ دو دلم برای من استخاره میکنید؟ دستتون دردنکنه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مشاوره بگیرید، جای استخاره نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. وحیدی می گوید

  سلام ایا برا استخاره این جور بگیم که من میخوام این کارو انجام بدم اگر خوب هست خوب بیاد اگر بد هست بد بیاد این تفال هست یا نه استخاره درسته .
  و اینکه اگر قبل از انجام موارد استخاره مثل تحقیق و مشورت و اینا استخاره گرفته بشه و بد بیاد اما بعدش با تحقیق و مشورت و تفکر به این نتیجه برسیم این راه راه خوبیه میشه به استخاره اعتبار نداد و کار رو انجام داد ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توان به نحوی که نوشته اید استخاره کرد و تفال نیست.
   اگر با تحقیق به نتیجه ای رسیدید حتی بعد استخاره، توکل کنید صدقه بدهید و می توانید انجام بدهید. هرچند که توصیه می کنیم که یا استخاره نگیرید یا خلاف استخاره عمل نکنید بهتر است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. راحیل می گوید

  سلام وقت بخیر ، من در حال حاضر کنکوری هستم و یکم کم درس میخونم ، امروز استخاره انلاین گرفتم که مسیر کنکور رو ادامه بدم یا نه استخاره بد دراومد (قدم در راه گذاشتم البته خودم فک میکنم کارم درست نبوده و شاید تفال بوده) توی دلم خالی شده چیکار کنم انگیزمو از دست ندم ؟ اگه مثلا از فردا بیشتر درس بخونم شرایط عوض میشه و میشه گفت این استخاره مربوط به شرایط فعلی بوده ؟! ممنون میدونم کلا استخاره ممکنه درست نباشه ولی یکم تو دلم خالی شد…

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ظاهرا هنوز خودتان نمی دانید برای چه چیزی استخاره کرده اید!.
   اگر قصد شما جدی بوده و هدف داشته اید، استخاره اول ملاک است.

   وفقکم الله لکل الخیر

  2. محدثه تارایی می گوید

   سلام، برای آزمون ام خوندم از موسسه ای مشاوره درسی میخواستم بگیرم نمیدونستم کدوم موسسه مشاوره درسی انتخاب کنم که به قبول شدنم در ازمونم صدرصد هست بعد با قرآن استخاره گرفتم،استخاره بسیار عالی اومد، بعد به استخاره هم عمل کردم وهم تنبلی کردم نتونستم بقیه استخاره رو عمل کنم، بعد از مدت یک ماه از این استخاره ، باز 3بار استخاره جدید گرفتم ونیتم عملی بودنن بود ولی استخارهها بد اومد حالم بد شد، حالا موندم به همون استخاره اول اول که قدیمی بوده بسیار عالی اومده بود میخوام به همون عمل کنم دیگه سهل انگاری نکنم اشکالی ندارد واین چند بار استخاره جدید گرفتم که نیتم صدرصد عملش بود ولی بد اومد ومیخوام اصلان عمل نکنم اشکالی نداره کلان موندم چیکار کنم ، راهنمایی ام کنید، تشکر

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم
    ظاهرا انگیزه مشخصی از استخاره ندارید!
    وفقکم الله لکل الخیر

 17. داوود می گوید

  سلام استاد من درباره ی انتخاب شغل افسری استخاره کردم و به این شغل هم علاقه دارم ولی جواب استخاره بد امد الان هم نمیدونم چکار کنم و میگم کاش اصلا استخاره نمی کردم. راهنمایی ام کنید ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   به استخاره عمل کنید، یا مدتی صبر کنید اگر شرایط تغییر کرد مجدد استخاره کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. محبوبه می گوید

  سلام وقت بخیر
  من چند سالی از درس دور بودم و دوتا فرزند دارم و تصمیم گرفتم دوباره درس بخوانم و استخاره من بد اومد وبعد گذشت چن ماهی دوباره استخاره من بد اومد و اینم بگم من مشکل شبکیه دارم و این بد اومدن خیلی روی من تاثیر منفی گذاشته کلا منو نا امید کرده جواب استخاره من اینه که اصلا انجام نده زحمت زیادی میکشی و نتیجه ای نداره

  حالا باتوجه به اینکه دوس دارم درس بخونم تا شرایط بهتری برای خودم فراهم کنم باید چیکار کنم
  میترسم دلیل بد اومد برااین باشد که شاید خواندن باعث بشه مشکل چشم من بدتر بشه
  ممنون میشم راهنمایی کنین چیکار کنم خدا خیرتون بده

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در این امور استخاره لازم نیست. برای شبکیه حتما با پزشک مشورت کنید. مدتی صبر کنید شرایط تغییر کرد صدقه بدهید و نیازی به استخاره هم نیست انجام بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. S می گوید

  سلام
  من قصد داشتم مسابقه ای شرکت کنم. اطرافیانم هم مشتاق بودن که برنده شم چون خودم خیلی علاقه داشتم. اطلاعی نسبت به شرایط استخارا نداشتم اما نمیدونم چطور یهو با یه سایت آشنا شدم که بعد نیت و کلیک جواب استخاره رو میداد(فکر میکنم وبسایت شهید آوینی بود)
  حالا استخاره کردم و بد اومد و گفت اصلا انجام نده. من هم علاقه و انگیزمو از دست دادم و میترسم خلاف خواست خدا انجام بدم چون عذاب وجدان میگیرم. حالا چند سوال داشتم
  اصلا استخاره من درست بوده؟ با توجه به اینکه شرایطو نمیدونستم و تقریبا مصمم بودم شرکت کنم چون با برنده نشدن هم چیزی از دست نمیدم و در بدترین حالت ممکن یه چیزی یاد گرفتم
  از طرفی دیگه آنلاین انجام شده و در لحظه توسط یه وبسایت. استخاره در این حالت صحیحه یا نه؟
  من چکار کنم در حال حاضر؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استخاره اینترنتی اشکال ندارد. ما می گوییم اگر استخاره کردید و می دانستید برای چه استخاره می گیرد همین می شود شرایط استخاره و توصیه می کنیم خلاف استخاره عمل نکنید.
   مدتی صبر کنید و صدقه بدهید و دیگر استخاره نکنید و کار را انجام بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. F می گوید

  سلام من یک خواستگار دارم استخاره گرفتم خوب آمد اما الان فهمیدم خواستگارم با یک زن ارتباط دارد
  آیا باید به استخاره عمل کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خیر عمل به استخاره لازم نیست.
   استخاره باید در جای خودش گرفته شود، ابتدا تعقل بعد مشورت و تحقیق میدانی و مشاوره و اگر از تمام این مراحل به خوبی عبور کردید اگر ابهامی بود استخاره می گیرید و اگر پسندیدید و ابهامی نبود نیازی به استخاره نیست و توکل می کنید.
   رسم غلطی است که برای ازدواج به راحتی استخاره می کنند!!.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. سید امیر رامتین میرعابدینی می گوید

   سلام حاج آقا خسته نباشید من یک استخاره ای کردم راجب اینکه درس بخونم و اینکه موفق میشم یا نه اومد اصلا نرو سمتش اما من خیلی حالم گرفته شده شب قبل صدقه ای دادم به کودکان نیازمند ولی برای دل خودم بود الانف نمیدم برای عمل نکردن به استخاره باید صدقه داد میتونم دوباره صدقه بدم و به استخاره عمل نکنم؟! چون من آگاهی کامل اصلا نداشتم و اینکه از مشاوران زیادی هم نپرسیده بودم یعنی شکی درش نبود اما چه کنم چندین بار استخاره کردم نظر شما چیست استاد؟

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم
    به این نحو استخاره نکنید! که انتظار داشته باشید خوب بیاید، اول فلسفه استخاره را یاد بگیرید و در موارد خاص اگر نیاز بود آنگاه استخاره کنید و پایبند باشید.
    صبر کنید پس از مدتی که شرایط عوض شد، بدون اینکه استخاره بگیرید صدقه بدهید و انجام بدهید.
    وفقکم الله لکل الخیر

 21. goleyas می گوید

  سلام من میخواستم در کلاس های بازیگری شرکت کنم وبا همه مشورت هم کرده بودم و همه راضی بودند ولی مادرم تردید داشت و گفت برو استخاره بگیر منم گرفتم ولی جوابش بد اومد میخواستم بگم دیگه نرم کلاس بازیگری یا بعد یکسال اگه شرایط عوض شد استخاره بگیرم یا صدقه بدم تروخدا راهنماییم کنید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   رضایت مادر را داشته باشید، نباید باعث رنجش ایشان شود.
   در زمینه استخاره مجدد، اگر شرایط تغییر کرد می توانید مجدد استخاره بگیرید.
   اما دقت کنید این مسیر مخاطرات جدی دارد و نوعا برای افرادی که جنبه ایمانی خوبی دارند این مسیر توصیه نمی شود!. توصیه من این هست حالا که استخاره بد آمده وارد این مسیر نشوید.
   وفقکم الله لک الخیر

 22. سمیرا می گوید

  سلام
  اقای رو مدت چهار سال میشناسم و به ایشان علاقمندم .تا اینکه ایشون اعلام کردن که قصد داشتن بیان برای خواستگاری بیان و استخاره گرفتن که جواب استخاره آمده صبر کنند .حالا ایشان نمی دانند منظور استخاره از صبر چیست .ایا در ازدواج با من باید صبر کنند !چقدر باید صبر کنند 40 روز یک سال دو سال !ایا پس از مدتی باید دوباره استخاره کنند ؟!لطفا راهنمای کنید .

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تا مدتی که شرایط تغییر بکند. دیگر نیازی به استخاره نیست.
   یا جلسات مشاوره را داشته باشند و با آگاهی و شناخت بیشتر و دقیق تر پیش بروید این نیز می تواند مصداق صبر و کسب آگاهی بهتر داشته باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. سارا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من یه کسی رو دوست دارم خیلی دوستش دارم
  میترسم از اینکه بهش بگم از اینکه خانوادم بفهمن یا کلا آبروم بره میخوام بدونم در این امر صلاح استخاره ای بگیرم یا نه
  لطفا راهنماییم کنین

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خیر، توصیه ما این هست این کار را نکنید. مناسب این هست که مستقیم نگویید، بلکه به واسطه ای که امین است اشاره کنید که زمینه را آماده کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. بهار می گوید

  سلام یه اقای ۲۰ ساله با من قصد ازدواج دارند استخاره گرفتم و بسیااار خوب اومد بعد مدتی باز استخاره گرفتم یه بار بد اومد یه بار خوب ( یک بار میاد حتما انجام بدهید یه بار میگه که اصلا انجام نده دچار عذاب و ابرو ریزی و..
  میشید ) نمیدونم چه کار کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ملاک را استخاره اول قرار بدهید.
   و اگر نظر خود شما مثبت است، حتما مشاوره پیش از ازدواج بروید، اگر خوب بود دیگر نیازی به استخاره نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. سید می گوید

  سلام من بازاریابی میکنم حالا صاحب کار گفته ک میخواد کارشون تعطیل کنه و ب دلیل رفاقتی ک با من داره گفته کل کارو من بردارم ک هزینه هایی هم داره و چون اولین کار مستقل من هست ترس از جواب ندادن و بدهی داشتم استخاره قرانی کردم ک بشدت بد اومد
  الان بشدت دو دلم وقرار بود امروز کارو قرارداد ببندم نظر شما چیه چکار کنم فقط لطفاً زود جواب بدید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   صبر کنید و با چند کارشناس مشورت کنید، از جنبه های حقوقی هم کامل آگاه شوید. تا مطمئن نشده اید اقدام نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. Maria می گوید

  سلام من برای مشارکت مالی اقتصادی استخاره کردم،یعنی پول لازم رو داشتم ولی نمیدونستم شراکت با اون اقا درسته یا خیر یا مثلا چی میشه،،استخاره کردم گفتن بی نتیجه هست و دعوا میشه،،منم بیخیال شدم،،واقعا حالم گرفته شد،،اخه درامدش خیلی خوب بود…بعد هز دوسال عالی میشد،،،اگ شوهرم شراکت کنه بازم جواب استخاره شامل حال اوشون هم میشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیت استخاره اگر فقط برای خود شما بوده است شامل همسر نمی شود.
   در هر حال قبل از استخاره خوب تحقیق و تعقل داشته باشید، بعد خوب مشورت کنید با صاحب نظر آن کار، اگر به نتیجه رسیدید نیازی به استخاره نیست می توان صدقه داد و با توکل به خدا انجام داد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 27. ناشناس می گوید

  سلام. میسه لطفا زود جواب بدین عجله دارم.
  یک سال و نیم پیش خواستگاری داشتم که همه چی خوب بود و خانواده ها کاملا راضی اما استخاره بد اومد صبر کردیم و بعد یک ماه که رفت و آمد بیشتری کردیم مجدد بد آمد و تا آخر زمان آشنایی که سه ماه طول کشید با اینکه همه چی و تحقیقات خوب بود اما استخاره ها بد بود و نهایتا شب آخرر بعد سه ماه به خاطر شاید حدود ده بار استخاره که بد آمد رد کردم البته این بین یکی دوبار خوب بود ولی به خاطر نهی شدید استخاره رد کردم.
  حالا بعد یک سال و نیم خواستگار برگشته ولی شرایط همان شرایط است.
  من قبل اینکه برگردن چون خودم هنوز علاقه مند بودم بدون اینکه خبری باشد استخاره از آدم خیلی مطمین گرفتم خوب اومد.
  حالا میخوام بدونم الان چیکار کنم؟نباید جواب بدم؟صدقه بدم و جواب بدم؟ مجدد استخاره کنم؟چون بار آخر هیچ خبری نبود و من برای خودم استخاره گرفتم.
  این هم ذکر کنم تمام استخاره های بار اول که بد بود از روحانیون صاحب استخاره که بسیار دقیق هست استخاره هاشون گرفتم.
  ولی خب هر دو طرف کاملا مذهبی و هم کفو بودیم.
  میگن از استخاره بد باید حداقل یک سال بگذره،حالا که بیشتر گذشته میشه جواب بدم؟
  دوست ندارم مخالف استخاره عمل کنم ولی همه میگن دیگه استخاره نکن
  لطفا راهنمایی کنین

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اینهمه استخاره!!!، ما شاالله… ظاهرا اصلا به فلسفه استخاره توجه ندارید، استخاره جایی است که بخواهید از بلاتکلیفی خارج بشوید نه اینکه آنقدر استخاره بگیرید که همان چیزی که شما دوست دارید را تایید بکند.
   استخاره زیاد هم تقریبا شبیه به بازی می شود که اصلا ارزش هم ندارد.
   در هر حال توصیه من این هست مدتی نماز جعفر طیار بخوانید، به قلب خود رجوع کنید هرچه الهام شد همان را توجه کنید، اما مقید بکنید که حتما حداقل ۵ جلسه مشاوره پیش از ازدواج بروید، تصمیم نهایی را به جلسات مشاوره موکول کنید نه به استخاره.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ناشناس می گوید

    خیلی ممنونم از پاسختون.
    میشه لطفا نظر قبلی که پاسخ دادین رو پاک کنین لطفا

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     بدون ذکر اسم و فامیلی شما منتشر شده است وسوال سایر عزیزان هم هست.
     وفقکم الله لکل الخیر

 28. احمد می گوید

  سلام.من دوساله بایه دختردوسم هموواقعادوسداریم وتصمیم ب ازدواج گرفتیم اوناداشتن تحقیق میکردن تحقیقاتشون تموم شدنظرشون مثبت بودماخاسیم تحقیق کنیم تصمیم گرفتم استخاره کنم ازیکی ازآدمای شهرمون که برای بیشتراقواممون استخاره میکنن استخاره کرددوتابداومدیکی خوب ندونم چیکاربایدکنم الان هردومون نمیدونیم چیکارکنیم ولی من واقعادوسش دارم نمیتونم ب جدایی فک کنم.ازطرفیم خانوادشون منتظرمنن که برم خاستگاری میشه راهنماییم کنین

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بارها تاکید کرده ایم اگر تعقل و مشورت کرده اید، نیازی به استخاره نیست. اما اگر کسی استخاره کرد توصیه می کنیم به این راحتی با استخاره مخالفت نکنید.
   مدتی صبر کنید، بیشتر تحقیق کنید پس از تغییر شرایط صدقه بدهید و دیگر نیازی به استخاره نیست. در اموری که نمی خواهید به استخاره عمل کنید استخاره نگیرید ملاک را تحقیق قرار بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. محمد امین می گوید

  سلام
  من برای قبولی در تیزهوشان میخاستم مدرسه ام را عوض کنم و برای این کار استخاره کنم و استخاره کردم اما حالا خلاف استخاره ام عمل کرده ام به نظرتان چه میشود؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   همواره بدانید که برای چه چیز استخاره می کنید، استخاره برای این نیست که رفتار و علاقه خودمان را با استخاره تایید کنیم!.
   در هر حال اصل این هست که خوب تفکر کنید و مشورت کنید اگر به نتیجه رسیدید استخاره نباید گرفت.
   وفقکم الله لکل الخیر

 30. ساحل می گوید

  سلام
  خواهش میکنم فورا جواب بدهید.
  شوهرم از کارش راضی بود حالا کاری برایش مهیا شده درشهردیگرباشرایط آب و هوایی بد وخیلی دور از شهر خودمان،به این کار دوم راضی تره ولی به خاطر راه دور و اینکه امنیت شغلی نداره دودل بود من استخاره کردم برای راه دور خوب آمد وبرای ماندنمان در شهرخودمان بد آمد،من با خانواده ام موضوع را مطرح کردم همه مخالف رفتن ما هستن مخصوصا مادرم که گفت اگر رفتی هیچوقت تو را نمی بخشم و اشک می ریزد ازطرفی شوهرم میخواهد من پشتش باشم و ازشهرمان برویم از طرفی مادر شوهرم هم استخاره کرده و نتیجه آن درست مثل استخاره من شده،نمیدانم چه باید کرد؟!!

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در این مسئله شما با همسر خود مشورت کنید، اگر ایشان راضی هستند حرف ایشان در این مسئله اولویت بر استخاره و حرف پدر و مادر دارد. در کنارش خوب است مادر را با مهربانی راضی کنید که با رفتن شما موافقت نمایند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 31. فرشته می گوید

  سلام بعد از گذشت شش ماه یا یکسال از استخاره ی اول میتوان استخاره ی مجدد گرفت ؟ حتی اگر شرایط تغییرنکرده باشد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   چه نیازی به این کار دارید؟!. زمانی که استخاره می گیرید برای این است که از حیرت و دودلی خارج شوید و کار روشن شود. حالا که مثلا استخاره بد آمده ترک کنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 32. سپیده می گوید

  سلام اگه استخاره بگیرید و جوابش خوب بیاد وتو بخوای بهش عمل کنی اما واقعا هر کاری بکنی نشه باید چی کارکنی؟من استخاره گرفتم خوب اومد اما واقعا هر کاری میکنم نمی تونم انجام بدم یه سری موانع سر راهم است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ضرورتی نیست که حتما اگر خوب آمد انجام بدهید. اگر شرایطش فراهم نیست یا خود شما نظرتان به کار دیگری شد می توانید این کار را ترک کنید یا صبر کنید تا شرایط فراهم شود.
   وفقم الله لکل خیر

 33. سارا می گوید

  سلام درباره ی هر موضوعی که دران دچار حسرت شد میشه استخاره گرفت؟ مثلا استخاره درباره ی رفتن پیش مامابرای معاینه بکارت؟من گرفتم بد اومد یعنی الان باید به استخاره عمل کنم ونرم ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ابتدا باید دید که آیا آن موضوع شرعی هست یا نه، اگر حکم شرعی بود باید به آن عمل کرد نمی توان مثلا برای یک کار حرام استخاره گرفت. معاینه بکارت تا زمانی که ضرورت شرعی نباشد حرام است.
   وفقکم الله لکل خیر

 34. بهار می گوید

  سلام
  من درمورد کاری سه بار استخاره کردم میدونم کارم غلط بوده ولی میخواستم بدونم این کارم ضرری داره؟ یا توی جواب و نتیجه تاثیری داره چون بار اول جواب استخاره تقریبا خوب بود؟!

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   این کارها بیشتر شبیه بازی کردن هست، و معلوم هست که درست نیست.
   وفقکم الله لکل خیر

 35. سپید می گوید

  باسلام، ببخشید بنده برای مسئله ای رفتم پیش یک روحانی تا برام در مورد آن استخاره کنن، ایشون خیلی سریع صلوت فرستادن و قران رو باز کردن و خیلی سریع گفتن بد اومد بنظر شما نباید در مورد مفاهیم آیات بیشتر تفحص میکردن؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   گاهی با همان نگاه اول کل آیه و فضای آیات در ذهن تداعی می کند. برخی چون انس با قرآن دارند نگاه به ابتدای آیه تا آخر آن را تداعی می کنند.
   وفقکم الله لکل خیر

  2. فرشته می گوید

   سلام من برای موضوعی بااستفاده ازبرنامه استخاره آنلاین استخاره گرفتم بداومدبعدخودم باستفاده ازقرآن استخاره گرفتم وخوب اومدحالامن چیکارکنم

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم
    ظاهرا هدف و فلسفه استخاره را نمی دانید!، کمی تامل کنید برای چه چیزی استخاره می گیرید، اگر استخاره می گیرید که مطابق نظر شما در آید بدیهی است که این کارها درست نیست.
    همان استخاره اول را ملاک قرار بدهید.
    وفقکم الله لکل خیر

 36. سمیه می گوید

  زیادصبرندارم لطفٱتاامروزجواب روبفرستیدهرچقدرفکرمیکنم اصلٱ متوجه نمیشم استخاره ام بدبوده یاخوب ولی بهرحال دوباره میپرسم وقتی در جواب نتیجه استخاره اولین جمله این هست (به خواسته ات نمی رسی)دومین جمله هم نوشته شده (خوب است) دراین صورت حکم
  استخاره چیست خوب هست یابد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بنده اطلاعی از شیوه استخاره شما ندارم. توصیه می کنیم استخاره را به یک روحانی مثل امام جماعت مسجد محل بدهید تا بگیرند و اگر سوالی داشتید پاسخ بدهند.
   وفقکم الله لکل خیر

 37. سمیه می گوید

  سلام وقت بخیر
  به صورت اینترنتی استخاره با قرآن رو انجام دادم نتیجه این شده (به خواسته است نمی‌رسی خوب است)حالابایدچکارکنم واقعٱ به استخاره عمل کنم یانه اصلٱ منظور نتیجه استخاره ام چی هست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر استخاره کرده اید و بد آمده عمل نکنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 38. راحیل می گوید

  سلام وقت بخیر

  من مدتیه که با کسی وارد رابطه شدم و قصدمون هم ازدواجه .ما رابطه داشتیم باهم و من همیشه از خشم و غضب خدا میترسیدم چون تو روز دوم عاشورا امسال هم بود .ولی فک کردم چون عاشقشم مشکلی نیست تا اینکه شک کردم به اون نفری که دوستش دارم و قصد استخاره کردم
  نیت استخاره من این بود که اگه موندی هست و دوستم داره خوب بیاد وگر نه بد تا اینکه خیلی بد اومد .خیلی ناراحتم چون خیلی دوسش دارم و فک میکنم که پشیمون هستم از استخاره ای ک کردم چون از رو ناراحتی این حرف رو زدم و شک کردم.

  به خودشون هم زنگ زدم و گفتم جواب استخاره رو خیلی ناراحت شد و اصلا راضی نبود و بهم گفت نباید بهش عمل کنم.
  میخواستم بدونم میشه که چیزی نذر بکنم یا اینکه صدقه بدم و به استخاره عمل نکنم؟؟چه کار کنم که اتفاق بدی نیوفته؟

  منون میشم زود جواب منو بدین چون باعث دل مشغولی برام شده .

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   صرف عاشق بودن دلیل نیست که شما ارتباط داشته باشید!. و مراقب باشید بسیاری همین فکرها را کرده اند و بخیال اینکه چون قصدشان ازدواج هست وارد وادی گناه شده اند که آثار مخرب گناه سالهای سال در زندگی آنها باقی مانده است.
   در هر حال اگر قصد منطقی ازدواج دارید، یکی دو جلسه گفتگو و یک شناخت منطقی از هم برای مقدمه می تواند مفید باشد اما اینکه ماه ها ارتباط باشد قطعا حرام و بدیهی است که دام شیطان هست و موجب قهر خدا.

   -استخاره ای که انجام داده اید، بدیهی است که اگر شرایط لازم بوده، بهتر است خلاف آن عمل نکنید و صبر کنید تا شرایط عوض بشود. یا اگر جنبه های دیگری را می بینید، صدقه بدهید اما از طریق شرعی و با نظارت والدین یک محرمیت داشته باشید، و آشنایی بیشتر را در دوران محرمیت پیدا کنید.
   انشاالله با توکل و توسل به خدای بزرگ هر آنچه خیر هست برای شما و تمام جوانهای دم بخت فراهم بشود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 39. نیلا می گوید

  با سلام من یکماه پیش استخاره کردم که برج ۷ اقدام کنم برا بارداری ازبس شک داشتم استخاره زدم جوابش بد امد ولی الان برج ۷ میخوام اقدام کنم یعنی خیلی دوست دارم اگه به استخاره عمل نکنم مشکل پیش میاد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   چه نیازی به استخاره بود!. استخاره حکمت و فلسه و جای خود را دارد.
   می توانید اگر شرایط تغییر کرده صدقه بدهید و اقدام کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 40. استخاره می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما .بنده یه مقدار پول تو بانک داشتم که تنها پشتوانه من بود برا تحصیل و خرجم .با درخواست پدر میخواستم پول رو تبدیل به طلا کنم .از یه جهت دیگه چون واقعا تو این اوضاع و احوال نه من نه دیگران نتونستن بهم مشورت بدن در نتیجه استخاره گرفتم ودوبار از استخاره بسیار خوب برام اومد البته دو فرد متفاوت که پیششون خمس و زکات پرداخت میکنیم .الان که پول رو میخوام بدم طلا خیلی استرس گرفتم میترسم پشتوانم از بین بره .اخه تابحال استخاره نگرفته بودم میترسم ضرر کنم به نظرتون عمل کنم به استخاره ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قبل از هر استخاره ابتدا تعقل کنید، بعد مشورت کنید مثلا در این مورد با چند خبره اقتصادی مشورت کنید، به نظر می رسد با مشورتی که عرض شد دیگر نیازی به استخاره پیدا نمی کنید و به خدا توکل کنید. و اگر باز در شک افتادید به استخاره عمل کنید. در هر حال ظاهرا در این روزهای بازار طلا ثبات بهتری دارد و تجربه بازار هم نشان دهنده این مطلب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 41. سمیرا می گوید

  سلام من قبل از اینکه از سر کارم بیرون بیام استخاره کردم و به من گفته شد که بد اگر بیای بیرون دیگه کار گیرت نمیاد و خوب نیست بیای بیرون حالا من میخوام بدونم حالا که به استخاره عمل نکرده یعنی واقعا دیگه کار گیرم نمیاد خیلی ناراحتم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شما اگر برای بیرون آمدن استخاره کرده اید و خوب آمده و به نظر خودتان هم بهتر است این کار را انجام بدهید.
   برای کار بهتر هم مدتی نماز جعفر طیار با دعای زاد المعاد که در سایت هست را بخوانید انشاالله شغل مناسبی را پیدا خواهید کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 42. لیلا می گوید

  سلام اگه استخاره بگیریم که توبه بکنیم یا نه یعنی شک داشته باشیم که شیطان هستیم یا نه و نتیجه استخاره بد در بیاد و زمان استخاره درست باشد میشه بهش اعتماد کرد یا نه؟ خواهش میکنم جواب بدید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   این چه نوع استخاره ای هست، کاملا روشن هست که چنین استخاره ای از اول باطل هست.
   حتما با یک مشاور مذهبی یا روانشناس هم از نزدیک صحبت کنید تا این افکار منفی و عجیب را دور بریزید و اصلاح کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. لیلا می گوید

    چشم خیلی ممنون

 43. محمدرضا می گوید

  سلام من به تازگی به خاستگاری خانومی رفتم توی جلسه اول از نظر اخلاقی سیاسی فرهنگی مورد قبول من بود برای اطمینان از جلسات بعدی یک استخاره گرفتم خیلی بد اومد
  ولی نه تحقیق و نه فکر و نه مشورتی کردم
  حالا با هر کی مشورت میکنم میگن اشتباه کردی استخاره کردی و این جا جاش نبوده
  میدونم اشتباه کردم ولی انسان جایزالخطاست
  حالا موندم چه کار کنم
  میشه لطفا راهنماییم کنید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علبکم
   توضیحاتی رو در متن نوشتار بالا آورده ایم، اما دقت کنید توصیه ما همیشه این هست که استخاره باید در موردش باشد متاسفانه برخی بدون تحقیق استخاره می کنند و انتظار دارند همیشه خوب باشد تا اگر فردا مشکلی پیش آمد بیندازند به گردن استخاره!، لذا ابتدا باید فلسفه و جای استخاره را درست متوجه باشیم.
   مخالفت با استخاره شرعا اشکال ندارد اما تجربه شخصی بنده هست که حتی در این موارد هم مخالفت با استخاره نکنند!.
   اما اگر واقعا اصرار دارید توصیه میکنیم صبر کنید، تحقیقات را بیشتر کنید و دوران نامزدی شرعی برای شناخت بیشتر داشته باشید چه بسا وجه بد آمدن استخاره مشخص شود یا از خدا بخواهید موانع را برطرف و آنچه به صلاح است را نشان بدهد و اگر تحقیقات خوب بود و قصد جدی داشتید صدقه بدهید تا انشاالله موانع برطرف شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 44. الهه می گوید

  سلام.برای من خاستگاری آمد که خودم و مادرم ۹۰درصد راضی بودیم. اما پدرم از داماد خوشش نیامده بود و دو دل بود بخاطر کار داماد. برای همین پدرم یک روز ظهر که به مسجد میرفت، به امام جماعت گفت براش استخاره کنه و جواب استخاره این بود: تهمت زیاد در این مورد هست .پدرم به خانواده داماد گفتن جواب استخاره بد آمده. خانواده داماد قبول نکردن و پدرم دوباره مجبور شد استخاره کنه و این بار جواب استخاره بسیاااااااار بد آمد. و با این جواب استخاره مجبور شدیم از هم جدا شویم با اینکه من و اون پسر خیلی همو دوست داشتیم و در طی این مراحل خاستگاری خیلی بهم علاقه مند شده بودیم.
  بعدش پدرم این موضوع خاستگاری و استخاره رو با هرکی درمیون گذاشت، همه گفتن برای ازدواج نباید استخاره میکردی مخصوصا وقتی همه راضی بودن.
  حالا داشتم به تقویم نجومی نگاه میکردم، دیدم اون دوباری که پدرم استخاره کردن دقیقا در روزهای قمر در اعقرب بوده.
  آیا به همین خاطر بوده که جواب استخاره بسیاااار بد آمده؟
  در روزهای قمردراعقرب، استخاره نباید کرد؟
  و آیا اشکال دارد که بعداز چندوقت دوباره خانواده داماد خاستگاری بیایند و ما جواب مثبت دهیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استخاره برای رفع تحیر هست، یعنی جایی که واقعا تحقیق شده و مشورت هم شده است ولی باز ابهاماتی هست برای خروج از آن استخاره می کنند.
   اگر ملاک های ازدواج و اولویتهای یکسانی از جهت دینی و اعتقادی و خانوادگی داشته اید نیازی به استخاره نبوده است!. اما توصیه می کنیم چون استخاره بد آمده فعلا صبر کنید تا شرایط عوض بشود.
   – بخاطر قمر در عقرب نبوده است لذا می توان در این روزها هم استخاره کرد.
   -شرعا اشکال ندارد بعد از مدتی حالا بخاطر دلایلی که دارید جواب مثبت بدهید، اما توصیه می کنیم بخواهید که چند ماه به شما فرصت بدهند بیشتر فکر کنید، در این مدت زمان تحقیقات بیشتری داشته باشید، پس از آن اگر خیال شما راحت شد، چند جلسه با ایشان مشاوره بروید اولویت ها را بررسی کنید. یک مدتی هم چند ماه نامزدی با رعایت موازین شرعی داشته باشید، اگر با این توصیفات به این نتیجه رسیدید که شخص خوب و مناسبی است، توکل کنید و مقداری هم صدقه قابل توجه به فقیر بدهید و اقدام کنید برای مراحل بعدی ازدواج.
   در هر حال توصیه ما صبر همراه با رعایت موارد بالا هست به همراه توسل به اهل البیت که اگر این ازدواج به نفع شماست سر بگیرد.
   برای شما بهترین ها را از خداوند خواهانیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 45. علی می گوید

  سلام میخواستم بدونم من براکاردرشرکتی استخاره کردم بد اومد درحالیکه دلم ۹۰_۱۰ بود مدت یک ماهه ازان گذشته ایا الانم خلاف استخاره جایز است یانه؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   پیرامون کار دوباره تحقیق کنید، اگر شرایط برای کار برای شما منطقی بود، انجام بدهید.
   فقط خوبست صدقه هم بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 46. Dasht می گوید

  سلام من میخواستم برم کارشناسی ارشد بخونم دانشگاه ازاد قبول شدم اما نمیدونستم برم یا نه. ترس داشتم که نتونم موفق بشم. امت بازهم شک داشتم مشورتی نکردم استخاره گرفتم بد اومد حالا پشیمون شدم میخواستم بدونم حکمش چیه

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   الان هم خوب با چند نفر که در این زمینه آگاهی دارند، مشورت کنید. اگر شرایط شما عوض شده، یا پس از تفکر وجه جدیدی که به نفع شماست ایجاد شده می توانید، به این طریقی که فکر می کنید مناسب حال شماست عمل کنید. در هر حال صدقه زیاد هم بدهید که اگر مانعی بوده انشاالله به برکت دعا و صدقه برطرف شود.
   اما اگر شرایط استخاره گرفتن در کاری بود، خب بهتر عمل به استخاره هست.
   موفق باشید

   1. b.m می گوید

    سلام من حدود ٢سال هست که به قصدازدواج با یه اقایی رابطه دارم.ازاول نیت جفتمون شناخت بیشترو ازدواج بود.خانواده این اقا اول مخالف بودن ولی بعدازتحقبقات بیشتر وارتباط بامن ازمخالفت دست برداشتن وقبل ازاینکه بیان خواستگاریم ٢بار استخاره انجام داده بودن که دوتاشم خوب دراومده بود.حالااین اقااومدن خواستگاریم ولی خانوادم به شدت مخالفت کردن اونم فقط بخاطر شغل این اقا…باراول یکی از اشناها برام استخاره گرفت که خیلی خوب دراومد وایشون سجده کردن چون ایه سجده دراومده بود.یبارم مامانم استخاره گرفت که بازم خیلی خوب بود.من بازم استخاره گرفتم ولی این دفعه یبار بد درمیاد.یبارخوب..من باید چیکارکنم؟کدوم استخاره جواب درسته؟ازیه طرفم خانوادم مخالفن.یعنی باتوجه به استخاره اولم که خوب بود میتونم راضیشون کنم؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم خواهر گرامی
     فلسفه استخاره برای موارد خاص هست. توصیه من این هست که نماز جعفر طیار را مدتی بخوانید به این نیت که ازدواج موفقی داشته باشید، ملاک را دیگر استخاره قرار ندهید چون مجدد همین ابهام برای شما باقی هست. با خانواده صحبت کنید چند جلسه مشاوره پیش از ازدواج بروید کامل شرایط را بررسی کنند از لحاظ تیپ شخصیت و … پس از این مراحل بنشینید و با خانواده تصمیم درست را مطابق نظر مشاور بگیرید.
     وفقکم الله لکل الخیر